Choć jest najmniejszym z parków narodowych w Polsce, zdecydowanie może pochwalić się sporą ilością różnorodnych atrakcji. Kaplica na wodzie, źródełko miłości, słynna Maczuga Herkulesa oraz legendarne zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale, to tylko kilka z zachwycających miejsc.

Z 23 parków narodowych Polski, aż 6 leży w Małopolsce. Różnorodność naszego województwa jest niesamowita! Co więcej Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym w całej Polsce, mimo to pod względem ilości niepowtarzalnych roślin, jakie możemy w nim spotkać, ustępuje jedynie Tatrom i Pieninom. W tym bajkowym świecie nietrudno się zakochać, a kto choć raz tu przyjedzie, będzie chciał wracać i zachwycać się na nowo.

Ojcowski Park Narodowy – co go wyróżnia?

Zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od Krakowa, możemy wstąpić do iście bajkowej krainy. Tutaj białe jak śnieg skały tworzą fantazyjne formacje. Jesień mieni się tysiącem odcieni brązu, wiosna wybucha soczystą zielenią, a zima wtapia się w krajobraz, jakby chciała zostać niezauważona. Ojcowski Park Narodowy powstał w 1956 roku i od ponad 65 lat chroni niespełna 22km2 obszaru, czyli to co w Ojcowie najcenniejsze.

Aż trudno uwierzyć, że te potężne wapienne skały są stworzone ze szczątek milionów organizmów, które opadły na dno morza. Dziś te białe jak śnieg wapienie tworzą wyjątkowe kształty. Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy skała Rękawica to najpopularniejsze ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym. Jednak park to nie tylko skały, to również ponad tysiąc gatunków wyjątkowych roślin oraz ponad 500 jaskiń. To w nich hibernują nietoperze, które znalazły się w logo Ojcowskiego PN. Nic dziwnego skoro w parku możemy spotkać aż 17 z 21 gatunków nietoperzy jakie występują w Polsce.

Wioska Ojców – serce Ojcowskiego PN

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego koniecznie trzeba rozpocząć od maleńkiej wioski Ojców, która wkomponowała się w płynącą pomiędzy skalnym labiryntem rzeczkę Prądnik. Zwiedzanie można zacząć od Muzeum Przyrodniczego, które mieści się w dawnym zabytkowym hotelu pod Łokietkiem. Pewnie teraz pomyślisz, że muzeum to nuda… nic bardziej mylnego, naprawdę warto tu zajrzeć. Na początek kilkunastominutowy film 3D o tym, jak powstały te cuda natury. Potem spacer po ekspozycji i to nie byle jakiej. Rekonstrukcja jaskini z odgłosami nietoperzy i kapiącej wody, spotkanie oko w oko z dzikimi zwierzętami parku i makieta doliny, a to tylko kilka z ciekawostek jakie zobaczymy w muzeum. Co więcej po muzeum oprowadza nas sama Krystyna Czubówna. A w zasadzie jej głos w przyjemny sposób opowiada o wszystkich ciekawostkach.

Zamek w Ojcowie

Ojcowski zamek leży na szlaku Orlich Gniazd, powstał już za czasów Kazimierza Wielkiego. Dziś możemy zwiedzać jedynie jego ruiny z charakterystyczną bramą wjazdową. Nad bramą w małej sali jest ekspozycja z makietą zamku sprzed kilku stuleci. Ruiny są świetnym punktem widokowym na Ojców, a z nowego tarasu mamy jeszcze lepszą panoramę. W zrekonstruowanej wieży obronnej na 3 piętrach możemy zwiedzić ekspozycje ze starymi zdjęciami Ojcowa i poznać zawiłe dzieje zamku. Początkowo zamek nosił imię Ociec u Skały, tę nazwę nadał Kazimierz Wielki na pamiątkę legendarnej tułaczki swojego ojca Władysława Łokietka. Według legend to tutaj w miejscowych jaskiniach Łokietek ukrywał się przed nieprzyjaciółmi.


Najciekawszy widokowy szlak przez dolinę Prądnika

Ruszamy teraz na piesze zwiedzanie najciekawszych zakątków Ojcowa. Wędrujemy zielonym szlakiem asfaltową drogą. Na początku mijamy ciekawą skałę o nazwie Igła Deotymy. Nieopodal niej docieramy do punktu kasowego jaskini Ciemnej. Tutaj można kupić bilet, ale wejście do jaskini jest kilkaset metrów wyżej, zatem szybka wspinaczka i jesteśmy na miejscu. Zwiedzanie jaskini Ciemnej z przewodnikiem trwa około 30 minut, tuż obok jaskini jest rekonstrukcja obozowiska człowieka pierwotnego. Po zwiedzeniu mrocznego świata jaskini, idziemy dalej w górę zielonym szlakiem i ścieżką dydaktyczną. Na trasie mamy kilka genialnych punktów widokowych, między innymi na słynna skałę Rękawica, która bardzo przypomina ludzką rękę. Kolejnym ciekawym miejscem na szlaku jest wzgórze Okopy z pozostałością grodziska. Zielonym szlakiem schodzimy do doliny Prądnika i dalej czerwonym szlakiem wracamy w kierunku Ojcowa.

Brama Krakowska, źródełko miłości, jaskinia Łokietka i …

Podobno jeśli szukasz miłości wystarczy odwiedzić ojcowskie źródełko miłości, by znaleźć swoją drugą połówkę. Ta krystaliczna woda od lat gasi pragnienie turystów, co więcej przed laty było tu ujęcie wody dla wytwórni wód mineralnych. Tuż obok źródełka góruje potężna Brama Krakowska. To skała zbudowana z dwóch bloków skalnych, dawniej przez nią prowadził szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Według legendy dwie skały co roku zbliżają się do siebie, a gdy się wreszcie zetkną, nastąpi koniec świata. Dlatego też przezorni turyści podkładają pod skały patyki, które mają powstrzymać ten proces. Dziś wędrując przez wrota Bramy Krakowskiej możemy wejść do wąwozu Ciasne Skałki. Po 30 minutach dotrzeć do jaskini Łokietka, czyli największej jaskini w Ojcowskim PN i jednej z dwóch jaskiń udostępnionych do zwiedzania w parku . Trzeba jednak uważać, bo szlak jest nieco bardziej wymagający, bywa tu ślisko, a samo podejście jest dość strome.

Kaplica na Wodzie

Z Ojcowa możemy wyruszyć rowerem lub samochodem w stronę zamku Pieskowa Skała, który również leży na terenie Ojcowskiego PN. Jeszcze w Ojcowie mijamy piękną kaplicę na wodzie. Co ciekawe przez lata ten budynek służył jako łazienki zdrojowe uzdrowiska Ojców, a w 1901 roku został przebudowany na kaplicę. Za czasów zaborów car Mikołaj II zabronił budowy na tych ziemiach świątyń. Sprytni mieszkańcy Ojcowa wybudowali ją na wodzie. Drewniane pale, na których stoi kaplica wbite są w dno rzeki Prądnik. Kaplica zbudowana jest na planie krzyża i jest pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika.

Zamek Pieskowa Skała 

Najpiękniejszy zamek Szlaku Orlich Gniazd, Ojcowskiego PN, a może i Małopolski. Zamek Pieskowa Skała jest piękną wizytówką parku. Podobnie jak zamek w Ojcowie powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednak zdecydowanie miał więcej szczęścia i po każdym pożarze oraz wojnie był odbudowywany. Zamek był siedzibą rodu Szafrańców, Wielopolskich i Mieroszewskich. Przez lata trafiał z rąk do rąk i zmieniał właścicieli, aż w końcu po wojnie ostatecznie przejął go skarb państwa.

Dziś zamek to oddział muzeum wawelskiego i choć wnętrza nie są oryginalne, to jednak warto do nich zajrzeć. Zobaczymy tu prawdziwe dzieła sztuki jak obrazy, rzeźby, czy meble z czasów od średniowiecza, przez gotyk, barok, aż po XX lecie międzywojenne. Pieskową Skałę polubili również filmowcy, słynne ekranizację jak Janosik oraz Ogniem i Mieczem gościły na zamku. Pieskowa Skała wznosi się na wapiennej skale, z którą stapia się w jedną całość. U podnóża zamku są niewielkie stawy, w których hodowano ryby, dziś są jednak siedliskiem płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Maczuga Herkulesa – najsłynniejsza skała Ojcowskiego Parku Narodowego

Któż z nas nie słyszał nigdy o słynnej Maczudze Herkulesa, przecież jej zdjęcie było chyba w każdym podręczniku do przyrody. Ten potężny wapienny ostaniec, jak przystało się go elegancko nazywać, ma aż 25 metrów wysokości. Węższa przy ziemi i szersza na szczycie skała sprawia złudne wrażenie, jakby zaraz miała się przewrócić. Od lat Maczuga Herkulesa była celem dla wspinaczy, co więcej na jej szczycie już od prawie 90 lat stoi metalowy krzyż. Jednak od czasu utworzenia Ojcowskiego PN, wspinaczka jest zabroniona. Wokół skały krążą liczne legendy. Według jednej z nich książę Krak, zabił skalną maczugą niebezpiecznego smoka. Inna legenda głosi, że skałę przywlókł tutaj sam diabeł i swoimi czarcimi mocami ustawił ją do góry nogami.

Ojcowski Park Narodowy to zdecydowanie kraina z innej bajki. Piękny o każdej porze roku, z reguły gwarny i tłoczny, bo chętnie odwiedzają go turyści. Atrakcji zdecydowanie tutaj nie brakuje. Aktywne wypady na rowerze, pieszy trekking po licznych szlakach, zwiedzanie jaskiń i zamków. A w dodatku otoczenie dolin przez finezyjne skały, to wszystko sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce. Warto tu wpaść z całą rodziną i zostać nieco dłużej.

Plan wypadu do Ojcowskiego Parku Narodowego

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: płatny parking w Ojcowie pod zamkiem – 8zł/godz., parking na Złotej Górze oraz w Pieskowej Skale

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Ojcowie – bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy 9 zł/os
  • Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego – bilet normalny 16 zł/os, bilet ulgowy 8 zł/os
  • Jaskinia Łokietka – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy 13 zł/os
  • Zamek Pieskowa Skała – bilet normalny 28 zł/os, bilet ulgowy 22 zł/os

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego warto poświęcić cały dzień
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments