“Krucza Skała” tak możemy przetłumaczyć niemiecki zwrot Rabenstein. Na wysokiej wapiennej skale już 8 wieków temu stanął potężny zamek Rabsztyn. Dziś jego zrekonstruowane ruiny serwują nam piękną panoramę na Jurę, którą możemy podziwiać z wieży widokowej. Na zamku poznamy również jego burzliwe losy, pełne tajemnic historie i intrygujące legendy.

Od wieków przygraniczne tereny między Małopolską, a Śląskiem były areną zaciętych walk. Dlatego też Szlak Orlich Gniazd miał tak istotne znaczenie. Jednym z ciekawszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest owiany legendami zamek Rabsztyn.

Choć czas nie był dla niego łaskawy, to jednak zdecydowanie warto go odwiedzić. Dziś możemy tutaj zachwycać się pięknymi widokami z zamkowej wieży, wsłuchać się w tajemnicze legendy o zaklętych rycerzach Rabsztyna, czy też odpocząć w zaciszu zamkowej kawiarenki.

Olkusz – zwiedzanie atrakcji i zabytków, 11 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Rabsztyn – dojazd, parking, mapa atrakcji

Rabsztyn to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, która leży zaledwie 3 km od Olkusza. Oczywiście jej największą atrakcją jest zamek Rabsztyn, jak do niego dojechać? Wystarczy, że będziesz się kierować drogą nr 783 kierunek Olkusz – Wolbrom. Zamek widać bardzo dobrze z głównej drogi, wyłania się na horyzoncie niczym bajkowa twierdza. 

Gdzie najwygodniej zaparkować samochód w Rabsztynie? Parkingów jest kilka. Możemy zaparkować przy głównym deptaku na zamek lub przy restauracji Podzamcze, jednak parkingi są płatne 3 zł/h.

Nieco dalej jest przydrożny leśny parking, gdzie możemy zaparkować za darmo. Stąd mamy do przejścia na zamek zaledwie 500 metrów. Jeśli wybierasz się rowerem to możesz go zostawić tuż przy murach zamku lub na parkingu przy Chacie Kocjana, jest tutaj również stacja naprawy rowerów.


Zwiedzanie zamku Rabsztyn – cennik, godziny otwarcia

Zamek w Rabsztynie możemy zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków od marca do października, zimą jedynie w weekendy. Godziny otwarcia zamku: marzec-październik od wtorku do niedzieli 10:00-18:00. W weekendy letnie maj, czerwiec, sierpień czynne 10:00-19:00, natomiast w lipcu do 20:00.

Ile kosztuje bilet na zamek Rabsztyn? W dni powszednie bilet normalny kosztuje 15 zł/os, a bilet ulgowy 10 zł/os. Natomiast w weekend 18 zł/os dla dorosłego i 12 zł/os dla dziecka, jednak w weekendowy bilet wliczona jest usługa przewodnika. Zamek możemy zwiedzać w niewielkich grupach z przewodnikiem o godzinie 11:00, 13:00, 15:00, latem też o 17:00. W pozostałe dni warto wypożyczyć audioprzewodnik, jego cena to 5 zł/os.

W cenie biletu na zamek jest również wliczony wstęp do Chaty Kocjana, którą znajdziemy u podnóża wzgórza. Ile czasu zwiedza się zamek Rabsztyn. Najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, jednak na zamku jest również kawiarenka, więc śmiało możemy zostać tu dłużej.

Krótka historia zamku w Rabsztynie – ciekawostki

Początki budowy zamku Rabsztyn sięgają już XIII wieku. Jego najstarszą częścią jest zamek górny, genialnie wkomponowany w szczyt wapiennej skały. Zamek powstał jako strażnica, która miała za zadanie bronić szlaku handlowego oraz przygranicznych ziem Małopolski i Śląska. Pierwszymi właścicielami Rabsztyna był ród Toporczyków. Z biegiem lat zamek wzbogacił się o wysoką wieżę obronną, skrzydło z kilkudziesięcioma komnatami, czy też specjalny piec do ogrzewania pomieszczeń. 

Najsłynniejszymi właścicielami zamku Rabsztyn był ród Leliwitów i Tęczyńskich. Później zamek trafił w ręce królewskiego bankiera Jana Bonera, a następnie zarządzał nim Michał Wolski. To on przebudował zamek w mieszkalny pałac, którego mury możemy oglądać do dziś. Kres świetności zamkowi przyniósł potop szwedzki, splądrowany i spalony zamek pozostał już na zawsze w stanie ruiny.

Zamek Rabsztyn – odbudowa i współczesne atrakcje

Już od ponad 20 lat zamek Rabsztyn jest własnością gminy Olkusz. W ostatnim czasie zamek doczekał się zrekonstruowania murów, odgruzowania piwnic, czy też budowy nowoczesnych atrakcji, dzięki którym możemy przyjemnie spędzić czas na zamku.

Żeby wejść na zamek Rabsztyn musimy najpierw pokonać głęboką fosę, nad którą zwieszony jest most. Już w jego murach warto odwiedzić przeszklony pawilon zamkowych piwnic, by zobaczyć jakie ciekawostki znaleźli w jego gruzach archeologowie. Dziedziniec zamku jest przyjemną strefą rekreacji z zielonymi tarasami i kawiarnią, działa tu również sklepik z pamiątkami i toaleta. 

Jednak największe wrażenie na zamku Rabsztyn robią punkty widokowe, zdecydowanie najciekawszą panoramę serwuje okrągła wieża, z której roztacza się panorama na Olkusz i odległy o kilkanaście kilometrów zamek w Bydlinie.

Zamek Rabsztyn jest również miejscem ciekawych wydarzeń, jeśli lubisz sztukę możesz się wybrać tutaj na plener malarski. Pasjonatów historii powinny zaciekawić turnieje rycerskie, a rodzinom z dziećmi szczególnie polecamy święto Jury, czyli Juromanię.

Chata Kocjana w Rabsztynie

Co jeszcze warto zobaczyć w Rabsztynie? Zmierzając z parkingu w kierunku zamku Rabsztyn mijamy ciekawą atrakcję, czyli ponad 150 letni drewniany dom, który wyróżnia biały kolor i pokryty gontem dach. Jak się okazuje tutaj w 1902 roku urodził się Antonii Kocjan, czyli jeden z najwybitniejszych konstruktorów szybowców. To właśnie jemu zawdzięczamy ponad połowę przedwojennych projektów szybowców, które wielokrotnie biły rekordy Polski i świata. Podczas II wojny światowej Antonii Kocjan był szefem lotniczego wywiadu, który odkrył między innymi tajemnice związane z bronią V1 i V2.

Dziś w Chacie Kocjana mieści się pamiątkowa wystawa poświęcona konstruktorowi. Zobaczymy tu fotografie, dokumenty i modele szybowców. Druga część wystawy to już element etnograficzny, a na niej wiele dawnych przedmiotów codziennego użytku, jakie dziś odeszły już w zapomnienie.

Rezerwat Pazurek koło Rabsztyna

Zaledwie 4 km na północ od Rabsztyna możemy dodatkowo odwiedzić ciekawą przyrodniczą atrakcję Jury, czyli rezerwat Pazurek. Tuż przy głównej drodze jest bezpłatny leśny parking, z którego możemy wyruszyć na spacer po ścieżce przyrodniczej, jej pętelka liczy łącznie 6,5 km.

Na trasie spotkamy 12 tablic z przyrodniczymi ciekawostkami. Szlak nie jest wymagający, spacerujemy tutaj wśród prastarej buczyny, która jesienią nabiera złotych barw. Natomiast wiosną zobaczymy tu zielony dywan z czosnku niedźwiedziego, zawilców i przebiśniegów. 

Duże wrażenie w rezerwacie Pazurek są wyrastające z leśnych zakamarków potężne pionowe skały o niezwykłych formach i kształtach. Zubowe Skały tworzą piękny skalny labirynt. To idealny szlak na 2-3 godzinny spacer dla całych rodzin. Co więcej, można tu spacerować również z psem. 

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy region Polski, który zaskakuje swoją różnorodnością. Zjawiskowy zamek Rabsztyn jest jednym z miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć, poznać jego tajemniczą historię i zachwycić się widokami z zamkowej wieży. Jednak atrakcji w okolicy Rabsztyna jest znacznie więcej, ciekawy rezerwat Pazurek i Januszkowe Skały to przyrodnicze typowo jurajskie atrakcje, natomiast po moc górniczych wrażeń warto ruszyć do Olkusza, czyli „Srebrnego Miasta”.

Plan wypadu na zamek Rabsztyn

Dojazd: droga nr 783 kierunek Olkusz – Wolbrom

Parking: płatny przy Chacie Kocjana – 3 zł/h

Bilety wstępów:

  • Zamek Rabsztyn + Chata Kocjana – 15 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy w tygodniu, w weekendy 18 zł/os dorośli, 12 zł/os dzieci
  • Rezerwat Pazurek – wstęp bezpłatny

Czas przejścia szlaku w rezerwacie Pazurek: około 2,5 h, dystans 6,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments