Choć Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z parków w Polsce, to jednak zdecydowanie może pochwalić się sporą ilością różnorodnych atrakcji. Jaskinia Ciemna, źródełko miłości, słynna Maczuga Herkulesa oraz legendarne zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale. To tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Jesień mieni się tutaj setką kolorów, wiosna wybucha soczystą zielenią, a zima okrywa puszystą pierzyną wapienne skały. Czy nie brzmi to niczym opowieść z bajki? Aż trudno uwierzyć, że potężne formacje skalne Ojcowskiego Parku Narodowego są stworzone ze szczątek milionów organizmów, które opadły na dno morza. Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy skała Rękawica to najpopularniejsze ostańce jakie tutaj zobaczysz.

Ojcowski Park Narodowy powstał w 1956 roku, zajmuje powierzchnię 22km2, a więc to najmniejszy park narodowy w Polsce. Choć jego obszar nie jest duży, to jednak pod względem ilości niepowtarzalnych roślin jakie możemy w nim spotkać, ustępuje jedynie Tatrom i Pieninom.

Jakie atrakcje czekają na nas w Ojcowskim Parku Narodowym? Park to nie tylko skały, to również ponad 500 jaskiń w tym najsłynniejsza Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna, w których hibernują nietoperze. Dlatego też właśnie nietoperz jest w logo Ojcowskiego PN. W parku możemy spotkać aż 17 z 21 gatunków nietoperzy jakie występują w Polsce.

Dodatkowo garść historycznych ciekawostek odkryjemy odwiedzając zamek w Ojcowie i na Pieskowej Skale. Jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają na nas w Ojcowskim Parku Narodowym, poniżej znajdziesz nasz przewodnik po najciekawszych miejscach Ojcowa, jakie trzeba zobaczyć.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Ojcowski Park Narodowy – dojazd, parking, mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

Zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od Krakowa możemy wstąpić do iście bajkowej krainy. Tutaj białe jak śnieg skały tworzą fantazyjne formacje. Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego? Najważniejszym punktem jest tutaj niewielka wioska Ojców. Dotrzeć tutaj możemy drogą nr 94 kierunek Kraków-Olkusz. Do Ojcowa skręcamy w miejscowości Jerzmanowice. Druga opcja to dojazd od strony miejscowości Skała.


Gdzie zaparkować samochód w Ojcowskim Parku Narodowym?

  • Najbliższy parking jest pod zamkiem w Ojcowie (płatne w parkomacie 8 zł/h). Jednak ilość miejsc jest tutaj ograniczona.
  • Największy parking jest pod szczytem Złota Góra (5 zł/h), stąd do Doliny Prądnika możemy dojść zielonym szlakiem.
  • Na terenie Ojcowa za darmo można zaparkować tylko na prywatnej posesji agroturystyk i pensjonatów, jeśli jesteśmy gośćmi.
  • W Pieskowej Skale mamy dwa parkingi u podnóża zamku, płatne również w parkomacie (5 zł/h).

Punkt Informacji Turystycznej w Ojcowie znajduje się w zielonym domku przy parkingu, czyli dawnym dworcu autobusowym. Co ważne wejście na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatne, a zatem spacer po szlakach nic nie kosztuje. Na zwiedzanie parku warto zarezerwować sobie cały dzień.

Gdzie pojechać jesienią? 17 miejsc w Polsce, idealnych na jesienny wyjazd

1. Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego

Wizytę w Ojcowskim Parku Narodowego rozpoczynamy od maleńkiej wioski Ojców, która wkomponowała się w płynącą pomiędzy skalnym labiryntem rzeczkę Prądnik, która płynie przez cały park. Zwiedzanie Ojcowa najlepiej zacząć od Muzeum Przyrodniczego, które mieści się w dawnym zabytkowym hotelu Pod Łokietkiem.

Pewnie teraz pomyślisz, że muzeum i to na początek to nuda i lekka przesada, jednak nic bardziej mylnego. Na początek czeka nas kilkunastominutowy film 3D o tym, jak powstał Ojcowski Park Narodowy, co chroni oraz jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć.

Następnie wchodzimy na multimedialną ekspozycję i to nie byle jaką. Rekonstrukcja jaskini z odgłosami nietoperzy i kapiącej wody, spotkanie oko w oko z dzikimi zwierzętami parku oraz makieta doliny Prądnika, a to tylko kilka z ciekawostek, jakie zobaczymy w muzeum. Co więcej, po multimedialnych wystawach oprowadza lektor, głos pani Krystyny Czubówny w przyjemny sposób opowiada o wszystkich ciekawostkach i atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9:00-15:00 (ostatnie wejście).

Bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 10 zł.

2. Zamek w Ojcowie – historyczne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski zamek leży na szlaku Orlich Gniazd, a powstał już za czasów Kazimierza Wielkiego. Dziś możemy zwiedzać jedynie jego ruiny z charakterystyczną bramą wjazdową. Początkowo zamek nosił imię Ociec u Skały, tę nazwę nadał Kazimierz Wielki na pamiątkę legendarnej tułaczki swojego ojca Władysława Łokietka. Co ciekawe, według legend to tutaj w miejscowych jaskiniach Łokietek miał się ukrywać przed wojskami nieprzyjaciela.

Nad bramą w małej sali jest ekspozycja z makietą zamku sprzed kilku stuleci. Ruiny są świetnym punktem widokowym na Ojców, a ze specjalnego tarasu mamy genialną panoramę. Dodatkowo w zrekonstruowanej wieży obronnej na 3 piętrach możemy zwiedzić ekspozycje ze starymi zdjęciami Ojcowa i poznać zawiłe dzieje zamku.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9:00-15:00 (ostatnie wejście), niedziela 9:00-15:30 (ostatnie wejście).

Bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 10 zł.

3. Dolina Prądnika – atrakcje, szlak rowerowy

Dolina Prądnika to najchętniej wybierane miejsce do spacerów w Ojcowskim Parku Narodowym. Ta niewielka jurajska rzeka jaką jest Prądnik malowniczo wkomponowała się pomiędzy zjawiskowe wapienne skały, które wyrastają ponad naszymi głowami.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Dolinie Prądnika? To właśnie w tej dolinie znajdziemy zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, kaplicę na wodzie, zabytkowe młyny i tartaki wodne, stawy hodowli pstrąga ojcowskiego, czy też najpiękniejsze formacje skalne z Maczugą Herkulesa na czele.

Przez dolinę Prądnika biegnie 14 km szlak rowerowy, więc cały Ojcowski Park Narodowy możemy przejechać rowerem. Dodatkowo odcinek doliny Prądnika w Ojcowie jest zamknięty dla ruchu samochodowego, dlatego to najlepsze miejsce na rodzinny spacer z dzieckiem również z dziecięcym wózkiem.

4. Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym

Żeby dotrzeć do jaskini Ciemnej trzeba najpierw pokonać górski szlak. Trasę zaczynamy z parkingu w Ojcowie, skąd kierujemy się za znakami zielonego szlaku pieszego, który biegnie asfaltową drogą. Po przejściu 1,7 km dochodzimy do kasy jaskini Ciemnej, są tutaj również ławeczki i płatna toaleta.

Przed nami najtrudniejszy etap wędrówki, czyli wspinaczka po kamienistym szlaku, który wije się dość ostro zakosami. Po 15 minutach jesteśmy u wejścia do jaskinia. Zwiedzanie jaskini Ciemnej odbywa się tylko z przewodnikiem i trwa około 30 minut. Warto wziąć ze sobą bluzę lub kurtkę, bo temperatura wewnątrz wynosi 7°C Dodatkowo tuż obok jaskini jest rekonstrukcja obozowiska człowieka pierwotnego.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-16:00 (ostatnie wejście), zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach. Jaskinia Ciemna jest czynna od wiosny do jesieni (zimą hibernują w niej nietoperze).

Bilet normalny 26 zł, bilet ulgowy 13 zł.

5. Brama Krakowska, Skała Rękawica, Igła Deotymy – najsłynniejsze skały w Ojcowie

Wędrując malowniczą doliną prądnika mamy okazję zobaczyć niezwykłe formacje skalne, największe wrażenie robi potężna Brama Krakowska. Co ciekawe, dawniej przez nią prowadził szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Według legendy dwie skały, które tworzą bramę co roku zbliżają się do siebie, a gdy się wreszcie zetkną nastąpi koniec świata. Dlatego też przezorni turyści podkładają pod skały patyki, które mają powstrzymać ten proces. Dziś wędrując przez wrota Bramy Krakowskiej możemy wejść do wąwozu Ciasne Skałki. Natomiast obok możemy wejść dodatkowo do jaskini Krowiej, która jest darmową atrakcją parku.

Równie niezwykła jest skała Rękawica, która niczym ręka boska zasłania wejście do jaskini Ciemnej. Na skałę mówi się również Biała Ręka lub Pięciopalcówka. Zbudowana jest oczywiście z jurajskich wapieni i wznosi się 85 m ponad doliną Prądnika.

U wylotu wąwozu Wrześnik możemy zobaczyć jeszcze skałę o nazwie Igła Deotymy, którą oplata winobluszcz. Znajdziemy ją przy zielonym szlaku w sąsiedztwie willi Pod Koroną. Warto tu również zwrócić uwagę na niezwykle rzadko spotykane brzozy ojcowskie. Tuż za Igłą Deotymy zobaczymy słynne w Ojcowskim Parku Narodowym Panieńskie i Kawalerskie Skały.

6. Źródełko Miłości w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy to bez sprzecznie miejsce magiczne i romantyczne. Jednym z dowodów jest cudowne Źródełka Miłości, które znajdziemy w sąsiedztwie Bramy Krakowskiej.

Według legend każdy kto szuka w życiu miłości musi przyjechać do Ojcowa i skosztować orzeźwiającej wody prosto ze źródełka. Wtedy z pewnością odnajdzie swoją drugą połówkę. Ta krystaliczna woda od lat gasi pragnienie turystów, a przed laty było tu ujęcie wody dla wytwórni wód mineralnych.

7. Grodzisko na Górze Okopy – najciekawszy widokowy szlak w Ojcowie

Ojców jest popularnym i dość gwarnym turystycznym miejscem. Dlatego jeśli chcesz poznać wyjątkowy urok Ojcowskiego Parku Narodowego, a przy okazji zachwycić się widokiem doliny Prądnika, warto wybrać się na szlak przez Górę Okopy.

Trasę zaczynamy z parkingu w Ojcowie, gdzie idziemy zielonym szlakiem obok Igły Deotymy. Następnie wspinamy się zakosami w kierunku jaskini Ciemnej i Skały Rękawica. Idziemy niezwykle malowniczą ścieżką dydaktyczną z widokiem na dolinę Prądnika.

Mijamy też dwa widokowe punkty oraz miejsce dawnego grodziska na Górze Okopy. Stąd schodzimy już do asfaltowej drogi, którą wracamy do Ojcowa. Po drodze warto zajrzeć do klimatycznej kawiarni Niezapominajka. Szlak w pętli liczy 6,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 2 godz.

8. Grota Łokietka – największa jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym

Jaskinia Łokietka to największa z jaskiń, jaką możemy zwiedzić w Ojcowskim Parku Narodowym. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal, jej długość wynosi 320 m. Jaskinia leży 125 m ponad dnem doliny Sąspowskiej. Temperatura w Grocie Łokietka jest stała przez cały rok 7°C, warto więc wziąć ze sobą ciepłą kurtkę. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa 30 minut. Podczas spaceru wchodzimy do Sali Rycerskiej, najstarszej części jaskini zwanej Kuchnią oraz do Sypialni.

Jak dojść do Jaskini Łokietka? Do wyboru mamy dwa szlaki piesze, najkrótsza trasa to niebieski szlak z parkingu w miejscowości Czajowice, około 15 minut spaceru. Druga opcja to czarny szlak z centrum Ojcowa, który liczy 2,7 km w jedną stronę, czas przejścia około 50 minut. Trzeba jednak uważać, bo szlak jest nieco bardziej wymagający, bywa tu ślisko, a samo podejście jest dość strome.

Z Jaskinią Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym związana jest również legenda, według której król Władysław Łokietek miał ukrywać się w niej przez 6 tygodni. Czeskie wojska Wacława II nie odnalazły tajemnego wejścia do jaskini, gdyż było zasłonięte przez pajęczynę. Dziś również krata wejściowa przypomina wzór pajęczej sieci.

Godziny otwarcia Groty Łokietka: codziennie 9:00-16:30 (ostatnie wejście), zwiedzanie z przewodnikiem co 30 minut.

Bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 15 zł.

9. Punkt widokowy Jonaszówka w Ojcowie

Tuż nad uroczym stawem w Ojcowie i w sąsiedztwie hodowli pstrąga ojcowskiego wznosi się skała zwana potocznie Grubym Jankiem. Punkt widokowy Jonaszówka znajduje się u wylotu doliny Sąspowskiej, u podnóża Chełmowej Góry. To łatwe do zdobycia wzniesienie jest świetnym miejscem, z którego możemy podziwiać dolinę Prądnika i górujący na przeciwko zamek w Ojcowie. Natomiast po drugiej stronie widzimy bielące się Skały Figowe, Ostrogi oraz Bystrą.

U podnóża Jonaszówki warto również zajrzeć do Pstrągarni. Tradycja hodowli pstrąga w Ojcowie sięga już prawie 100 lat. Hodowlane stawy zasila czysta woda potoku Młynówka, dziś pstrąga możemy spróbować w wersji wędzonej lub grillowanej.

10. Kaplica na Wodzie w Ojcowskim Parku Narodowym

Wędrując z Ojcowa w kierunku Pieskowej skały mijamy niezwykły zabytek doliny Prądnika, jakim jest kaplica na wodzie. Za czasów zaborów car Mikołaj II zabronił budowy na tych ziemiach świątyń, a więc sprytni mieszkańcy Ojcowa ominęli zakaz i wybudowali kaplicę na wodzie.

Drewniane pale, na których stoi kościółek wbite są w dno rzeki Prądnik. Kaplica zbudowana została na planie krzyża i nosi wezwanie św. Józefa Rzemieślnika. Co ciekawe kaplica stanęła w miejscu, gdzie przed laty znajdowały się łazienki zdrojowe dawnego uzdrowiska, jakie funkcjonowało w Ojcowie.

11. Boroniówka – stara osada młynarska w dolinie Prądnika

Kolejną niezwykle ciekawą atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest Boroniówka, czyli stara osada młynarska, na którą składa się zabytkowy młyn i tartak wodny. Boroniówka to miejsce uwielbiane przez artystów, którzy często organizują tutaj swoje wystawy, natomiast turyści mogą wziąć udział w kulinarnych warsztatach pieczenia chleba, lepienia pierogów, czy tworzenia pierników. Osada jest czynna jedynie w weekendy oraz wybranie dni świąt, dlatego tym bardziej warto skorzystać z okazji i zajrzeć w jej progi.

12. Pustelnia błogosławionej Salomei w Ojcowskim Parku Narodowym

Niezwykle mistycznym miejscem przepełnionym ciszą i zadumą jest pustelnia bł. Salomei, która znajduje się na samym szczycie stromej wapiennej skały Długa. Znajdziemy tutaj  Kościół Najświętszej Marii Panny w Grodzisku, groty modlitewne zbudowane na wzór jaskini oraz niewielką pustelnię bł. Salomei.

Tuż obok powstał też klasztor klarysek, który jednak nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Na przestrzeni lat w pustelni mieszkało kilku pustelników, obecnie działa tutaj ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy.

13. Zamek Pieskowa Skała 

Zamek Pieskowa Skała to najpiękniejszy z zamków na Szlaku Orlich Gniazd oraz w całym Ojcowskim Parku Narodowym. Pieskowa Skała podobnie jak zamek w Ojcowie powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednak zdecydowanie miał więcej szczęścia i po każdym pożarze oraz wojnie był odbudowywany. Zamek był siedzibą rodu Szafrańców, Wielopolskich i Mieroszewskich. Przez lata trafiał z rąk do rąk i zmieniał właścicieli, aż w końcu po wojnie ostatecznie przejął go skarb państwa.

Dziś Pieskowa Skała to oddział Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu i choć wnętrza nie są oryginalne, to jednak warto do nich zajrzeć. Zobaczymy tu prawdziwe dzieła sztuki jak obrazy, rzeźby, czy meble z czasów od średniowiecza, przez gotyk, barok, aż po XX lecie międzywojenne.

Pieskową Skałę polubili również filmowcy, słynne ekranizację jak Janosik oraz Ogniem i Mieczem gościły na zamku. U podnóża zamku są niewielkie stawy, w których hodowano ryby, dziś są jednak siedliskiem płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Godziny otwarcia zamku Pieskowa Skała: poniedziałek–piątek 9.00–17.00, sobota–niedziela i dni świąteczne 9.00–17.00.

Trasa zamek piękny i bogaty z przewodnikiem – bilet normalny 55 zł, bilet ulgowy 45 zł.

14. Maczuga Herkulesa – najsłynniejsza skała Ojcowskiego Parku Narodowego

Każdy z nas zapewne słyszał o słynnej Maczudze Herkulesa, której zdjęcie było chyba w każdym podręczniku do przyrody. Ten potężny wapienny ostaniec ma aż 25 metrów wysokości. Węższa przy ziemi i szersza na szczycie skała sprawia złudne wrażenie jakby zaraz miała się przewrócić.

Od lat Maczuga Herkulesa była celem dla wspinaczy, co więcej na jej szczycie już od prawie 90 lat stoi metalowy krzyż. Jednak od czasu utworzenia Ojcowskiego Parku Narodowego, wspinaczka jest zabroniona. Wokół skały krążą liczne legendy. Według jednej z nich książę Krak zabił skalną maczugą niebezpiecznego smoka. Inna legenda głosi, że skałę przywlókł tutaj sam diabeł i swoimi czarcimi mocami ustawił do góry nogami.

Ojcowski Park Narodowy to zdecydowanie kraina z bajki. Piękna o każdej porze roku, z mnóstwem ciekawych atrakcji. Aktywne wypady na rowerze, pieszy trekking po licznych szlakach, zwiedzanie jaskiń i zamków, a w dodatku otoczenie dolin przez finezyjne skały. To wszystko sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Plan Wypadu do Ojcowskiego Parku Narodowego

Dojazd: Zielony Domek na Postoju pod Zamkiem w, 32-045 Ojców, woj. małopolskie

Parking: pod zamkiem w Ojcowie 8 zł/h, parking Złota Góra 5 zł/h

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Ojcowie – bilet normalny 20 zł/os, bilet ulgowy 10 zł/os
  • Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego – bilet normalny 20 zł/os, bilet ulgowy 10 zł/os
  • Jaskinia Łokietka – bilet normalny 30 zł/os, bilet ulgowy 15 zł/os
  • Zamek Pieskowa Skała – bilet normalny 55 zł/os, bilet ulgowy 45 zł/os
  • Ojcowski Park Narodowy – wstęp na teren parku jest bezpłatny

Czas zwiedzania: cały dzień

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments