Lubań to jeden z ciekawszych szczytów w Gorcach. Tutaj czeka na nas sporo atrakcji, począwszy od widokowej wieży, studenckiej bazy namiotowej, gdzie możemy rozpalić ognisko z bajecznym widokiem na Tatry, po przyjemne leśne gorczańskie szlaki z dodatkowymi atrakcjami, ciekawą pasterską tradycją i wojennymi opowieściami.

Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. W dodatku widzimy tu ich całe pasmo od Tatr Bielskich po Zachodnie.

Oprócz tego pięknie wyróżniają się z pofałdowane krajobrazy Spiszu i wyraźne kontury Trzech Koron z Pieninami. Wyobraź sobie, że jesteś w tym zachwycającym miejscu w towarzystwie oszałamiających widoków i ruszaj szybko na odkrywanie najciekawszych szlaków Gorców.

Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić

Skąd ruszyć na Lubań? Dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do szlaku na Lubań? Najwygodniej jest rozpocząć trasę w miejscowości Kluszkowce, na Przełęczy Snozka. Wioska leży w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn. Dojechać tutaj możesz drogą nr 969 od strony Krościenka nad Dunajcem, albo Nowego Targu.

Gdzie zaparkować samochód? Na Przełęczy Snozka, u podnóża Góry Wdżar i tuż przy niebieskim szlaku na Lubań jest przestronny i bezpłatny parking.

Gdzie w góry zimą? 20 najciekawszych zimowych szlaków w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach

Szczyt Lubania 1211 m n.p.m. – informacje i ciekawostki

Rozległy grzbiet Lubania rozciąga się na odcinku 20 kilometrów. Jego szeroki masyw jest praktycznie w całości zalesiony świerkiem i bukiem. Od północnej strony wzgórza wcina się tu dolina Ochotnicy, a od południowej dolina Dunajca.


Co ciekawe, ze zbocza Lubania wypływa aż 30 górskich potoków. W sumie wzgórze ma 2 wierzchołki, Lubań i Średni Groń. Dodatkowo przez jego grań przebiega granica powiatów limanowskiego i nowotarskiego. Tutaj również graniczy ze sobą aż 5 okolicznych miejscowości.

Najciekawszy szlak na Lubań w Gorcach – ile się idzie, skąd ruszyć?

Trasę na Lubań można najwygodniej rozpocząć z miejscowości Kluszkowce. Dokładnie ruszamy z Przełęczy Snozka, gdzie jest duży bezpłatny parking. Już z przełęczy mamy genialną panoramę na Tatry. Tutaj kierujemy się na niebieski szlak na Lubań, czyli najkrótszą trasę na szczyt. To według nas również najciekawszy szlak, jednak z Lubania nie musimy wracać tą samą drogą, warto zejść nieco dłuższym żółtym szlakiem do centrum wsi Kluszkowce.

Na początku niebieski szlak na Lubań prowadzi nas gorczańską łąką, która okrąża górę Żar, czyli krater dawnego wulkanu. Po godzinie spaceru wchodzimy do leśnej części szlaku, jakim podążamy już aż do samego szczytu Lubania. Na przejście niebieskiego szlaku na Lubań z przełęczy Snozka musimy przeznaczyć około 2,5 godz. Pod szczytem Lubania na szlaku mijamy dodatkowo fundamenty ruin dawnej bacówki i schroniska.

Ruiny bacówki i schroniska na Lubaniu – ciekawostki w Gorcach

Wędrując niebieskim szlakiem z Kluszkowców, około 25 minut przed szczytem Lubania docieramy do ciekawych ruin. Jak się okazuje tuż przed II wojną światową stało w tym miejscu schronisko na aż 100 miejsc noclegowych. Podczas wojny służyło głównie ukrywającym się partyzantom i miejscowej ludności.

Niestety w 1944 Niemcy spalili schronisko. Kolejny budynek powstał tutaj w 1974 roku i była to mała bacówka, która niestety również spłonęła zaledwie po 4 latach od budowy. Zarówno po schronisku jak i bacówce pozostały kamienne fundamenty i piwnice, jakie właśnie mijamy przy niebieskim szlaku na Lubań.

Wieża na Lubaniu – co widać?

Największą atrakcją Lubania jest 30 metrowa drewniana wieża widokowa. Nosi imię pochodzącego z Ochotnicy Dolnej majora Józefa Chlipały pseudonim “Lubański”. Swoim wyglądem wieża nawiązuje do architektury okolicznych drewnianych kościołów.  Z jej tarasu mamy nieziemską panoramę na szczyty Tatr, Spisz, Podhale, Pieniny i sąsiednie Beskidy.

Pod wieżą są ławeczki z miejscem na ognisko oraz ołtarz papieski. Natomiast na rozległej polanie pod Lubaniem jest studencka baza namiotowa, która działa już od ponad 60 lat. Wodę można tutaj czerpać z orzeźwiającego źródełka pod szczytem, tuż przy niebieskim szlaku.

Najkrótszy i najdłuższy szlak na Lubań, aż 9 wariantów tras

Na szczyt Lubań możemy dotrzeć aż 9 różnymi szlakami. Najpopularniejszy i najkrótszy jest niebieski szlak z przełęczy Snozka, czyli około 2,5 h spaceru. Nieco dłuższy jest żółty szlak z Kluszkowiec 2h 50 min, dokładnie tyle samo zajmuje również pokonanie zielonego szlaku z Grywałdu.

Oprócz tego mamy dwa szlaki z Ochotnicy Dolnej, zielony i niebieski, w obu wariantach na Lubań dotrzemy w 2h 55 min. Zielony szlak z Tylmanowej to 3h15 minut spaceru, natomiast z wioski Maniowy to już 3h50 minut. Zdecydowanie najdłuższe szlaki to czerwony z Krościenka 4 godz. A na całodzienną wycieczkę polecamy wypad graniom Lubania aż na Turbacz.

Szlaki w Gorcach, co jeszcze warto zobaczyć?

  • Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów!
Turbacz najwyższy szczyt Gorców – TOP 3 najciekawsze szlaki w pętli, najłatwiejsza trasa, skąd najlepiej wejść, ile się idzie?
  • Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycie w paśmie Gorców. Dzięki wieży możemy podziwiać zjawiskową panoramę Tatr, Beskidów i Pienin. Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne, ani wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego.
Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach
  • Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz zaciszne leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to koniecznie wyrusz na szlak do wieży na Magurkach. Po drodze masz okazję przemierzyć trasę ścieżki przyrodniczej i zobaczyć wrak samolotu Liberatora.
Magurki – szlak do wieży widokowej w Gorcach
  • Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć malowniczym szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.
Jaworzyna Kamienicka Gorce – najpiękniejszy szlak Gorczańskiego Parku Narodowego do widokowej polany i bulandowej kapliczki
  • Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.
Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

Gorce to przyjemne pasmo górskie, z którego mamy świetne panoramy na Tatry, Pieniny i Beskidy. Choć szlaki są w większości zalesione to jednak piękne widoki pokazują się na dawnych pasterskich polanach i kilku wieżach widokowych jakie powstały w okolicy. W dodatku sieć szlaków na Lubań jest tak duża, że bez problemu znajdziemy dla siebie najlepszy wariant na udany wypad.

Plan Wypadu na Lubań

Dojazd: województwo małopolskie, 34-440 Kluszkowce

Parking: bezpłatny parking na Przełęczy Snozka, współrzędne: 49.450933, 20.318422

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Lubaniu jest bezpłatny

Czas przejścia niebieskiego szlaku na Lubań: 2h 20 min, dystans 5,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments