Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Gorce to jedne z najpiękniejszych i wciąż dzikich gór w Polsce. Właśnie tutaj możemy przemierzać szlaki prastarej buczyny karpackiej w drodze na Turbacz, odpoczywać na polanie Jaworzyna Kamienicka w towarzystwie pasących się owiec, czy też łapać świetne widoki z drewnianych wież na Gorcu, Magurkach i Lubaniu. Gorce to idealny kierunek na podróże w rytmie slow z nutą góralskiej tradycji, choć znajdziesz tu również nowoczesne atrakcje dla dzieci i ciekawe zabytki.

Gorce to jedno z najbardziej dzikich pasm górskich w Polsce. Szlaki przez starą karpacką puszczę nie są skomercjalizowane, więc możemy na nich chłonąć zapach lasu, szum potoków i kojący powiew natury. Zresztą to szalenie cenny pod względem przyrodniczym obszar Beskidów, który jest dodatkowo objęty ochroną przez Gorczański Park Narodowy.

Wydawałoby się że skoro lasy zajmują największy obszar parku, to widoków tutaj nie znajdziemy… Nic bardziej mylnego! Gorce słyną z widokowych polan, które wiosną zalewa dywan fioletowych krokusów, a latem przemierzają stada owiec. Gorc Troszacki, Jaworzyna Kamienicka z kapliczką Bulandy, czy Bukowina Waksmundzka to tylko kilka z widokowych atrakcji Gorców. A przecież mamy tu dodatkowo genialne wieże na Lubaniu, Magurkach i Gorcu, które serwują zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin i Beskidów.

Co zwiedzać w Gorcach? Górskie szlaki to nie wszystko, bo ciekawe atrakcje Gorce oferują również w dolinach! Najbardziej malownicza jest tu dolina najdłuższej gorczańskiej rzeki Kamienica. Zaciszne wioski skrywają zabytkowe kościółki, w Łopusznej znajdziesz przepiękny dwór, a w Szczawie pijalnię wód mineralnych. W Gorcach jest również druga najdłuższa w Polsce wioska Ochotnica (19 km).

Przyrodnicze skarby Gorców i ciekawe zabytki mieszają się tu również z nowoczesnymi atrakcjami dla dzieci. Jedną z nich jest kładka w koronach drzew Brama Gorce. Co więcej, w dolinie Dunajca błyszczy jezioro Czorsztyńskie, które możemy objechać genialnym szlakiem rowerowym Velo Czorsztyn, a przy okazji odwiedzić kościół UNESCO w Dębnie Podhalańskim. A to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Gorce i poznać ich najciekawsze atrakcje.


Gorce najciekawsze atrakcje i szlaki – mapa

Gdzie leżą Gorce, co je wyróżnia? Informacje i ciekawostki

Gdzie znajdują się góry Gorce? Gorce to niewielkie pasmo górskie Karpat, które jest również częścią Beskidów. Pasmo Gorców zajmują obszar około 550 km² i rozciągają się na 33 km. Granice wyznacza tutaj rzeka Raba i Dunajec. Gorce graniczą z Beskidem Wyspowym i Sądeckim, Pieninami oraz kotliną orawsko-nowotarską.

Skąd się wzięła nazwa Gorce? Według ludowych podań ma ona nawiązywać do wypalania przez Wołochów lasów, by stworzyć hale. Szczyty miały zatem gorzeć, czyli płonąć.

Jakie są szczyty w Gorcach? Najwyższym wzniesieniem Gorców jest Turbacz 1310 m n.p.m. który jest rozrogiem 6 grzbietów, jakie odchodzą od jego wierzchołka. Pozostałe szczyty to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m), Kiczora (1282 m), Kudłoń (1276 m), Gorc Troszacki (1235 m), Gorc (1228 m), Lubań (1225 m).

Od 1980 roku najcenniejszy przyrodniczo obszar Gorców jest objęty ochroną przez Gorczański Park Narodowy. W jego logo znalazła się jaszczurka salamandra plamista. Obszar parku zajmuje około 16 tys. ha i chroni cenne karpackie lasy (95% parku) oraz gorczańskie polany z nietypową roślinnością i zagrożonymi wyginięciem zwierzętami jak chociażby głuszec.

Gdzie najlepiej nocować w Gorcach? Gorce to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają górski trekking pod namiotem i to w sercu gór. Znajdziemy tutaj genialne bazy namiotowe: Studencka Baza Namiotowa GORC, miejsce biwakowe Polana Oberówka, Lubań – Baza Namiotowa SKPG Kraków, miejsce biwakowe Polana Trusiówka.

Jednak w Gorcach znajdziemy również klimatyczne bacówki i schroniska z najsłynniejszym schroniskiem na Turbaczu, Schronisko PTTK Stare Wierchy, Bacówka na Maciejowej czy Koliba na Łapsowej Polanie. Natomiast jeśli chcesz skorzystać z luksusowego hotelu w Gorcach to odwiedź Górski Raj.

1. Turbacz – najwyższy szczyt w Gorcach i jego atrakcje

Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców i zarazem jeden z najchętniej wybieranych do zdobycia szczytów w całych Beskidach. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów! Turbacz to idealny kierunek zarówno na szybki wypad na szlaki z dzieckiem, jak i całodzienną wędrówkę gorczańskimi trasami.

Skąd najlepiej wejść na Turbacz? Najpopularniejsze, najkrótsze i zarazem nie trudne szlaki na Turbacz zaczynają się z Nowego Targu. Stąd kierując się zielonym lub żółtym szlakiem na najwyższy szczyt Gorców dotrzemy w 3 godz. To idealny pomysł na krótki i łatwy wypad na Turbacz również z dzieckiem.

Najciekawsza trasa na Turbacz prowadzi jednak z Łopusznej, gdzie przemierzamy kilka niezwykle widokowych polan. A to nie koniec propozycji, bo mamy jeszcze ciekawą trasę z Koninek. A co najważniejsze każdy z tych szlaków można przejść w pętli! Po drodze czekają też dodatkowe atrakcje, z których słyną Gorce.

Turbacz najwyższy szczyt Gorców – TOP 3 najciekawsze szlaki w pętli, najłatwiejsza trasa, skąd najlepiej wejść, ile się idzie?

2. Gorc – wieża widokowa i łatwy szlak w Gorcach

Jakie są góry w Gorcach? Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycia. Wszystko za sprawą drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na jego szczycie w 2015 roku. Żeby na nią wejść musimy pokonać 138 schodów. Z najwyższego tarasu widokowego roztacza się piękna panorama na Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pieniny i oczywiście Gorce.

Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne i wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego. Skąd na Gorc? Najlepszym punktem startu jest miejscowość Zasadne, gdzie szlak możemy przejść w pętli.

Na Gorcu poznamy również sporo ciekawostek o kulturze pasterskiej Wołochów, czyli wędrownego ludu Karpat, który jako pierwszy zagospodarował sobie tutejsze ziemie. Na pięknych zdjęciach możemy zobaczyć jak się zmienia krajobraz Gorca o różnych porach roku. Natomiast dzięki miejscowej legendzie odkryjemy skąd się wzięła nazwa ”Gorce”.

Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach

3. Dwór w Łopusznej – ciekawy zabytek i regionalna atrakcja Gorców

Dwór Łopuszna to wyjątkowy zabytek, jaki mamy okazję zobaczyć w Gorcach. Pięknie odnowiony nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale i intryguje bogatą historią oraz zawiłymi losami jego właścicieli. Dziś to niecodzienne muzeum i zarazem największa atrakcja Łopusznej, która pokazuje nam również tradycyjne życie góralskich rodzin.

Otoczony przez piękne stare jesiony i ukryty nieco w ich cieniu dwór przez lata działał jako prężny folwark, zarządzany przez rodziny Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dlaczego warto przyjechać do Łopusznej? Gdyż właśnie tutaj mamy okazję poznać skrawek ciekawej historii tych ziem i zobaczyć jak wyglądało życie dworskiej rodziny oraz kontrastujące z tym skromne, tradycyjne życie góralskich rodzin.

Dwór Łopuszna – zwiedzanie atrakcji Podhala

4. Lubań – najlepszy punkt widokowy w Gorcach

Lubań to jeden z najciekawszych szczytów w Gorcach. W drodze na szczyt czeka na nas sporo atrakcji, począwszy od widokowej wieży, studenckiej bazy namiotowej, gdzie możemy rozpalić ognisko z bajecznym widokiem na Tatry, po przyjemne leśne gorczańskie szlaki z dodatkowymi atrakcjami, ciekawą pasterską tradycją i wojennymi opowieściami.

Niektórzy powiadają, że Lubań to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. W dodatku widzimy tu ich całe pasmo od Tatr Bielskich po Zachodnie.

Oprócz tego pięknie wyróżniają się z pofałdowane krajobrazy Spiszu i wyraźne kontury Trzech Koron z Pieninami. Wyobraź sobie, że jesteś w tym zachwycającym miejscu w towarzystwie oszałamiających widoków i ruszaj szybko na odkrywanie najciekawszych szlaków Gorców.

Lubań – szlak w Gorcach na wieżę widokową

5. Polana Jaworzyna Kamienicka – co ciekawego warto zobaczyć w Gorcach?

Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Murowana kapliczka zbudowana z polnego kamienia i gliny stanęła tu w 1904 roku. Tę zabytkową kapliczkę zbudował legendarny gorczański baca ze Szczawy, czyli Tomasz Chlipała, zwany Bulandą.

Co więcej, nieopodal polany jest również jaskinia Zbójecka Jama, gdzie według legend ukrywali się zbójnicy. A co najważniejsze na Jaworzynę Kamienicką możemy jednym z najbardziej widokowych szlaków w Gorcach jaki prowadzi z Łopusznej.

Gdzie w Gorcach na krokusy? Zdecydowanie na polanę Jaworzyna Kamienicka! To na niej wiosną znajdziesz najwięcej krokusów, jakie tworzą w Gorcach fioletowy dywan!

Jaworzyna Kamienicka Gorce – najpiękniejszy szlak Gorczańskiego Parku Narodowego do widokowej polany i bulandowej kapliczki

6. Magurki – widokowa wieża i szlak ścieżki przyrodniczej, gdzie w Gorce z dzieckiem?

Czy Gorce są trudne? Zdecydowanie szlaki są łatwe i niezbyt wymagające, więc idealnie sprawdzą się również na krótki wypad na szlak z dzieckiem. Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz zaciszne leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to koniecznie wyrusz na szlak do wieży na Magurkach.

Genialny szlak w pętli możesz przejść ścieżką edukacyjną doliną potoku Jaszcze. Dodatkowo na szlaku znajdziemy kilka tablic edukacyjnych. Co ciekawe, właśnie tu na stokach północnym stoku Magurki w czasie II wojny światowej doszło do katastrofy amerykańskiego samolotu Liberator o nazwie California Rocket.

Wisienką na torcie podczas trasy na Magurki jest 30 metrowa drewniana wieża widokowa, która serwuje zjawiskowe panoramy na Gorce, Beskidy i Tatry. A co najważniejsze szlak jest łatwy do przejścia i nie ma trudnych podejść, więc to idealna propozycja również na wypad z dzieckiem w Gorce.

Magurki – szlak do wieży widokowej w Gorcach

7. Gorc Troszacki – co zwiedzać w Gorcach zimą?

Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.

Na Gorc Troszacki, który mierzy 1215 m n.p.m. możesz wyruszyć świetnym szlakiem w pętli z miejscowości Lubomierz (Rzeki). Dodatkowo prowadzi tędy ścieżka przyrodnicza, a więc czeka na Ciebie sporo zaskakujących ciekawostek. A to nie koniec atrakcji, bo do zobaczenia jest również przepiękna dolina rzeki Kamienica, czyli najdłuższa rzeka Gorców.

Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

8. Kościół Dębno Podhalańskie – zabytek UNESCO

W niewielkiej wiosce Dębno Podhalańskie, u podnóża zielonych szczytów Gorców i nieopodal jeziora Czorsztyńskiego mamy okazję zobaczyć zjawiskowy zabytek, jakim jest drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Schowany w gęstwinie starych drzew jest prawdziwą perełką Małopolski. Już od XV wieku drewniana świątynia służy wiernym. Zbudowany około 1490 roku, do dziś prezentuje swój oryginalny wygląd. Na przestrzeni ponad 530 lat nie uległ zniszczeniu, ani modyfikacją co jest wielkim fenomenem.

Od 2003 roku kościół znalazł się na liście zabytków UNESCO oraz na Szlaku Architektury Drewnianej. Jego oryginalna forma, piękne polichromie i legendy, jakie wokół niego krążą są ciekawą atrakcją Gorców, którą zdecydowanie warto poznać.

Dębno Podhalańskie – kościół UNESCO św. Michała Archanioła

9. Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

Jezioro Czorsztyńskie to największy z trzech sztucznych zbiorników, jakie powstały na rzece Dunajec. W błyszczącej tafli jeziora przeglądają się zielone szczyty Gorców, Pienin oraz Tatr. Nad jego brzegiem stoją również dwa ciekawe zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Dodatkowo urok tego malowniczego zakątka Małopolski możemy odkrywać podczas rejsów.

Jednak zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji nad jeziorem jest szlak rowerowy Velo Czorsztyn. Dzięki niemu możemy objechać praktycznie całe jezioro podążając jego brzegiem. Trasa liczy 27,5 km, jest niezwykle malownicza i bardzo różnorodna. To świetna atrakcja Gorców, na którą możesz się wybrać również z dzieckiem.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

10. Bór na Czerwonem Nowy Targ – przyrodnicze atrakcje u podnóża Gorców

Nowy Targ to największe miasto w regionie i świetna baza wypadowa na szlaki Gorców. Co ciekawe, właśnie tutaj mamy też okazję zobaczyć nietypową atrakcję, jaką jest rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Dzięki uroczym drewnianym kładkom wchodzimy w dziką przyrodę torfowiska wysokiego.

Dodatkowo poznajemy przyrodnicze ciekawostki i odkrywamy nietypowe rośliny, a wszystko to w scenerii niezwykle pachnących sosnowych borów. Niepowtarzalny klimat tworzą tutaj drewniane kładki nad bagnami, punkt widokowy na monumentalne Tatry oraz niezwykła przyroda z niespotykaną roślinnością.

Co więcej ta atrakcja Gorców, czyli Bór na Czerwonem dostępna jest dla dorosłych, dzieci z wózkami, osób niepełnosprawnych, czy rowerzystów.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
Bór na Czerwonem – ścieżka edukacyjna w Nowym Targu
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments