Dobczyce to niewielkie małopolskie miasteczko, które skrywa w sobie wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku, który opowiada nam o długiej historii znanych królewskich rodów. Jest tu również mały i bardzo klimatyczny skansen ze świetną ekspozycją lokalnego budownictwa oraz malowniczo wkomponowane w okoliczne Pogórze Wielickie jezioro Dobczyckie.

Dobczyce to miasteczko, które leży zaledwie 30 km na południe od Krakowa. Wkomponowane jest w zielone wzgórza pól uprawnych i lasów Pogórza Wielickiego. Dodatkowo uroku mu dodaje błękitna woda jeziora Dobczyckiego, która wypełnia jedną z dolin rzeki Raba. Jednak najciekawszy obiekt znajdziemy na wysokim wzgórzu i stromej skale ponad miastem. Tutaj wznosi się średniowieczny zamek. To on zapoczątkował trwającą już ponad 8 wieków historię najstarszego grodu nad Rabą. Obecnie to urocze małopolskie miasteczko prezentuje nam też zrekonstruowane mury miejskie dawnego miasta. Jednak będąc w Dobczycach nie możemy pominąć niewielkiego drewnianego skansenu budownictwa ludowego. To tutaj mamy okazję poznać jak żyli i pracowali mieszkańcy pogórza jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Natomiast na rekreacyjny spacer ponad lazurową wodą jeziora możemy się wybrać promenadą po koronie zapory. Romantyczny zachód słońca w takim miejscu będzie niemałym przeżyciem.


Najciekawsze atrakcje Dobczyc

Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od centrum Dobczyc. Tu najlepiej zostawić samochód na jednym z miejskich parkingów. A później rozpoczynamy wędrówkę na wzgórze zamkowe. Po drodze mijamy jeszcze zrekonstruowane fragmenty murów miejskich na wzgórzu starego miasta. Tutaj możemy zobaczyć bramę wjazdową i basztę z punktem widokowym, na który można się wdrapać. Dalej ruszamy w stronę zamku.

Historia zamku królewskiego w Dobczycach sięga już ponad 8 wieków wstecz. Był om potężną i silną twierdzą, świadczą o tym jego grube mury, których szerokość sięgała do 9 metrów. Zamek oczywiście był wielokrotnie przebudowywany. Aż ze średniowiecznej twierdzy stał się reprezentacyjną siedzibą starosty dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego. To za jego czasów zamek liczył aż 74 pomieszczeń Jednak kres jego świetności przyniósł potop szwedzki, a kolejnych zniszczeń dokonali miejscowi mieszkańcy, którzy uparcie poszukiwali na zamku ukrytych skarbów.

Zamek królewski w Dobczycach

Dziś zamek w Dobczycach cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Choć wciąż zwiedzamy jego ruiny, to jednak dużego uroku dodaje mu ciekawe położenie tuż nad koroną zapory i w otoczeniu szeroko rozlanego między wzgórzami jeziora dobczyckiego. Obecnie w kilku salach zamku mamy okazję zobaczyć sporo niesamowitych ciekawostek. Na przykład w sali historycznej znajdziemy replikę armaty oraz makietę zamku z czasów przedwojennych. Kolejną ciekawą ekspozycję spotkamy w sali Pamięci Narodowej, tutaj poznamy trudną historię mieszkańców Dobczyc w czasie okupacji dwóch wojen światowych. Możemy się z bliska przyjrzeć umundurowaniu żołnierzy i ich broni. Oczywiście na zamku nie zabraknie i małego dreszczyku emocji. W ciemnym lochu natrafiamy na salę tortur, czyli miejsce pracy dobczyckiego kata.

Dużo bardziej klimatyczna i bogato zdobiona jest kaplica zamkowa. W głównym ołtarzu jest obraz św. Kazimierza Jagiellończyka, który jest patronem ziemi dobczyckiej. W pozostałych salach znajdziemy prawdziwe skarby jakie odkryli archeolodzy podczas wykopalisk. Malownicze kafle z pieców zamkowych oraz całą rekonstrukcję pięknie zdobionego potężnego pieca. Natomiast na dziedzińcu górnego zamku stoi mała studnia, możemy się domyślać, że jednak nie było w niej wody, bo przecież zamek stoi na wysokiej i twardej skale. Jak się okazuje w danych czasach wykorzystywano ją jako lodówkę do przechowywania żywności. Pomimo, że zamek nie jest w pełni zrekonstruowany, to na jego zwiedzanie i tak warto poświęcić godzinę czasu. Ciekawe wystawy w każdej z sal z pewnością Was zaintrygują swoją oryginalnością.


Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego

Dobczyce mogą pochwalić się też skansenem, który leży w sąsiedztwie zamku, co ważne możemy go zwiedzić na tym samym bilecie wstępu co do zamku. Dziś skansen tworzy kilka bardzo klimatycznych drewnianych obiektów. Jest tu ciekawy piętrowy kurnik, z którego dochodzą nas dźwięki kłótliwych kokoszek i piejących kogutów. Tuż obok niego w dawnej wozowni możemy podziwiać między innymi dworskie sanie. Natomiast w starym spichlerzu zbożowym odkryjemy kuźnię wraz z narzędziami, które były potrzebne kowalom. Świetnie prezentuje się też budynek dawnej karczmy, którą wyróżnia biały kolor w przeciwieństwie do reszty ciemnych budynków skansenu.

W karczmie możemy zobaczyć najciekawszą wystawę, mówi nam ona o zwyczajnym życiu mieszkańców tych ziem, ale w dość niezwykłym dla nas wydaniu. Wszystkie przedmioty codziennego użytku, wyposażenie kuchni, pokoju czy też stroje ludowe bardzo nas intrygują. Większość tych sprzętów odeszła już w zapomnienie i traktujemy je jako zabytki. Chociaż stare żelazka, czy maślniczki możemy jeszcze spotkać przecież w domach naszych babć. Natomiast w izbie dawnych cechów możemy podejrzeć narzędzia jakie służyły w różnych warsztatach stolarskim, tkackim, a nawet garbarskim. Skansen leży na bardzo ważnym Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Jezioro Dobczyckie i zapora

Już od 35 lat wody rzeki Raba zostały spiętrzone przez zaporę w Dobczycach. Dziś malowniczą dolinę wypełnia potężny zbiornik wodny, dodatkowo uroku mu dodają zielone wzgórza Pogórza Wielickiego. Jednak żeby przygotować teren pod zalew wody trzeba było wyciąć ponad 70 ha lasów i przenieść wioski z doliny na wzgórza. Dzięki zaporze w Dobczycach mieszkańcy tych terenów są bezpieczni, częste powodzie jakie nawiedzały dolinę Raby poszły w niepamięć. Zbiornik w Dobczycach to również elektrownia oraz największy zbiornik wody pitnej dla mieszkańców pobliskiego Krakowa. To stąd trafia ponad połowa wody do mieszkań w stolicy małopolski. Z tego też powodu jezioro Dobczyckie nie jest terenem rekreacyjnym, chociaż zdecydowanie warto wybrać się na spacer po koronie zapory w Dobczycach.

Dobczyce to jedno z wielu klimatycznych miasteczek małopolski. Przyciąga dziesiątki turystów swoimi atrakcjami, zabytkami, ciekawą historią oraz pięknymi widokami. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest oczywiście zamek z pięknym punktem widokowym na jezioro Dobczyckie oraz skansen, w którym lepiej poznamy dawne zwyczaje tutejszych mieszkańców. Idealnym zakończeniem wypadu może być spacer po koronie zapory wodnej z widokiem na zielone wzgórza oblane niebieską wodą jeziora.

Plan wypadu do Dobczyc

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking na ul. Podgórskiej

Bilety Wstępu:

  • Zamek królewski w Dobczycach – bilet normalny 10 zł/os, bilet ulgowy – 8 zł/os
  • Skansen Budownictwa Ludowego – bilet łączony z zamkiem

Czas zwiedzania: 3 – 4 godziny

4.9 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments