Pogórze Ciężkowice to niezwykle malowniczy region Małopolski, w którym możemy przemierzać urocze leśne szlaki, podziwiać piękne panoramy Beskidów i Tatr, a także odkrywać historyczne miejscówki z ciekawostkami. Jednym miejsc, jakie zdecydowanie warto tu odwiedzić jest Pasmo Brzanki z wieżą widokową, bacówką i kilkoma intrygującymi wojennymi anegdotami.
Brzanka to szczyt, który liczy 534 m n.p.m. Razem z górą Liwocz 562 m n.p.m., która jest najwyższym szczytem Pogórza Ciężkowickiego, tworzą Park Krajobrazowy Pasma Brzanki. Większość tego terenu zajmują jodłowe lasy, które rozświetlają srebrne kory buków. Pomimo, że w Paśmie Brzanki szczyty wzgórz są zalesione, to jednak znajdziemy tu również sporo widokowych punktów, do których zdecydowanie warto się wybrać.
Najlepsze panoramy roztaczają się właśnie z wieży na Brzance i Liwoczu. Ta pierwsza stanęła na widokowej polanie, na którą co ciekawe możesz dojechać bezpośrednio samochodem. Ale to nie koniec atrakcji, jakie czekają na Brzance, znajdziesz tu też klimatyczną bacówkę i sporo mało wymagających tras. Szlaki Pogórza Ciężkowickiego to idealny pomysł na rodzinna wycieczkę z pięknymi widokami.
Brzanka Pogórze Ciężkowickie – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać na Brzankę? Żeby dotrzeć na szczyt samochodem trzeba kierować się od strony Jodłówki Tuchowskiej, a za przystankiem w dzielnicy Granica skręcić w górę za znakami oznaczenia wieży. Tą samą drogą prowadzi również szlak rowerowy, którym możemy dojechać aż do Tuchowa.
Pod samą wieżą jest szeroki i bezpłatny parking, toalety oraz ławeczka z wiatą i paleniskiem.
Najkrótszy szlak na Brzankę, schronisko Brzanka
Parkując przy wieży widokowej możemy ruszyć na najkrótszy szlak na Brzankę. Idziemy wtedy żółtym szlakiem spod bacówki i już po 800 metrach przyjemnej leśnej ścieżki jesteśmy na szczycie. Po drodze mijamy kamienny pomnik żołnierzy AK. Jak się okazuje w sierpniu 1944 roku w Jodłówce Tuchowskiej prowadzone były dywersyjne działania w ramach akcji “Burza”, które toczył 16 Pułk Piechoty Armii Krajowej “Barbara”.
Uwaga! Żeby dotrzeć na szczyt Brzanki musimy nieco zboczyć ze szlaku wydeptaną leśną ścieżką. U celu czeka na nas mały kopczyk z kamieni i napis “Brzanka”. Wracając ze szlaku warto zatrzymać się w bacówce Brzanka, w której można się napić, coś zjeść, a nawet przenocować.
Szlaki na Brzankę – ile się idzie, jaki wybrać?
Na Brzankę prowadzą zarówno szlaki piesze jak i rowerowe. Jak wejść na Brzankę? Możemy wybrać jeden z aż pięciu wariantów szlaków.
- Najłatwiejszy i najkrótszy jest niebieski szlak z Jodłówki Tuchowskiej na Brzankę, którym w godzinę dotrzemy na szczyt. Jednak większa część tej trasy to zwyczajna droga dojazdowa do domów, a jedynie ostatnie 15 minut szlaku to leśna ścieżka.
- Zdecydowanie ciekawsza górska wyprawa czeka nas na żółtym szlaku Trzech Pogórzy. Spacer możemy wtedy rozpocząć z miejscowości Lubaszowa, skąd na Brzankę wchodzimy od zachodniej strony w około 1 godz. 50 min.
- Kolejna możliwość to trasa od strony wschodniej, czyli szlak z Ryglic na Brzankę, stąd na szczyt dojdziemy w 1,5 godz.
- Ostatnia możliwość to szlaki z wioski Burzyn, tutaj do wyboru mamy czarny, albo niebieski szlak, jednak oba warianty zajmują średnio 2 godziny spaceru.
Rowerzyści na Brzankę mogą wyjechać szlakami z Jodłówki Tuchowskiej (najkrótszy), Burzyna lub Ryglic.
Wieża widokowa na Brzance
Zaledwie kilkaset metrów od szczytu Brzanki stoi wieża widokowa w Jodłówce Tuchowskiej. Ta nowoczesna konstrukcja stanęła w 2006 roku na widokowej polanie przy szlaku. Wieża ma 24 metry wysokości, a na jej dachu zamontowana jest kamera, dzięki czemu możemy w każdej chwili podejrzeć na żywo, jakie panują tam warunki.
Z wieży na Brzance mamy genialną panoramę na Pogórze Ciężkowickie, Beskid Sądecki, Niski, Wyspowy, a także odległe Gorce, Pieniny czy nawet Tatry. Większość szczytów możemy łatwo rozpoznać dzięki tablicy z opisem najważniejszych gór, jaka jest zamontowana na platformie. Zdecydowanie warto tu się wybrać na zachód słońca, który zawsze wygląda obłędnie.
Pogórze Ciężkowickie – atrakcje, co warto zobaczyć?
Pogórze Ciężkowickie to wyjątkowo różnorodny region, który w większości leży na terenie Małopolski, ale jego część znajduje się również już w województwie Podkarpackim. Znajdziemy tutaj urocze małe miasteczka jak Tuchów, czy Ciężkowice. Warto zwiedzić zabytkowe dworki w Kąśnej Dolnej, Bistuszowej i Brzyskach, a także cmentarze z czasów I wojny światowej.
Przyroda na Pogórzu Ciężkowickim też jest wyjątkowa. Są tu zaciszne leśne ścieżki w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki, genialne panoramy z wież widokowych, a także urozmaicone trasy rowerowe. Co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć?
- Liwocz to najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego, na którym stanął milenijny krzyż z platformą widokową, stąd również zobaczysz świetną panoramę na Pogórza, Beskidy i Tatry.
Liwocz – najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego
- Zwiedzając okolicę koniecznie musisz też zajrzeć do fenomenu przyrodniczego, jakim jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Tylko tutaj możesz stanąć oko w oko ze skałą Czarownica, spotkać Borsuka i i dodatkowo wejść do mrocznego wąwozu Czarownic z uroczym wodospadem.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – zwiedzanie atrakcji Pogórza Ciężkowickiego
Brzanka to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić. Niezależnie czy szukasz pomysłu na krótki spacer dla całej rodziny, czy może dłuższą górską wędrówkę. Pogórze Ciężkowickie nada się idealnie zarówno dla początkujących, jak i długodystansowców. Dzięki wieży widokowej możemy zobaczyć piękny zachód słońca, a w okolicach Brzanki poznać dodatkowo nieco wojennej historii. Zatem nie trać czasu, tylko wyrusz z nami czym prędzej odkrywać nowe zakątki pięknej Małopolski.