Tajemnicze formy skalne, zaczarowane stwory, a może  postaci zaklęte w skały? Spacer po rezerwacie w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, to idealny plan na aktywny wypoczynek z nutą legend i wciągających widoków.

Małopolska to malownicza kraina, która potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Tym razem polecamy Wam podróż do tajemniczego i pełnego legend Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Tutaj odkryjecie potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił? Warto przekonać się samemu i odkryć ten fascynujący świat. Szlak po Skamieniałym Mieście jest bardzo różnorodny, więc nie będzie tu nudy. Tym bardziej warto do Ciężkowic wyruszyć z całą rodziną, by poczuć moc przygód.

Ciężkowice – Skamieniałe Miasto

Przenieśmy się choć na chwalę w czasie i zacznijmy od początku. Warto zadać sobie pytanie, jakim cudem takie potężne głazy wzięły się właśnie w Ciężkowicach? Naukowcy twierdzą, że powstały z osadu dna morskiego, wiele milionów lat temu, zanim jeszcze po ziemi zaczęły biegać dinozaury.

Jednak lokalne opowieści mówią całkiem co innego o powstaniu Skalnego Miasta… Podobno wszystkie skały były kiedyś mieszkalnymi domami, które niestety dosięgła brutalna kara. Czarownice rzuciły zaklęcie na nieposłusznych mieszkańców i w ten oto sposób całe miasto zamieniło się w potężne głazy, których już żadna siła nie jest w stanie odczarować. A zatem sami zdecydujcie, która wersja jest bardziej prawdopodobna.

Wyrusz również na najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego – Liwocz, do wieży widokowej i uroczyska Diabla Izdebka.

Liwocz – najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego

Skamieniałe Miasto – dojazd i parking

Na zmotoryzowanych turystów w Ciężkowicach czeka kilka parkingów. Najwygodniej jest skorzystać z parkingu przy drodze nr 977, czyli na ulicy Krynickiej w Ciężkowicach. Przy tym parkingu znajduje się główne wejście do Skamieniałego Miasta oraz punkt kasowy. Tutaj też zobaczycie pierwszą ze skał, która już na wstępie robi imponujące wrażenie, to skała Grunwald. W jej ścianie wykuto nawet małą tabliczkę, która upamiętnia 500 – lecie bitwy pod Grunwaldem.


Mapa atrakcji Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, znajdziesz tutaj darmowe parkingi, najciekawsze skały, czy też dojazd do Wąwozu czarownic oraz Parku Zdrojowego.

Wstęp do Skamieniałego Miasta – cennik

Wstęp do Skamieniałego Miasta jest płatny, choć sama opłata jest symboliczna i wynosi tylko kilka złotych od osoby. Dla żądnych wrażeń turystów polecamy spacer z lokalnym przewodnikiem, który opowie Wam wiele tajemniczych legend. To zdecydowanie uatrakcyjni zwiedzanie, gdy w ekipie mamy dzieciaki.

Trzeba jednak pamiętać, że szlaki w rezerwacie są kręte, często chodzimy po skałach, schodkach i korzeniach, więc trzeba ubrać wygodne obuwie. Po Skalnym Mieście nie możemy wchodzić z psami. Zdecydowanie nie da się też tu wjechać z dziecięcym wózkiem, więc trasa nie jest też dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Szlak po Skamieniałym Mieście

Na zwiedzanie Skalnego Miasta w Cieżkowicach możemy wybrać się o każdej porze dnia. Do przejścia mamy kilka wariantów tras. Najkrótszy szlak to spacer z głównego parkingu, który prowadzi nas szlakiem najciekawszych skał: Grunwald, Warownia, Borsuk, Piramida, aż do Skały z krzyżem i punktu widokowego na Ciężkowice. Wracamy jednak wtedy tą samą drogą, trasa liczy 2,5 km, a na jej pokonanie potrzebujemy około 1,5 godz.

Nieco dłuższy wariant szlaku, który zdecydowanie bardziej polecamy to wydłużenie trasy o szlak Nietoperza, kładkę nad główną drogą do punktu widokowego i skałę Czarownica. Wtedy zwiedzamy wszystkie najciekawsze skały i pokonujemy 3 km. Dodatkowo robimy pętelkę, zatem nie musimy wracać tą samą drogą. Na pokonanie tego odcina szlaku trzeba przeznaczyć około 2 godz. Nasz spacer warto jeszcze urozmaicić i zajrzeć do Wąwozu Czarownic z wodospadem.

Wąwóz Czarownic i wodospad w Ciężkowicach

Najbardziej tajemniczym miejscem w Skalnym Mieście jest Wąwóz Czarownic. Możemy do niego dotrzeć szlakiem z głównego parkingu i zwiedzić przy okazji wszystkie najpopularniejsze skały jak Grunwald, Borsuk, Warownia, Piramida i Piekiełko. Albo podjechać na górny parking i zwiedzić sam wąwóz. Schodzimy wtedy po schodkach do mrocznego kanionu, w którym już z daleka słychać szum Wodospadu Czarownic.

Jeśli zdecydujemy się na najdłuższą pełną trasę zwiedzania rezerwatu, to do pokonania mamy około 4,5 km w pętelce. Wtedy z Wąwozu Czarownic wracamy szlakiem Nietoperzowym do kładki nad drogą 977 i do skały Czarownica. Na pokonanie szlaku trzeba przeznaczyć około 2,5 – 3 godz. To zdecydowanie najciekawszy wariant spaceru po Skamieniałym Mieście.

Skała Czarownica w Ciężkowicach

Zaskakujące w Ciężkowicach jest to, że skały są bardzo dobrze ukryte w lesie i z głównej drogi wcale ich nie widać. Największe zaskoczenie mamy zatem po wejściu na szlak, gdy te potężne skalne bloki wyrastają ponad naszymi głowami niczym grzyby mutanty i wprawiają nas w osłupienie. Wyjątek stanowi skała Czarownica, którą wyróżnia charakterystyczny nos. Z parkingu przy głównej drodze możemy do niej dojść zawieszoną nad drogą kładką. Ciężkowicka Czarownica jest też jedną z najchętniej fotografowanych skał.

Ciężkowice atrakcje

Skamieniałe Miasto to idealne miejsce na krótki kilkugodzinny wypad. Ale jeśli szukacie pomysłów na nieco dłuższą wycieczkę, to koniecznie zajrzyjcie do centrum Ciężkowic, gdzie mały rynek zdobią podcieniowe domy. W Ciężkowicach jest również interesujące Muzeum Przyrodnicze.

Najnowszą atrakcją Cieżkowic jest Park Zdrojowy z małymi basenami. W sąsiedniej wiosce Kąśna Dolna znajdziecie dworek i muzeum Ignacego Jana Paderewskiego. Idealnym zakończeniem wyjazdu będzie wizyta na wieży widokowej w Bruśniku, z której można podziwiać całe Pogórze Ciężkowickie i łapać romantyczne zachody słońca.

Wypad do Skamieniałego Miasta to świetna zabawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Gwarantujemy, że pobyt tutaj Was nie zawiedzie, co więcej ilość atrakcji zarówno w Skamieniałym Mieście jak i w okolicy jest duża. Piękne widoki, zmieszane z tajemniczymi legendami rezerwatu przenoszą nas w bajkowy świat Ciężkowic.

Plan wypadu do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

Dojazd: kierunek Ciężkowice, droga nr 977

Parking: płatny parking przy głównej drodze

Bilety Wstępu do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach:

  • Skamieniałe Miasto – 3 zł/os bilet normalny, 2 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: na zwiedzanie Skamieniałego Miasta trzeba przeznaczyć minimum 3 godz.

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments