Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto Chorwacji i zarazem największy port handlowy, rybacki i tranzytowy w kraju. Miasto leży pomiędzy słynnymi chorwackimi regionami, czyli Istrią, a Dalmacją, nad lazurową Zatoką Rijecką i u podnóża masywu Risnjak. Choć Rijeka jest typowo przemysłowym miastem z portem, stocznią i ośrodkiem handlowym, to jednak nie brakuje tu również i ciekawych atrakcji turystycznych. Zresztą Rijeka była w 2020 roku Europejską Stolicą Kultury!

Czy Rijeka to dobry kierunek na wakacje? Wydawałoby się, że Rijeka jest trochę nieodkrytym miastem Chorwacji i przez swój przemysłowy charakter nie nadaje się na turystyczny kierunek podróży po Chorwacji. Jednak nic bardziej mylnego!

Już poznanie niezwykle bogatej choć nieco skomplikowanej historii Rijeki zdradza nam, że to miasto jest bardzo ciekawe. Na przestrzeni lat władali nią Celtowie, Rzymianie, Słowianie, czy Cesarstwo Austro-Węgier, któremu Rijeka zawdzięcza swój największy rozwój i budowę stoczni. Do dziś możemy zobaczyć tu wiele XIX-wiecznych eleganckich kamienic z czasów Habsburgów.

Czas I wojny światowej nie był łatwy, a samo miasto chciały przejąć Włochy, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Natomiast po II wojnie trafiła pod panowanie Jugosławii. Dzięki tej mieszance kulturowej do dziś Rijeka jest niezwykle różnorodnym i tolerancyjnym miastem. A jakie atrakcje wato zobaczyć w chorwackim mieście Rijeka?

Rijeka – gdzie leży, jak dojechać?

Rijeka położona jest w północno-zachodniej części Chorwacji nad Zatoką Rijecką. Miasto jest też stolicą żupni primorsko-gorskiej, która obejmuje swoim zasięgiem Gorski Kotar i wyspy Zatoki Kvarnerskiej.

Jak dojechać do Rijeki? Najwygodniej do Rijeki dojechać samochodem, podróż autostradą z Zagrzebia zajmuje około 2 godziny. Natomiast bezpośrednio z Polski do Rijeki dotrzesz w nawet 10 godzin (szacunkowy czas dojazdu z Krakowa).

Rijeka na obrzeżach miasta ma swoje lotnisko (około 25 km od centrum), więc możesz dostać się tutaj samolotem, jednak na ten moment nie ma możliwości bezpośrednich lotów z Polski.

Rijeka i jej najciekawsze atrakcje, mapa, co warto zobaczyć?

1. Promenada Korzo – od czego zacząć zwiedzanie atrakcji Rijeki?

Zwiedzanie atrakcji Rijeki warto zacząć od najbardziej turystycznego miejsca w mieście, czyli deptaku Korzo. Zdecydowanie to ulubione miejsce do spacerów nie tylko wśród turystów, ale i lokalsów.

Promenada powstała w miejscu dawnych miejskich murów. Wzdłuż liczącej 500 m ulicy ciągną się piękne XIX-wieczne kamienice, a w nich mnóstwo luksusowych sklepów, świetnych restauracji, kawiarni i barów. Można powiedzieć, że deptak Korzo to serce Rijeki, a życie na nim toczy się do późnych godzin nocnych.

2. Katedra św. Wita – najpiękniejsza świątynia w Rijece

Święty Wit jest patronem Rijeki, nic więc dziwnego, że świątynia pod jego wezwaniem robi imponujące wrażenie. Zresztą projektowali ją włoscy architekci wzorując się na weneckim kościele  Santa Maria della Salute. Katedra św. Wita w Rijece wzniesiona została w latach 1638-1742 w stylu barokowym, choć na fundamentach znacznie starszej świątyni.

Dziś ta piękna świątynia w kształcie rotundy przykuwa oko. Warto zwrócić uwagę na wmurowaną w ścianę kościoła armatnią kulę z czasów napoleońskich. W jej wnętrzu najstarszym elementem wyposażenia jest gotycki krucyfiks.

Co ciekawe, w pobliżu katedry znajduje się zejście do podziemnych schronów przeciwlotniczych. Tunel Rijecki służył mieszkańcom w czasie II wojny światowej podczas nalotów. Natomiast dziś liczący 300 m tunel jest udostępniony dla turystów.

3. Krzywa wieża w Rijece – gdzie w Chorwacji nie ma tłumów?

Zdecydowanie ciekawym zabytkiem Rijeki jest również Kościół Wniebowzięcia Marii Dziewicy z XVII wieku. Świątynia została przebudowana w stylu barokowym.

Tuż przed nią stoi słynna krzywa wieża w Rijece. To przykościelna dzwonnica, która ewidentnie wyróżnia się spośród otoczenia. Zbudowana jest z kamienia, jaki pochodził z antycznych ruin. Co ciekawe, dzwonnica pochylona jest w stronę kościoła o 40 cm.

4. Wieża zegarowa Ratusza – ciekawy zabytek Rijeki

Wieża Zegarowa w Rijece to symbol miasta, a stoi w tym miejscu już od XII wieku, choć nie omijały ją trzęsienia ziemi i czasy wojen. Na żółtej fasadzie wieży możemy zobaczyć popiersia austriackich władców, a wieńczy ją ośmioboczna kopuła.

Wąską bramą pod wieżą możesz przejść na zaciszny plac Trg Ivana Koblera z ciekawą fontanną i kilkoma restauracjami.

5. Adria-palota – najpiękniejszy pałac w Rijece

Na końcu deptaka Korzo przy placu Adriatyku i w sąsiedztwie dwóch fontann wznosi się najpiękniejszy pałac Adria w Rijece. Został zbudowany w 1897 roku i wyróżnia się z otoczenia przepiękną fasadą z mnóstwem okien, kolumnami, posągami, balonami i ciekawymi zdobieniami.

Przed laty pałac był siedzibą Węgierskiej Królewskiej Kompanii Żeglugowej Adria. Natomiast dziś mieści się w nim siedziba Chorwackiej Żeglugi Jadrolinija.

6. Przystań i molo Longo – czy warto jechać do Rijeki?

Jak przystało na największy port w Chorwacji warto też zwrócić uwagę na morskie atrakcje, z których również słynie Rijeka. Przystań dla żaglówek ciągnie się wzdłuż Mrtvi Kanal, który wcina się w samo ścisłe centrum miasta. Dlatego spacerując w sąsiedztwie deptaku Korzo możesz również oglądać setki łódek. Co więcej z kanału mamy super panoramę na górujący nad miastem zamek Trsat.

Kolejna morska atrakcją Rijeki jest Molo Longo, które znajduje się w porcie, skąd również odpływają promy. Stąd rozciąga się panoramiczny widok na miasto, szczególnie wieczorem z molo mamy świetny widok na port i Rijekę.

7. Zamek Trsat – najlepszy punkt widokowy na Rijekę

Na wysokim wzgórzu ponad centrum Rijeki góruje XII wieczny i bardzo majestatyczny zamek Trsat. Przed laty zamek niczym forteca strzegł miasta przed najazdami Turków i Wenecjan. Jego solidne mury obronne i cztery okrągłe wieże otaczają niewielki dziedziniec, na którym znajduje się mauzoleum hrabiego Lavala Nugenta, jakie jest stylizowane na dorycką świątynię.

Dziś na zamku odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne. Co więcej, zamkowe mury są najlepszym punktem widokowym na Rijekę i jej atrakcje. Do zamku możesz dojechać samochodem lub komunikacją miejską, albo dojść pieszo z centrum Rijeki, jednak wtedy do pokonania masz sporo schodów, dokładnie 538 stopni.

Wstęp na zamek jest bezpłatny.

8. Sanktuarium Maryjne i Klasztor Franciszkanów – Rijeka i jej sakralne atrakcje

Tuż obok zamku Trsat warto też zajrzeć w progi największego ośrodka pielgrzymkowego w zachodniej Chorwacji, jakim jest sanktuarium Matki Bożej z Trsatu. Z jego powstaniem związana jest miejscowa legenda, która opowiada, że aniołowie przenosząc dom Maryi z Nazaretu do Loreto właśnie tu zrobili sobie przystanek na kilka lat. Od lat tym miejscem opiekuje się zakon franciszkanów.

Największą czcią darzony jest w sanktuarium obraz Matki Bożej z Trsatu, który pochodzi z 1367 roku. We wnętrzu kościoła warto też zwrócić uwagę na aż 8 bogato zdobionych ołtarzy bocznych i zjawiskowy ołtarz główny, jaki oddziela metalowa krata oraz freski na ścianie.

Warto też wejść na zaciszne krużganki klasztoru i odwiedzić małą kapliczkę z wotywnymi darami. Dodatkowo teren wokół sanktuarium otaczają zielone ogrody Maryjne.

9. Muzea Rijeki i atrakcje dla dzieci

Rijeka oprócz ciekawych zabytków, widokowych punktów i portowej części miasta oferuje również ciekawe nowoczesne atrakcje, także dla dzieci. Co jeszcze warto zobaczyć w  Rijece? Muzeum Morskie i Historyczne Chorwackiego Wybrzeża mieści się w zjawiskowym pałacu gubernatorów.

Dodatkowo pałac otacza rozległy ogród. W jego równie olśniewającym wnętrzu mamy okazję zobaczyć wystawę, która opowiada nam o historii regionu. Znaleziska z dna morza, modele statków, przyrządy do nawigacji, dawna broń, dzieła sztuki, to wszystko opowiada nam o losach Rijeki. Co więcej, jeden z pawilonów zwany “pokojem cudów” prezentuje specjalną wystawę dla dzieci, a na niej kolekcja dawnych zabawek.

Równie ciekawe jest sąsiednie Muzeum Przyrodnicze, w którym spotkasz jak żywe eksponaty zwierząt, w tym potężnego rekina. Natomiast Muzeum Miejsce prezentuje dokładniejszą historię miasta Rijeka.

Muzea w Rijece warto zwiedzać na bilecie łączonym, dzięki czemu cena jest znacznie korzystniejsza.

10. Kościół Matki Bożej z Lourdes i klasztor kapucynów

Kolejną spektakularną świątynią w Rijece jest Kościół Matki Bożej z Lourdes. Wnętrze świątyni jest dość skromne, choć bardzo monumentalne. Wysoką nawę podtrzymują rzędy kolumn. Wśród zdobień zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kolorowe witraże. Jednak największe wrażenie świątynia robi z zewnątrz. 

Kościół został zbudowany w latach 1904–1929 jako podwójna neogotycka bazylika. Świątynia najlepiej prezentuje się od strony ulicy Krešimirova, skąd mamy widok na jej dwa poziomy i potężne schody.

Gdzie smacznie i tanio zjeść w Rijece?

Z czego słynie Rijeka? Chorwacja słynie z wyśmienitej kuchni, w której znajdziesz mnóstwo włoskich wpływów. Oczywiście na talerzach królują owoce morza, ale przecież jesteśmy nad Adriatykiem. Oprócz tego warto skosztować lokalnej oliwy z oliwek, wyśmienitego wina i trufli, które są drogocennym skarbem północnej Chorwacji.

Gdzie warto zatrzymać się w Rijece na obiad, romantyczną kolację, czy kawę?

  • Rakhia bar- świetne miejsce na szybkiego drinka, gdzie skosztujesz również regionalnych trunków
  • Submarine Burger Rijeka – miejsce ze street food
  • Bodega Grill & Beer – knajpa z regionalną kuchnią Bałkanów
  • TUTTO A POSTO – Pizza Napoletana – lokalna pizzeria
  • Bistro Mornar – restauracja z owocami morza
  • Marsecchia Coffee Shop – najlepsza kawa w mieście

Co warto zobaczyć w okolicy miasta Rijeka, jakie atrakcje czekają w Chorwacji?

  • Chorwackie miasteczko Rovinj to istna perła wybrzeża Istria, malowniczo wkomponowana w skaliste wybrzeże Adriatyku i oblana przez lazurowe morze. Rovinj zachwyca swoim klimatem z wąskimi uliczkami, ciekawymi zabytkami i świetnymi restauracjami. To portowe miasto uwielbiają również artyści i nic w tym dziwnego, bo czaruje swoimi kolorowymi kamienicami, pachnie owocami morza i tętni życiem o każdej porze roku.

Rovinj Chorwacja – atrakcje najpiękniejszego miasta półwyspu Istria

  • Pula to zaskakujące miasto przepełnione zabytkami i oblane lazurową wodą Adriatyku. Pula zwana jest “chorwackim Rzymem”, bo tak samo jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach. Potężny rzymski amfiteatrem, pyszna śródziemnomorska kuchnia, a do tego port, z którego możemy dostać się do Wenecji to tylko kilka powodów, dla których trzeba tu przyjechać.

Pula Chorwacja – TOP 10 atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

  • Istria to półwysep, który tworzą piękne skaliste plaże oblane lazurową wodą Adriatyku, kolorowe i niezwykle urocze miasteczka oraz śródziemnomorska kuchnia z niepowtarzalną istryjską oliwą z oliwek, genialnym winem i truflami, czyli chlubą regionu. Jednak Istria ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, od zjawiskowych zabytków, przez zaskakujące cuda przyrody, aż do nowoczesnych miejsc, idealnych na urlop na Istrii.

Istria atrakcje, co warto zobaczyć na półwyspie? TOP 12 miejsc w Chorwacji i Słowenii

  • Jest taka wioska na Chorwacji, która łapie za serducho od pierwszego wejrzenia. Tutaj efekt „wow” jest po prostu gwarantowany, bo Rastoke to kraina niczym z baśni braci Grimm. Bezsprzecznie Rastoke to ukryty raj Chorwacji, w którym może i faktycznie mieszkają wróżki… Spacerując wśród młynów przemierzamy drewniane mostki i to wśród 23 szumiących wodospadów, które melodyjnie spadają do kanionu rzeki Korana. Tutaj naprawdę czujemy się jak w bajce! Rastoke to atrakcje Chorwacji, jaką zdecydowanie warto zobaczyć.

Rastoke Chorwacja – baśniowa wioska wodospadów, młynów i wróżek

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments