Nikifor to wyjątkowa postać Krynicy, która z łemkowskiego nędzarza stała się pożądanym na całym świecie malarzem. Dziś w jego ukochanym mieście możemy zajrzeć do jedynego w Polsce Muzeum Nikifora.

W samym centrum uzdrowiska Krynica Zdrój na eleganckim deptaku, przez który przepływa górski potok Kryniczanka, stoi rząd wyjątkowych drewnianych willi. To właśnie w jednej z nich, czyli błękitnej willi “Romanówka” mamy okazję zwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Nikifora. Nikifor był jednym z najsłynniejszych na świecie malarzy intuicyjnych, prymitywistów i zarazem samouków. Od 1995 roku właśnie w Krynicy możemy oglądać największą na świecie kolekcję obrazów i pamiątek po Nikiforze.

Muzeum Nikifora zwiedzanie

W Muzeum Nikifora możemy zobaczyć aż 77 oryginalnych prac artysty. Głównie są to pejzaże beskidzkich krajobrazów i jego ukochanych cerkwi, lubił również przedstawiać wyjątkową architekturę najsłynniejszych obiektów z Krynicy – Zdrój. Oprócz tego są tutaj dodatkowo zbiory autoportretów Nikifora, które artysta tworzył nagminnie. Co ciekawe jego najsłynniejszy autoportret jest potrójny. Prace Nikifora to zarówno szkice ołówkiem jak i akwarele. Malował na wszystkim co miał pod ręką, na tekturze, skrawkach papieru, czy okładkach zeszytu.

Niesamowite wrażenie robi niewielki zbiór rzeczy osobistych Nikifora. Taki jego mały świat, który mieścił się w podróżnej walizce. To w niej artysta przechowywał farby, pędzle i rysunki. Chociaż Nikifor był samoukiem, to w kręgu zawodowych malarzy, został uznany za jednego z najwybitniejszych artystów tzw. naiwnych, czy też prymitywistów. Oprócz prac Nikifora w muzeum zobaczymy jeszcze publikacje i plakaty z jego wystaw na całym świecie.

Kim był Nikifor?

Epifaniusz Drowniak, tak brzmi prawdziwe nazwisko Nikifora. Urodził się w Krynicy w 1895 roku. Był Łemkiem, synem ubogiej i głuchoniemej żebraczki. Przez większość czasu żył w nędzy. Miał wadę słuchu i wymowy, dlatego też ludzie postrzegali go jako niepełnosprawnego intelektualnie. Co ciekawe, aż 2 krotnie był wysiedlony z Krynicy, dlatego, że był Łemkiem. Jednak za każdym razem pieszo wracał do swojego ukochanego miasta.

Nikifor żył w swoim małym malarskim świecie, dzięki któremu mógł łatwiej komunikować się ze otoczeniem. Choć i ten wielki świat malarski w końcu go docenił, jednak dopiero w ostatnich latach swojego życia. Wtedy właśnie został uznany za wybitnego malarza prymitywistę, czyli amatora. Jego dzieła były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i Europie. Nikifor zmarł w 1960 roku w Foluszu na terenie Beskidu Niskiego w szpitalu dla chorych na gruźlicę.


ins>

Godziny otwarcia muzeum Nikifora

Zwiedzać muzeum możemy od wtorku do niedzieli. Jedynie w poniedziałki muzeum jest nieczynne. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu dnia jest godzinna przerwa w pracy muzeum. Zatem wejść na wystawę można od 10:00 – 13:00, a później dopiero od 14:00 -17:00. Co ważne czwartek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. Wewnątrz zabytkowej willi możemy pospacerować po kilku salach, gdzie w każdym z pomieszczeń dowiemy się wielu ciekawostek o życiu Nikifora. Na zwiedzających czeka również krótki film o Nikiforze.

Willa Romanówka

Budynek w którym dziś mieści się Muzeum Nikifora to zabytkowy, ponad 150 letni dawny pensjonat, który z zewnątrz wygląda niczym szwajcarski dworek. Co ciekawe, jeszcze 30 lat temu stał w zupełnie innym miejscu Krynicy. Jednak ta piękna willa przez lata była dewastowana. Dlatego też słusznie budynek został rozebrany i przeniesiony nad Krynickie bulwary, gdzie dumnie prezentuje się turystom. Dziś willa Romanówka, w której jest muzeum Nikifora wpisana jest dodatkowo na małopolski Szlak Architektury Drewnianej.

Wyjątkowa postać Krynickiego Nikifora zdecydowanie zasługuje na uwagę. Tym bardziej warto zajrzeć do Muzeum Nikifora, zobaczyć jego oryginalne prace i rzeczy osobiste. Spotykając się z jego osobą uzmysławiamy sobie, że tak naprawdę człowiekowi niewiele potrzeba do szczęścia. A na zimowy wieczór filmowy warto wybrać polski film “Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauzego, który świetnie przedstawia życie Matejki z Krynicy.

Plan wypadu do Muzeum Nikifora

Dojazd: ul. Bulwar Dietla w Krynicy – Zdrój

Parking: płatny parking przy ulicy Zdrojowej lub ulicy Ebersa

Bilety wstępów:

  • Muzeum Nikifora – bilet normalny 14 zł/os, bilet ulgowy – 10 zł/os

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Na zwiedzanie Muzeum Nikifora trzeba poświęcić około 40 minut

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments