Góry

Idealny pomysł na wiosenny wypad – Skamieniałe Miasto

Tajemnicze formy skalne, zaczarowane stwory, a może  postaci zaklęte w skały? Spacer po Rezerwacie Przyrody Nieożywionej w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach to idealny plan na aktywny wypoczynek z nutą legend i wciągających widoków.

Małopolska to malownicza kraina, która potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Tym razem polecamy Wam podróż do tajemniczego i pełnego legend Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Tutaj odkryjecie potężne formy skalne, które niczym grzyby gigant wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił?

Ale zacznijmy od początku, skąd takie potężne głazy wzięły się właśnie w tym miejscu? Naukowcy twierdzą, że powstały z osadu dna morskiego, jeszcze wiele milionów lat zanim po ziemi zaczęły biegać dinozaury. Ale lokalne opowieści mówią całkiem, co innego… podobno wszystkie skały były kiedyś domami małego miasteczka, które dosięgła brutalna kara. Za nieposłuszeństwo mieszkańców całe miasto zostało zaklęte w potężne skały, których już żadna siła nie jest w stanie odczarować. A zatem sami zdecydujcie, która wersja jest bardziej prawdopodobna.

Co musisz koniecznie zobaczyć w Skamieniałym Mieście?

Wypad do Skamieniałego Miasta to świetna zabawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Na zobaczenie tego rezerwatu przyrody warto poświęcić jeden dzień. Gwarantujemy, że pobyt tutaj Was nie zawiedzie, co więcej ilość atrakcji zarówno w Skamieniałym Mieście jak i w okolicy jest duża.

Na zmotoryzowanych turystów w Ciężkowicach czeka kilka parkingów, najwygodniej jednak skorzystać z tego przy głównej drodze nr 977, tuż przy nim znajduje się główne wejście do Skamieniałego Miasta oraz punkt kasowy. Tutaj też zobaczycie pierwszą ze skał, która już na wstępie robi wrażenie, to skała o nazwie Grunwald. Wykuto na niej małą tabliczkę, która upamiętnia 500 setną rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Wstęp do Skamieniałego Miasta jest płatny, choć sama opłata jest symboliczna i wynosi tylko kilka złotych. Skały są dobrze ukryte w lesie, więc to, co zobaczymy po wejściu na szlak nie jednego wprawi w zachwyt. Te malownicze głazy tworzą różne formy i kształty, a poszczególne grupy mają nawet swoje nazwy, zatem podczas spaceru spotkacie Borsuka, Piekiełko, Piramidy czy Czarownicę, każda ze skał ma też swoją tajemniczą legendę. Oczywiście żeby dopatrzeć się w skałach pewnych podobieństw do nadanych im imion trzeba czasem uruchomić swoje wodze fantazji.

Tu wszystko się kręci wokół Czarownic

Wariantów tras spaceru po Skamieniałym Mieście jest kilka, jednak najciekawsza opcja to zwiedzenie całego szlaku, który w pętelce ma niecałe 5 km. A zatem wolnym krokiem można tą trasę przejść w 3 godzinki.

Oczywiście nie możecie pominąć punktu widokowego na skałę Czarownica, która jest jedną z najchętniej fotografowanych. Pięknie prezentuje się także Wodospad Czarownic w Skamieniałym Mieście, który ukryty jest w mrocznym wąwozie.

Skamieniałe Miasto to idealne miejsce na krótki wypad, ale jeśli szukacie pomysłów na nieco dłuższą wycieczkę, to koniecznie zajrzyjcie do centrum Ciężkowic oraz do leżącej nieopodal Kąśnej Dolnej. Tam znajdziecie mały dworek i muzeum poświęcone osobie Ignacego Jana Paderewskiego. Idealnym zakończeniem wyjazdu będzie wizyta na wieży widokowej w Bruśniku, stąd można podziwiać całe Pogórze Ciężkowickie i łapać romantyczne zachody słońca.

Plan wypadu do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 1 godz. 35 min., Lublin 4 godz., Rzeszów 1 godz. 30 min., Warszawa 4 godz. 30 min.

Parking: płatny parking przy głównej drodze nr 977

Bilety Wstępu do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach:

  • Skamieniałe Miasto – 3 zł/os bilet normalny, 2 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: na zwiedzanie Skamieniałego Miasta trzeba przeznaczyć minimum 3 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 80 zł