Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Liwocz to najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, które serwuje zjawiskowe panoramy. A to dzięki platformie widokowej, jaka zawieszona jest na milenijnym krzyży, który stanął na jego zalesionym szczycie. W najbliższej okolicy warto zobaczyć również tajemnicze uroczysko Diabla Izdebka z malowniczym wodospadem oraz klimatyczne ruiny pałacu w Brzyskach.

Pogórze Ciężkowickie może Cię naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Jeśli szukasz pomysłu na krótki wypad na szlak, który jest łatwy do przejścia, ale jednocześnie ciekawy, to ten kierunek będzie idealny. Co więcej, na szlakach czekają również widokowe polany, a na najwyższym szczycie Pasma Brzanki, czyli na Liwoczu możemy wejść dodatkowo na wieżę widokową.

Panorama Beskidów i Tatr zapiera dech w piersiach, ale doliny również skrywają kilka ciekawostek. Poznasz w nich między innymi kilka historycznych ciekawostek z czasów I wojny światowej, możesz też odwiedzić ruiny pałacu w Brzyskach, by odkryć jego burzliwe losy. Jednym z mało popularnych, a wyjątkowych pod względem przyrodniczym miejsc jest uroczysko Diabla Izdebka, je również koniecznie zobacz.

Liwocz – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na Liwocz? Najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego leży na terenie województwa podkarpackiego, choć tuż przy granicy z Małopolską, jest to powiat jasielski, miejscowość i gmina Brzyska. Liwocz znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Najwygodniej możemy tutaj dojechać kierując się na miejscowość Ujazd, gdzie skręcamy na krzyż milenijny i jedziemy do końca asfaltowej drogi, którą prowadzi również żółty szlak pieszy.

Gdzie zaparkować przy szlaku na Liwocz? Przestronny i darmowy parking znajduje się na końcu drogi asfaltowej przy żółtym szlaku. Jest tu nawet zadaszona wiata z ławeczkami, dalej obowiązuje zakaz wjazdu na teren rezerwatu przyrody.

Liwocz – najkrótszy szlak, ile się idzie?

Wypad na Liwocz 562 m n.p.m. to świetny plan nawet na krótki niedzielny spacer. Jaki szlak na Liwocz wybrać?

  • Najkrótszy i najpopularniejszy jest żółty szlak z leśnego parkingu na obrzeżach miejscowości Brzyska. Trasa na szczyt to około 1,5 km w jedną stronę, zatem w 30 minut powinniśmy dotrzeć na miejsce. To idealne propozycja dla osób początkujących i rodzin z dziećmi.

Żółty szlak na Liwocz cały czas biegnie przyjemną leśna drogą, dodatkowo prowadzi też przez Rezerwat Przyrody Liwocz. Na tym odcinku leśnej ścieżki towarzyszą nam również stacje drogi krzyżowej. Co ciekawe, wszystkie stacje wykonane są z metalu i wyglądają bardzo masywnie. Przedstawione są w bardzo oryginalny sposób, a ich twórcą jest z pochodzenia Ormianin artysta i metaloplastyk.

Na żółtym szlaku spotykamy też kilka tablic edukacyjnych nadleśnictwa Kołaczyce, które sprawuje opiekę nad lasami. Podczas spaceru oprócz pachnących jodłowych lasów, usłyszymy szumiące srebrzyste buki. Co więcej, na własne oczy możemy zobaczyć prawdziwą hodowlę lasu.

W rezerwacie Liwocz mamy niepowtarzalną okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek o pracy leśnika, o tym jak w ogóle powstaje las i ile czasu potrzeba żeby urosło drzewo. Z pewnością zaskoczy Was fakt, że same nasiona muszą być dokładnie wysuszone, wyłuskane i przechowane w odpowiednich warunkach, bo inaczej nie wyrośnie z nich zdrowe drzewo.

  • Dłuższa propozycja szlaku na Liwocz to spacer zielonym szlakiem z Jabłonicy, na który musimy poświęcić około 2 godzin w jedną stronę.
  • Nieco krótszy, jest zielony szlak z Czermnej, przemierzymy go w 1,5 godz.
  • Z miejscowości Wisowa na Liwocz dotrzemy żółtym szlakiem przez Mały Liwocz i Kamińską Górę. To jednak najdłuższy wariant trasy na 3 godzinny spacer.

Wieża widokowa i krzyż milenijny na górze Liwocz 562 m n.p.m.

Leśny żółty szlak ze stacjami drogi krzyżowej, która prowadzi przez Rezerwat Liwocz pokonamy w 30 minut. Na szczycie czeka na nas kilka dodatkowych atrakcji. Wzgórze jest dobrze zagospodarowane, więc można tu chwilę odpocząć na ławeczkach lub w zadaszonych altankach. Sama wieża widokowa to murowany budynek, który wchodzi w skład Sanktuarium Chrystusowego Krzyża.

Oprócz tego na Liwoczu znajdziemy całoroczną szopkę betlejemską z figurami świętych, to w szczególności ulubione miejsce dzieciaków. Piękną panoramę okolicznych wzgórz i wiosek możemy oglądać z 23 metrowej platformy widokowej. Jeszcze wyżej ponad nią wznosi się 18 metrowy Krzyż Milenijny. Z wieży widokowej w pogodny dzień możemy dopatrzeć się nawet odległych szczytów Tatr.

Liwocz w legendach

Według miejscowych legend od zawsze wzgórze Liwocz było uznawane za magiczne miejsce. Jedna z legend mówi, że na Liwoczu istniało kiedyś prawdziwe miasto. Miało dwa rynki i powstało oczywiście jako otoczenie potężnego zamku. Bogaci mieszczanie pewnego dnia postanowili wstawić w ratuszowe drzwi mieniącą się i błyszczącą złotą bramę.

Występek mieszkańców nie spodobał się miejscowemu księdzu, który stwierdził, iż to wielki grzech skąpić na kościół, a budować takie drogie wrota. Nawoływał mieszkańców do opamiętania, jednak ostatecznie sam został wygnany z miasta. Uciekając prędko młody ksiądz przeklął miasto, które chwile potem zapadło się w głęboką otchłań pod ziemią. W ten sposób zniknęło bez śladu wraz z jego mieszkańcami i złotą bramą.

Kolejna legenda mówi, że Liwocz łączyła kiedyś sieć tuneli z odległym o ok. 15 km Bieczem. To tymi tunelami królowa Jadwiga uciekała z Biecza, przed żądnymi jej krwi Tatarami. Po raz kolejny Liwocz okazał się magicznym szczytem, bo gdy tylko królowa dotarła do miasta, tunel się zapadł, grzebiąc przy tym całe hordy tatarskich żołnierzy.

Uroczysko Diabla Izdebka

Pogórze Ciężkowickie jest pełne malowniczych skał, które od lat kojarzą się z diabelskimi siłami. Jednym z mniej znanych miejsc, choć zdecydowanie wartym odkrycia jest mały wodospad i uroczysko Diabla Izdebka. Niestety do celu nie prowadzi żaden szlak, jednak bez problemu znajdziecie to pełne uroku miejsce na mapie.

Żeby dotrzeć do uroczyska wystarczy we wsi Wróblowa zboczyć z głównej drogi za zabudowania w kierunku zachodnim, a końcowy 500 metrowy odcinek przejść pieszo polną drogą. Diabla Izdebka zawdzięcza swoją nazwę oczywiście lokalnej legendzie, według której, tutaj miał swoją grotę psotny diabeł. Dziś jednak, możemy tu podziwiać potężną skałę z piaskowca, z której spływa uroczy wodospad. Oczywiście najbardziej efektowny widok spotkamy wiosną, po większych roztopach.

Ruiny pałacu Kotarskich w Brzyskach

Pałac w Brzyskach to kolejna ciekawa atrakcja w okolicy Liwocza. Ten liczący sobie prawie 200 lat pałac ma ciekawą konstrukcję i chociaż jest w stanie ruiny, to jednak bardzo przyciąga oko. Prostokątny budynek zdobią klimatyczne arkady i podcienia. Z pewnością kiedyś łukowe kolumny nadawały mu niepowtarzalnego splendoru.

Co więcej, pałac leży pośrodku klimatycznego parku w otoczeniu starych drzew. Po II wojnie światowej majątek pałacu przejęło państwo. Pomimo tego ostatnia właścicielka pałacu hrabina Helena Łosiowa z Kotarskich nadal w nim mieszkała, jednak tylko dwa pomieszczenia pałacu były przeznaczone do jej prywatnego użytku. Hrabina została w pałacu aż do swojej śmierci w 1950 roku.

Pałac w swojej historii pełnił rolę szkoły, ośrodka zdrowia, przedszkola, poczty, urzędu gminy, a nawet posterunku milicji. Obecnie jest w posiadaniu Gminy Brzyska, a w 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków. Ta zdewastowana, choć wciąż piękna ruina czeka na nowego właściciela, który tchnie w nią drugie życie.

Pogórze Ciężkowickie – co jeszcze warto zobaczyć?

Pogórze Ciężkowice to niezwykle malowniczy region Małopolski, z którego możemy podziwiać piękne panoramy Beskidów i Tatr. Jednym z takich miejsc jest właśnie wieża widokowa na Brzance. Oprócz tego odnajdziemy tu jeszcze sporo historycznych ciekawostek.

Brzanka to niezbyt wysoki szczyt, który liczy 534 m n.p.m. Razem z górą Liwocz 562 m n.p.m. tworzą Park Krajobrazowy Pasma Brzanki. Większość tego terenu zajmują pachnące jodłą lasy, które rozświetlają srebrne kory buków. Pomimo, że w Paśmie Brzanki szczyty wzgórz są zalesione, to jednak znajdziemy tu również sporo widokowych punktów, do których zdecydowanie warto się wybrać.

Brzanka – szlak do wieży widokowej, Pogórze Ciężkowickie

Zarówno sam Liwocz jak i okoliczne miejscowości w dolinie Wisłoki, są ciekawymi miejscami wartymi odkrycia. Najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego kusi swoimi bezkresnymi panoramami. Malownicze skały są świetnym powodem do poznania niekiedy śmiesznych legend. A okoliczne wioski są pełne zabytkowych starych kościołów, wojennych cmentarzy, dworków czy pałaców, które opowiadają prawdziwą i pełną emocji historię ich mieszkańców.

Plan wypadu na Liwocz

Dojazd: woj. podkarpackie, 38-212 Brzyska

Parking: bezpłatny parking przy szlaku na Liwocz, współrzędne 49.805400, 21.367187

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Liwoczu jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1 godz., dystans 3 km

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments