Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Chorwackie miasteczko Rovinj to istna perła wybrzeża Istria, malowniczo wkomponowana w skaliste wybrzeże Adriatyku i oblana przez lazurowe morze. Rovinj zachwyca swoim klimatem z wąskimi uliczkami, ciekawymi zabytkami i świetnymi restauracjami. To portowe miasto uwielbiają również artyści i nic w tym dziwnego, bo czaruje swoimi kolorowymi kamienicami, pachnie owocami morza i tętni życiem o każdej porze roku.

Gdzie najładniej na Istrii? Rovinj to miasteczko jak z bajki! Jego najpiękniejsza część położona jest na wyspie i połączona z lądem potężną groblą, która jest sztucznie usypana. Rovinj podobnie jak inne miasteczka na wybrzeżu Istria może pochwalić się niezwykle bujną historią. Rzymianie, Słowianie, Saracenii, Wenecjanie, Habsburgowie…

Każda z nacji na przestrzeni epok wniosła swoje ziarenko w rozwój i historię miasta. Zresztą do dziś możemy zobaczyć tutaj wieżę zegarową oraz mury i bramę miejską zbudowane przez Wenecjan.

Dzisiejszy Rovinj to zdecydowanie miasto turystyczne, które pokochali również artyści. Ich galerie i sklepiki możesz odkrywać szwędając się pomiędzy wąskimi uliczkami kolorowych kamienic. Wielu turystów twierdzi, że Rovinj to najpiękniejsze miasteczko na półwyspie Istria. Co zatem trzeba tutaj zobaczyć i czy warto jechać do Rovinj?

Istria atrakcje, co warto zobaczyć na półwyspie? TOP 12 miejsc

Rovinj – dojazd, parking, mapa, jak zwiedzać?

Jak dojechać do Rovinj? To chorwackie miasto leży na półwyspie Istria, podróż ze stolicy kraju, czyli Zagrzebia trwa 3h 30 minut. Najbliższe lotnisko znajduje się w Puli, około 35 km. Do Rovinj możesz też dotrzeć promem z włoskiej Wenecji.

Gdzie zaparkować w Rovinj? Miasto jest małe i kompaktowe do zwiedzania, a duży płatny parking znajduje się na nadbrzeżu Zdenac 7. Płatne 4 euro za godzinę w parkomacie.

Ile czasu na zwiedzanie Rovinj? Na przejście najważniejszych atrakcji i spacer po centrum wystarczy nam kilka godzin, choć zdecydowanie warto tutaj spędzić cały dzień.

Rovinj Chorwacja – co warto zobaczyć i jakie atrakcje zwiedzić? TOP 7 atrakcje

 • Zwiedzanie Rovinj warto zacząć od spaceru do najważniejszego zabytku w Rovinj, czyli barokowego kościoła św. Eufemii. Choć z zewnątrz wygląda surowo i skromnie, to jednak wnętrze w stylu baroku weneckiego jest imponujące. Największym skarbem jest rzymski sarkofag z VI w. w jakim spoczywają relikwie św. Eufemii.
 • Dzwonnica, która stoi przy świątyni jest najwyższą na całym wybrzeżu Istria, mierzy 62 m wysokości i pamięta jeszcze czasy Wenecjan. Na jej szczycie stoi posąg Eufemii patronki miasta. Co ciekawe, posąg jest obracany w zależności od kierunku i siły wiatru. Co więcej, wieża jest też najlepszym punktem widokowym na Rovinj. Wystarczy pokonać 192 stopnie, by cieszyć się zjawiskową panoramą.
 • Stare miasto do dziś otaczają resztki murów miejskich. Kiedyś do miasta można się było dostać jedną z pięciu bram, jednak do dziś ocalały tylko trzy oraz słynny Łuk Balbiego z XVII w. Rovinj tworzą kamieniczki, które jakby wyrastały ze skalistego brzegu Adriatyku. Krętymi i wąskimi uliczkami możemy spacerować wśród kolorowych domów, drewnianych okiennic, małych regionalnych sklepików, galerii i kuszących zapachami restauracji, które często oferują panoramiczne tarasy z widokiem na morze.
 • Plac Trg Marsala Tita pełni formę rynku. Co więcej, graniczy z portem, więc siedząc przy kawiarnianym stoliku możemy obserwować kołyszące się na morzu żaglówki. Warto się również przejść na dwa widokowe mola Mali i Veliki Mol.
 • Ekomuzeum Batana, to miejsce gdzie poznasz metody wytwarzania tradycyjnej drewnianej łodzi rybackiej, jaką jest batana. Ta regionalna tradycja trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W czerwcu organizowane są coroczne regaty batan.
 • Wyspa św. Katarzyny leży w sąsiedztwie portu i możemy na nią dopłynąć statkiem lub promem. Co ciekawe, znajduje się na niej przepiękny pałacyk przebudowany przez architekta z Krakowa Teodora Talowskiego. Willa należała do hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego, a dziś służy jako luksusowy hotel.

Jakie plaże w Rovinj?

 • plaża Balota to najsłynniejsze miejsce w samym centrum Rovinj. Skalisty brzeg jest bardzo klimatyczny, idealny do skakania, a dzięki specjalnym betonowym schodom możemy znaleźć wśród skał zaciszne miejsce do opalania
 • Lone bay to zaciszna plaża w zatoce, położona 2 km od centrum Rovinj z widokiem na starówkę
 • plaża Mulini to idealne miejsce do plażowania dla rodzin z dziećmi. Jest dość szeroka, z drobnych kamyczków i łagodnym wejście do morza
 • Borik plaża to miejsce idealny na aktywny wypoczynek, latem na morzu działa wodny plac zabaw, a na plaży jest beach bar
 • plaża Cuvi to jedna z niewielu plaż na Chorwacji gdzie znajdziesz skrawek piaszczystej plaży. Leżak lub koc możesz również tu rozbić w cieniu sosnowego lasu

Gdzie zjeść smacznie i tanio na wybrzeżu Istria?

Z czego słynie Istria? Cały półwysep Istria słynie z wyśmienitej kuchni, w której znajdziesz mnóstwo włoskich wpływów. Skoro jesteśmy nad Adraitykiem, to oczywiście na talerzach królują owoce morza. Oprócz tego w Rovinj warto skosztować lokalnej oliwy z oliwek, wyśmienitego wina i trufli, które są drogocennym skarbem Istrii.

Gdzie warto zatrzymać się w Rovinj na obiad, romantyczną kolację, czy kawę?

 • La Vela gostionica – zaciszna restauracja z owocami morza
 • Adria Restaurant & Pizzeria – idealne miejsce na dobrą włoską pizzę
 • Puntulina – restauracja z bajecznym tarasem nad Adriatykiem
 • Giannino Restaurant – miejsce z tradycją, gdzie skosztujesz również regionalnych win
 • Cafe “DOLPHIN” – miejscówka na szybką kawę
 • Gelateria Italia – najlepsza lokalna lodziarnia w Rovinj

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach na wybrzeżu Istria?

 • Pula to urocze chorwackie miasteczko przepełnione zabytkami i oblane lazurową wodą Adriatyku. Pula zwana jest “chorwackim Rzymem”, bo tak samo jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach. Co więcej, to największe miasto półwyspu Istria. Potężny rzymski amfiteatrem, pyszna śródziemnomorska kuchnia, a do tego port, z którego możemy dostać się do Wenecji to tylko kilka powodów, dla których trzeba tu przyjechać.

Pula Chorwacja – TOP 10 atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

 • Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto Chorwacji i zarazem największy port handlowy, rybacki i tranzytowy w kraju. Miasto leży pomiędzy słynnymi chorwackimi regionami, czyli Istrią, a Dalmacją, nad lazurową Zatoką Rijecką i u podnóża masywu Risnjak. Choć Rijeka jest typowo przemysłowym miastem z portem, stocznią i ośrodkiem handlowym, to jednak nie brakuje tu również i ciekawych atrakcji turystycznych.

Rijeka atrakcje Chorwacji – TOP 10 miejsc, co warto zobaczyć?

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments