Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Koper to największe miasto słoweńskiego wybrzeża Istria oraz jedyny port handlowy w kraju. Spacerując po zabytkowej, pełnej weneckich motywów starówce z aż 20 ryneczkami, mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Przepiękne pałace, zabytkowe świątynie i świetne widokowe punkty to niezwykłe atrakcje słoweńskiego miasta Koper.

Koper to jedno z najstarszych miast w Słowenii. Od wieków położony był na wyspie, jaką otaczały solanki. To głównie przez handel solą Koper miał wielkie znaczenie na arenie europejskiej i stał się bogatym miastem. Do dziś spacerując po jego wąskich i krętych uliczkach wyraźnie widzimy wpływy różnych kultur, które tworzyły jego historię. 

Dzięki Republice Weneckiej Koper był w średniowieczu jednym z najważniejszych portów na Adriatyku. Jednak obecnie dużo większe znaczenie ma oddalony o 20 km włoski Triest. Rozległe pola solankowe Kopru zostały z czasem zasypane, wtedy też wyspa zmieniła się w półwysep, który do dziś wcina się w szumiące fale Adriatyku. Jednak Koper to nie tylko historyczna starówka, ale i widokowe zielone wzgórza z oliwnymi gajami, winnicami i sadami.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Koper (Słowenia) – dojazd, parking

Do słoweńskiego miasta Koper możemy dostać się wygodnie autostradą A1 z Lublany. Średnio co trzy godziny kurusją tu również autobusu ze stolicy Słowenii. Natomiast z Włoskiego Triestu mamy tutaj zaledwie 20 km. Koper jest największym miastem wybrzeża Istria i jednocześnie jedynym portem handlowym Słowenii.


W mieście nie ma problemu ze znalezieniem parkingu. Największy turystyczny płatny parking (darmowy w niedziele) jest przy ulicy Semedelska cesta. Stąd na starówkę w zaledwie 10 minut dotrzemy chociażby eleganckim bulwarem, jaki biegnie brzegiem morza.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze zabytki i atrakcje, jakie warto zobaczyć w Koprze. Oprócz tego znajdziesz na niej również polecane restauracje, kawiarnie oraz bary.

Koper – zwiedzanie atrakcji

Co warto zobaczyć w słoweńskim mieście Koper? Zwiedzanie najlepiej zacząć od spaceru nadmorskim bulwarem w kierunku mariny i mola. Znajdziemy tu mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepików z miejscowymi pamiątkami.

Po drodze mijamy budynek dawnego magazynu na sól, tak zwanej Tawerny, która dziś służy jako scena letnich koncertów. Z przystani mamy świetny widok na wpływające do portu potężne kontenerowce, które suną delikatnie po morskich falach. Tuż obok jest miejska plaża Kopru.

Z nadbrzeża trzeba koniecznie zapuścić się w urocze zakamarki starówki. Uliczką Kidričeva docieramy do najpiękniejszego miejsca w mieście, czyli rynku Titov trg. To na nim mamy okazję zobaczyć niepowtarzalne zabytki Kopru, między innymi pałac Pretorów, który wyróżnia wenecki styl. Dziś pełni on funkcję ratusza, choć można go też zwiedzać.

Najciekawsze zabytki słoweńskiego Kopru

Tuż obok pałacu Pretorów stoi średniowieczna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z wysoką 54 metrową kamienną wieżą. Co ciekawe, jest ona udostępniona jako punkt widokowy. Wdrapując się po 204 schodach na jej szczyt mamy okazję zobaczyć świetną panoramę miasta. Na placu Titov pięknie prezentuje się również loggia miejska, pod jej arkadami działa jedna z najstarszych kawiarni w Słowenii.

Z głównego rynku koniecznie trzeba się udać przejściem w kierunku ulicy Čevljarska, czyli ulicy Szewców. To wzdłuż niej funkcjonowało średniowieczne życie Kopru, a swoje towary sprzedawali tu handlarze i rzemieślnicy. Dziś to najpiękniejsza uliczka w mieście z galeriami sztuki i restauracjami.

Fontanna Da Ponte to największa fontanna w Koprze, znajdziemy ją przy bramie Mudzkiej, która jest pozostałością miejskich murów i jedyną ocalałą z 12 bram miasta. Fontanna stoi w miejscu miejskiej studni, właśnie tutaj kończył się akwedukt, który dostarczał wodę na wyspę.

Piran – perła słoweńskiego wybrzeża Adiatyku

Na podłużnym cyplu, który zjawiskowo wcina się w Morze Adriatyckie, leży jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Piran to typowo śródziemnomorskie miasteczko z wijącymi się wąskimi uliczkami i czerwonymi dachami uroczych kamienic, które ciągną się od wybrzeża, aż po sąsiednie wzgórza. To również niezwykle atrakcyjne miejsce na słoweńskim wybrzeżu z pięknymi widokami i mnóstwem zabytków.

Piran – zwiedzanie i atrakcje najpiękniejszego miasta na wybrzeżu Słowenii

Koper to niezwykłe miasto, które zachowało swój dawny włoski charakter. Mimo iż to największe portowe miasto Słowenii, mamy okazję zanurzyć się tutaj w zacisznych wąskich uliczkach starówki, by poznać jego wielowiekową historię. Dodatkowo warto tu również posmakować miejscowej śródziemnomorskiej kuchni i wybornego wina z okolicznych winnic. Koper to świetny kierunek zarówno na rodzinny wypad, jak i romantyczną podróż po ciekawych atrakcjach Słowenii.

Plan Wypadu do Koper Słowenia

Dojazd: autostrada A1, kierunek Lublana – wybrzeże Istria

Parking: płatny parking ul. Semedelska cesta Koper

Bilety Wstępu:

  • Pałac Pretorów: bilet normalny 5 euro, bilet ulgowy 4 euro
  • Wieża katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny: bilet normalny – 5 euro, bilet ulgowy 3 euro

Czas zwiedzania: 4-5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments