Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to prawdziwy przyrodniczy cud Chorwacji i zarazem największy oraz najstarszy park w kraju. Tworzy go ponad 90 srebrzystych wodospadów, 16 szmaragdowych jezior, urocze drewniane kładki zawieszone nad lazurową wodą i zaciszne ścieżki, jakie biegną brzegiem jezior. Można by śmiało powiedzieć, że to krajobraz jak z bajki, zatem nic dziwnego, że trafił na listę UNESCO. Koniecznie poznaj najciekawsze atrakcje Jezior Plitwickich i dowiedz się dlaczego warto tu przyjechać!

Jeziora Plitwickie zaskakują nas na każdym kroku. Już sposób ich zwiedzania jest nie lada atrakcją, bo możemy go przemierzać jednym z kilku genialnych szlaków, odkrywać uroki największego jeziora z pokładu statku, a potem wskoczyć do ciuchci i znaleźć się na jego krańcu. Co więcej, do wyboru mamy aż 8 wariantów tras, więc sami dobieramy długość szlaku i czas jego przejścia do naszych możliwości.

Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji? Żeby usłyszeć szum największego 78 m wodospadu Veliki slap, przemierzyć szlaki przez dziki las Čorkova, a później przepłynąć po lazurowej tafli jeziora Kozjak. Plitwickie Jeziora to atrakcje Chorwacji, która przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Jak dojechać nad Plitwickie Jeziora i gdzie zaparkować? Ile kosztuje wejście na jeziora Plitwickie? Ile czasu potrzebujemy na Plitwickie Jeziora i jaką trasę wybrać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie.

Jeziora Plitwickie – dojazd, parking, praktyczne informacje

Gdzie leżą Jeziora Plitwickie? Park Narodowy Plitwickie Jeziora leży we wschodniej części Chorwacji, dokładnie w regionie Lika.

Jak dojechać do Plitwickich Jezior? Trasa ze stolicy Chorwacji, czyli Zagrzebia zajmuje 2h 10min (140 km), natomiast z Rijeki dotrzemy w  2h 30 minut (180 km). Ile z Zadaru do jezior Plitwickich? Dojechać tutaj możemy w 2h z Zadaru (135 km).

Gdzie zaparkować wybierając się na Jeziora Plitwickie? Do wyboru mamy dwa duże parkingi, które ulokowane są przy głównych wejściach do parku. Do parkingu nr 1 Rastovača trzeba kierować się na adres Josipa Jovića, 53231, Rastovača. Natomiast drugi parking zlokalizowany jest przy tej samej drodze 3,5 km dalej, obok wejścia nr 2 Hladovina.

Czy trzeba płacić za parking nad Jeziorami Plitwickimi? Tak, parking zarówno przy wejściu 1 i 2 są płatne. Ile kosztuje parking na jeziora Plitwickie? Opłaty za samochód osobowy w szczycie sezonu wakacyjnego wynoszą 2 euro/h, kamper 17 euro/dzień, a motocykl 5 euro/dzień. Po sezonie ceny parkingów są nieco niższe.

Parkingi Jezior Plitwickich zlokalizowane są wzdłuż leśnych dróg, więc nawet w lecie można znaleźć tutaj cień. Parking opłacamy w parkomacie dopiero przy wyjeździe.

Czy można się kąpać w Jeziorach Plitwickich? Jeziora Plitwickie leżą na terenie parku narodowego, więc kąpiel w nich jest zabroniona.

Czy na Jeziorach Plitwickich można coś zjeść? Tak na obszarze Plitwickich Jezior mamy kilka punktów gastronomicznych. Przy wejściach na szlaki są bistro Labudovac, bistro Kupaliste i Kozjačka Draga oraz restauracje przy parkingach Lička kuća, Poljana, Borje, Plitvie i  Korana.

Co jest lepsze, jeziora Plitwickie czy Krka? Zdecydowanie Jeziora Plitwickie mają znacznie więcej do zaoferowania. Szlaku są dużo dłuższe, ciekawsze i bardziej spektakularne, więc jeśli zastanawiasz się co lepsze, to jednak bardziej niż Krka polecam Plitwickie, choć najlepiej zobaczyć oba parki.

Mapa atrakcji Jezior Plitwickich – co warto zobaczyć, gdzie zjeść?

Jeziora Plitwickie – cennik biletów wstępu, godziny otwarcia, kiedy najlepiej przyjechać?

Ile kosztuje wejście na jeziora Plitwickie? Bilet do Plitwickich Jezior zmienia się w zależności od sezonu. Całodniowe bilety możesz kupić online lub na miejscu w kasie. W szczycie sezonu warto sprawdzić na stronie internetowej parku ile jest dostępnych wejściówek, bo pula biletów na daną godzinę jest ograniczona.

 • 1 czerwca – 30 września: bilet normalny 40 euro (po godzinie 16:00 – 25 euro), bilet studencki 25 euro (po godzinie 16:00 – 15 euro), dzieci od 7 do 18 roku życia 15 euro (po godzinie 16:00 – 9 euro)
 • kwiecień – maj, październik: bilet normalny 23 euro, studenci 14 euro, dzieci 6 euro
 • styczeń – marzec, listopad – grudzień: bilet normalny 10 euro, studenci 6 euro, dzieci 4 euro

W cenę biletu wstępu wliczony jest transport statkiem elektrycznym i kolejką panoramiczną oraz ubezpieczenie turystyczne.

W jakich godzinach można zwiedzać Jeziora Plitwickie? Park narodowy jest otwarty 365 dni w roku, chociaż godziny otwarcia parku dla zwiedzających różnią się w zależności od pory roku.

 • sprzedaż biletów w sezonie wakacyjnym jest od 7:00 do 17:00, natomiast parking jest czynny w godzinach 7:00-21:00

Jaki jest najlepszy miesiąc na wyjazd do Plitvic i kiedy najlepiej jechać na Jeziora Plitwickie? Nie ma złego czasu na odwiedzenie Plitwickich Jezior, bo tutaj każda pora roku maluje swoje niezwykłe barwy. Jednak jesień jest szczególnie bajkowa, bo wszystkie liściaste lasy dookoła mienią się tysiącem barw.

Najwięcej turystów na Plitwickich pojawia się latem, wtedy można tutaj poczuć prawdziwe zatrzęsienie. Dlatego jeśli wybierasz się na Plitwickie na jeden dzień omijaj weekendy i przyjedź wcześnie rano albo późnym popołudniem, kiedy ruch jest nieco mniejszy.

Plitwickie Jeziora – atrakcje, jak zwiedzić, które wejście wybrać?

Naszą wizytę na Plitwickich Jeziorach zaczynamy od wyboru wejścia do parku. Mamy wejście nr 1 Rastovača oraz wejścia nr 2 Hladovina.

Jaka jest różnica między wejściami do Jezior Plitwickich? Które wejście wybrać na Plitwickie Jeziora? Jeśli na zwiedzanie parku chcesz przeznaczyć maksymalnie 2-4 godzin, to wybierz parking i wejście nr 1. Stąd startują krótsze trasy po dolnych jeziorach.

Natomiast jeśli chcesz zobaczyć najciekawsze atrakcje Jezior Plitwickich, przemierzyć najfajniejszą trasę, przepłynąć się łódką i przejechać ciuchcią, to wybierz wejście i parking nr 2.

Jeziora Plitwickie – najciekawsza trasa, łatwy szlak dla dzieci, ile czasu potrzeba?

Którą trasę wybrać na Jeziorach Plitwickich, skoro do wyboru mamy aż 8 wariantów tras?

 • Najciekawsza trasa Jezior Plitwickich to program H. Na niej możesz zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Start jest przy wejściu nr 2, a zwiedzanie rozpoczynamy od przejażdżki ciuchcią do górnych jezior. Stąd idziemy w dół z nurtem rzeki i to malowniczymi kładkami na zmianę z leśnym szlakiem w towarzystwie wodospadów. Kolejno czeka rejs statkiem po największym jeziorze Kozjak i spacer do największego wodospadu Veliki Slap. Powrót do wejścia nr 2 jest również ciuchcią.

Jak długo potrzebujesz nad Jeziorami Plitwickimi? Przejście trasy H trwa 4-6 godzin. Szlak w pętli liczy 8,9 km.

 • Program C to również jeden z ciekawszych szlaków Jezior Plitwickich. Start jest przy wejściu nr 1, trasa w pętli liczy 8 km. Podczas wycieczki zobaczysz jeziora dolne z największym wodospadem jak i jeziora górne. Dodatkowo w pakiecie jest rejs po jeziorze Kozjak, a powrót na miejsce startu jest ciuchcią.

Ile czasu na Plitwickie jeziora? przejście tej trasy zajmuje 4-5 godziny. To jedna z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych tras na Plitwickich Jeziorach.

 • Program K1 i K2 to długodystansowe trasy dla wytrwałych, gdzie trekking trwa 6-8 godzin, a do przejścia jest ponad 16,5 km. Oba warianty to szlaki piesze bez użycia ciuchci i łodzi.

Jeziora Plitwickie z dziećmi – najłatwiejsza trasa

 • Najłatwiejsza trasa dla rodzin z dziećmi to program A. Ścieżka prowadzi w górę rzeki, przez kanion „Dolnych Jezior”, wzdłuż jezior „Novakovića brod”, „Kaluđerovac”, „Gavanovac” i „Milanovac”, do punktu przy „Moście Kozjak”. Zobaczysz również największy wodospad Chorwacji, czyli „Veliki slap”.

Start przy wejściu nr 1, trasa w pętli liczy 3,5 km. Ile czasu na Plitwickie jeziora? Przejście tej trasy zajmuje 2-3 godziny.

 • Program B – start przy wejściu nr 1, trasa w pętli liczy 4 km. Trasa pokrywa się z programem Ale dodatkowo jest rejs elektryczną łodzią po jeziorze Kozjak. Jak długo potrzebujesz nad Jeziorami Plitwickimi? Przejście trasy B trwa 3-4 godziny.
 • Program E to również łatwa trasa dla dzieci. Start jest przy wejściu nr 2, trasa w pętli liczy 5 km. Ciekawa i krótka trasa dla rodzin z dziećmi. Obejmuje rejs łodzią, spacer kładkami górnych jezior i powrót ciuchcią. Czas przejścia trasy to  2-3 godziny.

Chorwacja atrakcje – co warto zobaczyć?

 • Rastoke to kraina niczym z baśni braci Grimm. Bezsprzecznie to ukryty raj Chorwacji, w którym może i faktycznie mieszkają wróżki… Spacerując wśród młynów przemierzamy drewniane mostki i to wśród 23 szumiących wodospadów, które melodyjnie spadają do kanionu rzeki Korana.

Rastoke Chorwacja – baśniowa wioska wodospadów, młynów i wróżek

 • Chorwackie miasteczko Rovinj to istna perła wybrzeża Istria, malowniczo wkomponowana w skaliste wybrzeże Adriatyku i oblana przez lazurowe morze. Rovinj zachwyca swoim klimatem z wąskimi uliczkami, ciekawymi zabytkami i świetnymi restauracjami. To portowe miasto uwielbiają również artyści i nic w tym dziwnego, bo czaruje swoimi kolorowymi kamienicami, pachnie owocami morza i tętni życiem o każdej porze roku.

Rovinj Chorwacja – atrakcje najpiękniejszego miasta półwyspu Istria

 • Pula to zaskakujące miasto przepełnione zabytkami i oblane lazurową wodą Adriatyku. Pula zwana jest “chorwackim Rzymem”, bo tak samo jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach. Potężny rzymski amfiteatrem, pyszna śródziemnomorska kuchnia, a do tego port, z którego możemy dostać się do Wenecji to tylko kilka powodów, dla których trzeba tu przyjechać.

Pula Chorwacja – TOP 10 atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

 • Istria to półwysep, który tworzą piękne skaliste plaże oblane lazurową wodą Adriatyku, kolorowe i niezwykle urocze miasteczka oraz śródziemnomorska kuchnia z niepowtarzalną istryjską oliwą z oliwek, genialnym winem i truflami, czyli chlubą regionu. Jednak Istria ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, od zjawiskowych zabytków, przez zaskakujące cuda przyrody, aż do nowoczesnych miejsc.

Istria atrakcje, co warto zobaczyć na półwyspie? TOP 12 miejsc w Chorwacji i Słowenii

 • Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto Chorwacji i największy port handlowy, rybacki i tranzytowy w kraju. Leży pomiędzy słynnymi chorwackimi regionami Istrią i Dalmacją, nad lazurową Zatoką Rijecką i u podnóża masywu Risnjak. Choć Rijeka jest typowo przemysłowym miastem, to jednak nie brakuje tu również i ciekawych atrakcji turystycznych.

Rijeka atrakcje Chorwacji – TOP 10 miejsc, co warto zobaczyć?

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments