Słowenia to mały kraj z mnóstwem ciekawych i różnorodnych atrakcji. Miejscem jakie zdecydowanie warto zobaczyć, przemierzając autostradę A1 w kierunku wybrzeża Istria są zachwycające ruiny zamku Črni Kal. Zawieszona nad przepaścią twierdza jest nie tylko świetnym widokowym punktem, ale i rajem dla wielbicieli wspinaczki.

Črni Kal to niewielka słoweńska miejscowość, która leży wśród zielonych wzgórz, nieopodal portowego miasta Koper. Co ciekawe, zmierzając tutaj znad wybrzeża mamy okazję przejechać najwyższy i najdłuższy wiadukt na Słowenii, jaki opiera się na 11 masywnych filarach. Wiadukt zawieszony jest nad doliną Ospy, mierzy 1065 m długości, a w najwyższym miejscu wznosi się aż 95 m nad ziemią.

Jednak największą atrakcją słoweńskiej miejscowości Črni Kal jest zawieszona na 30 metrowej skale twierdza św. Sergiusza. Ruiny zamku liczą już XI wieków i choć wiele z nich nie zostało, to jednak są genialnym widokowym miejscem, z którego można podziwiać wybrzeże Słowenii. Warto tu również zajrzeć, by zobaczyć wspinających się po pionowej ścianie alpinistów.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Črni Kal – dojazd, parking, szlak

Miejscowość Črni Kal położona jest w gminie Koper, w sąsiedztwie autostrady A1. Tą malutką wioskę zamieszkuje nieco ponad 200 osób, jednak znajdziemy tutaj naprawdę ciekawe atrakcje. Zjeżdżając z najwyższego wiaduktu Słowenii kierujemy się najpierw asfaltową drogą w stronę cerkwi św. Walentyna.

Kolejno wąską drogą pniemy się w kierunku szczytu. Mniej więcej w połowie trasy jest niewielki parking, na którym można za darmo zaparkować samochód. Dalej kończy się już asfalt, a kolejny parking jest tuż przy wejściu na szlak w kierunku zamku. 


Z górnego parkingu idziemy już wąską i kamienistą ścieżką. Trasa do ruin zamku nie jest wymagająca, a do przejścia mamy około 290 m. Zatem po 10 minutach jesteśmy już u celu. Wejście na ruiny zamku Črni Kal jest bezpłatne, a na jego zwiedzanie warto przeznaczyć około godzinę czasu.

Ruiny słoweńskiego zamku – ciekawostki

Twierdzę św. Sergiusza nad wioską Črni Kal zbudowano już w XI wieku, a jej właścicielem był hrabia Ulryk I z Weimaru. Jak większość zamków, również i ten miał za zadanie chronić szlaków handlowych przed najazdami rabusiów.

Sama lokalizacja tej twierdzy jest wyjątkowa, gdyż zamek wtopił się w 30 metrową skalną ścianę, która swoją drogą jest świetnym widokowym punktem. Jednak żeby do niego dotrzeć trzeba najpierw pokonać zawieszony nad przepaścią most.

Z tarasu widokowego zamku roztacza się panorama na wybrzeże Słowenii, najdłuższy w kraju wiadukt oraz włoski Triest. Zdecydowanie ruiny zamku Črni Kal są świetną atrakcją dla całych rodzin, również dla dzieci.

Črni Kal – atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w miejscowości Črni Kal? Pionowa skała, nad którą dominują ruiny zamku jest ulubionym miejscem wspinaczy. Ściana ciągnie się na odcinku 700 metrów i osiąga wysokość około 30 m. Poprowadzanych jest tutaj również kilkanaście dróg wspinaczkowych.

Dodatkowo krawędzią tej krasowej skały biegnie widokowa ścieżka o długości 700 metrów. Oprócz tego w miejscowości warto zwrócić uwagę na krzywą wieżę dzwonnicy przy cerkwi św. Walentyna. Przez osuwający się grunt dzwonnica co roku pochyla się coraz bardziej.

Isola – perła słoweńskiego wybrzeża

W centralnej części wybrzeża Słowenii leży urocze rybackie miasto Izola. Miasteczko otoczone jest z jednej strony szumiącymi wodami Adriatyku, natomiast z drugiej zielonymi wzgórzami wybrzeża Istria. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć między innymi największy port jachtowy Słowenii.

Izola – urocze rybackie miasteczko Słowenii

Ruiny zamku św. Sergiusza są niezwykle widokową i darmową atrakcją Słowenii. Warto tu przyjechać choć na chwilę, by zachwycić się zjawiskowymi panoramami i poznać nieco historycznych ciekawostek tego śródziemnomorskiego zakątka Europy.

Plan Wypadu do Črni Kal

Dojazd: 6275 Črni Kal 43, Słowenia

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak w kierunku ruin zamku

Bilety Wstępu:

  • Ruiny zamku św. Sergiusza – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: 1 – 1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments