Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Słowenia to niezwykle różnorodny kraj, który z jednej strony otacza słoneczne wybrzeże Adriatyku, a z drugiej ośnieżone szczyty Alp Julijskich. Słowenia to prawdziwa perła przyrodniczych atrakcji, zaskakujących jaskiń, bajkowych górskich jezior i niezwykłych kanionów. Urocze małe miasteczka z Lublaną na czele, wyśmienita kuchnia okraszona pysznymi winami oraz ogromna gościnność to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Słowenię.

Zdecydowanie Słowenia to świetny kierunek na wakacje. Mnóstwo ciekawych i przede wszystkim różnorodnych atrakcji znajdą tutaj zarówno wielbiciele górskich szlaków, pasjonaci zabytków, koneserzy słodkiego lenistwa na plaży, czy też smakosze regionalnych win.

Słowenia to niewielki kraj, który zajmuje obszar 20 tys. km2, czyli tyle co woj. Podlaskie. Jednak na tym skrawku terenu znajdziemy niepowtarzalne miejsca, jak chociażby monumentalne szczyty Alp Julijskich z najwyższym Triglavem 2864 m n.p.m., piękne górskie jeziora Bohinj i Bled, tajemniczy krasowy świat jaskiń z najsłynniejszą jaskinią Postojną, urocze śródziemnomorskie miasteczka Piran, Izola i Koper, przepełnione wielowiekową historią zamki Predjama oraz Črni Kal, a do tego wyśmienite wina i pyszną regionalną kuchnię.

Słowenia to kierunek, jaki śmiało możemy polecić zarówno rodzinom z dzieckiem, parom, które szukają pomysłu na romantyczny wypad, jak i przyjaciołom, ruszającym po moc przygód. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Słowenia – dojazd, waluta, język – praktyczne informacje

Slovenia to dość młode państwo, które swoją niepodległość uzyskało po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Słowenia sąsiaduje z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Obecnie mieszka tutaj nieco ponad 2 mln osób. Językiem jaki obowiązuje jest słoweński, choć większość Słoweńców mówi bardzo dobrze po angielsku. Obecnie walutą na Słowenii jest euro.


Po Słowenii jeździ się niezwykle wygodnie i bezpiecznie. Autostradą dotrzemy zarówno od granicy z Węgrami, czy Austrią aż nad wybrzeże Adriatyku. Koszt tygodniowej winiety w Słowenii wynosi 16 euro, dla pojazdów do 3,5 t. Do Słowenii możemy również dostać się Flixbusem z Krakowa, który bezpośrednio dociera do Lublany.

Czy w Słowenii jest drogo? Zdecydowanie Słowenia nie należy do najtańszych kierunków na wakacje. Same bilety wstępów do słoweńskich atrakcji to już spory wydatek (jaskinie Szkocjańskie 24 euro, zamek Bled 15 euro, jaskinia Postojna 29,50 euro, wąwóz Vintgar 10 euro). Topowe atrakcje są drogie, jednak znajdziemy tu również sporo miejsc, które możemy zwiedzić bezpłatnie. Ceny w restauracjach są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Za dwudaniowy obiad dla dwóch osób trzeba średnio zapłacić 40-50 euro.

Słowenia – atrakcje, mapa

Co można zobaczyć w Słowenii? Lista atrakcji jest dość długa, my stworzyliśmy przewodnik po 15 wyjątkowych miejscach Słowenii. Na liście nie zabrakło topowych miejscówek jak słynne jezioro Bled, jaskinia Postojna, jaskiniowy zamek Predjama, wpisane na listę UNESCO Jaskinie Szkocjańskie, najpiękniejszy wodospad Kozjak, urocze słoweńskie wybrzeże z Piranem, a także mniej oczywiste i darmowe atrakcje Słowenii.

1. Słowenia i jej najpiękniejsze atrakcje – Jezioro Bled

Malownicze jezioro z turkusową wodą, urocza wyspa z kościółkiem i górujący na skalnym klifie zamek to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja Słowenii. Bled to również jedno z najpiękniejszych miejsc w Alpach Julijskich, przepełnione ciekawą historią oraz niezwykłymi krajobrazami.

Niewielka, przepełniona wieloma legendami wyspa na jeziorze Bled wygląda niczym z bajki. Jak się okazuje, jeszcze w czasach pogańskich na wysepce była świątynia bogini Živa, czyli patronki miłości. Obecnie na niewielkim obszarze wyspy znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzwonnica, plebania i mała samotnia. Na wyspę można dostać się jedynie łódką, następnie trzeba pokonać aż 99 schodów.

Jeśli marzysz o wyjątkowych zdjęciach Bledu z lotu ptaka, niczym z podróżniczego magazynu, to musisz wdrapać się na jeden z widokowych punktów na Bled. Mała Ostojnica 691 m n.p.m. to na świetne miejsce do złapania pięknych instagramowych kadrów.

Jezioro Bled – 6 wyjątkowych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć

2. Jaskinie Szkocjańskie – atrakcja Słowenii z listy UNESCO

Škocjanske jame, czyli jaskinie Szkocjańskie to zachwycająca atrakcja Słowenii. Wpisane na listę UNESCO jaskinie wyróżnia największy w Europie podziemny kanion, przez który przepływa szumiąca rzeka Reka. Oprócz tego możemy tu przemierzyć zawieszony nad przepaścią most i wykute w skalnej ścianie ścieżki. Jaskinie Szkocjańskie to zdecydowanie niepowtarzalny cud przyrody.

Oprócz typowych stalagmitów i stalaktytów zjawiskowo prezentują się tutaj ogromne wapienne mise, które swoim kształtem przypominają ryżowe pola. Jaskinie są świetnym pomysłem na wycieczkę dla całych rodzin, nawet z dziećmi, a czas przejścia i poziom trudności możemy dostosować do naszych możliwości.

Jaskinie Szkocjańskie – niezwykła atrakcja Słowenii

3. Piran – perła słoweńskiego wybrzeża Adriatyku

Na podłużnym cyplu, który zjawiskowo wcina się w Morze Adriatyckie, leży jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Piran to typowo śródziemnomorskie miasteczko z wijącymi się wąskimi uliczkami i czerwonymi dachami uroczych kamienic, które ciągną się od wybrzeża, aż po sąsiednie wzgórza. To również najbardziej atrakcyjne miejsce na słoweńskim wybrzeżu z mnóstwem zabytków.

Dzisiejszy Piran to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Słowenii. Średniowieczne mury są świetnym widokowym punktem, górujący na skalnym urwisku kościół św. Jerzego jest wielkim zabytkiem miasta, a plac Tartiniego to gwarne miejsce Piranu, które tętni życiem do późnych godzin nocnych.

Piran – zwiedzanie i atrakcje najpiękniejszego miasta na wybrzeżu Słowenii

4. Zamek Predjama – największy jaskiniowy zamek na świecie

Predjamski Grad, czyli zamek Predjama to prawdziwy cud średniowiecza, jaki powstał już ponad 800 lat temu. To największy na świecie zamek jaskiniowy. Został zbudowany wewnątrz 123 m skalnej ściany. Co więcej, jest wpisany na listę rekordów Guinnessa. W swoim wnętrzu zamek kryje tajemniczą sieć tuneli. Pod zamkiem mamy okazję zobaczyć również drugą największą jaskinię na Słowenii, która zimą jest domem dla setek nietoperzy.

Zwiedzając wnętrza zamku mamy okazję zobaczyć mieszkalne komnaty, kaplicę, czy lochy. Tajemnym przejściem wchodzimy również na punkt widokowy nad skalnym urwiskiem. Jaskinia pod zamkiem Predjama ma długość 14 km. Na trasie możemy zobaczyć Jaskinię Imion, Wielką Salę, czy Fižencę z tajemnym wyjściem na powierzchnię. Co ciekawe, wewnątrz nie ma oświetlenia, więc ruszamy wyposażeni w specjalne latarki.

Jaskinia Postojna i zamek Predjama – niezwykłe atrakcje i zabytki Słowenii

5. Wąwóz Vintgar – przyrodnicza atrakcja Parku Narodowego Triglav

Niezwykły lazurowy kolor, przyjemnie szumiące kaskady i pionowe skalne ściany, które pokrywa zielony parasol drzew. To właśnie w takich warunkach możemy przemierzyć wąwóz Vintgar, spacerując po drewnianej kładce, która jest przyklejona do skał, tuż nad nurtem szumiącej rzeki Radovna.

Rwący nurt rzeki wyrzeźbił bajkowy kanion o długości 1600 m i głębokości 250 m. To zdecydowanie miejsce, jakie warto odwiedzić podczas wizyty w Słowenii, a na szlaku świetnie poradzą sobie również mniejsze dzieci. Wąwóz Vintgar to jedna z ciekawszych przyrodniczych atrakcji Słowenii. Znajduje się na wschodnim krańcu Parku Narodowego Triglav, jedynie 4 km od centrum słynnego Bledu.

Wąwóz Vintgar – wyjątkowy szlak w Alpach Julijskich Słowenii

6. Słowenia Lublana – ciekawe atrakcje stolicy

Klimat kameralnego, małego miasteczka w europejskiej stolicy? Taka właśnie jest Lublana, która łączy w sobie wdzięk zabytkowego miasta z nowoczesnymi atrakcjami w kompaktowym wydaniu. Przez środek miasta przepływa rzeka Lublanica (Ljubljanica), nad którą zawieszonych jest wiele klimatycznych mostów. To właśnie po obu stronach rzeki biegnie malowniczy deptak, nad którym do późnych godzin nocnych toczy się gwarne życie.

Jednak Lublana to również ogromna historia, która liczy już kilka tysięcy lat, świadczy o niej chociażby górujący ponad miastem zamek. Współczesna Lublana to zielona oaza z parkiem Tivoli, mnóstwem uroczych kamienic i nowoczesnych atrakcji. Zdecydowanie Lublana to świetny kierunek na weekendowy wypad.

Lublana – atrakcje i zabytki, zwiedzanie stolicy Słowenii

7. Jaskinia Postojna – Słowenia i jej krasowe atrakcje

Jaskinia Postojna to niezwykły raj ukryty pod powierzchnią ziemi. Tworzona przez miliony lat przez kropelki wody zachwyca niezwykłymi cudami natury. Wchodząc w głąb tajemniczego świata stalaktytów i stalagmitów mamy okazję przejechać się szaloną podziemną kolejką i odkryć ukryty raj na ziemi.

Co wyjątkowego mamy okazję zobaczyć w jaskini Postojna? Między innymi śnieżnobiały, 5 metrowy stalagmit o nazwie Brylant, największą salę, jaka jest w stanie pomieścić ogromną katedrę. Oprócz tego podziemna rzeka, las kolorowych stalagmitów, potężna sala koncertowa oraz niepowtarzalne zwierzęta, jakie żyją w mrokach jaskini, czyli odmieńce jaskiniowe. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić jaskinię Postojną.

Jaskinia Postojna i zamek Predjama – niezwykłe atrakcje i zabytki Słowenii

8. Jezioro Bohinj – największe jezioro Słowenii

Jezioro Bohinj to największe i zarazem najgłębsze jezioro Słowenii. Niezwykle malowniczo położone w sercu Alp Julijskich i Triglavskiego Parku Narodowego. Turystów przyciąga tutaj wciąż dzika przyroda, widokowe szlaki oraz błoga cisza, którą możemy chłonąc w iście bajkowym otoczeniu.

Nad jeziorem Bohinj zdecydowanie rządzi natura, więc jeśli szukasz nowoczesnych i komercyjnych miejscówek, lepiej odwiedź sąsiedni Bled. Natomiast jeśli jesteś wielbicielem natury, pasjonatem górskich wypraw, koneserem kajakowych lub rowerowych eskapad, czy też może entuzjastą pięknych widoków, to zdecydowanie Bohinj przypadnie Ci do gustu.

Jezioro Bohinj Słowenia – najpiękniejsze atrakcje, co warto zobaczyć?

9. Wodospad Kozjak – najpiękniejszy słoweński wodospad

Najpiękniejszy wodospad na Słowenii, czyli ukryty w skalnej grocie slap Kozjak to prawdziwy cud przyrody. Kojący szum wody spadającej z wysokości 15 m, bajkowy lazurowy kolor, a do tego potężne i mroczne ściany, które otaczają wodospad, tworzą wspólnie niezwykłe wizualne doznanie.

Jednak żeby dotrzeć do wodospadu musimy najpierw pokonać wiszący most nad doliną Soczy, przemierzyć widokowy szlak oraz wdrapać się na drewniany taras, z którego najlepiej widać potęgę wodospadu. Cała trasa jest niezwykle malownicza i bardzo łatwa do przejścia. Zdecydowanie waterfall Kozjak to jedna z tych atrakcji Słowenii, jakie koniecznie trzeba zobaczyć.

Wodospad Kozjak Słowenia – wyjątkowe atrakcje w dolinie rzeki Socza

10. Zamek Bled – Słowenia i jej historyczne atrakcje

Zbudowany na wysokim klifie ponad szmaragdową taflą jeziora zamek Bled jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Słowenii. Zaglądając w jego progi mamy okazję poznać 1000 letnią historię tego miejsca i zachwycić się zjawiskowym widokiem turkusowego jeziora z kościołem na wyspie oraz górującymi nad okolicą szczytami Alp Julijskich.

Zamek Bled jest dziś świetnie odrestaurowany, a z wyjątkowych zabytków wyróżnia się chociażby niezwykła kaplica z freskami. Zaglądając w progi muzeum odkrywamy między innymi ciekawą historię powstania uzdrowiska Bled, które do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Zamek Bled Słowenia – zwiedzanie atrakcji najstarszego zamku Słowenii

11. Izola – rybackie miasteczko Słowenii

W centralnej części wybrzeża Słowenii leży urocze rybackie miasto Izola. Miasteczko otoczone jest z jednej strony szumiącymi wodami Adriatyku, natomiast z drugiej zielonymi wzgórzami wybrzeża Istria. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć między innymi największy port jachtowy Słowenii.

Izola (z włoskiego Isola) to zielona oaza wśród typowych śródziemnomorskich miast. To niespełna 15 tys. miasteczko położone jest malowniczo na wybrzeżu Istria. Izola była kiedyś wyspą, jednak dziś jest półwyspem otoczonym z trzech stron przez lazurowe wody Adriatyku. Ryby, oliwki i wino to trzy podstawowe rzeczy, jakie wyróżniają to niezwykle spokojne miasteczko.

Izola – urocze rybackie miasteczko Słowenii

12. Kobarid – miejsce pamięci w dolinie Soczy

Ponad słoweńską miejscowością Kobarid wznosi się niezwykłe miejsce, jakim jest mauzoleum 7 tys. włoskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej oraz kościół św. Antoniego z Padwy. W latach 1915-17 dolina Soczy była miejscem niezwykle krwawych potyczek między wojskami włoskimi, a austro-węgierskimi.

To niezwykłe miejsce zadumy przepełnione jest wyjątkową ciszą. Dodatkowo roztacza się stąd zjawiskowy widok na okoliczne góry i dolinę Soczy. Na szczyt wzgórza możemy wejść pieszo w 10 minut, lub wjechać samochodem. Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca pamięci jest bezpłatne.

13. Zamek Črni Kal

Črni Kal to niewielka słoweńska miejscowość, która leży wśród zielonych wzgórz, nieopodal portowego miasta Koper. Co ciekawe, zmierzając tutaj znad wybrzeża mamy okazję przejechać najwyższy i najdłuższy wiadukt na Słowenii, jaki opiera się na 11 masywnych filarach. Wiadukt zawieszony jest nad doliną Ospy, mierzy 1065 m długości, a w najwyższym miejscu wznosi się aż 95 m nad ziemią.

Jednak największą atrakcją słoweńskiej miejscowości Črni Kal jest zawieszona na 30 metrowej skale twierdza św. Sergiusza. Ruiny zamku liczą już XI wieków i choć wiele z nich nie zostało, to jednak są genialnym widokowym miejscem, z którego można podziwiać wybrzeże Słowenii. Warto tu również zajrzeć, by zobaczyć wspinających się po pionowej ścianie alpinistów.

Črni Kal – ruiny zamku San Sergio w Słowenii

14. Koper – największy port handlowy Słowenii

Koper to największe miasto słoweńskiego wybrzeża Istria oraz jedyny port handlowy w kraju. Spacerując po zabytkowej, pełnej weneckich motywów starówce z aż 20 ryneczkami, mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Przepiękne pałace, zabytkowe świątynie i świetne widokowe punkty to niezwykłe atrakcje słoweńskiego miasta Koper.

To głównie przez handel solą Koper miał wielkie znaczenie na arenie europejskiej i stał się bogatym miastem. Do dziś spacerując po jego wąskich i krętych uliczkach wyraźnie widzimy wpływy różnych kultur, które tworzyły jego historię. Jednak Koper to nie tylko historyczna starówka, ale i widokowe zielone wzgórza z oliwnymi gajami, winnicami i sadami.

Koper Słowenia – największe portowe miasto wybrzeża Istria

15. Jezioro Jasna – turystyczna miejscowość w sercu Alp

Krystalicznie czysta woda jeziora, w której przeglądają się szczyty Alp Julijskich. Taki bajkowy klimat panuje nad jeziorem Jasna. Ta malownicza atrakcja Słowenii leży nieopodal słynnego narciarskiego kurortu Krajnska Gora oraz na trasie w kierunku słynnej przełęczy  Vršič.

Jezioro Jasna to tak naprawdę da sztuczne zbiorniki wodne, które powstały na potokach Velika Pišnica i Mala Pišnica. Tuż nad brzegiem jeziora stoi pomnik legendarnego Złotoroga, czyli strażnika Triglavu. Jezioro Jasna to przyjemny rekreacyjny teren w sercu Alp Julijskich.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments