Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła niezwykle silna, choć niepozorna górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.

Podhale to bardzo różnorodny region Polski, przepełniony zabytkowymi kościołami, dworkami, ruinami zamków i wciąż kultywowanej tradycji górali. Jednak najpiękniejsze są tutaj górskie krajobrazy, jakie otaczają nas z każdej strony. Tatry, Gorce, Pieniny i Beskidy tworzą niezwykłą mozaikę. Doliny przecinają orzeźwiające i szumiące rzeki. Jednym z takich wyjątkowych i niepowtarzalnych miejsc jest rezerwat przyrody Przełom Białki. Rzeka Białka to niepozorny górski potok, który przeciskając się między dwie skały, czyli Obłazową 670 m n.p.m. i Kramnicę 688 m n.p.m. stworzył sobie nową drogę w uroczym otoczeniu. Od 1959 roku ten piękny przełom jest objęty ochroną rezerwatu przyrody.

Rezerwat Przyrody Przełom Białki pod Krempachami

Rezerwat Przełom Białki zajmuje powierzchnię 8,51 ha i leży na obszarze gminy Nowy Targ oraz Łapsze Niżne. Co ciekawe dwie sąsiednie skały, czyli Obłazowa i Kramnica leżą w różnych krainach geograficznych. Obłazowa w kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, natomiast Kramnica już w Pieninach Spiskich. Choć przyjęło się że to ogólnie Polski Spisz.

Co wyjątkowego odkryjemy w rezerwacie Przełom Białki? Przede wszystkim zachwyca nas tutaj malowniczy pejzaż pędzącej wśród skał rzeki, nad którą uwielbiają odpoczywać turyści. W upalne dni kamienisty brzeg Białki zmienia się w plażę. Choć sama kąpiel w górskim potoku jest dość orzeźwiająca. Usiane kamieniami koryto rzeki daje dużo frajdy i zabawy dzieciom, które mogą je układać bez końca.

Rzeka Białka swoje źródła bierze w Tatrach, jest uważana za jedną z najczystszych rzek w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza białym kamieniom, czyli otoczakom, jakie leżą w jej korycie. Co ciekawe są to skały granitowe, które pędząc z rwącym nurtem rzeki polerują się i ścierają, tworząc gładziutką powierzchnię. Aż dziw bierze jak potężne są siły natury.

Zwiedzanie Przełomu Białki

Jak dojechać na Przełom Białki? Kierujemy się lokalną drogą w kierunku wioski Nowa Biała. Z Białki Tatrzańskiej do rezerwatu mamy zaledwie 4 kilometry. Przy najkrótszym szlaku jest płatny, prywatny parking. Jednak nieco dalej na dzikim placu można stanąć za darmo. Dalej ruszamy wąską ścieżką przez las i wśród skał w kierunku rzeki. Do przejścia z parkingu jest około 400 metrów. Czy tą trasę można przejechać z wózkiem dziecięcym? Szlak jest wąski i kamienisty, jednak z darmowego parkingu można wózek przepchać leśną ścieżką, choć droga nie jest do tego przystosowana. Po rezerwacie możemy spacerować także z psem.


Sam wstęp na teren rezerwatu Przełom Białki jest bezpłatny. Kamienisty brzeg rzeki latem jest przyjemnym kąpieliskiem, wręcz obleganym przez turystów. Jedną z atrakcji Przełomu Białki jest możliwość wejścia na szczyt Obłazowej skały. Z góry zobaczymy cały rezerwat i snującą się w kierunku Dębna Podhalańskiego rzekę Białkę. Kolejną atrakcją rezerwatu są liczne tajemnicze jaskinie z najsłynniejszą jaskinią Obłazową. Bardzo często w rezerwacie spotkamy też wspinaczy, którzy na pionowych ścianach Kramnicy próbują swoich sił. Jest tutaj około 30 dróg wspinaczkowych.

Rezerwat Przełom Białki to bardzo urokliwe miejsce, nic więc dziwnego, że już nie raz zagrał w filmie. W tych wspaniałych plenerach nagrywane były sceny do Janosika, serialu Trzecia granica, czy filmu Karol. Człowiek, który został papieżem.

Jaskinia Obłazowa i odkrycia archeologiczne w Przełomie Białki

Najsłynniejsza w rezerwacie Przełom Białki jest jaskinia Obłazowa. Wejście do niej znajdziemy w dolnej części Obłazowej skały, a dokładniej od południowej strony. Zaskakujące są tutejsze archeologiczne odkrycia. Właśnie w jednej z jaskiń archeolodzy odnaleźli narzędzie, które jak się potem okazało jest jednym z najstarszych znalezisk na świecie. Co to takiego? To bumerang wykonany z ciosu mamuta i narzędzia górnicze, jakie liczą sobie już 30 tys. lat. Jednak poszukiwacze odnaleźli w jaskini dużo więcej skarbów, jak chociażby kości mamuta, reniferów, amulety i szczątki ludzkie.

Choć jeszcze w latach 50-tych wapienne skały służyły okolicznym mieszkańcom jako kamieniołom, to dziś nadal jest to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić na Podhalu. Niezwykła i cenna roślinność, jaka porasta skały, piękne widoki ze szczytu Obłazowej, tajemnicze jaskinie oraz urocza plaża nad Białką, to tylko kilka z powodów, dla których warto zaplanować wypad do rezerwatu Przełom Białki.

Plan wypadu do rezerwatu Przełom Białki pod Krempachami

Dojazd: kierunek Białka Tatrzańska – Nowa Biała

Parking: płatny parking przy wejściu na teren rezerwatu przyrody Przełom Białki

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 10 min.

Dystans: 400 m, poziom trudności – trasa łatwa, niedostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments