Kopalnia soli i … co zobaczyć podczas wypadu do Wieliczki. Odkrywamy piękne zakątki małopolski

1. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce! Nic dziwnego, jest przecież jedyną kopalnią na świecie czynną od czasów średniowiecza po dziś dzień. Co więcej kopalnia została wpisana na listę Unesco w 1978 r. jako jeden z pierwszych obiektów z całego świata. Jeśli chcielibyśmy przejść wszystkie chodniki i wyrobiska kopalni, to musielibyśmy pokonać ok. 300 km na 9 poziomach.  Jednak dla turystów przygotowano dużo krótsze trasy turystyczne. Zwiedzanie standardowe zajmuje jedynie 2h, podczas których pokonamy 3,5 km. Jednak wchodząc w ten niesamowity podziemny świat zobaczymy niecodzienne widoki, piękne jeziora solankowe oraz komory solne. Najpiękniejszą z komór jest Kaplica św. Kingi. Dla żądnych wrażeń przygotowano bardziej ekstremalną – Trasę Górniczą. Rozpoczyna się ją przy najstarszym zachowanym obecnie szybie Regis. Wtedy ubrani w robocze ciuchy i wyposażeni w latarki, ruszamy w tajemnicze i surowe komory kopalni.


2. Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek był pierwszą siedziba zarządu kopalni. Dziś na dziedzińcu znajduje się najstarszy odkryty szyb poszukiwaczy z XIII w. niestety jest nieczynny, choć możemy wejść do symbolicznej atrapy szybu. Dodatkowo zobaczymy tu też ruiny murów obronnych oraz fundamentów najstarszej stołówki na świecie, która wydawała posiłki dla pracujących górników. Warto wejść również na basztę żeby zobaczyć teren z góry oraz odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. To ciekawe miejsce, w którym zobaczycie imponującą kolekcję pięknych solniczek ze złota, porcelany czy innych drogocennych kruszców. Co więcej można zobaczyć stare zdjęcia Wieliczki oraz zabytkowe sprzęty górników.

3. Tężnia Solankowa

Morska bryza w środku miasta? Jak najbardziej! Tężnia to nowo powstały obiekt, w którym możesz odpocząć i zaczerpnąć zdrowotnego powietrza. A to wszystko za sprawą spływającym po ściankach tężni kroplom wody, dzięki temu wytwarza się tu lecznicza solna mgiełka, którą ledwo można dostrzec. Dodatkowo warto się wdrapać na ośmiokątną wieżę widokową! Taki 30 minutowy spacer z pewnością poprawi nam samopoczucie i wzmocni nasze drogi oddechowe. Co więcej, wokół tężni znajdziecie też przyjemny park z palcem zabaw dla dzieci.

4. Klasztor Franciszkanów

Monumentalne białe ściany Klasztoru Franciszkanów widać z daleka. Żeby do niego dotrzeć można się przespacerować Traktem Solnym z rynku w Wieliczce. Klasztor został wybudowany prawie 400 lat temu, głównie z dochodów lokalnej kopalni soli. Co więcej kościół był pierwszą murowaną reformacką świątynią w Polsce. Jednak Klasztoru nie omijały wojenne zawirowania, był wielokrotnie dewastowany i ostrzeliwany. Nie raz okoliczna ludność szukała tu schronienia. Czasami Klasztor pełnił też rolę pralni oraz punktu zaopatrzenia dla wojsk. Po wojnie klasztor odzyskał swój dawny blask, w dodatku brakowało w nim miejsc w nowicjacie, dlatego też klasztor rozbudowywano. W kościele zobaczymy zabytkowy Obraz Matki Bożej Łaskawej z XVII w. namalowany na kamiennej płycie. Do dziś cieszy się wielką czcią zarówno wśród górników jak i miejscowej ludności. W klasztornych ogrodach znajduje się też kopia kaplicy z Asyżu wybudowanej przez św. Franciszka.

5. Malowidło 3D Solny Świat

Malowidło 3D Solny Świat znajdziecie na wielickim rynku. To ciekawa atrakcja, którą trzeba zobaczyć i koniecznie zrobić sobie na niej zdjęcie. Malowidło będzie widoczne w trójwymiarze dopiero na aparacie! Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i stanąć w wyznaczonym miejscu żeby powstało takie niesamowite zdjęcie. Dodatkowego efektu dodają postaci górników, którzy jakby wyłaniali się z wnętrza kopalni. Jednak malowidło z roku na rok rozmywa się coraz bardziej, więc pośpieszcie się z wizytą w tym miejscu!


6. Kościół św. Klemensa

Kościół św. Klemensa świątynia pod dość nietypowym i rzadko spotykanym wyzwaniem. Jednak okazuje się że to właśnie św. Klemens był pierwszym patronem górników! Przede wszystkim warto zajrzeć do wnętrza kościoła, żeby zobaczyć bogato zdobione ołtarze i piękne freski. Dodatkowo tuż obok kościoła stoi dzwonnica ufundowana przez Jana III Sobieskiego, jako wotum wdzięczności po zwycięskiej bitwie nad Turkami.

7. Kościół św. Sebastiana

Kościółek św. Sebastiana to malutka i bardzo klimatyczna świątynia. Co więcej ten piękny zabytek liczy sobie prawie 500 lat. Jego wnętrza zdobią malownicze polichromie i kolorowe witraże. Z placu kościelnego zobaczymy też ładną panoramę na miasto. Choć dotarcie tu wymaga przejechania wielu krętych uliczek Wieliczki, to warto się nieco zagubić żeby poznać miasto z innej strony.

Plan wypadu do Wieliczki

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 30 min., Lublin 4 godz., Rzeszów 1 godz. 30 min., Warszawa 3 godz. 50 min., Wrocław 3 godz. 15 min.

Parking: płatne parkingi przy ulicy Edwarda Dembowskiego

Bilety Wstępu:

  • Kopalnia Soli w Wieliczce – 66 zł/os bilet normalny, 48 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Zamku Żupnego – 8 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania:

  • Kopalnia trasa standardowa 2 godz. 30 min
  • Zwiedzanie atrakcji Wieliczki ok. 2 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Warszawy – 300 zł

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments