Škocjanske jame, czyli jaskinie Szkocjańskie to zachwycająca i jedna z największych atrakcji Słowenii. Wpisane na listę UNESCO jaskinie wyróżnia największy w Europie podziemny kanion, przez który przepływa szumiąca rzeka Reka. Oprócz tego możemy tu przemierzyć zawieszony nad przepaścią most i wykute w skalnej ścianie ścieżki. Jaskinie Szkocjańskie to zdecydowanie niepowtarzalny cud przyrody.

Słowenia to państwo jaskiń, na swojej niewielkiej powierzchni ma ich aż 8 tysięcy. Zdecydowanie jednymi z najpiękniejszych są właśnie jaskinie Szkocjańskie. To miejsce, które zachwyca zarówno pod względem wizualnym, jak i przyrodniczym. Wchodząc do wnętrza największej jaskini Ciemnej czujemy się jakbyśmy trafili do Mordoru, czyli krainy z filmu Władcy Pierścienia. 

Przez jaskinie przepływa niepozorna rzeka Reka, która wyrzeźbiła niezwykły kanion, jaki ciągnie się na odcinku 3,5 km. Co ciekawe, jego ściany osiągają imponującą wysokość aż 140 m. W jaskiniach Szkocjańskich możemy również zobaczyć niepowtarzalne formy naciekowe.

Oprócz typowych stalagmitów i stalaktytów zjawiskowo prezentują się tutaj ogromne wapienne mise, które swoim kształtem przypominają ryżowe pola. Nic dziwnego, że to niepowtarzalne miejsce trafiło na listę UNESCO. Obecnie jaskinie są jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Słowenii, którą naprawdę warto zobaczyć.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Jaskinie Szkocjańskie – dojazd, parking

Jak najwygodniej trafić do jaskiń Szkocjańskich? Dotrzeć tutaj możemy autostradą A1, kierunek Lublana – Koper. Z autostrady zjeżdżamy na drogę nr 940 do miejscowości Matavun, region Krast. Tutaj znajdziemy bezpłatny parking i kasy, w których kupujemy bilety wstępu. Stąd ruszamy w grupie z przewodnikiem na zwiedzanie jaskiń.


Jaskinie Szkocjańskie – cennik, godziny otwarcia

Bilety wstępu do jaskiń Szkocjańskich nie należą do najtańszych. Cennik zmienia się w zależności od miesiąca, najdroższy jest w okresie wakacji, czyli w lipcu i sierpniu, wtedy wygląda następująco: 24 euro dorośli, 18 euro studenci, 12,5 euro dzieci (do 17 lat), natomiast dzieci do 5 lat mają wstęp bezpłatny. W cenę wliczona jest usługa przewodnika. Warto pamiętać, że do Jaskiń Szkocjańskich nie wolno wchodzić z psem.

Jaskinie Szkocjańskie możemy zwiedzać codziennie o godzinie 10:00 i 13:00. W lipcu i sierpniu wejścia są o godzinie 10:00, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00. Natomiast w pozostałych miesiącach trzeba sprawdzać harmonogram wejść, dostępny jest on na stronie https://www.park-skocjanske-jame.si/vsebina/turisticne-informacije/ogledi-skocjanskih-jam

Zwiedzanie Jaskiń Szkocjańskich

Wycieczkę do jaskiń zaczynamy spod punktu recepcyjnego przy kasach (bilety można kupić również online z wyprzedzeniem). Stąd w grupie ( w sezonie nawet kilkaset osób) ruszamy z przewodnikami w kierunku zapadliska Globočak (około 1km).

Dopiero tutaj jest podział na mniejsze grupy. Przewodnicy oprowadzają w języku słoweńskim, angielskim, lub włoskim. W mniejszej około 40 osobowej grupce wchodzimy do wnętrza jaskiń. Najpierw pokonujemy sztucznie wykopany tunel, kolejno docieramy do Tiha Jama, czyli suchego tunelu jaki wypełniają zjawiskowe stalagmity i stalaktyty. W największej sali Cichej Jaskini zobaczymy ogromny stalaktyt Orjak.

Największy podziemny kanion Europy to zdecydowanie niepowtarzalna atrakcja Szkocjańskich Jaskiń. Już z daleka słyszymy wyraźnie szum rzeki Reka, która go wyrzeźbiła. Szlak wije się malowniczo wykutą w skalnym zboczu ścieżką, która jest pięknie oświetlona.

Niezwykłe wrażenie robi przeprawa zawieszonym nad 50 metrową przepaścią mostem Cerkvenik. Wycieczka z przewodnikiem kończy się u wejścia do Wielkiej Doliny. Czas spaceru trwa około 1,5 h. Dalej ruszamy już sami, a do wyboru mamy kilka tras o różnej długości.

Trasy w Jaskiniach Szkocjańskich – czas przejścia szlaku

Ile trwa zwiedzanie Jaskiń Szkocjańskich? Trasa podstawowa, czyli spacer z przewodnikiem trwa 1,5 h, pokonujemy wtedy dystans 2,5 km i około 400 schodów. Jednak zwiedzanie kończy się u wejścia do Wielkiej Doliny, z której już sami musimy wrócić na parking.

Do wyboru mamy najkrótszy zielony szlak, którym do celu mamy 300 metrów, więc dotrzemy nim w zaledwie 15 minut. Nieco dłuższy jest średni żółty szlak, na jego przejście potrzebujemy już 30 minut i dodatkowo pokonujemy kolejnych 400 schodów. Najdłuższa jest czerwona trasa, która liczy 2,5 km. Na jej przejście trzeba poświęcić przynajmniej 1,5 h, a do pokonania jest kolejnych 700 schodów. Jednak to też najbardziej widokowa ścieżka.

Jaskinie Szkocjańskie to niezwykłe miejsce na mapie Słowenii. Ten niezwykły podziemny świat zabiera nas w wyjątkową wyprawę, którą zdecydowanie warto odbyć. Jaskinie są świetnym pomysłem na wycieczkę dla całych rodzin, nawet z dziećmi, a czas przejścia i poziom trudności możemy dostosować do naszych możliwości. Jako jedne z 5 słoweńskich miejsc na liście UNESCO Jaskinie Szkocjańskie są naszym numerem 1, jaki koniecznie trzeba zobaczyć.

Plan Wypadu do Jaskiń Szkocjańskich

Dojazd: Matavun 12, 6215 Divača, Słowenia

Parking: bezpłatny parking przy kasach w miejscowości Matavun

Bilety Wstępu:

  • Jaskinie Szkocjańskie – 24 euro dorośli, 18 euro studenci, 12,5 euro dzieci (do 17 lat)

Czas zwiedzania: 2 – 3,5 godz. w zależności od ścieżki zwiedzania

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments