Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Podhale to wyjątkowo ciekawy region Małopolski. Niezwykłe górskie widoki, szumiące rzeki, urocze jeziora i zabytkowe kościoły, to prawdziwa chluba regionu. Jedną z najpiękniejszych świątyń jest właśnie drewniany kościółek w Dębnie Podhalańskim, który nie dość, że liczy już ponad 500 lat, to wciąż zaskakuje nas swoim wyjątkowym wnętrzem.

W niewielkiej wiosce na Podhalu, nieopodal jeziora Czorsztyńskiego mamy okazję zobaczyć zjawiskowy zabytek, a jest nim drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Schowany w gęstwinie starych drzew jest prawdziwą perełką Małopolski. Już od XV wieku drewniana świątynia służy wiernym. Zbudowany około 1490 roku, do dziś prezentuje swój oryginalny wygląd.

Na przestrzeni ponad 500 lat nie uległ zniszczeniu, ani modyfikacją co jest wielkim fenomenem. Od 2003 roku kościół znalazł się na liście zabytków UNESCO oraz na Szlaku Architektury Drewnianej. Jego oryginalna forma, piękne polichromie i legendy, jakie wokół niego krążą są ciekawą atrakcją Podhala, którą zdecydowanie warto poznać.

Drewniany kościół w Dębnie

Kościółek w Dębnie Podhalańskim zbudowano z drewna iglastego, głównie jodły i modrzewia. Co ciekawe w jego konstrukcji nie zobaczymy ani jednego gwoździa! Dawniej takie budynki wyróżniał styl zrębowy, a baletki umacniano dodatkowo drewnianymi kołkami.

Kościół prezentuje styl gotycki z wysoką na 15 metrów wieżą. Jest to świątynia orientowana, a zatem prezbiterium skierowane jest na wschód. Otaczają ją soboty, czyli zadaszone podcienia, pod jakimi w razie niepogody mogli się schronić wierni, którzy na mszę przybywali z daleka. Teren kościoła ogrodzony jest drewnianym murkiem, a na jego placu wciąż zobaczymy kilka kamiennych nagrobków, które są śladem po dawnym cmentarzu.

Przemierz również najpiękniejszą rowerową trasę Małopolski, czyli Velo Czorsztyn i zobacz największe sztuczne jezioro na rzece Dunajec – jezioro Czorsztyńskie. Po drodze możesz dodatkowo zwiedzić zamek Dunajec w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie, które leżą po przeciwnych krańcach jeziora.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

Dębno Podhalańskie – wnętrze kościoła

Oryginalne ponad 500 letnie polichromie kościoła w Dębnie Podhalańskim już niejedną osobę wprawiły w zachwyt. Malowidła pokrywają praktycznie wszystkie stropy i ściany świątyni, a nawet chór, ambonę, czy ławy. Do ich ozdobienia użyto aż 33 kolory i 77 różnych motywów zdobienia, głównie roślinne i geometryczne szablony.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę zwiedzając wnętrze drewnianego kościoła w Dębnie Podhalańskim? Przede wszystkim na późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym, wyjątkowe cymbałki, które wydają odwrotne tony dźwięków oraz zabytkowy krzyż z 1380 roku, czyli najstarsze dzieło w świątyni. Wnętrze kościoła przepełniają nie tylko wyjątkowe zabytki, ale i głęboka wiara ludzi, którzy go tworzyli i przez lata dbali o ten wielki skarb.

Odkryj także kolejną atrakcję Podhala. Uroczy Przełom Białki, czyli rezerwat jaki stworzyła niezwykle silna, choć niepozorna górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów i niezwykle cennym skarbem przyrodniczym.

Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami

Zwiedzanie kościoła UNESCO w Dębnie Podhalańskim

Jak dojechać do zabytkowego kościoła w Dębnie Podhalańskim? Dotrzemy tutaj drogą nr 969 z Krościenka nad Dunajcem w kierunku Nowego Targu. Parking jest przy głównej drodze w Dębnie Podhalańskim, tuż obok miejscowego cmentarza. Stąd do świątyni prowadzi 200 metrowy deptak. Wejście do kościoła znajduje się od strony południowej, czyli przez kruchtę.

W sezonie letnim kościół zwiedzamy z przewodnikiem, dzięki temu zawsze wychodzimy stąd z dużą dawką informacji i ciekawostek. Ile zapłacimy za zwiedzanie? Wstęp do kościoła w Dębnie Podhalańskim jest bezpłatny. Warto zostawić jednak darowiznę na utrzymanie i konserwację wnętrza. Oprócz tego w kościele można kupić pamiątki, albumy, pocztówki, czy przewodniki.

Godziny otwarcia kościoła w Dębnie

Teren wokół kościoła w Dębnie Podhalańskim można zwiedzać cały rok. Jednak jeśli chcesz zobaczyć jego wnętrze i niezwykłe polichromie to po pierwsze musisz tu przyjechać w pogodny dzień. Dlaczego? Jeśli na zewnątrz jest duża wilgotność powietrza, co często się zdarza w deszczowe dni, zwiedzanie wnętrza jest niemożliwe. Przede wszystkim ze względu na zabytkowe polichromie, którym wilgoć nie służy.

W pozostałe dni kościół jest otwarty dla zwiedzających od maja do października. Możesz go zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 (z godzinną przerwą od 12:00). Sobota 9:00-12:00, a niedziela 12:00-17:00. Oprócz tego kościół jest wciąż czynną świątynią parafialną i codziennie odprawiana jest tutaj liturgia. W niedzielę msze są odprawiane o godzinie 8:00 i 11:00.

Kościół Dębno Podhalańskie – ciekawostki

Czy wiesz gdzie Janosik brał ślub z Maryną? Pierwsze serialowe ujęcie malutkiego kościółka to świątynia na Polanie Chochołowskiej. Jednak sceny wewnątrz kręcone były właśnie w kościele w Dębnie Podhalańskim. Również tutaj murgrabia miał ukryć za bocznym ołtarzem sakwy z drogocennymi talarami. 

Według miejscowej legendy, to właśnie zbójnicy wznieśli tą świątynię. Podczas jednej z ucieczek po napadzie ukazał im się św. Michał i to było dla nich bodźcem do budowy kościoła.

Jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć na Podhalu?

  • Bór na Czerwonem to fenomenalna atrakcja Podhala. Niepowtarzalny klimat tworzą tutaj drewniane kładki nad bagnami, punkt widokowy na monumentalne Tatry oraz niezwykła przyroda z niespotykaną roślinnością, którą odkrywamy dzięki edukacyjnym tablicom z mnóstwem przyrodniczych ciekawostek.
Bór na Czerwonem – ścieżka edukacyjna w Nowym Targu
  • Dwór Łopuszna to wyjątkowy dworek, jaki mamy okazję zobaczyć na Podhalu. Pięknie odnowiony nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale i intryguje bogatą historią oraz zawiłymi losami jego właścicieli. Dziś to niecodzienne muzeum i zarazem największa atrakcja Łopusznej, która pokazuje nam również tradycyjne życie góralskich rodzin.
Dwór Łopuszna – zwiedzanie atrakcji Podhala
  • Na wysokim wzgórzu, 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego, wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz, która strzegła granicy węgierskiej.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

Kościół w Dębnie Podhalańskim to wyjątkowy zabytek Małopolski i jedna z ciekawszych atrakcji Podhala. Co jeszcze warto tutaj zobaczyć? Koniecznie przemierz rowerem najpiękniejszą trasę rowerową w okolicy, czyli Velo Czorsztyn. Oprócz tego poznaj niezwykły rezerwat Przełom Białki i wybierz się na spacer w głąb torfowiska Bór na Czerwonem w Nowym Targu. Atrakcji w tej części Małopolski jest naprawdę wiele.

Plan wypadu do kościoła w Dębnie Podhalańskim

Dojazd: droga nr 969, kierunek Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem

Parking: płatny parking przy cmentarzu parafialnym

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00 – 17:00 (z godzinną przerwą od 12:00). Sobota 9:00-12:00. Niedziela 12:00-17:00.

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie kościoła w Dębnie Podhalańskim – bezpłatne
5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments