Najpiękniejszy wodospad na Słowenii, czyli ukryty w skalnej grocie slap Kozjak to prawdziwy cud przyrody. Kojący szum wody spadającej z wysokości 15 m, bajkowy lazurowy kolor, a do tego potężne i mroczne ściany, które otaczają wodospad, tworzą wspólnie niezwykłe wizualne doznanie.

Slap Kozjak, czyli wodospad Kozjak znajduje się w miejscowości Kobarid, która leży w malowniczej dolinie Soczy. Przepływa przez nią niezwykła szmaragdowo – zielona rzeka Soča. Szumiące wody 15 metrowego wodospadu słychać już z daleka, ale żeby go zobaczyć musimy wejść w głąb mrocznego świata wysokich, wapiennych skał. Wydaje nam się, że wkraczamy do tajemniczej krasowej jaskini.

Jednak żeby dotrzeć do wodospadu musimy najpierw pokonać wiszący most nad doliną Soczy, przemierzyć widokowy szlak oraz wdrapać się na drewniany taras, z którego najlepiej widać potęgę wodospadu. Cała trasa jest niezwykle malownicza, bardzo łatwa do przejścia i mega widokowa. Zdecydowanie slap Kozjak to jedna z tych atrakcji Słowenii, jakie koniecznie trzeba zobaczyć.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wodospad Kozjak – dojazd, parking

Jak najwygodniej dotrzeć do wodospadu Kozjak? Do wyboru mamy dwa parkingi, jakie znajdują się po różnych stronach rzeki Socza. Z miejscowości Kobarid kierujemy się w stronę wsi Drežnica, następnie pokonujemy rzekę przejeżdżając mostem napoleońskim. Tuż obok kempingu jest szutrowy bezpłatny parking.

Druga opcja jest nieco wygodniejsza. Z Kobaridu jedziemy wąską asfaltową drogą wzdłuż brzegu rzeki Socza. Niecały 1 km od centrum wsi jest również szutrowy bezpłatny parking, na którym możemy zostawić samochód. Dalej ruszamy już pieszo malowniczym szlakiem. Na poniższej mapie zaznaczone są oba parkingi oraz dodatkowo ciekawe atrakcje w najbliższej okolicy.


Szlak do wodospadu Kozjak – cennik

Trasa z parkingu do wodospadu Kozjak jest bardzo łatwa, niezwykle malownicza i świetnie nadaje się na rodzinny wypad również z małymi dziećmi. W sumie do przejścia mamy 1,4 km w jedną stronę

Na początku idziemy krótkim odcinkiem wzdłuż asfaltowej drogi, następnie skręcamy na drewniane stopnie, którymi schodzimy do doliny rzeki Socza. Nad krystaliczną lazurową wodą zawieszony jest drewniany most, oczywiście musimy go przejść, żeby dostać się na drugi brzeg rzeki. 

Kilka kroków dalej docieramy do platformy widokowej, z której roztacza się panorama na dolinę rzeki Socza. Kolejno ruszamy już szutrowym szlakiem nieco pod górę, wzdłuż potoku Kozjak. Po drodze mijamy jeszcze wodospad Mały Kozjak. W sumie ta niewielka górska rzeka ma aż 6 wodospadów, jednak zobaczyć można tylko dwa.

Po niecałych 30 minutach spaceru docieramy do budki z kasą. Wstęp na ostatni odcinek szlaku do wodospadu Kozjak jest płatny od kwietnia do października. Cennik wygląda następująco: 5 euro dorośli, 4 euro studenci 3 euro dzieci (7-14 lat).

Końcowy etap trasy to klimatyczne mostki i kładki na potoku Kozjak. Po kilku minutach wdrapujemy się już na drewniany podest, który niczym skalna półka zawieszony jest na pionowej ścianie. Widok jaki nam się tutaj pokazuje jest naprawdę niezwykły.

Wodospad Kozjak (Slap Kozjak Slovenia)

Nie bez powodu przez wielu turystów wodospad Kozjak jest uznawany za najpiękniejszy w Słowenii. Mamy wrażenie, że jest ukryty w jaskini, bo otaczają go z każdej strony wysokie skały, które tworzą niezwykły klimat tajemniczości. Co więcej, nie dochodzi tutaj słońce, więc powiew chłodu jest orzeźwiający. 

Biały strumień wody wodospadu z impetem spada z wysokości 15 metrów.  Natomiast pod wodospadem utworzyło się niewielkie jeziorko z krystalicznie czystą wodą o lekko lazurowej barwie. Warto jednak pamiętać, że nie wolno się w niej kąpać.

Mauzoleum i cerkiew św. Antoniego – wyjątkowe miejsce wsi Kobarid

Ponad słoweńską miejscowością Kobarid wznosi się niezwykłe miejsce, jakim jest mauzoleum włoskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej oraz kościół św. Antoniego z Padwy. Dolina Soczy była miejscem niezwykle krwawych potyczek między wojskami włoskimi, a austro-węgierskimi. Toczyły się tutaj w latach 1915-1917.

Na szczycie wzgórza ponad wsią Kobarid powstał wyjątkowy pomnik, grobowiec poległych w walce 7 tysięcy włoskich żołnierzy. Nad wszystkim góruje bryła dawnej cerkwi, a dziś kościoła św. Antoniego. To niezwykłe miejsce zadumy, przepełnione wyjątkową ciszą. Dodatkowo roztacza się stąd zjawiskowy widok na okoliczne góry i dolinę Soczy.

Na szczyt wzgórza możemy wejść pieszo w 10 minut, lub wjechać samochodem. Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca pamięci jest bezpłatne. Dodatkowo możemy zajrzeć również do prywatnego muzeum poświęcone I wojnie światowej. Wstęp to koszt 5 euro.

Dolina Soczy to niezwykłe miejsce na mapie Słowenii, jakie znalazło uznanie chociażby przy kręceniu filmu “Opowieści z Narni”. Ta malownicza dolina zachwyca przede wszystkim cudami przyrody z najpiękniejszym na Słowenii wodospadem Kozjak. Jednak podróżując po okolicznych wioskach i miasteczkach natrafiamy również na wiele historycznych ciekawostek. To zdecydowanie świetny kierunek na poznawanie mniej tłocznych atrakcji Słowenii.

Plan Wypadu do wodospadu Kozjak

Dojazd: Trnovo ob Soči 1b, 5222 Kobarid, Słowenia

Parking: bezpłatny parking przy rzece Socza w miejscowości Kobarid

Bilety Wstępu:

  • Wodospad Kozjak – 5 euro dorośli, 4 euro studenci, 3 euro dzieci (do 7-14 lat)

Czas przejścia szlaku: 1,5 godz., dystans 2,8 km w dwie strony

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments