Tajemnicze formy skalne, zaczarowane stwory, a może postaci zaklęte w skały? Spacer po rezerwacie w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, to idealny plan na aktywny wypoczynek z nutą legend i wciągających widoków.

Małopolska to malownicze i bardzo różnorodne województwo, które potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Tym razem polecamy Ci podróż do tajemniczego i pełnego legend Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Tutaj możesz odkryć potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił?

Warto przekonać się samemu i odkryć ten fascynujący świat. Szlak po Skamieniałym Mieście jest łatwy, bardzo ciekawy, więc gwarantuję, że nie będzie tu nudy. Tym bardziej warto do Ciężkowic wyruszyć z całą rodziną, by poczuć moc przygód.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – dojazd, parking, mapa atrakcji

Jak dojechać do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach? Rezerwat znajduje się na terenie województwa małopolskiego, w powiecie tarnowskim, w mieście Ciężkowice. Główne wejście do rezerwatu przyrody znajduje się przy drodze nr 977 z Tarnowa w kierunku Gorlic.

Gdzie zaparkować samochód? Najwygodniej jest skorzystać z płatnego parkingu przy drodze nr 977, czyli na ulicy Krynickiej w Ciężkowicach. Przy tym parkingu znajduje się główne wejście do Skamieniałego Miasta oraz punkt kasowy.

Jeśli chcesz skorzystać z opcji bezpłatnego parkingu w Ciężkowicach to możesz się zatrzymać przy Parku Zdrojowym lub zostawić samochód na parkingu kościelnym. Jednak wtedy czeka Cię dłuższy spacer.


Poniżej znajdziesz mapę atrakcji Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, a na niej tutaj parkingi, najciekawsze skały, czy też dojazd do Wąwozu czarownic oraz Parku Zdrojowego.

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta – cennik biletów wstępu

Wstęp do Skamieniałego Miasta jest płatny, choć sama opłata jest symboliczna i wynosi tylko kilka złotych od osoby. Dla żądnych wrażeń turystów polecamy spacer z lokalnym przewodnikiem, który opowie Wam wiele tajemniczych legend. To zdecydowanie uatrakcyjni zwiedzanie, gdy w ekipie mamy dzieciaki.

Ile kosztuje wstęp do rezerwatu Skamieniałe Miasto? Bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 5 zł.

Warto jednak pamiętać, że szlaki w rezerwacie są kręte, często chodzimy po skałach, schodkach i korzeniach, więc trzeba ubrać wygodne obuwie. Zdecydowanie nie da się też tu wjechać z dziecięcym wózkiem, więc trasa nie jest też dostępna dla osób niepełnosprawnych. Po Skalnym Mieście nie możemy wchodzić z psami.

Szlak po Skamieniałym Mieście

Na zwiedzanie Skalnego Miasta w Cieżkowicach możemy wybrać się o każdej porze roku. Do przejścia mamy kilka ciekawych wariantów tras. Zatem sam zdecyduj czy wolisz wersję dłuższą, czy krótszą.

  • Najkrótszy szlak to spacer z głównego parkingu, który prowadzi nas szlakiem najciekawszych skał: Grunwald, Warownia, Borsuk, Piramida, aż do Skały z krzyżem i punktu widokowego na Ciężkowice. Wracamy jednak wtedy tą samą drogą. Trasa liczy 2,5 km, a na jej pokonanie potrzebujemy około 1 godz.
  • Dłuższy wariant szlaku, który zdecydowanie bardziej polecamy to wydłużenie trasy o Wąwóz Czarownic z wodospadem, szlak Nietoperza, kładkę nad główną drogą do punktu widokowego i skałę Czarownica. Wtedy zwiedzamy wszystkie najciekawsze skały. Do przejścia jest łącznie 4,2 km. Dodatkowo robimy pętelkę, zatem nie musimy wracać tą samą drogą. Na pokonanie tego odcina szlaku trzeba przeznaczyć około 1,5 – 2 godz.

Skamieniałe Miasto Ciężkowice – jak powstało?

Przenieśmy się choć na chwalę w czasie i zacznijmy od początku… Warto zadać sobie pytanie, jakim cudem takie potężne głazy wzięły się właśnie w Ciężkowicach? Naukowcy twierdzą, że powstały z osadu dna morskiego, wiele milionów lat temu, zanim jeszcze po ziemi zaczęły biegać dinozaury.

Jednak lokalne opowieści mówią całkiem co innego o powstaniu Skalnego Miasta. Podobno wszystkie skały były kiedyś mieszkalnymi domami, które niestety dosięgła brutalna kara. Czarownice rzuciły zaklęcie na nieposłusznych mieszkańców i w ten oto sposób całe miasto zamieniło się w potężne głazy, których już żadna siła nie jest w stanie odczarować. A zatem sam zdecyduj, która wersja jest bardziej prawdopodobna.

Wąwóz Czarownic i wodospad w Ciężkowicach

Najbardziej tajemniczym miejscem w Skalnym Mieście jest Wąwóz Czarownic. Możemy do niego dotrzeć szlakiem z głównego parkingu i zwiedzić przy okazji wszystkie najpopularniejsze skały jak Grunwald, Borsuk, Warownia, Piramida i Piekiełko. Albo podjechać na górny parking i zwiedzić sam wąwóz. Schodzimy wtedy po schodkach do mrocznego kanionu, w którym już z daleka słychać szum Wodospadu Czarownic.

Jeśli zdecydujemy się na najdłuższą pełną trasę zwiedzania rezerwatu, to do pokonania mamy około 4,5 km w pętelce. Wtedy z Wąwozu Czarownic wracamy szlakiem Nietoperzowym do skały Czarownica. To zdecydowanie najciekawszy wariant spaceru po Skamieniałym Mieście, który z łatwością przejdą też dzieci.

Skała Czarownica w Ciężkowicach

Zaskakujące w Ciężkowicach jest to, że skały są bardzo dobrze ukryte w lesie i z głównej drogi wcale ich nie widać. Największe zaskoczenie mamy zatem po wejściu na szlak, gdy te potężne skalne bloki wyrastają ponad naszymi głowami niczym grzyby mutanty i wprawiają nas w osłupienie.

Wyjątek stanowi skała Czarownica, którą wyróżnia charakterystyczny nos. Z parkingu przy głównej drodze możemy do niej dojść zawieszoną nad drogą kładką. Ciężkowicka Czarownica jest też jedną z najchętniej fotografowanych skał.

Ciężkowice – atrakcje, co jeszcze warto zobaczyć?

Skamieniałe Miasto to idealne miejsce na krótki kilkugodzinny wypad. Ale jeśli szukacie pomysłów na nieco dłuższą wycieczkę, to koniecznie zajrzyjcie do centrum Ciężkowic, gdzie mały rynek zdobią podcieniowe domy. W Ciężkowicach jest również interesujące Muzeum Przyrodnicze. Natomiast najnowszą atrakcją Cieżkowic jest Park Zdrojowy z małymi basenami oraz kładka w koronach drzew.

W sąsiedniej wiosce Kąśna Dolna znajdziecie dworek i muzeum Ignacego Jana Paderewskiego. Idealnym zakończeniem wyjazdu będzie wizyta na wieży widokowej w Bruśniku, z której można podziwiać całe Pogórze Ciężkowickie i łapać romantyczne zachody słońca.

Na Pogórzu Ciężkowickim warto też zdobyć szczyt Brzanka, gdzie znajdziemy również wieżę widokową. Roztacza się z niej świetna panorama na Pogórze, Beskidy i Tatry.

Brzanka – szlak do wieży widokowej, Pogórze Ciężkowickie

Na nieco bardziej ambitny szlak, choć również dziecinnie łatwy możesz się wybrać na najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego, czyli Liwocz. Na górze stoi krzyż milenijny z platformą widokową, a jednym z tajemniczych miejsc jest urocze uroczysko Diabla Izdebka.

Liwocz – najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego

Wypad do Skamieniałego Miasta to świetna zabawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Gwarantujemy, że pobyt tutaj Was nie zawiedzie, co więcej ilość atrakcji zarówno w Skamieniałym Mieście jak i w okolicy jest duża. Piękne widoki, zmieszane z tajemniczymi legendami rezerwatu przenoszą nas w bajkowy świat Ciężkowic.

Plan wypadu do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

Dojazd: woj. małopolskie, ulica Krynicka 33-190 Ciężkowice

Parking: płatny parking przy drodze nr 977 w Ciężkowicach, współrzędne 49.776747, 20.964199

Bilety Wstępu:

  • Skamieniałe Miasto – 7 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 2 godz., dystans 4,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu

Jak zawsze piękny opis 🙂 To będzie mój następny punkt na mapie polski 😉