Na wysokim wzgórzu ponad wijącą się w dolinie rzeką Poprad wznosi się zamek w Muszynie. Jego zrekonstruowane mury są dziś najnowszą atrakcją uzdrowiska Muszyna. Dlaczego warto tu przyjechać? Żeby poznać ciekawą historię średniowiecznej twierdzy, odkryć zaskakujące legendy i zachwycić się widokiem z zamkowej wieży.

Zamek w Muszynie to dziś jedna z ciekawszych atrakcji Muszyny. Jego zrekonstruowane mury z wysoką wieżą wznoszą się na Górze Zamkowej, którą z trzech stron otaczają rzeka Poprad, Muszynka i Szczawnik. Już samo położenie jest malownicze, dodatkowo z zamkowej wieży możemy podziwiać piękną panoramę Beskidu Sądeckiego oraz doliny Popradu.

A to nie koniec atrakcji, bo w zamkowych murach jest również świetna historyczna wystawa. Dzięki niej możemy poznać nie tylko pasjonującą i wielowiekową historię zamku, która liczy już ponad 600 lat, ale również odkryć garść tajemniczych legend. Zamek to świetna atrakcja Muszyny dla dorosłych i dzieci!

Zamek w Muszynie – dojazd, parking, szlak

Gdzie leży zamek w Muszynie? Ta średniowieczna warownia wznosi się pod wierzchołkiem Zamkowej Góry 527 m n.p.m. Wzgórze znajduje się w paśmie Koziejówka na terenie Beskidu Sądeckiego.

Jak dojechać na zamek w Muszynie? Najkrótszy szlak na muszyński zamek zaczyna się przy ulicy Zazamcze w Muszynie. Wzdłuż rzeki Szczawnik są bezpłatne parkingi, stąd kierujemy się za znakami na zamkowe wzgórze.

Ścieżka na zamek to dość strome podejście około 300 m, jakie pokonamy w 10 min. Nie ma tu jednak schodów, więc można zabrać dziecięcy wózek.


Zamek Muszyna – godziny otwarcia, cennik

Od września 2023 roku zamek w Muszynie jest otwarty dla turystów, jednak wstęp w jego zrekonstruowane mury zamkowej wieży jest już biletowany. Bezpłatnie możesz wejść jedynie na dziedziniec i mniejszy taras widokowy. Jednak ekspozycja w wieży jest już płatna. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a bilet ulgowy 6 zł. Dzieci do 12 lat bezpłatnie.

Godziny otwarcia zamku w Muszynie:

  • kwiecień, wrzesień, październik: 10:00-17:00
  • maj-sierpień: 10:00-18:00
  • listopad: 10:00-16:00

Na zamek w Muszynie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Historia zamku w Muszynie – ciekawostki

Zamek w Muszynie to jedna z niewielu średniowiecznych twierdz nad Popradem, jaka przetrwała do dzisiejszych czasów. Jak się okazuje był to głównie zamek biskupów krakowskich. Pierwsze zapiski świadczą, że pojawił się na stromym zboczu pasma Koziejówka już w XIV wieku. Jak większość fortyfikacji przechodził wiele modernizacji, to oczywiste, że trzeba było nadążać za militarnym rozwojem, umacniać mury, czy modernizować jego mieszkalne funkcje.

Jak się okazało zamek nie miał zbyt wiele szczęścia, bo najpierw za czasów rządów starosty muszyńskiego Jana Wielopolskiego słabo umocniona część zamku osunęła się ze skarpy, a później napadli na niego Węgrzy. Największa odbudowa zakończyła się dopiero w XVI wieku i to czas wielkiego rozkwitu warowni. Wkrótce jednak zamek w Muszynie nawiedził pożar, a opuszczone mury z każdym rokiem niszczały coraz bardziej.

Przez wieki zamek w Muszynie był ruiną, a jego mury stały się darmowym budulcem dla okolicznych mieszkańców. Dopiero w 2020 roku zapadła decyzja o jego odbudowie. Po 3 latach prac zamek w Muszynie jest otwarty dla turystów, koszt inwestycji wyniósł 13,5 mln zł.

Zamek w Muszynie – zwiedzanie i najciekawsze atrakcje

Zanim zaczniemy zwiedzanie zamku w Muszynie czeka nas spacer na zamkowe wzgórze. Podejście jest możliwe z dwóch stron, albo od potoku Muszynki przez Górę Zamkową (około 600 m szlaku), albo łatwiejszą ścieżką od potoku Szczawnika (około 300 m). Tutaj po drodze mijamy dodatkowo ciekawą murowaną kapliczkę.

Jakie atrakcje czekają na zamku w Muszynie? Dziedziniec zamkowy to rozległy taras z widokiem na Muszynę, studnią, armatami i budynkiem kas. Są tu również toalety, sklepik z pamiątkami i piwniczka z winami.

Jednak najciekawsze atrakcje czekają w wieży zamku w Muszynie. Jak się okazuje przed laty ta część twierdzy była letnią rezydencją biskupów krakowskich. Do przejścia mamy sporo schodów, bo na najwyższej kondygnacji wieży jest punkt widokowy, jednak na 5 poziomach możemy stopniowo poznawać historię zamku, jego legendy i ciekawostki.

Na wystawie możemy zobaczyć świetne rycerskie zbroje również z czarnym rycerzem. Poznać legendę o śpiącym wojsku, odkryć losy pierwszego znanego z nazwiska muszyńskiego murgrabi Mikołaja Gładysza.

Równie barwną postacią zamku był biskup Paweł z Przemankowa, który miał swój harem. Na wystawie poznajemy też postać biskupa Jana Konarskiego, który zlecił rozbudowę zamku biskupów. To za jego czasów panował tu największy splendor.

Klimatycznie ubrane figury woskowe mają nawiązywać do wspomnianych osób, a przy okazji pokazują nam stroje z epoki. Zwieńczeniem zwiedzania wystawy jest taras widokowy z genialną panoramą Muszyny i Beskidu Sądeckiego.

Muszyna atrakcje – co warto zobaczyć?

Wyjątkowy klimat Muszyny jako uzdrowiska nadają okoliczne wzgórza, które porastają prastare lasy puszczy karpackiej. Dlatego też powietrze jest tu wyjątkowo czyste, co oczywiście sprzyja zdrowiu kuracjuszy.

Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju Ogrody Sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów, tworząc przy tym przyjemne doznania. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w Muszynie.

Ogrody Biblijne, pijalnie wód mineralnych, świetne górskie szlaki, rowerowe ścieżki, czy szalony rafting na Popradzie. Muszyna ma nam do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji, dlatego to świetny kierunek na weekendowy wypad również z dzieckiem.

Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie małopolskiego uzdrowiska nad Popradem

Jeśli szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem w Muszynie, albo jesteś pasjonatem zabytków i wielbicielem historycznych ciekawostek, lub po prostu chcesz poznać najnowszą atrakcję Muszyny, to ruszaj śmiało na zamkowe wzgórze! Piękne widoki, mnóstwo legend i super atrakcje czekają.

Plan wypadu na zamek w Muszynie

Dojazd: Antoniego Kity 21, 33-370 Muszyna, woj. małopolskie

Parking: bezpłatny parking przy ul. Zamkowej w Muszynie, współrzędne: 49.353852, 20.888554

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Muszynie – bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł

Czas zwiedzania: 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments