Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Istria to półwysep, który tworzą piękne skaliste plaże oblane lazurową wodą Adriatyku, kolorowe i niezwykle urocze miasteczka oraz śródziemnomorska kuchnia z niepowtarzalną istryjską oliwą z oliwek, genialnym winem i truflami, czyli chlubą regionu. Jednak Istria ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, od zjawiskowych zabytków, przez zaskakujące cuda przyrody, aż do nowoczesnych miejsc, idealnych na urlop na Istrii.

Gdzie leży Istria? Istria to półwysep nad Adriatykiem, który leży pomiędzy zatoką Triesteńską, a Rijecką. Największy obszar Istrii należy do Chorwacji (jej północna część), jednak na Istrii leży również całe niespełna 40 km wybrzeże Słowenii oraz jedno włoskie miasteczko Muggia.

Z czego słynie Istria? Półwysep Istria słynie z pięknych plaż nad Morzem Adriatyckim, przepełnionych zabytkami miast jak Piran, Rovinj, czy Pula oraz genialnej kuchni z widocznymi włoskimi wpływami. Istria to świetny kierunek zarówno na wakacyjny wyjazd, urlop z całą rodziną, jak i romantyczny wypad we dwoje. Znacznie bliższy dojazd sprawia, że coraz więcej Polaków wybiera właśnie Istrię jako cel swoich podróży po Chorwacji i Słowenii.

Gdzie jechać na Istrię? Półwysep Istria to ciągnące się kilometrami wybrzeże Adriatyku, czyli idealny kierunek dla wielbicieli słodkiego lenistwa. Najsłynniejsze i najpiękniejsze miasteczka na chorwackiej Istrii to Rovinj, Poreć, Pula, Opatija, natomiast na Słowenii koniecznie trzeba odwiedzić zjawiskowy Piran, Izolę i Koper. Jednak Półwysep Istria to również świetne winnice i zaskakujące zabytki. A na pasjonatów przyrody czekają przyjemne górskie szlaki w Parku Narodowym Učka, czy też zjawiskowy Park Narodowy Wysp Briońskich.

Czy warto jechać na Istrię? Zdecydowanie Półwysep Istria to świetny kierunek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Istria to piękne nadmorskie miasta, urocze plaże nad Adriatykiem, świetna kuchnia, wyborne wino i mnóstwo słońca. Atrakcji dla dorosłych i dzieci na Istrii nie brakuje.

Półwysep Istria – mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

1. Rovinj – gdzie jechać z dziećmi do Chorwacji?

Chorwackie miasteczko Rovinj to istna perła wybrzeża Istria, malowniczo wkomponowana w skaliste wybrzeże Adriatyku i oblana przez lazurowe morze. Rovinj zachwyca swoim klimatem z wąskimi uliczkami, ciekawymi zabytkami i świetnymi restauracjami. To portowe miasto uwielbiają również artyści i nic w tym dziwnego, bo czaruje swoimi kolorowymi kamienicami, pachnie owocami morza i tętni życiem o każdej porze roku.

Gdzie najładniej na Istrii? Rovinj to miasteczko jak z bajki! Jego najpiękniejsza część położona jest na wyspie i połączona z lądem potężną groblą, która jest sztucznie usypana. Rovinj podobnie jak inne miasteczka na wybrzeżu Istria może pochwalić się niezwykle bujną historią. Do dziś możemy zobaczyć tutaj wieżę zegarową oraz mury i bramę miejską zbudowane przez Wenecjan.

Dzisiejszy Rovinj to zdecydowanie miasto turystyczne, które pokochali również artyści. Ich galerie i sklepiki możesz odkrywać szwędając się pomiędzy wąskimi uliczkami kolorowych kamienic. Wielu turystów twierdzi, że Rovinj to najpiękniejsze miasteczko na półwyspie Istria, a jego atrakcje wręcz zachwycają.

Rovinj Chorwacja – atrakcje najpiękniejszego miasta półwyspu Istria

2. Pula – najciekawsze zabytki i atrakcje Istrii

Pula to urocze chorwackie miasteczko przepełnione zabytkami i oblane lazurową wodą Adriatyku. Zwana jest “chorwackim Rzymem”, bo tak samo jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach. Co więcej, to największe miasto półwyspu Istria.

Zdecydowanie największym zabytkiem i spektakularną atrakcją chorwackiego miasta Pula, jest 6 pod względem wielkości amfiteatr na świecie. Warto również zajrzeć do podziemi amfiteatru w Puli. W chłodnych piwnicach możemy zobaczyć ciekawą wystawę dotyczącą produkcji wina i oliwy, czyli najsłynniejszych skarbów wybrzeża Istria.

Świątynia Augusta, to kolejny starożytny zabytek Puli i to z II w p.n.e. Nad centrum zabytkowej części Puli, 34 m n.p.m. dominuje widokowe wzgórze z twierdzą i czterema bastionami. To dawna wenecka twierdza Kaštel. Niezwykłą atrakcją Puli są również wydrążone pod wzgórzem twierdzy Kaštel tunele, które w czasie I wojny światowej miały zapewnić mieszkańcom miasta bezpieczeństwo.

Jak przystało na chorwackie miasto nad Adriatykiem Pula oferuje również wodne atrakcje dla rodzin, z których słynie Istria. Jedną z atrakcji jest 3 godzinna wycieczka  w kierunku wysp Parku Narodowego Brijuni, gdzie możesz obserwować pływające delfiny.

Pula Chorwacja – TOP 10 atrakcje i zabytki, jakie musisz zobaczyć

3. Kanion Vela Draga i Park Narodowy Učka – Istria i jej atrakcje dla aktywnych

Jeśli jesteś pasjonatem aktywnego wypoczynku i lubisz trekking, to koniecznie musisz odwiedzić Park Narodowy Učka. Góry i morze to najbardziej spektakularne połączenie. Świetne widoki możesz podziwiać chociażby z najwyższego szczytu Vojak 1401 m n.p.m.

Najbardziej spektakularnym miejscem w parku Učka jest kanion Vela draga. To zjawiskowe miejsce stworzyły siły przyrody, wiatr, słońce i trzęsienia ziemi. Co więcej, wzdłuż krawędzi imponującego kanionu biegnie ścieżka przyrodnicza, jaką dotrzesz prosto do punktu widokowego, panorama jest onieśmielająca!

Szlak w pętli liczy około 2 km, nie jest wymagający, więc śmiało poradzą sobie na nim dzieci. Z pewnością kanion Vela Draga to atrakcja Istrii, jaką warto zobaczyć.

4. Wodospad Zarecki Krov – przyrodniczy skarb Istrii bez tłumów turystów

Jeśli lubisz odkrywać nieoczywiste, a przy okazji zjawiskowe miejsca, w których nie spotkasz miliona turystów to koniecznie musisz odwiedzić wodospad Zarecki Krov. To przyrodnicza atrakcja Istrii. Wodospad leży nieopodal miasteczka Panzin.

Dotrzeć można do niego wyznaczonym szlakiem, a spacer trwa 10 minut. Widok jaki czeka na Ciebie na miejscu robi wrażenie! Wodospad spada z wiszącej 10 metrowej skały do potężnego stawu, w którym latem możesz się kąpać.

Kolejną atrakcją jest wydrążona w skale jaskinia do której możemy wpłynąć, a na śmiałków czekają skoki ze skalnej półki. Śmiało możesz tu przyjechać z całą rodziną na przyjemny piknik z szumiącą wodą wodospadu Zarecki Krov.

5. Kanał Limski, czyli chorwacki fiord – zwiedzanie atrakcji Istrii z pokładu statku

Pomiędzy miasteczkami Vrsar i Rovinj rozciąga się ogromny chorwacki fiord. Liczący aż 10 km Limski zalew jest częścią znacznie większej, bo 35 km limskiej doliny, którą wyrzeźbiła rzeka Pazinčica. Wąski przesmyk kanały tworzą sięgające nawet 150 metrów wiecznie zielone zbocza, które bajecznie kontrastują z lazurową wodą rzeki, która miesza się z morską. Dzięki temu można w nim łowić ostrygi i małże.

Kanał Limski możemy podziwiać z punktu widokowego Lim Fjord na jego wschodnim wybrzeżu. Sporą atrakcją są również kilkugodzinne wycieczki statkiem z sąsiednich miasteczek jak Poreć, Rovinj czy Vrsar.

6. Poreć – zjawiskowe atrakcja UNESCO Istrii

Poreć to chorwackie miasteczko o niezwykle bogatej i intrygującej historii, która jak się okazuje sięga czasów starożytnych. Spacerując po uroczej starówce, wśród wąskich uliczek i kolorowych kamienic możemy odnaleźć ślady rzymskiej architektury, która zachwyca do dziś.

Największą atrakcją i zabytkiem Porecia jest bazylika Eufrazjana, która swoją drogą trafiła na listę UNESCO. Równie ciekawym zabytkiem jest słynny Dom Romański z XIII wieku. Ten trzypoziomowy kamienny dom z drewnianym balkonem opowie Ci naprawdę zaskakujące historie. Oprócz zabytków Poreć może pochwalić się pięknymi plażami i świetnymi restauracjami, gdzie delektując się owocami morza oglądamy lazurową wodę Adriatyku.

7. Jaskinia Baredine – przyrodnicza atrakcja Istrii dla dzieci

Jeśli wybierasz się na Istrię w okresie letnim, z pewnością ciekawym urozmaiceniem będzie zejście pod ziemię, gdzie jest nie tylko chłodno, ale i zjawiskowo. Jaskinia Baredine położona jest w niewielkiej miejscowości Nova Vas.

Podczas zwiedzania jaskini z przewodnikiem mamy okazję przemierzyć jej 300 m odcinek i zajrzeć do 5 grot. Wnętrze jest olśniewające! 10 metrowe zasłony, piękne stalagmity i stalaktyty. To zdecydowanie świetna atrakcja Istrii dla dorosłych i dzieci.

8. Motovun – trufle, wino i oliwa, czyli z czego słynie Istria?

Motovun to prawdziwa perełka chorwackiej części Istrii. Miasteczko jest zbudowane na wysokim wzgórzu i do dziś otoczone obronnymi murami, które swoją drogą są świetnym punktem widokowym.

Ten region Istrii słynie również ze świetnych winnic, ale zdecydowanie niepowtarzalnym skarbem są trufle, które upodobały sobie ten region półwyspu. Co więcej, świetnych regionalnych dań właśnie z truflami możecie skosztować w Motovun, w miasteczku działa też regionalny sklepik z tym przysmakiem.

9. Piran – atrakcje najpiękniejszego miasta na wybrzeżu Słowenii

Na podłużnym cyplu, który zjawiskowo wcina się w Morze Adriatyckie, leży jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Piran to typowo śródziemnomorskie miasteczko z wijącymi się wąskimi uliczkami i czerwonymi dachami uroczych kamienic, które ciągną się od wybrzeża, aż po sąsiednie wzgórza. To również najbardziej atrakcyjne miejsce na słoweńskim wybrzeżu z pięknymi widokami i mnóstwem zabytków.

Dzisiejszy Piran to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Słowenii. Średniowieczne mury są świetnym widokowym punktem, górujący na skalnym urwisku kościół św. Jerzego jest wielkim zabytkiem miasta, a plac Tartiniego to gwarne miejsce Piranu, które tętni życiem do późnych godzin nocnych.

Piran – atrakcje najpiękniejszego miasta na wybrzeżu Słowenii

10. Izola – rybacka wioska na wybrzeży Istria i jej atrakcje

W centralnej części wybrzeża Słowenii leży urocze rybackie miasto Izola. Miasteczko otoczone jest z jednej strony szumiącymi wodami Adriatyku, natomiast z drugiej zielonymi wzgórzami wybrzeża Istria. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć między innymi największy port jachtowy Słowenii.

Izola (z włoskiego Isola) to zielona oaza wśród typowych śródziemnomorskich miast. To niespełna 15 tys. miasteczko położone jest malowniczo na wybrzeżu Istria i serwuje nam również ciekawe atrakcje. Izola była kiedyś wyspą, jednak dziś jest półwyspem otoczonym z trzech stron przez lazurowe wody Adriatyku. Ryby, oliwki i wino to trzy podstawowe rzeczy, jakie wyróżniają to niezwykle spokojne miasteczko.

Od wieków Izola była rybackim miastem handlowym, dlatego też owoce morza to miejscowe specjały, jakie również i dziś królują w tutejszych restauracjach. Spacerując po wąskich uliczkach Izoli, na pierwszy rzut oka czujemy się jak w wielu innych śródziemnomorskich miastach, jednak jest tutaj zdecydowanie dużo bardziej zielono, spokojnie i uroczo.

Izola – urocze rybackie miasteczko Słowenii

11. Črni Kal – ruiny zamku San Sergio w Słowenii

Słowenia to mały kraj z mnóstwem ciekawych i różnorodnych atrakcji. Miejscem jakie zdecydowanie warto zobaczyć, przemierzając autostradę A1 w kierunku wybrzeża Istria są zachwycające ruiny zamku Črni Kal. Zawieszona nad przepaścią twierdza jest nie tylko świetnym widokowym punktem, ale i rajem dla wielbicieli wspinaczki.

Črni Kal to niewielka słoweńska miejscowość, która leży wśród zielonych wzgórz, nieopodal portowego miasta Koper. Co ciekawe, zmierzając tutaj znad wybrzeża mamy okazję przejechać najwyższy i najdłuższy wiadukt na Słowenii, jaki opiera się na 11 masywnych filarach. Wiadukt zawieszony jest nad doliną Ospy, mierzy 1065 m długości, a w najwyższym miejscu wznosi się aż 95 m nad ziemią.

Jednak największą atrakcją słoweńskiej miejscowości Črni Kal jest zawieszona na 30 metrowej skale twierdza św. Sergiusza. Ruiny zamku liczą już XI wieków i choć wiele z nich nie zostało, to jednak są genialnym widokowym miejscem, z którego można podziwiać wybrzeże Słowenii. Warto tu również zajrzeć, by zobaczyć wspinających się po pionowej ścianie alpinistów.

Črni Kal – spektakularne ruiny zamku San Sergio w Słowenii

12. Koper Słowenia – portowe miasto wybrzeża Istria

Koper to największe miasto słoweńskiego wybrzeża Istria oraz jedyny port handlowy w kraju. Spacerując po zabytkowej, pełnej weneckich motywów starówce z aż 20 ryneczkami, mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Przepiękne pałace, zabytkowe świątynie i świetne widokowe punkty to niezwykłe atrakcje słoweńskiego miasta Koper.

Koper to jedno z najstarszych miast w Słowenii. Od wieków położony był na wyspie, jaką otaczały solanki. To głównie przez handel solą Koper miał wielkie znaczenie na arenie europejskiej i stał się bogatym miastem. Do dziś spacerując po jego wąskich i krętych uliczkach wyraźnie widzimy wpływy różnych kultur, które tworzyły jego historię. 

Dzięki Republice Weneckiej Koper był w średniowieczu jednym z najważniejszych portów na Adriatyku. Jednak obecnie dużo większe znaczenie ma oddalony o 20 km włoski Triest. Rozległe pola solankowe Kopru zostały z czasem zasypane, wtedy też wyspa zmieniła się w półwysep, który do dziś wcina się w szumiące fale Adriatyku. Jednak Koper to nie tylko historyczna starówka, ale i widokowe zielone wzgórza z oliwnymi gajami, winnicami i sadami.

Koper Słowenia – największe portowe miasto wybrzeża Istria

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments