W centralnej części wybrzeża Słowenii leży urocze rybackie miasto Izola. Miasteczko otoczone jest z jednej strony szumiącymi wodami Adriatyku, natomiast z drugiej zielonymi wzgórzami wybrzeża Istria. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć między innymi największy port jachtowy Słowenii.

Izola (z włoskiego Isola) to zielona oaza wśród typowych śródziemnomorskich miast. To niespełna 15 tys. miasteczko położone jest malowniczo na wybrzeżu Istria. Izola była kiedyś wyspą, jednak dziś jest półwyspem otoczonym z trzech stron przez lazurowe wody Adriatyku. Ryby, oliwki i wino to trzy podstawowe rzeczy, jakie wyróżniają to niezwykle spokojne miasteczko.

Od wieków Izola była rybackim miastem handlowym, dlatego też owoce morza to miejscowe specjały, jakie również i dziś królują w tutejszych restauracjach. Spacerując po wąskich uliczkach Izoli, na pierwszy rzut oka czujemy się jak w wielu innych śródziemnomorskich miastach, jednak jest tutaj zdecydowanie dużo bardziej zielono, spokojnie i uroczo. Co warto zobaczyć w Izoli w jeden dzień? Przygotowaliśmy listę najciekawszych atrakcji, jakie warto zwiedzić.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Izola – dojazd i parkingi

Rybackie miasto Izola leży pośrodku 47 km odcinka słoweńskiego wybrzeża. Otoczona od północnego-wschodu przez portowo-handlowe miasto Koper, a od południa przez turystyczny Piran. Do Izoli dotrzemy wygodnie autostradą z Lublany, a sama podróż trwa niespełna 1,5 godz. W mieście działa bezpłatny parking dla samochodów osobowych, znajdziesz go na ulicy Cankarjev drevored 29. Tuż obok jest większy płatny parking, gdzie za godzinę postoju trzeba zapłacić tutaj 0,50 euro.

Jak wygodnie zwiedzać Izolę? Na poniższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie ciekawe atrakcje i zabytki Izoli, a także polecane restauracje i parkingi.


Izola – kościół św. Marva, czyli największy zabytek miasta

Zwiedzanie Izoli najlepiej zacząć od spaceru do kościoła św. Marva, czyli dawnej cerkwi. Tak jak w przypadku innych dawnych włoskich miast, również i tutaj przy kościele stoi wysoka kamienna wieża. Pierwsza świątynia stanęła w najwyższym punkcie wyspy już prawie 7 wieków temu. Stąd warto skierować się do zielonej oazy Izoli, czyli parku ob svetilniku (park przy latarni).

Park ob svetilniku – zielona oaza i miejska plaża

Jeśli wybierzesz się do Izoli w słoneczny letni weekend, to w centrum miasta nie spotkasz zbyt wielu miejscowych. Wydawałoby się że miasto jest wręcz wyludnione. Jednak wszyscy lokalsi w upalne dni ruszają na plażę, która wręcz tętni życiem.

Czasem trudno nawet znaleźć na niej miejsce do leżenia. Niezwykle zieloną oazą Izoli jest Park ob svetilniku, który latem daje przyjemne schronienie w cieniu palm. Dodatkowo dookoła parku są knajpy, tawerny, restauracje, czy kawiarnie.

Port w Izoli

Izola może pochwalić się największą mariną dla jachtów na słoweńskim wybrzeżu, która znajduje się przy ulicy Veliki trg. Setki białych łodzi kołyszą się tutaj do rytmu fal Adriatyku. To niezwykle barwne miejsce Izoli, a wędrując molem w głąb morza dodatkowo mamy okazję zobaczyć świetną panoramę miasta, z górującą ponad nim kamienną wieżą.

Izola – atrakcje i zabytki

Co jeszcze warto zobaczyć w Izoli? Miasto najepiej zwiedzać nieśpiesznie, gubiąc się nieco w wąskich uliczkach. Co krok napotykamy na ciekawe galerie malarzy, czy rzeźbiarzy, którzy Izolę upodobali sobie szczególnie.

Jednym z najpiękniejszych budynków Izoli jest Pałac Besenghi degli Ughi. Ozdabiają go ciekawe płaskorzeźby i finezyjnie powyginane kraty w oknach oraz balkonowe balustrady. Obecnie mieści się tutaj szkoła muzyczna.

Natomiast morską historię Izoli możemy poznać zaglądając do Muzej Izolana – hiša morja. Znajdziemy w nim chociażby modele najstarszych rybackich statków, odkryjemy tu również sporo ciekawostek o połowach. Muzeum morskie ma też kilka multimedialnych stanowisk, jakie powinny spodobać się dzieciom.

Piran – najciekawsze atrakcje perły Adriatyku

Na podłużnym cyplu, który zjawiskowo wcina się w Morze Adriatyckie, leży jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Piran to typowo śródziemnomorskie miasteczko z wijącymi się wąskimi uliczkami i czerwonymi dachami uroczych kamienic, które ciągną się od wybrzeża, aż po sąsiednie wzgórza. To również najbardziej atrakcyjne miejsce na słoweńskim wybrzeżu z pięknymi widokami i mnóstwem zabytków.

Piran – zwiedzanie i atrakcje najpiękniejszego miasta na wybrzeżu Słowenii

Izola to idealny kierunek na jednodniowy wypad. Choć samo miasteczko nie jest duże i przejście go zajmie około 2-3 godzin to jednak zdecydowanie warto zostać tu ciut dłużej, by poczuć klimat tego spokojnego i niezwykle uroczego miasta Słowenii, które skrywa naprawdę wiele atrakcji.

Plan Wypadu do Izoli

Dojazd: Cankarjev drevored, 6310 Izola – Isola, Słowenia

Parking: płatny parking Pri ladjedelnici

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Morskie w Izoli – 5 euro

Czas zwiedzania: 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments