Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jest taka wioska na Chorwacji, która łapie za serducho od pierwszego wejrzenia. Tutaj efekt “wow” jest po prostu gwarantowany, bo Rastoke to kraina niczym z baśni braci Grimm. Bezsprzecznie Rastoke to ukryty raj Chorwacji, w którym może i faktycznie mieszkają wróżki… Spacerując wśród młynów przemierzamy drewniane mostki i to wśród 23 szumiących wodospadów, które melodyjnie spadają do kanionu rzeki Korana. Tutaj naprawdę czujemy się jak w bajce! Rastoke to atrakcje Chorwacji, jaką zdecydowanie warto zobaczyć.

Przejeżdżając przez Chorwację trasą z Zagrzebia w kierunku słynnych jezior Plitwickich, mijamy niepozorne miasteczko Snuj. To właśnie na jego krańcach ukrył się jeden z podwójnych cudów Chorwacji, stworzony na spółkę przez naturę i człowieka. Zatem jeśli masz ochotę zobaczyć jeden z najbardziej widowiskowych pejzaży Chorwacji, koniecznie odwiedź wioskę Rastoke.

Jakie atrakcje czekają na ciebie w Rastoke? Przez wioskę przepływa niepozorna rzeka Slunjčica, która choć liczy zaledwie 6,5 km to jednak jest niezwykle spektakularna. Nazwa Rastoke nawiązuje właśnie, do “roztaczającej” się tutaj wody. Slunjčica wpadając do kanionu znacznie większej rzeki Korany, rozlewa się majestatycznie na 23 wodospady.

Dodatkowo bajkowego charakteru Rastoke nadają młyny wodne, których drewniane koła wodne wciąż przelewają krystaliczną wodę. Spotkasz ich tu aż 20! Latem Rastoke jest niczym zielona oaza jak z bajki, nic zatem dziwnego, że związanych jest z nim wiele legend, a najsłynniejsze opowiadają o tutejszych wróżkach. Ruszaj zatem z nami śmiało poznać najciekawsze atrakcje Rastoke, zwiedzanie będzie baśniową podróżą.

Rastoke – gdzie leży, jak dojechać, gdzie zaparkować?

Gdzie leży Rastoke? Chorwacka wioska Rastoke położona jest na obrzeżach miasta Slnuj, zaledwie 30 km od słynnych Jezior Plitwickich i około 50 km od miasta Karlovac.

Jak dojechać do Rastoke? Najwygodniej jest tutaj dojechać kierując się z Zagrzebia autostradą w kierunku Karlovac, a następnie skręcić na drogę nr 1, obieramy kierunek Slnuj.

Gdzie zaparkować w Rastoke? Do dyspozycji mamy kilka parkingów płatnych w parkomacie. Długa zatoczka parkingowa jest przy głównej drodze Zagrebačka ul. 8, 47240, Slunj. Kolejna opcja to parking z drugiej strony wioski, ul. Braće Radić 15, 47240, Slunj.

Rastoke – atrakcje i mapa, co warto zobaczyć?

Rastoke – zwiedzanie najpiękniejszej wioski w Chorwacji, ile to kosztuje?

Ile czasu zwiedza się Rastoke? Wioska nie jest duża, jednak najwygodniej zwiedza się ją na piechotę i bardzo niespiesznie. Przejście wszystkich ciekawych atrakcji Rastoke zajmie około 2-3h choć śmiało można tu spędzić znacznie więcej czasu.

Od czego zacząć zwiedzanie Rastoke? Spacer po wiosce możemy zatoczyć w pętli, choć będzie się to wiązać z dodatkowymi opłatami. Ruszamy na piechotę z parkingu na ulicy Zagrebačka. Parkujemy przy kanionie rzeki Korana, więc już na wstępie widzimy bajkowy krajobraz szumiących wodospadów i młynów wodnych, które są zawieszone nad skarpą. Na tapecie jest również największy wodospad Buk.

Drewnianym mostkiem wchodzimy do serca wioski. Sporo tu się dzieje, w większości zabytkowych budynków możemy wynająć pokój na nocleg. Jest tu również kilka przyjemnych restauracji.

Kierujemy się dalej już do wyjątkowej zagrody Pod Rastockim Krovom – Slovin Unique. Tutaj wstęp jest płatny, jednak zdecydowanie warto, bo wkraczamy do krainy jak z bajki. Jedną z atrakcji jest punkt widokowy przy najbardziej spektakularnym wodospadzie “Buk”.

Wejście na teren Slovin Unique kosztuje 6 euro/os.

Oprócz tego zobaczysz też najwyższy wodospad “Hrvoje”, nosi on imię nieszczęśnika, który z powodu nieszczęśliwej miłości rzucił się z niego w przepaść kanionu. Do zobaczenia jest tu również wodospad „Vilina Kosa” on tym razem otrzymał nazwę od złotowłosych wróżek, jakie według legend nad jego brzegiem czeszą swoje srebrne włosy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Slnuj, czyli filmowe atrakcje Chorwacji

Nielada atrakcją w Rastoke jest również wnętrze oryginalnego młyna. Najwięcej ich pojawiło się w Rastoke na przełomie XIX i XX wieku. Tutaj możemy do niego zajrzeć i zobaczyć narzędzia, jakie przez lata służyły do mielenia mąki. Jest tu też kolekcja etnograficzna przedstawiająca życie naszych przodków.

Dodatkowo koniecznie trzeba zejść drewnianymi schodami do kanionu, przejść przez tunel jaskini i stanąć tuż przy szumiących wodospadach, które z impetem wpadają do Korany.

A to nie koniec atrakcji, bo właśnie w Rastoke miejscu były kręcone sceny do kultowego westernu Winnetou „Skarb Srebrnego Jeziora. Wioska indiańska i saloon znajdowały się w właśnie Rastoke i Slunj. Wytwórnia filmowa pozostawiła w Rastoke totem z planu zdjęciowego, który zachował się do dziś.

Z zagrody Slovin Unique możesz wrócić na parking tą samą trasą albo zatoczyć 1,5 km pętle i wrócić płatnym mostem nad rzeką Korana. Przejście nim kosztuje 5 euro/os, a bilet można kupić online.

Jakie atrakcje Chorwacji warto zobaczyć?

  • Park Narodowy Jeziora Plitwickie to prawdziwy przyrodniczy cud Chorwacji i zarazem największy oraz najstarszy park w kraju. Tworzy go ponad 90 srebrzystych wodospadów, 16 szmaragdowych jezior, urocze drewniane kładki zawieszone nad lazurową wodą i zaciszne ścieżki, jakie biegną brzegiem jezior. Można by śmiało powiedzieć, że to krajobraz jak z bajki, zatem nic dziwnego, że trafił na listę UNESCO.

Jeziora Plitwickie – zwiedzanie, najciekawsza trasa, cennik biletów i praktyczne informacje

  • Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto Chorwacji i zarazem największy port handlowy, rybacki i tranzytowy w kraju. Miasto leży pomiędzy słynnymi chorwackimi regionami, czyli Istrią, a Dalmacją, nad lazurową Zatoką Rijecką i u podnóża masywu Risnjak. Choć Rijeka jest typowo przemysłowym miastem z portem, stocznią i ośrodkiem handlowym, to jednak nie brakuje tu również i ciekawych atrakcji turystycznych.

Rijeka atrakcje Chorwacji – TOP 10 miejsc, co warto zobaczyć?

  • Istria to półwysep, który tworzą piękne skaliste plaże oblane lazurową wodą Adriatyku, kolorowe i niezwykle urocze miasteczka oraz śródziemnomorska kuchnia z niepowtarzalną istryjską oliwą z oliwek, genialnym winem i truflami, czyli chlubą regionu. Jednak Istria ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, od zjawiskowych zabytków, przez zaskakujące cuda przyrody, aż do nowoczesnych miejsc, idealnych na urlop na Istrii.

Istria atrakcje, co warto zobaczyć na półwyspie? TOP 12 miejsc w Chorwacji i Słowenii

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments