Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

II wojna światowa na ziemiach Polski była niezwykle brutalną i bezlitosną. Wojna pochłonęła wiele niewinnych ofiar, a potężne żniwo zbierał niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, który działał w latach 1940-44. Był to największy ze wszystkich hitlerowskich obozów zagłady. Według statystyk szacuje się że śmierć poniosło tu 1,4 mln ludzi, aż 25 narodowości. Dziś zwiedzając muzeum, które jest miejscem pamięci mamy okazję zobaczyć wstrząsające zasady funkcjonowania fabryki śmierci, odkryć mrożące krew w żyłach warunki w jakich przyszło żyć więźniom i i poznać pełne nadziei historie osób, którym udało się przetrwać to piekło na ziemi.

Auschwitz-Birkenau – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do obozu Auschwitz-Birkenau? Zwiedzanie muzeum podzielone jest na dwie części i odbywa się w dwóch różnych miejscach, czyli w Oświęcimiu gdzie jest obóz Auschwitz oraz w Brzezince, gdzie jest obóz Birkenau.

Zwiedzanie Auschwitz w Oświęcimiu zaczynamy od wizyty w Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, które mieści się przy ulicy Więźniów Oświęcimia 55.

Gdzie zaparkować samochód w Oświęcimiu? Tuż przy wejściu do obozu Auschwitz I jest płatny parking dla zwiedzających. Drugi parking jest również przy Birkenau w Brzezince.

Co ciekawe, pomiędzy obozami kursuje bezpłatny autobus, którym kursuje co 15-20 minut.


Auschwitz – praktyczne informacje: darmowe zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem, godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Jeśli chcesz zwiedzać muzeum Auschwitz-Birkenau indywidualnie musisz dokonać online rezerwacji karty wstępu na stronie visit.auschwitz.org lub na miejscu w punkcie obsługi. Pamiętaj jednak, że ilość bezpłatnych wejściówek jest bardzo mocno ograniczona!

Najpopularniejszą formą zwiedzania Auschwitz jest spacer z przewodnikiem edukatorem. Tu również obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Ile kosztuje bilet wstępu do Auschwitz? Bilet normalny 100 zł, ulgowy 90 zł. W cenę wliczona jest usługa przewodnika oraz słuchawki z zestawem audioguide w Auschwitz.

Bilet do Oświęcimia, czyli karta wstępu jest imienna, koniecznie trzeba mieć go przy sobie razem z dokumentem tożsamości. Na teren muzeum obowiązuje zakaz wnoszenia bagaży.

Ile trwa zwiedzanie Oświęcimia Auschwitz-Birkenau? Czas zwiedzania obozu Auschwitz to około 1,5-2h, później trzeba przejechać do Brzezinki, gdzie zwiedzanie trwa około 1-1,5h. Łączna trasa zwiedzania obozów w Oświęcimiu to 3,5h.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest czynne codziennie, jednak tury zwiedzania z dostępnymi biletami trzeba zawsze sprawdzać i rezerwować online.

  • styczeń, listopad 7:30 – 15:00
  • luty 7:30 – 16:00
  • marzec, październik 7:30 – 17:00
  • kwiecień, maj, wrzesień 7:30 – 18:00
  • czerwiec, lipiec, sierpień 7:30 – 19:00
  • grudzień 7:30 – 14:00

Od ilu lat można zwiedzać Auschwitz? Nie zaleca się zwiedzania muzeum przez dzieci poniżej 14 roku życia.

KL Auschwitz I – zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu krok po kroku

Naszą wizytę w Oświęcimiu zaczynamy od wizyty w centrum obsługi zwiedzających, gdzie jeszcze przed wejściem na teren obozu jesteśmy poddani kontroli bezpieczeństwa. Niczym na lotnisku przechodzimy przez bramki z wykrywaczem metali.

Co więcej, dwukrotnie skanujemy nasz imienny bilet wstępu, a ochrona dodatkowo sprawdza naszą tożsamość z dowodu osobistego. To niebywałe, że do miejsca z którego tak wielu więźniów chciało uciec my jesteśmy tak skrupulatnie kontrolowani, żeby móc do niego  wejść…

Następnie odbieramy słuchawki i zestawy audioguide, by z przewodnikiem ruszyć już na zwiedzanie Auschwitz. Przechodzimy przez tunel, gdzie z głośników słyszymy wyczytywane nazwiska więźniów. Kolejno docieramy pod słynną bramę obozu z napisem “Arbeit macht frei”, czyli “praca czyni wolnym”.

Obóz Auschwitz powstał na terenie dawnych koszar wojskowych w Oświęcimiu. Pierwszy transport Polaków dotarł tu z Tarnowa 14 czerwca 1440 roku, a byli to więźniowie polityczni. Łącznie w obozie KL Auschwitz I było przetrzymywanych 15-20 tys. osób.

Podczas zwiedzania mamy okazję stanąć na placu apelowym, na którym codziennie odbywało się skrupulatne liczenie więźniów, żywych i martwych. Na własne oczy możemy zobaczyć miejsca egzekucji z szubienicą, czy ścianą rozstrzeliwań.

We wnętrzach budynków są natomiast przygotowane wystawy tematyczne. Możemy zobaczyć setki zdjęć więźniów, zebrane w gablotach ich przedmioty osobiste jak walizki, okulary, buty, czy garnki. Poznajemy zasady selekcji więźniów i ich oznaczenia. Poznajemy też mroczne eksperymenty Mendelejewa na dzieciach. Zwiedzanie Auschwitz kończymy w komorze gazowej. Następnie wracamy do centrum obsługi zwiedzających.

KL Birkenau – zwiedzanie obozu w Brzezince

Druga część zwiedzania Auschwitz to już obóz w Brzezince, czyli Birkenau oddalony o niecałe 3 km. Obóz Birkenau był największym z nazistowskich obozów koncentracyjnych, który liczył aż 140 ha.

Do obozu wchodzimy przez słynna bramę z torami kolejowymi i rampą, na którą docierały wszystkie transporty więźniów towarowymi wagonami. To tu zostały specjalnie zaplanowano i wybudowano komory gazowe z krematorium, w których życie straciło aż 1 mln osób.

Niemcy wycofując się z terenu obozu w 1944 roku wysadzili je w powietrze. Podobnie spalonych zostało większość baraków, jedynie do kilku zrekonstruowanych budynków możemy wejść żeby zobaczyć prymitywne prycze na jakich spało po kilku więźniów, czy też publiczne latryny.

Na terenie obozu znajdowało się 300 budynków. Całość otaczał kolczasty drut pod napięciem z wartowniami. Obóz podzielono na sektory dla kobiet, mężczyzn, cygan, żydów, itp. Jak się okazuje KL Birkenau miał ostatecznie rozwiązać kwestię żydowskiej zagłady.

Auschwitz-Birkenau ciekawostki

Żywieniowa dzienna racja więźnia wynosiła około 1,5 tys. kilokalorii, czyli tyle co obecnie jest wymagane do przeżycia dla osoby niepracującej fizycznie.

Ile osób uciekło z Oświęcimia? Z Auschwitz zbiegło 802 więźniów próbowało uciec z obozu. Jednak tylko 144 osób przeżyło. Jednym z najsłynniejszych uciekinierów był Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się złapać, by następnie zbiec i donieść polskiej organizacji oporu o sytuacji w Auschwitz.

Wydajność dobowa pięciu krematoriów Auschwitz wynosiła ok. 4,5 tys. zwłok.

Spośród 7 tys. nazistowskich funkcjonariuszy obozu przed sądami po wojnie stanęło niecałe 1 tys. osób.

Kto był numerem 1 w Auschwitz?  Niemiecki więzień Brodniewitsch był numerem jeden, który trafił do Auschwitz wraz z 30 osobową grupą wyselekcjonowanych niemieckich kryminalistów, którzy mieli pełnić funkcje więzienne w Oświęcimiu.

Od 1979 roku obóz Auschwitz-Birkenau jest wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyzwolenie Auschwitz przez Armię Czerwoną miało miejsce 27 stycznia 1945. Jak się okazuje wielu więźniów po opuszczeniu obozu przez Niemców umarło z nagłego przejedzenia.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments