Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jeśli lubisz odkrywać niebanalne atrakcje, a przy okazji podziwiać piękne widoki i kontemplować cuda przyrody, to koniecznie odwiedź leśne molo w Starym Sączu. To nowoczesna atrakcja Małopolski, dzięki której mamy okazję zachwycić się panoramą Kotliny Sądeckiej i przy okazji poznać garść przyrodniczych ciekawostek.

Leśne molo Stary Sącz to atrakcja, jaka pojawiła się na sądeckiej ziemi w 2021 roku i jest niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem. Nic dziwnego, skoro mamy okazję tutaj przespacerować się zawieszoną wśród koron drzew kładką, wejść na szklany podest i poczuć nieco adrenaliny stąpając po ogromnym hamaku, czy ruchomym moście.

Co więcej, zwiedzanie leśnego mola jest darmowe. Dodatkowo prowadzi do niego świetna ścieżka przyrodnicza, na której spotkamy 7 kul w kształcie kropli rosy. Każda z tych wyjątkowych konstrukcji opowiada o kolejnej fazie cyklu życia kumaka górskiego. Łap zatem śmiało tą podróżniczą ciekawostkę i czym prędzej zaplanuj swój wypad na leśne molo w Starym Sączu.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Leśne molo Stary Sącz – dojazd, parking, wstęp

Żeby dotrzeć do leśnego mola musimy najpierw zdobyć Miejską Górę, która wyrasta ponad Starym Sączem. Spacer możemy rozpocząć z dwóch różnych miejsc. Samochód możemy zaparkować na rynku w centrum Sącza, gdzie jest dużo bezpłatnych miejsc parkingowych. Stąd najlepiej ruszyć pieszo na szczyt.

Do przejścia mamy wtedy dystans 1,6 km, a więc spacer zajmie około 40-50 minut. Po drodze mijamy sporo ławek, na których można odpocząć. Mniej więcej w połowie trasy, jeszcze przed wejściem na teren lasu możemy zboczyć na drewnianą platformę z punktem widokowym na Stary Sącz.


Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Druga opcja i nieco krótsza trasa spacerowa to start z bezpłatnego parkingu przy ulicy J. Piłsudskiego. Szlak na Miejską Górę liczy niecały kilometr, a pokonamy go w około 30 minut. Trasa prowadzi szeroką betonową drogą i śmiało można tutaj się wybrać z dziecięcym wózkiem, chociaż trzeba go będzie pchać dość ostro pod górę, bo do pokonania jest prawie 100 m przewyższenia.

Ścieżka przyrodnicza “Szlakiem Płazów”

Miejska Góra to ulubione miejsce do spacerów mieszkańców Starego Sącza. Choć cały szczyt jest zalesiony, to jednak pobyt wśród pachnących jodłą, sosną i modrzewiem lasów zdecydowanie należy do przyjemnych aktywności. Zmierzając w kierunku leśnego mola spotykamy na trasie 7 niezwykłych kul.

Ukryte wśród lasu “krople rosy” tworzą szlak ścieżki przyrodniczej “Szlakiem Płazów”. To zdecydowanie świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Każda kula opowiada historię z jednej fazy cyklu życia kumaka górskiego. Zaczynamy naszą przygodę od żabiego skrzeku. Później poznajemy kumaka gdy jest jeszcze kijanką, by na koniec stanąć z nim oko w oko.

Leśne molo Stary Sącz – zwiedzanie

Jeśli zastanawiasz się jak dotrzeć do leśnego mola, wystarczy, że będziesz podążać szlakiem szklanych kul. Ostatnia z nich jest tuż przy wejściu na molo. Stalowo-drewniany trakt mola liczy aż 212,5 m długości. Wędrując ścieżką dosłownie zanurzamy się w koronach drzew. Dodatkową atrakcją jest rozwieszony na kładce ogromny hamak, po którym możemy się przespacerować, czy też ruszający się most. Jednak to zdecydowanie atrakcje dla osób bez lęku wysokości. 

Na końcu leśnego mola znajduje się platforma widokowa, która zawieszona jest 18 m ponad ziemią. Jednak żeby na nią wejść musimy pokonać kilkumetrowy odcinek szklanej podłogi. Panorama jaka się stąd rozpościera zapiera dech w piersiach.

Co widać z leśnego mola? Przede wszystkim Stary Sącz, który wtulił się w podnóże wzgórza, rozległą Kotlinę Sądecką z widocznym na horyzoncie Nowym Sączem, płynący w dolinie Dunajec i Poprad, oraz szczyty Beskidu Niskiego.

Ile kosztuje wstęp na leśne molo w Starym Sączu? To prawdziwy fenomen, gdyż leśne molo jest darmową atrakcję Starego Sącza, a zatem za wstęp na jego teren nie zapłacimy nic. To chyba kolejny powód, dla którego warto odwiedzić to zjawiskowe miejsce.

Koniecznie zobacz również kolejną wyjątkową i darmową atrakcję Starego Sącza, czyli Bobrowisko. Ta niezwykła przyrodnicza enklawa, którą możemy zwiedzać dzięki drewnianym kładkom na bagnach. Tylko tutaj cuda przyrody i tajemniczy świat bobrów, ptaków i płazów możemy oglądać na żywo z czatowni.

Bobrowisko Stary Sącz – zwiedzanie kładki na bagnach

Miejska Góra w Starym Sączu

Przyrodniczą atrakcją Starego Sącza i zarazem przyjemnym miejscem do rekreacji od zawsze była Miejska Góra, która liczy 421 m n.p.m. Największym bogactwem wzgórza są lasy, a cały teren traktowany jest jako wielki miejski park. Co ciekawe, po II wojnie światowej na jej północno zachodnim zboczu powstała skocznia narciarska, która działała do lat 60-tych. Funkcjonował tu także tor saneczkowy, a w planach była budowa wyciągu narciarskiego.

Jednak cały obszar Miejskiej Góry został uznany za las uzdrowiskowo-klimatyczny, więc do dyspozycji turystów zostały jedynie leśne szlaki. Dziś Miejska Góra to kompleks tras biegowo-rowerowych z dwoma pętlami i ścieżką przyrodniczą. Jej największą atrakcją jest oczywiście leśne molo Stary Sącz.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Stary Sącz to urocze miasteczko Małopolski, które leży w Kotlinie Sądeckiej. Z jednej strony opływa go Dunajec, a z drugiej Poprad, dodatkowo jest otoczony Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. To zdecydowanie dobry kierunek na wypad dla całych rodzin, wielbicieli widoków i niebanalnych atrakcji.

Plan wypadu na leśne molo Stary Sącz

Dojazd: kierunek droga nr 969 lub 87 kierunek Nowy Sącz – Piwniczna

Parking: bezpłatny parking na rynku w Starym Sączu

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren leśnego mola w Starym Sączu jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 2 godz.

Dystans: 3,2 km w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna dla wózków dziecięcych

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.9 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments