Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców i zarazem jeden z najchętniej wybieranych do zdobycia szczytów w całych Beskidach. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów! Turbacz to idealny kierunek zarówno na krótki wypad na szlaki z dzieckiem, jak i całodzienną wędrówkę gorczańskimi trasami.

Gorce to wyjątkowe pasmo górskie, które jest częścią Beskidów. Tutaj wciąż znajdziemy niezadeptane i zaciszne szlaki, genialne punkty widokowe z wież na Lubaniu, Magurkach, czy Gorcu, a także bajeczne polany. W Gorcach spotykamy pasące się na halach owce, odkrywamy losy Wołochów, którzy jaki pierwszy lud pasterski osiadł w Gorcach i naprawdę czujemy tutaj żywą beskidzką tradycję.

Również takie atrakcje czekają na nas podczas wypadu na Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców. Co więcej, do wyboru mamy aż 8 wariantów szlaków! To świetna wiadomość, ale… skąd najlepiej wejść na Turbacz? Który szlak na Turbacz jest najłatwiejszy? Ile trwa trasa na Turbacz? Czy szlak na Turbacz jest trudny?

Najpopularniejsze i zarazem najkrótsze szlaki na Turbacz zaczynają się z Nowego Targu. Stąd kierując się zielonym lub żółtym szlakiem na najwyższy szczyt Gorców dotrzemy w 3 godz. To idealny pomysł na krótki wypad na Turbacz również z dzieckiem.

Jednak znacznie ładniejsze są te nieco dłuższe szlaki na Turbacz. Najciekawsza trasa na Turbacz prowadzi z Łopusznej, gdzie po drodze przemierzamy kilka niezwykle widokowych polan z najsłynniejszą Polaną Jaworzyna Kamienicka. A to nie koniec propozycji, bo mamy jeszcze ciekawą trasę z Koninek. A co najważniejsze każdy z tych szlaków można przejść w pętli! Po drodze czekają też dodatkowe atrakcje.


Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić

Turbacz 1310 m n.p.m. – gdzie leży, co jest na szczycie? Schronisko na Turbaczu

Szczyt Turbacz ze swoją wysokością 1310 m n.p.m. plasuje się jako najwyższe wzniesienie pasmo Gorców. Czy Turbacz to Beskidy? Tak, Turbacz leży również na obszarze Beskidów, gdyż Gorce są ich częścią. Wzgórze wznosi się w województwie małopolskim, na szczycie Turbacza graniczy ze sobą pięć miejscowości: Łopuszna, Waksmund i Obidowa, Poręba Wielka i Zasadne.

Czy wejście na Turbacz jest płatne? Większą część obszaru Gorców chroni Gorczański Park Narodowy, jednak sam wierzchołek Turbacza leży już poza granicą parku. Zatem jeśli na Turbacz wybierasz się szlakiem z Nowego Targu, nie musisz płacić, natomiast szlaki z Łopusznej, czy Koninek przebiegają już przez obszar Gorczańskiego PN, więc wstęp jest płatny.

Gorczański Park Narodowy – 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy

Często końcowym punktem szlaku na Turbacz jest schronisko PTTK, które leży tuż pod szczytem! Schronisko jest niezwykle malowniczo usytuowane, leży na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju polany Wolnica. Z tarasu przy schronisku mamy też genialną panoramę Tatr. Jak się okazuje to już trzecie schronisko jakie powstało na Turbaczu, obecny budynek pochodzi z 1953 roku. Znajdziesz w nim aż 110 miejsc noclegowych, dodatkowo przez cały rok działa bufet.

Co znajduje się na szczycie Turbacza? Spod schroniska mamy jeszcze 10 minut szlaku na Turbacz, który mierzy 1310 m n.p.m. Na szczycie Turbacza zobaczysz betonowy słup, który jest punktem triangulacyjnym i służy do pomiaru wysokości. Jest tu również metalowy krzyż z płaskorzeźbą, drewniana tablica z ciekawostkami o Gorczańskim Parku Narodowym oraz kilka ławeczek. Co ciekawe, ze szczytu Turbacza mamy świetną panoramę na Babią Górę, Nowy Targ i Tatry.

Najciekawszy szlak na Turbacz – mapa, czas przejścia, dystans

Najładniejsza trasa na Turbacz – niebieski szlak z Łopusznej przez widokowe polany, mapa

Trasa w pętli: Łopuszna Zarębek Niżni (czarny szlak) – Rąbaniska (czerwony szlak) – Polana Jaworzyna Kamienicka (zielony szlak) – Turbacz 1310 m n.p.m. – Bukowina Waksmundzka (niebieski szlak) – Łopuszna

Dystans: 18,8 km w pętli, czas przejścia szlaku 6 godz, suma podejść 831 m.

Gdzie zostawić auto idąc na Turbacz? Samochód parkujemy na rozwidleniu czarnego i niebieskiego szlaku w dzielnicy Łopuszna Zarębek Niżni.

Najpiękniejszy i najciekawszy szlak na Turbacz zaczyna się z miejscowości Łopuszna. Czarnym szlakiem idziemy przez 1 km po drodze z ażurowych betonów. Po 20 minutach skręcamy na leśną dróżkę, mijamy polanę Chowańcową i polanę Srokówki z bacówkami i widokiem na Tatry! Warto tu odbić na Pucołowski Stawek.

Dalej mijamy polany Jankówki i Rąbaniska. Wpadamy na czerwony szlak w kierunku szczytu Kiczora 1282 m n.p.m. Z polan Zielenica, Cioski Łopuszańskie i Hala Młyńska mamy widoki na Tatry, Pieniny i jezioro Czorsztyńskie. Kiczorę zdobywamy w 2h 30 minut od startu. Teraz czeka nas 20 minutowy spacer zielonym szlakiem na Jaworzynę Kamienicką.

Polana Jaworzyna Kamienicka jest jedną z najbardziej widokowych w Gorcach. Na zboczu polany stanęła najsłynniejsza kapliczka w Gorcach. Zbudował ją w 1904 roku słynny gorczański baca – Bulanda, który zasłynął jako znachor.

Z Jaworzyny Kamienickiej wracamy do rozwidlenia szlaków na Trzy Kopce. Stąd idziemy czerwonym szlakiem na Turbacz przez Długą Halę z widokiem na Tatry. Jeszcze lekkie podejście do schroniska pod Turbaczem, a dalej 10 minut na szczyt. Po 4 godzinach od startu z Łopusznej zdobywamy Turbacz.

Z Turbacza schodzimy pod schronisko i niebieskim szlakiem na polanę Bukowina Waksmundzka. Dalej trasa prowadzi już do Łopusznej. Zejście jest dość strome!

Dlaczego właśnie te szlaki na Turbacz są najpiękniejsze? Bo mamy tu aż 10 widokowych polan! Co więcej, wiosną ozdabiają je krokusy, a szlaki przez karpacką buczynę jesienią nieziemsko się złocą. Zdecydowanie szlaki z Łopusznej to najpiękniejsze trasy na Turbacz.

Najkrótszy szlak na Turbacz z dzieckiem – niebieski szlak z Koninek (Poręba Wielka) i wyciąg narciarski

Trasa: Koninki (Poręba Wielka) (niebieski szlak) – Hala Turbacz – Schronisko pod Turbaczem (czerwony szlak) – Turbacz 1310 m n.p.m.

Dystans: 14,3 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 5h suma podejść 760 m.

Gdzie zostawić samochód idąc na Turbacz? Auto parkujemy przy wyciągu narciarskim. Szlak prowadzi przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego, trzeba kupić bilet wstępu.

Niebieski szlak na Turbacz z Koninek to najkrótsza trasa na najwyższy szczyt Gorców. To również przyjemny szlak z atrakcjami, na który możesz się wybrać z dzieckiem. Czy szlak na Turbacz z Koninek jest trudny? Suma podejść 760 m to dość sporo, chociaż na tym wariancie szlaku nie ma szczególnie trudnych momentów.

Jak maksymalnie skrócić szlaki na Turbacz? Z Koninek na Polanę Tobołów jest wyciąg narciarski. To szczególnie dobra opcja dla osób z małymi dziećmi. Z polany na Turbacz mamy wtedy do pokonania dystans 6,2 km, czyli 2h 15 minut na szczyt. Spada również znacznie suma podejść do 414 m.

Przebieg szlaku wygląda wtedy tak: Koninki – wyciąg Polana Tobołów (zielony szlak) – Polana Pudziska (czerwony szlak) – Turbacz

Jeśli jednak wolisz na Turbacz wejść klasycznie górskim szlakiem z Koninek, bez posługiwania się wyciągiem to oczywiście najlepszy jest niebieski szlak. Pierwszy odcinek trasy jaki biegnie wzdłuż potoku Turbaczyk do polany Obelówka to bułka z masłem.

Później zaczyna się dość intensywne podejście leśną ścieżką aż na szczyt Suchy Groń 1043 m n.p.m. Chwilę później mijamy zaciszną śród leśną polanę Średnie z widokowym punktem.

Dalej na niebieskim szlaku mamy trasę przez drewniane kładki i schody aż na Hali Turbacz pokazują nam się świetne panoramy na Gorce. Na hali jest również ołtarz polowy i ruiny szałasu. Stąd kierujemy się do schroniska pod Turbaczem, a następnie na szczyt już czerwonym szlakiem. Przejście szlaku z Koninek na Turbacz w jedną stronę zajmuje 3 godz.

Najszybszy szlak na Turbacz w pętli – żółty i zielony szlak z Nowego Targu

Trasa: Nowy Targ Oleksówki (zielony szlak) – Bukowina Waksmundzka – Schronisko pod Turbaczem (czerwony szlak) – Turbacz 1310 m n.p.m. – Bukowina Miejska (żółty szlak) – Nowy Targ Oleksówki

Dystans: 16,1 km w dwie strony, czas przejścia 4 godz. 50 min, suma podejść 720 m.

Gdzie zaparkować przy szlaku na Turbacz w Nowym Targu? Przestronny parking jest na ul. Osiedle Oleksówki. Można tu również dojechać komunikacją miejską z centrum Nowego Targu. 

Najpopularniejsze szlaki na Turbacz prowadzą z Nowego Targu. To najszybsze trasy z najmniejszą sumą podejść. Z parkingu ruszamy zielonym szlakiem, pierwszy kilometr to asfaltowa droga. Szlak odbija na leśny trakt usiany mnóstwem widokowych punktów. Po drodze mijamy polany Łukusowa, Brożek z ołtarzem polowym, Sralówki z kilkunastoma bacówkami i największą halę Bukowina Waksmundzka z widokiem na Tatry.

Nie zdziw się jak spotkasz na trasie terenowe samochody, mogą wjeżdżać na ten szlak na Turbacz, bo to w większości tereny prywatne, a my poruszamy się drogami dojazdowymi do polan, lasów i bacówek. Wejście na Turbacz z Nowego Targu trwa 2h 40 min, a sam szlak jest łatwy.

Ze szczytu Turbacz, wracamy do polany Wisielówka, aż do rozejścia żółtego szlaku. Dalej kierujemy się przez polanę Rusnakową z klimatyczną kapliczką MB Królowej Gorców. Ten szlak jest również widokowy, przed nami jeszcze Hala Bukowina Miejska. Na jej krańcu żółty szlak odbija w lewo i leśną ścieżką schodzimy do Nowego Targu. Powrót z Turbacza zajmuje 2 godz.

Co jeszcze warto zobaczyć w Gorcach?

  • Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.
Jaworzyna Kamienicka Gorce – najpiękniejszy szlak Gorczańskiego Parku Narodowego do widokowej polany i bulandowej kapliczki
  • Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania, a w zasadzie z jego wieży roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. Znajdziesz tu również studencką bazę namiotową i to w sercu Gorców.
Lubań – szlak w Gorcach na wieżę widokową
  • Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz zaciszne leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to koniecznie wyrusz na szlak do wieży na Magurkach. Po drodze masz okazję przemierzyć trasę ścieżki przyrodniczej i zobaczyć wrak samolotu Liberatora.
Magurki – szlak do wieży widokowej w Gorcach
  • Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycie w paśmie Gorców. Wszystko za sprawą drewnianej wieży widokowej, jaka stoi na jego szczycie, to dzięki niej możemy podziwiać zjawiskową panoramę Tatr, Beskidów i Pienin. Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne i wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego.
Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach
  • Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.
Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

Jeśli szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas w Gorcach to szlak na Turbacz jest świetnym pomysłem. Trasa jest bardzo widokowa, a szlak możesz dopasować do swoich możliwości! Zatem ruszaj śmiało po moc górskich atrakcji.

Plan wypadu na Turbacz

Dojazd: województwo małopolskie, 34-432 Łopuszna

Parking: bezpłatny parking Łopuszna (rozejście szlaków)

Bilety Wstępu:

  • Gorczański Park Narodowy – 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku na Turbacz w dwie strony: 6h, dystans 18,8 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments