Lubań to jeden z ciekawszych szczytów w Gorcach. Tutaj czeka na nas sporo atrakcji, począwszy od widokowej wieży, studenckiej bazy namiotowej, gdzie możemy rozpalić ognisko z bajecznym widokiem na Tatry, po przyjemne leśne gorczańskie szlaki.

Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. W dodatku widzimy tu ich całe pasmo od Tatr Bielskich po Zachodnie. Oprócz tego pięknie wyróżniają się z pofałdowane krajobrazy Spiszu i wyraźne kontury Trzech Koron z Pieninami. Wyobraź sobie, że jesteś w tym zachwycającym miejscu w towarzystwie oszałamiających widoków i ruszaj szybko na odkrywanie najciekawszych szlaków Gorców.

Szczyt Lubania 1211 m n.p.m. szczyt

Rozległy grzbiet Lubania rozciąga się na odcinku 20 kilometrów. Jego szeroki masyw jest praktycznie w całości zalesiony świerkiem i bukiem. Od północnej strony wzgórza wcina się tu dolina Ochotnicy, a od południowej dolina Dunajca. Co ciekawe ze zbocza Lubania wypływa aż 30 górskich potoków. W sumie wzgórze ma 2 wierzchołki, Lubań i Średni Groń. Dodatkowo przez jego grań przebiega granica powiatów limanowskiego i nowotarskiego. Tutaj również graniczy ze sobą aż 5 okolicznych miejscowości.

Najciekawszy szlak na Lubań w Gorcach

Trasę na Lubań można najwygodniej rozpocząć z miejscowości Kluszkowce. Dokładnie ruszamy z Przełęczy Snozka, gdzie jest duży bezpłatny parking. Już z przełęczy mamy genialną panoramę na Tatry. Tutaj kierujemy się na niebieski szlak na Lubań, czyli najkrótszą trasę na szczyt. To według nas również najciekawszy szlak, jednak z Lubania nie musimy wracać tą samą drogą, warto zejść nieco dłuższym żółtym szlakiem do centrum wsi Kluszkowce.

Na początku niebieski szlak na Lubań prowadzi nas gorczańską łąką, która okrąża górę Żar, czyli krater dawnego wulkanu. Po godzinie spaceru wchodzimy do leśnej części szlaku, jakim podążamy już aż do samego szczytu Lubania. Na przejście niebieskiego szlaku na Lubań z przełęczy Snozka musimy przeznaczyć około 2,5 godz. Pod szczytem Lubania na szlaku mijamy dodatkowo fundamenty ruin dawnej bacówki i schroniska.

Ruiny bacówki i schroniska na Lubaniu

Wędrując niebieskim szlakiem z Kluszkowców, około 25 minut przed szczytem Lubania docieramy do ciekawych ruin. Jak się okazuje tuż przed II wojną światową stało w tym miejscu schronisko na aż 100 miejsc noclegowych. Podczas wojny służyło głównie ukrywającym się partyzantom i miejscowej ludności. Niestety w 1944 Niemcy spalili schronisko. Kolejny budynek powstał tutaj w 1974 roku i była to mała bacówka, która niestety również spłonęła zaledwie po 4 latach od budowy. Zarówno po schronisku jak i bacówce pozostały kamienne fundamenty i piwnice, jakie właśnie mijamy przy niebieskim szlaku na Lubań.


Wieża na Lubaniu

Największą atrakcją Lubania jest 30 metrowa drewniana wieża widokowa. Nosi imię pochodzącego z Ochotnicy Dolnej majora Józefa Chlipały pseudonim “Lubański”. Swoim wyglądem wieża nawiązuje do architektury okolicznych drewnianych kościołów.  Z jej tarasu mamy nieziemską panoramę na szczyty Tatr, Spisz, Podhale, Pieniny i sąsiednie Beskidy.

Pod wieżą są ławeczki z miejscem na ognisko oraz ołtarz papieski. Natomiast na rozległej polanie pod Lubaniem jest studencka baza namiotowa, która działa już od ponad 60 lat. Wodę można tutaj czerpać z orzeźwiającego źródełka pod szczytem, tuż przy niebieskim szlaku.

Oprócz Lubania w Gorcach warto również powędrować do wieży na Magurkach. Tutaj szlak prowadzi ciekawą ścieżką przyrodniczą, na której spotkamy dzikie zwierzęta parku i pomnik rozbitego podczas II wojny światowej samolotu.

Gorce – wieża na Magurkach

Najkrótszy i najdłuższy szlak – 9 wariantów tras

Na szczyt Lubań możemy dotrzeć aż 9 różnymi szlakami. Najpopularniejszy i najkrótszy jest niebieski szlak z przełęczy Snozka, czyli około 2,5 h spaceru. Nieco dłuższy jest żółty szlak z Kluszkowiec 2h 50 min, tyle samo zajmuje pokonanie zielonego szlaku z Grywałdu.

Oprócz tego mamy dwa szlaki z Ochotnicy Dolnej, zielony i niebieski, w obu wariantach na Lubań dotrzemy w 2h 55 min. Zielony szlak z Tylmanowej to 3h15 minut spaceru, a z wioski Maniowy to już 3h50 minut. Zdecydowanie najdłuższe szlaki to czerwony z Krościenka 4 godz. A na całodzienną wycieczkę polecamy wypad graniom Lubania aż na Turbacz.

Gorce to przyjemne pasmo górskie, z którego mamy świetne panoramy na Tatry, Pieniny i Beskidy. Choć szlaki są w większości zalesione to jednak piękne widoki pokazują się na dawnych pasterskich polanach i kilku wieżach widokowych jakie powstały w okolicy. W dodatku sieć szlaków na Lubań jest tak duża, że bez problemu znajdziemy dla siebie najlepszy wariant na udany wypad.

Plan wypadu na Lubań

Dojazd: Krościenko nad Dunajcem – Kluszkowce

Parking: bezpłatny parking na Przełęczy Snozka

Bilety wstępów:

  • Wstęp na wieżę widokową na Lubaniu jest bezpłatny

Czas przejścia niebieskiego szlaku Przełęcz Snozka – Lubań: 2 godz. 20 min.

Dystans: 5,5 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa łatwa

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments