Pogórze Ciężkowice to niezwykle malowniczy region Małopolski, z którego możemy podziwiać piękne panoramy Beskidów i Tatr. Jednym z takich miejsc jest właśnie wieża widokowa na Brzance. Oprócz tego odnajdziemy tu jeszcze sporo historycznych ciekawostek.

Brzanka to niezbyt wysoki szczyt, który liczy 534 m n.p.m. Razem z górą Liwocz 562 m n.p.m., która jest najwyższym szczytem Pogórza Ciężkowickiego, tworzą Park Krajobrazowy Pasma Brzanki. Większość tego terenu zajmują pachnące jodłą lasy, które rozświetlają srebrne kory buków. Pomimo, że w Paśmie Brzanki szczyty wzgórz są zalesione, to jednak znajdziemy tu również sporo widokowych punktów, do których zdecydowanie warto się wybrać.

Szlaki na Brzankę

Na Brzankę prowadzą zarówno szlaki piesze jak i rowerowe. Możemy wybrać na przykład niebieski szlak z Jodłówki Tuchowskiej na Brzankę, którym w godzinę dotrzemy na szczyt. Jednak większa część tej trasy to zwyczajna droga dojazdowa do domów.

Zdecydowanie ciekawsza górska wyprawa czeka nas na żółtym szlaku Trzech Pogórzy. Spacer możemy wtedy rozpocząć z miejscowości Lubaszowa, skąd na Brzankę wchodzimy od zachodniej strony w około 1 godz. 50 min. Kolejna możliwość to trasa od strony wschodniej, czyli szlak z Ryglic na Brzankę, stąd na szczyt dojdziemy w 1,5 godz. Ostatni kierunek to szlaki z wioski Burzyn, tutaj do wyboru mamy czarny, albo niebieski szlak, jednak oba warianty zajmują średnio 2 godz. spaceru.

Brzanka wieża widokowa

Zaledwie kilkaset metrów od szczytu Brzanki stoi wieża widokowa w Jodłówce Tuchowskiej. Ta nowoczesna konstrukcja powstała w 2006 roku na widokowej polanie przy szlaku. Wieża ma 24 metry wysokości, a na jej dachu zamontowana jest kamera, dzięki czemu możemy w każdej chwili podejrzeć na żywo, jakie panują tam warunki.

Z wieży na Brzance mamy genialną panoramę na Pogórze Ciężkowickie, Beskid Sądecki, Niski, Wyspowy, a także odległe Gorce z Pieninami, czy nawet Tatry. Większość szczytów możemy łatwo rozpoznać dzięki tablicy z opisem najważniejszych gór, jaka jest zamontowana na platformie. Zdecydowanie warto tu się wybrać na zachód słońca, który zawsze wygląda obłędnie.


Zdobądź również Liwocz, czyli najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego, gdzie możesz podziwiać Pogórze iBeskidy z platformy widokowej pod krzyżem milenijnym.

Liwocz – najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego

Brzanka jak dojechać?

Zmotoryzowani i rowerzyście nie będą mieć większych problemów, żeby dotrzeć na Brzankę. Pod samą wieżę widokową możemy dojechać samochodem, gdzie na końcu drogi czeka na nas szeroki i bezpłatny parking, toalety oraz ławeczka z wiatą i paleniskiem.

Jak dojechać na Brzankę samochodem? Żeby dotrzeć na szczyt samochodem trzeba kierować się od strony Jodłówki Tuchowskiej, a za przystankiem w dzielnicy Granica, skręcić w górę za znakami oznaczenia wieży. Tą samą drogą prowadzi również szlak rowerowy, którym możemy dojechać aż do Tuchowa.

Najkrótszy szlak i schronisko Brzanka

Parkując przy wieży widokowej możemy ruszyć na najkrótszy szlak na Brzankę. Idziemy wtedy żółtym szlakiem spod bacówki i już po 800 metrach przyjemnej leśnej ścieżki jesteśmy na szczycie. Po drodze mijamy kamienny pomnik żołnierzy AK. Jak się okazuje w sierpniu 1944 roku w Jodłówce Tuchowskiej prowadzone były dywersyjne działania w ramach akcji „Burza”, które toczył 16 Pułk Piechoty Armii Krajowej „Barbara”.

Uwaga! Żeby dotrzeć na szczyt Brzanki musimy nieco zboczyć ze szlaku wydeptaną leśną ścieżką. U celu czeka na nas mały kopczyk z kamieni i napis „Brzanka”. Wracając ze szlaku warto zatrzymać się w bacówce Brzanka, w której można się napić, coś zjeść, a nawet przenocować.

Pogórze Ciężkowickie

Pogórze Ciężkowickie to wyjątkowo różnorodny region Małopolski. Znajdziemy tutaj urocze małe miasteczka jak Tuchów, czy Ciężkowice, zabytkowe dworki, czy cmentarze z czasów I wojny światowej. Przyroda też jest tu wyjątkowa, są zaciszne leśne ścieżki w Parkach Krajobrazowych, genialne panoramy z wież widokowych, a także urozmaicone trasy rowerowe.

Zwiedzając okolicę koniecznie trzeba zajrzeć do fenomenu przyrodniczego, jakim jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Można tutaj stanąć oko w oko ze skałą Czarownica, spotkać Borsuka i i dodatkowo wejść do mrocznego wąwozu Czarownic z uroczym wodospadem.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Brzanka to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić. Niezależnie czy szukasz pomysłu na krótki spacer dla całej rodziny, czy może dłuższą górską wędrówkę. Pogórze Ciężkowickie nada się idealnie zarówno dla początkujących, jak i długodystansowców. Dzięki wieży widokowej możemy zobaczyć piękny zachód słońca, a w okolicach Brzanki poznać dodatkowo nieco wojennej historii. Zatem nie trać czasu, tylko wyrusz z nami czym prędzej odkrywać nowe zakątki pięknej Małopolski.

Plan wypadu na Brzankę

Dojazd: Tuchów – Jodłówka Tuchowska

Parking: bezpłatny parking przy wieży na Brzance

Bilety wstępów:

  • Wstęp na wieżę widokową na Brzance jest bezpłatny

Czas przejścia zielonego szlaku na Brzankę spod wieży: 35 min. w dwie strony

Dystans: 1,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments