Klimat kameralnego, małego miasteczka w europejskiej stolicy? Taka właśnie jest Lublana, która łączy w sobie wdzięk zabytkowego miasta z nowoczesnymi atrakcjami w kompaktowym wydaniu. Przepełniony historycznymi ciekawostkami zamek, malowniczy park Tivoli, a do tego urocze restauracje nad bulwarem. Lublana to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Ljubljana (Lublana) to największe miasto i stolica Słowenii, która powstała po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Położona jest w centrum kraju, a zatem z każdego krańca Słowenii dotrzemy do Lublany w maksymalnie 2 godziny. Co ciekawe, mieszka tutaj zaledwie 250 tys. osób, więc możemy porównać Lublanę do polskiego Rzeszowa.

Jednak jak przystało na europejską stolicę Ljubljana jest naprawdę uroczym miastem z mnóstwem atrakcji. Przez środek miasta przepływa rzeka Lublanica (Ljubljanica), nad którą zawieszonych jest wiele klimatycznych mostów, a każdy z nich opowiada osobną historię. To właśnie po obu stronach rzeki biegnie malowniczy deptak, nad którym do późnych godzin nocnych toczy się gwarne życie.

Lublana to również ogromna historia, która liczy już kilka tysięcy lat, świadczy o niej chociażby górujący ponad miastem zamek. Współczesna Lublana to zielona oaza z parkiem Tivoli, mnóstwem uroczych kamienic i nowoczesnych atrakcji. Zdecydowanie Lublana to świetny kierunek na weekendowy wypad.

Lublana – dojazd, parkingi, praktyczne wskazówki

Stolica Słowenii jest bardzo dobrze skomunikowana. Z Polski do Lublany dotrzemy wygodnie autostradą zarówno od granicy z Austrią, jak i Węgrami. Parkingi są płatne, a opłat dokonujemy w parkomacie, średnio 0,8 euro/h. Po mieście najwygodniej jest poruszać się na piechotę. Jednak można również skorzystać z miejskiej komunikacji, 90 minutowy przejazd autobusem to koszt około 1 euro. 

Zdecydowanie warto zainwestować w kartę Ljubljana Card, jej koszt to 34 euro, a ważna jest przez 24h. W cenie możemy korzystać do woli z komunikacji miejskiej, wjechać kolejką na zamek oraz wejść do 20 muzeów, a anwet odbyć rejs. Kartę kupujemy w punkcie IT przy ulicy Adamič-Lundrovo nabrežje 2.


Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

O najciekawszych atrakcjach Słowenii dowiesz się więcej z naszego osobnego wpisu, znajdziesz w nim między innymi topowe miejscówki nad Adriatykiem, zjawiskowe jaskinie, czy też bajkowe wodospady.

Lublana – atrakcje, przewodnik po mieście, mapa, zwiedzanie

Czy warto odwiedzić Lublanę? Zdecydowanie jest to jedno z ciekawszych miast Słowenii. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od zamkowego wzgórza, skąd najlepiej widać całą Lublanę. Następnie warto przespacerować się uroczymi ulicami najstarszej części stolicy Słowenii, a następnie bulwarem nad rzeką Ljubljanicą. 

Później możemy wchodzić już w bardziej tajemnicze zakamarki wąskich uliczek, odkrywać miejską sztukę street artu, by wieczorem poznać całkiem inne oblicze Lublany, pełnej życia i kolorów. 

Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Lublany? Tak naprawdę na obejście centrum miasta potrzebujemy kilka godzin, jednak weekend to odpowiednia ilość czasu, na poznanie wszystkich atrakcji i zabytków stolicy Słowenii.

Zamek w Lublanie – najważniejszy zabytek stolicy Słowenii

Wzgórze zamkowe to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy na miasto. Zamek został rozbudowany po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w XVI w. Przez wieki służył jako siedziba Spannheimskih, a później Habsburgów, choć w historii był również garnizonem wojskowym i więzieniem. 

Dziś w jego murach znajduje się wystawa poświęcona historii Słowenii, zamkowa kaplica św. Jerzego z pięknymi freskami i wieża, na którą możemy wejść. Najbardziej reprezentacyjne komnaty służą do ceremonii ślubnych, a na dziedzińcu działa także restauracja i kawiarnia. Już poza murami zamku warto przespacerować się do pomnika słoweńskiego powstania chłopskiego. Powstał w 1974 roku, a jego autorem jest Stojan Batič.

Zamek w Lublanie można zwiedzać codziennie. wystawy są czynne stycznia do marca i od października do grudnia w godzinach 9:00–19:00. Natomiast od maja do września 9:00–22:00.

Cennik biletów wstępu na zamek to 16 euro dla osoby dorosłej, 11,20 euro dla dzieci. Dodatkowo zamek można zwiedzać z audioprzewodnikiem, koszt + 4 euro.

Kolejka na górę zamkową – ciekawa atrakcja Lublany

Zamek w Lublanie wznosi się 350 m n.p.m., a zatem żeby wejść na szczyt musimy pokonać sporo schodów. Dużym ułatwieniem i zarazem ciekawą atrakcją jest wjazd kolejką linową na zamek.

Dolna stacja kolejki znajduje się na placu Krek, natomiast górna tuż przy zamkowych murach. Kolejka kursuje co 10 minut, a podróż trwa zaledwie 60 sekund. Bilet w dwie strony kosztuje 6 euro dla osoby dorosłej, 4,50 euro dla dzieci.

Lublana – najciekawsze atrakcje na starówce

Najpiękniejsza pod względem zabytków jest Stara Lublana, czyli część miasta, która leży tuż pod wzgórzem zamkowym. Piękny deptak wśród klimatycznych śródziemnomorskich kamienic rozciąga się pomiędzy trzema targami Gornji trg z cerkwią św. Floriana i fontanną Herkulesa, Stari trg z domem Schweigera oraz Mestni trg z ratuszem i fontanną tytanów. Na deptaku znajdziemy świetne restauracje i kawiarnie, eleganckie butiki oraz galerie z dziełami sztuki.

Zabytkiem, jaki również warto odwiedzić w Lublanie jest barokowa katedra św. Mikołaja. Z zewnątrz wyróżnia ją kopuła na dachu, natomiast wnętrze to prawdziwa eksplozja barw, zjawiskowych fresków i pięknie zdobionych ołtarzy.

Bulwar nad Lublanicą

Ljubljanicą tworzy w stolicy Słowenii zieloną oazę. Po jej obu stronach biegną deptaki, a lokalsi uwielbiają odpoczywać nad brzegiem rzeki, relaksując się w okolicznych restauracjach i knajpach. Ciekawą atrakcją Lublany jest rejs statkiem po Lublanicy.

Co więcej, nad rzeką przerzuconych jest aż kilkadziesiąt mostów i kładek. Najsłynniejszy jest Čevljarski most, czyli most szewców, Tromostovje, który składa się aż z 3 części, Mesarski most (most rzeźnika), jaki dziś obwieszony jest tysiącami kłódek oraz Zmajski most zwany mostem smoków.

Plac Prešerena

France Prešeren to romantyczny poeta Słowenii, którego wiersz stał się hymnem narodowym młodego państwa. Na placu Prešerena znajduje się jego pomnik, jednak nasz wzrok przyciąga tutaj bardziej różowa fasada pięknej barokowej świątyni, czyli kościoła Franciszkanów. Do placu możemy dostać się potrójnym mostem, jaki przypomina zarzucone nad kanałami weneckie trakty.

Lublana i jej mniej znane atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w Lublanie oprócz klasycznych zabytków? Zdecydowanie trzeba ruszyć na ogromny Plac Kongresowy, przy którym znajdują się piękne budynku Filharmonii Słoweńskiej, Uniwersytetu Słoweńskiego oraz cerkwi św. Trójcy.

Park Tivoli – przyrodnicza atrakcja Lublany

Zielone płuca Lublany, tak można w skrócie nazwać 5 ha Park Tivoli, do którego dotrzemy w zaledwie 20 minut z centrum stolicy. Przez park biegnie piękna promenada do zamku Tivoli. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się wystawa grafiki. Park Tivoli to idealne miejsce na piknik w otoczeniu pięknych budynków, starych drzew, uroczych fontann, czy kolorowych ogrodów.

Jezioro Bled- wyjątkowa atrakcja Słowenii

Jezioro Bled to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja Słowenii. Malownicze jezioro z turkusową wodą, urocza wyspa z kościółkiem i górujący na skalnym klifie zamek to tylko kilka z miejsc, które nas tutaj zachwycą. Bled to również jedno z najpiękniejszych miejsc w Alpach Julijskich, przepełnione ciekawą historią oraz niezwykłymi krajobrazami.

Jezioro Bled – 6 wyjątkowych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć

Lublana to miasto, które pozytywnie zaskakuje swoim klimatem. Na próżno szukać tutaj gwarnego stylu życia niczym w innych europejskich stolicach. Lublana żyje swoim niespiesznym tempem i oferuje sporą dawkę ciekawych atrakcji do odkrycia. Więc jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Lublany, to przyjedź tu choć na chwilę, by zostać jednak na dłużej.

Plan Wypadu do Lublany

Dojazd: do Lublany możemy dojechać autostradą od granicy z Austrią lub Węgrami

Parking: płatny parking Tivolska cesta 41, 1000 Ljubljana lub Trg Osvobodilne fronte 9, 1000 Ljubljana,

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Zamek Lublana – 16 euro bilet normalny, 11,20 euro bilet ulgowy
  • Kolejka linowa na wzgórze zamkowe (w dwie strony)– 6 euro dorośli, 4,50 euro dzieci
  • Tourist Card Lublana – 34 euro od osoby/ 24h, 44 euro od osoby/ 48h
5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments