Zbudowany na wysokim klifie tuż nad szmaragdową taflą jeziora, zamek Bled jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Słowenii. Zaglądając w jego progi mamy okazję poznać 1000 letnią historię tego miejsca i zachwycić się zjawiskowym widokiem turkusowego jeziora z kościołem na wyspie oraz szczytami Alp Julijskich.

Zamek Bled, czyli Blejski Grad to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji, jakie możemy zobaczyć w Słowenii. Nic dziwnego, lokalizacja zamku zbudowanego na potężnej, pionowej skalnej ścianie, która wyrasta tuż nad wodami lazurowego jeziora jest niezwykła. 

Oprócz tego zamek serwuje zapierającą dech w piersiach panoramę ośnieżonych szczytów Triglavskiego Parku Narodowego. Zdecydowanie to piękna wizytówka Słowenii. Sam zamek jest świetnie odrestaurowany, a wśród najciekawszych zabytków wyróżnia się chociażby niezwykła zamkowa kaplica z freskami. Zaglądając w progi muzeum odkrywamy między innymi ciekawą historię powstania uzdrowiska Bled, które do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Zamek Bled – dojazd, parking

Jak najwygodniej dotrzeć do zamku Bled? Jeśli wybierasz się tutaj swoim samochodem wystarczy, że będziesz się kierować na ulicę Grajska Cesta w Bledzie. Płatny parking (3 euro/h) znajduje się na samym końcu ulicy, tuż przy bramie, przez którą wchodzimy na zamek.

Z centrum Bledu możemy również dojść na zamek pieszo. Szlak zaczyna się przy promenadzie nad publicznym kąpieliskiem Grajsko kopališče. Następnie idziemy krętymi schodkami na wzgórze zamkowe. Trasa liczy około 1 km, a na jej przejście potrzebujemy zaledwie 20 minut.


Zamek Bled – godziny otwarcia, cennik

Castle Bled jest czynny codziennie, zwiedzać go możemy w godzinach 8:00-18:00 (styczeń-marzec, listopad-grudzień) oraz 8:00-20:00 (kwiecień-październik).

Wstęp na teren zamku jest płatny. Cennik wygląda następująco: bilet normalny 15 euro, bilet studencki 9,50 euro, bilet szkolny 6 euro.

Zamek Bled możemy zwiedzać z audioprzewodnikiem w języku polskim. Ile czasu zwiedza się zamek? Na wizytę trzeba przeznaczyć około 1,5-2 godz.

Historia Blejskiego Gradu

Wielowiekowa historia zamku Bled zaczyna się w 1004 roku, kiedy król Niemiec Henryk II przekazuje Bled biskupowi Albuinowi z Brixen. Zaledwie kilka lat później na stromym klifie powstaje już obronny zamek. Jak się okazuje biskupi jednak nigdy nie mieszkali na zamku, opiekowali się nim tak zwani ministrowie.

W 1511 roku Bled nawiedza trzęsienie ziemi, które niszczy zamek, a jego odbudowa zajmuje aż 60 lat. Po 800 latach rządów biskupów z Brixen zamek trafił pod panowanie austro-węgier. Kolejno Bled wykupuje prywatny inwestor Wiktor Ruar, jednak sukcesywnie sprzedaje kolejny skrawek ziem. W 1918 roku hotelarz Ivan Kenda kupił Bled, całe jezioro i wyspę, z zamiarem stworzenia na zamku hotelu. Jednak wkrótce cały jego majątek został skonfiskowany.

Zamek niszczał jeszcze wiele lat po II wojnie światowej. Jego odbudowa zakończyła się w 1961 roku. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum, choć działa tu również restauracja, a w kaplicy oraz królewskiej sali odbywają się śluby. Castle Bled jest również świetną przestrzenią do festiwali i koncertów w klimatycznej aranżacji.

Zwiedzanie zamku Bled

Czy warto zainwestować kilkanaście euro i wejść na zamek Bled? Zdecydowanie tak! Panorama, jaka roztacza się z dziedzińca zamku nie ma sobie równych. Oprócz tego możemy poznać ciekawą ponad 1000 letnią historię Bledu. 

Zwiedzanie zamku Bled zaczynamy od dolnego dziedzińca, który wznosi się 130 metrów ponad taflą jeziora. Zobaczymy na nim między innymi starą zamkową drukarnię oraz galerię obrazów i zdjęć w okrągłej wieży. Z zamkowej kawiarni roztacza się widok na Bled.

Jednak najlepsze panoramy mamy z górnego dziedzińca. Jak na dłoni widzimy tutaj całe jezioro z niewielką wyspą i kościołem Wniebowzięcia NMP oraz otaczające nas z każdej strony Alpy Julijskie z widocznym Triglavem, czyli najwyższą górą Słowenii.

Atrakcje i zabytki – zamek Bled

Niezwykle ciekawie na zamku Bled prezentuje się gotycka kaplica, poświęcona św. Albinowi. Wnętrze kaplicy olśniewa pięknymi freskami. Tuż obok znajduje się niewielki sklepik z pamiątkami. 

Na ekspozycji stałej w muzeum poznamy między innymi historię Bledu i jego mieszkańców. Wystawa dzieli się na 8 części, począwszy od geologicznego stworzenia tutejszego krajobrazu, przez zagospodarowanie przez człowieka, aż do utworzenia nowoczesnego uzdrowiska. Na zamku Bled działa również restauracja, piwnica z winami, które leżakują tutaj w dębowych beczkach.

Wąwóz Vintgar – wyjątkowy szlak Triglavskiego Parku Narodowego

Wąwóz Vintgar to jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Słowenii. Znajduje się na wschodnim krańcu Parku Narodowego Triglav, jedynie 4 km od centrum słynnego Bledu.

Niezwykły lazurowy kolor, kojąco szumiące kaskady i potężne skalne ściany, jakie pokrywa zielony parasol drzew. To właśnie w takich okolicznościach przyrody możemy przemierzyć wąwóz Vintgar. Spacerując po drewnianej kładce, która jest przyklejona do skał tuż nad nurtem rwącej rzeki Radovna, wchodzimy w głąb zjawiskowego kanionu.

Wąwóz Vintgar – wyjątkowy szlak w Alpach Julijskich Słowenii

Zamek Bled to wyjątkowy zabytek Słowenii, który warto zobaczyć. Godzinny spacer po jego zakamarkach będzie ciekawą lekcją historii, a multimedialne atrakcje zaciekawia również dzieci. Dodatkowo panorama jaka roztacza się z widokowego tarasu jest onieśmielająca.

Plan Wypadu do zamku Bled

Dojazd: Grajska cesta 61, 4260 Bled, Słowenia

Parking: płatny parking przy wejściu na zamek – 3 euro/h

Bilety Wstępu:

  • Zamek Bled – 15 euro dorośli, 9,50 euro studenci, 6 euro, ulgowy (do 14 lat)

Czas zwiedzania: 1 – 1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments