Na podłużnym cyplu, który zjawiskowo wcina się w Morze Adriatyckie, leży jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Piran to typowo śródziemnomorskie miasteczko z wijącymi się wąskimi uliczkami i czerwonymi dachami uroczych kamienic, które ciągną się od wybrzeża, aż po sąsiednie wzgórza. To również najbardziej atrakcyjne miejsce na słoweńskim wybrzeżu z pięknymi widokami i mnóstwem zabytków.

Piran to niewielkie, niespełna 4 tys. miasteczko Słowenii, które położone jest dość spektakularnie na wąskim cyplu, jaki wchodzi w głąb szumiących fal Adriatyku. Oblany z trzech stron morskimi wodami często jest porównywany do Wenecji. A to dlatego, że kiedyś był właśnie wenecką twierdzą i tak naprawdę zbudowali go Włosi. Piran słynie również z ogromnych pokładów soli, czyli białego złota, które przyniosło mu bogactwo, sławę i wciąż niegasnącą renomę.

Dzisiejszy Piran to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Słowenii. Średniowieczne mury są świetnym widokowym punktem, górujący na skalnym urwisku kościół św. Jerzego jest wielkim zabytkiem miasta, a plac Tartiniego to gwarne miejsce Piranu, które tętni życiem do późnych godzin nocnych. Jednak lista atrakcji jest znacznie dłuższa, łap zatem nasz przewodnik po najciekawszych miejscach Piranu.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Piran – dojazd, parking

Piran leży na słoweńskim wybrzeżu Istria nad Morzem Adriatyckim, około 120 km od Lublany. Ze stolicy Słowenii dotrzemy tutaj w zaledwie 2h autobusem, natomiast z Wenecji możemy tu dopłynąć promem w 2,5h.

Jeśli wybierasz się do Piranu swoim samochodem to możesz zaparkować na kilku płatnych parkingach. Najbliżej centrum jest piętrowy parking Garage Arze, nieco dalej Garage Fornače. Niestety parkingi nie należą do najtańszych, a za godzinę parkowania zapłacimy około 2,5 euro.


Na poniższej mapie zaznaczyliśmy parkingi w Piranie, najciekawsze atrakcje i zabytki, jakie warto zobaczyć, świetne widokowe punkty oraz polecane restauracje.

Najciekawsze atrakcje Piranu – Plac Tartiniego

Na zwiedzanie Piranu zarezerwuj sobie cały dzień, choć zdecydowanie można tutaj śmiało zostać dużo dłużej. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Piranie? Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od spaceru nabrzeżem, a dokładniej ulicą Dantejeva. Mamy stąd świetny widok na zabytkową część miasta, która pięknie wchodzi w środek morza.

Po drodze mijamy dodatkowo uroczą marinę. Głównym miejscem Piranu jest owalny plac Tartini, czyli rynek, jaki otaczają kolorowe kamienice mieszkalne oraz eleganckie budynki sądu i siedziby rady miasta. Niezwykle ciekawie prezentuje się tutaj dom wenecki, który wyróżnia czerwony kolor.

Plac swoją nazwę zawdzięcza słoweńskiemu kompozytorowi i skrzypkowi Giuseppe Tartiniemu, którego pomnik stoi w centralnym miejscu rynku. Tuż obok znajdziemy jeden z najstarszych budynków miasta, czyli dom w jakim mieszkał kompozytor. Dziś mieści się w nim muzeum. Co ciekawe, ten uroczy rynek w Piranie powstał dzięki zasypaniu części portu.

Kościół św. Jerzego – zabytki Piranu

Ponad placem Tartiniego góruje charakterystyczna 47 m kamienna dzwonnica z zegarem oraz jasna bryła kościoła św. Jerzego. Te dwa zabytkowe budynki Piranu zostały zbudowane na skalnym urwisku, tuż nad brzegiem morza. Taras przed świątynią jest świetnym widokowym punktem na Piran. Jednak dodatkowo możemy się też wdrapać na szczyt dzwonnicy, skąd przy dobrej widoczności dopatrzymy się Wenecji oraz szczytów Alp Julijskich.

Wąskimi uliczkami Piranu warto dotrzeć również do placu Privomajski trg, który dziś jest miejscem letnich koncertów. Znajdziemy tu też kilka przyjemnych restauracji, jakie serwują najlepsze dania z owoców morza.

Piran – perła Adriatyku, co jeszcze warto zobaczyć?

Nabrzeżem Piranu warto dotrzeć na sam koniec cypla, który okrąża przyjemny deptak. Cały wąski półwysep dodatkowo otaczają restauracje, kawiarnie i kamieniste plaże. Znajdziemy tu również zabytkowy kościół i latarnię morską z kolejnym widokowym punktem. To świetne miejsce na podziwianie pięknego zachodu słońca, jakie chowa się za falami Adriatyku, szczególnie przy lampce wybornego słoweńskiego wina.

Gdzie warto zjeść w Piranie?

Słoweńska kuchnia to prawdziwa mieszanka smaków. Znajdziemy tu zarówno wyśmienite owoce morza, smaczne makarony, które są pozostałością włoskich wpływów, czy pikantny gulasz, jaki Słoweńcy zawdzięczają Węgrom.

Jeśli szukasz niebanalnej miejscówki na smaczny posiłek w Piranie to śmiało możemy polecić restaurację Sarajewo. To idealne miejsce na posmakowanie regionalnych przysmaków, jak słynnego Ćevapčići. Natomiast po specjały owoców morza warto odwiedzić Fritolin Pri Cantini oraz Ribja kantin’ca PORTO Piran.

Choć wybrzeże Słowenii liczy zaledwie 47 km, to zdecydowanie zasługuje na uwagę. Piran jest wyjątkową perłą Adriatyku, uroczym miastem z ciekawymi zabytkami, genialnymi widokowymi punktami oraz wyśmienitą kuchnią. To świetny kierunek na wypad zarówno we wakacje, jak i poza sezonem.

Plan Wypadu do Piranu

Dojazd: Arze 1b, 6330 Piran, Słowenia

Parking: płatny parking Garažna hiša Arze

Bilety Wstępu:

  • Mury Obronne Piranu – 3 euro
  • Wieża kościoła św. Jerzego – 2 euro
  • Akwarium Piran – 7 euro

Czas zwiedzania: 1 – 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments