Dwór Łopuszna to wyjątkowy dworek, jaki mamy okazję zobaczyć na Podhalu. Pięknie odnowiony nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale i intryguje bogatą historią oraz zawiłymi losami jego właścicieli. Dziś to niecodzienne muzeum i zarazem największa atrakcja Łopusznej, która pokazuje nam również tradycyjne życie góralskich rodzin.

Otoczony przez piękne stare jesiony i ukryty nieco w ich cieniu dwór, przez lata działał jako prężny folwark, zarządzany przez rodziny Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dziś jest eleganckim zabytkiem i ciekawą atrakcją Podhala, jaką zdecydowanie trzeba zwiedzić. Dlaczego warto przyjechać do Łopusznej? Gdyż właśnie tutaj mamy okazję poznać skrawek ciekawej historii tych ziem i zobaczyć jak wyglądało życie dworskiej rodziny oraz kontrastujące z tym skromne, choć tradycyjne góralskie losy wielodzietnych rodzin.

Dwór Łopuszna – historia

Początki funkcjonowania dworu w Łopusznej sięgają 1790 roku, zbudował go Romuald Lisicki. Jego córka Ludwika wyszła za mąż za Leona Tetmajera. To małżeństwo przeżyło wspólnie aż 60 lat, co więcej stworzyli w dworze ośrodek patriotyzmu oraz miejsce, w którym mogli ukrywać się spiskowcy i powstańcy. W czasach Tetmajerów do dworku przyjeżdżało wielu znakomitych pisarzy. Po ich śmierci majątek przejęła najstarsza córka Justyna Kamila Lgocka wraz z mężem. W okresie międzywojennym przy dworze funkcjonowała największa owczarnia na Podhalu

Rodzina Lgockich pozostała w posiadaniu dworu w Łopusznej aż do 1949 roku, później majątek dworski skonfiskował Skarb Państwa. Potem powstał tutaj PGR, który mocno przyczynił się do zniszczenia dworskich zabudowań. Na szczęście w 1978 roku dwór trafił w ręce Muzeum Tatrzańskiego. Po wielu latach remontów i renowacji dziś na nowo możemy odkrywać i poznawać niezwykłe dawne dworskie życie.

W niewielkiej wiosce Dębno Podhalańskie mamy okazję zobaczyć zjawiskowy zabytek, a jest nim drewniany kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Na przestrzeni ponad 500 lat nie uległ ani zniszczeniu, ani modyfikacji, dzięki czemu znalazł się na liście zabytków UNESCO. Jego oryginalna forma, piękne polichromie i legendy, jakie wokół niego krążą są ciekawą atrakcją Podhala, którą również warto poznać.

Dębno Podhalańskie – kościół UNESCO św. Michała Archanioła

Zwiedzanie dworu w Łopusznej

Dwór Łopuszna to dziś kompleks kilku muzealnych budynków. W najbardziej okazałym z nich, czyli we dworze możemy zobaczyć gustownie urządzone wnętrza z XIX wiecznymi meblami. W jednym z pomieszczeń poznajemy dodatkowo historię wsi Łopuszna oraz losy jej mieszkańców i gości, którzy odwiedzali to miejsce. Oprócz tego zwiedzimy tutaj świetnie wyposażoną kuchnię.


Obok dworu stoi maleńki budynek mieszkalny zwany “gackiem”. Już poza ogrodzeniem możemy dodatkowo zwiedzić drewnianą chałupę z 1887 roku, czyli góralski dom Klamerusów, przeniesiony tutaj z centrum wsi. Do obejrzenia mamy sień, kuchnię, izbę i pomieszczenia gospodarcze, które dodatkowo są przepełnione starymi przedmiotami codziennego użytku, naczyniami, tradycyjnymi strojami, czy obrazami świętych.

Rezerwat Przełom Białki stworzyła niezwykle silna, choć niepozorna górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.

Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami

Dwór Łopuszna – dojazd, parking, cennik biletów

Jak dojechać do dworu w Łopusznej? Nic prostszego, dworek widać z głównej drogi nr 969 kierunek Nowy Targ-Krościenko nad Dunajcem. Przed ogrodzeniem dworu jest niewielki bezpłatny parking, gdzie możemy zostawić samochód. Do dworu możesz dojechać również szlakiem rowerowym Velo Dunajec, który biegnie brzegiem rzeki Dunajec.

Ile kosztuje zwiedzanie dworu w Łopusznej. Za bilet normalny zapłacimy 6 zł/os, natomiast za bilet ulgowy 4,50 zł. Muzeum możemy zwiedzać z przewodnikiem, koszt to zaledwie 30 zł. Jednak według nas zdecydowanie warto z tego skorzystać, by dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii i losów tego miejsca. Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie? Najlepiej zarezerwuj sobie około godzinę czasu, tak, żeby na spokojnie i bez pośpiechu obejrzeć wszystkie eksponaty, których jest tutaj naprawdę sporo.

Godziny otwarcia dworu w Łopusznej. Dworek jest czynny: środa-niedziela w godzinach 10:00-16:00. W każdą niedzielę wstęp do dworu jest bezpłatny.

Atrakcje Podhala

Co jeszcze warto zobaczyć na Podhalu? Koniecznie odwiedź również jedną z najpiękniejszych świątyń Małopolski, czyli wpisany na listę UNESCO kościół w Dębnie Podhalańskim ze zjawiskowymi polichromiami. Na chwilę odpoczynku na łonie natury polecamy wypad do uroczego rezerwatu Przełom Białki, gdzie niepozorny górski potok wyrzeźbił zjawiskowy przełom. Natomiast dla aktywnych turystów polecamy rowerową trasę Velo Dunajec, która łączy się także z widokową ścieżką Velo Czorsztyn, jaka obiega całe jezioro i dwa okoliczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Dwór Łopuszna to naprawdę godna polecenia atrakcja na krótki, popołudniowy wypad dla całych rodzin. Szczególnie najmłodszych możemy zafascynować tym miejscem, pokazując im skrawek dawnych zwyczajów z życia naszych babć i dziadków.

Plan wypadu do dworu w Łopusznej

Dojazd: droga nr 969, kierunek Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem

Parking: bezpłatny parking przy dworze

Godziny otwarcia: środa-niedziela w godzinach 10:00-16:00 (dniem bezpłatnego zwiedzania jest niedziela)

Bilety Wstępu:

  • Dwór Łopuszna – 6 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments