W widłach dwóch rzek, czyli Dunajca i Popradu powstała niezwykła przyrodnicza atrakcja Starego Sącza, jaką są kładki Bobrowiska. Wędrując po drewnianych pomostach nad stawami mamy okazję nie tylko wejść w sam środek dzikiej przyrody, ale przy okazji podejrzeć tajemnicze życie bobrów, łabędzi, czy ropuch.

Przez prawie 50 lat teren dzisiejszego Bobrowiska był wykorzystywany przez żwirownię, która zajmowała około 50 ha powierzchni. Po wyeksploatowaniu kruszywa zaczął się stopniowy proces, w jakim natura mogła na nowo zawładnąć rozlewiskiem między Dunajcem i Popradem.

Projekt powstania przyrodniczej enklawy na Bobrowisku Stary Sącz miał już na zawsze zagwarantować przyrodzie, że odzyska swój teren. 400 metrowy odcinek drewnianej kładki, jaki ciągnie się nad bagnami ma zapobiec zadeptywaniu przyrody przez człowieka. Przy okazji spacerując po nich mamy okazję podglądnąć dzikie zwierzęta, które mieszkają w zaciszu szuwar.

Na kładce są dodatkowo dwie czatownie, w których dosłownie możemy się ukryć. Jeśli tylko wystarczy nam cierpliwości i mamy nieco szczęścia, to możemy zobaczyć grasujące tutaj bobry, chowającego się w zaroślach górskiego kumaka, czy też rechoczące w stawie ropuchy. Bobrowisko Stary Sącz to idealne miejsce na rodzinny wypad na łono przyrody i świetna atrakcja dostępna dla każdego pasjonata natury.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Bobrowisko Stary Sącz – dojazd, parking, wstęp, cennik

Jak dojechać do Bobrowiska w Starym Sączu? Ta przyrodnicza enklawa leży w widłach dwóch rzek, czyli Dunajca i Popradu. Jeśli jedziesz tutaj swoim samochodem, to możesz kierować się drogą nr 87 z Nowego Sącza w kierunku Piwnicznej lub trasą nr 969 z Krościenka nad Dunajcem do Starego Sącza. Jednak do Bobrowiska możesz również dotrzeć szlakiem rowerowym Velo Dunajec.

Na miejscu jest przestronny bezpłatny parking, gdzie możemy zostawić samochód, dalej ruszamy pieszo wyznaczonym szlakiem. Mijamy park linowy Lemur i łowisko Zacisze. Z parkingu w kierunku kładek Bobrowiska mamy do pokonania około 600 metrów asfaltowej ścieżki wzdłuż Dunajca. Wstęp na teren Bobrowiska w Starym Sączu jest bezpłatny, a kładki są otwarte całą dobę.


Zwiedzanie – Bobrowisko Stary Sącz

Po przejściu asfaltowej ścieżki z parkingu docieramy do kładek Bobrowiska. Do pokonania jest około 400 metrowy odcinek po drewnianym pomoście, który zawieszony jest nad bagnami, rozlewiskami i stawem. Zobaczymy tu również dwie czatownie. Są one pewnego rodzaju skrytką dla turystów, którzy mogą z nich obserwować grasujące dookoła ptaki, płazy i bobry. Dodatkowo czatownie skrywają wiele ciekawostek przyrodniczych, jakie poznamy na informacyjnych tablicach.

Ile czasu zwiedza się Bobrowisko? Cała trasa z powrotem do parkingu liczy w pętelce niecałe 2 kilometry, więc na zwiedzanie Bobrowiska wystarczy poświęcić 1 godzinę.

Zwiedzając Bobrowisko warto pobrać sobie bezpłatną aplikację z audioprzewodnikiem, który opowie nam kilka ciekawostek o tym miejscu. Wystarczy, że zeskanujesz kod QR, jaki jest zamieszczony na tablicy z mapką tuż przy parkingu.

Super zabawą dla najmłodszych są manualne plansze, które odkrywają przed nami świat roślin. Druga z czatowni jest nieco większa, bo na jej piętrze jest udostępniony punkt widokowy z darmowymi lunetami. Dzięki nim podejrzymy gniazdujące w szuwarach ptasie rodziny.

Z czatowni widać również żeremie bobra. Jednak żeby je zobaczyć warto tu przyjść wczesnym rankiem lub po zmierzchu, wtedy mamy największe szanse na ich spotkanie. Z pewnością na Bobrowisku zobaczysz za to łabędzia, gdyż to miejsce jest jego ulubionym obszarem lęgowym.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Bobrowisko Stary Sącz to świetna atrakcja Małopolski, dostępna dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Z pewnością wypad w to miejsce o każdej porze roku będzie fajną zabawą. W połączeniu z pozostałymi atrakcjami Starego Sącza, czyli wizytą na leśnym molo i spacerem po centrum zabytkowego miasta Małopolski możemy przyjemnie spędzić tutaj cały weekend.

Plan wypadu do enklawy Bobrowisko Stary Sącz

Dojazd: kierunek droga nr 969, północna część Starego Sącza

Parking: bezpłatny parking przy parku linowym Lemur

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren Bobrowiska Stary Sącz jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1 godz.

Dystans: 1900 m, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments