Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. To zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zarówno zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jak i latem, kiedy przyroda Beskidu Sądeckiego i górskie polany zachwycają niepowtarzalnymi widokami.

Beskid Sądecki zimą przykrywa bajkowy śnieżny puch. To czas kiedy narciarze zacierają ze szczęścia ręce i szykują swój sprzęt do szusowania. Krynica Zdrój jest jednym z chętniej wybieranych celów podróży w Małopolsce. Z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką można bardzo szybko dostać się kolejką gondolową, która nie tylko wywozi spragnionych białego szaleństwa zimą narciarzy, ale i żądnych pięknych widoków miłośników gór. Ten szczyt ma nam do zaoferowania wiele atrakcji, ruszamy zatem na ich odkrywanie.

Krynica Zdrój – 7 najciekawszych atrakcji perły wśród uzdrowisk Małopolski

Jaworzyna Krynicka – trasy narciarskie

8 tras narciarskich, 5 wyciągów orczykowych, 2 krzesełkowe i kolej gondolowa, która wywozi nas na wysokość 1114 m n.p.m. A na dodatek łącznie 8,3 km tras stoków, z których 4 mają homologację FIS, czyli mogą na nich odbywać się zawody narciarskie. Najdłuższy stok jest również oświetlony nocą. Nie bez powodu Jaworzyna Krynicka jest tak chętnie wybieranym kierunkiem przez narciarzy.

Zimowe atrakcje Małopolski – 13 miejsc, które warto zobaczyć podczas ferii w Małopolsce

Stoki są bardzo dobrze przygotowane, a górski klimat sprzyja dłuższemu sezonowi. W dolinie Czarnego Potoku mamy dolną stację kolei gondolowej, kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz restauracje i parkingi, które w sezonie pękają w szwach. Zatem dobra rada, na stok wyrusz wcześnie rano lub po porze obiadowej. Wtedy unikniesz tłumów na drodze i kolejek do wyciągów.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Projekt budowy kolejki został zrealizowany w 1997 roku, choć pierwsze plany powstały jeszcze w latach 60-tych. Długość kolejki gondolowej to 2 211 metrów. Na szczyt Jaworzyny Krynickiej 1114 m n.p.m. ruszamy z doliny Czarnego Potoku. Dzięki wyciągowi w zaledwie 7 minut pokonujemy, aż 468 metrów przewyższenia. Pieszo taki spacer z doliny Czarnego Potoku zająłby nam ponad 2 godziny marszu.


Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Trasa kolejki prowadzi wzdłuż stoku, a podczas przejażdżki mamy piękne widoki na beskidzkie lasy, doliny i wysokie szczyty. Tutaj przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki. Do gondoli może wejść maksymalnie 6 osób, a w godzinę na szczyt Jaworzyny Krynickiej może wjechać 1600 osób. Co więcej każdy wagonik jest wyposażony w kosze na sprzęt narciarski.

Platforma widokowa 360 na Jaworzynie Krynickiej

Najnowszą atrakcją Jaworzyny jest platforma widokowa, która powstała na dachu górnej stacji kolejki gondolowej, dokładnie na wysokości 1122 m n.p.m. Choć na szczycie jest sporo widokowych polan, to jednak drzewa beskidzkich lasów coraz bardziej przysłaniają panoramy. Dlatego właśnie powstała platforma widokowa 360, z której mamy genialny widok na 4 strony świata.

Jak na dłoni możemy tutaj zobaczyć Beskid Sądecki, Niski i Wyspowy oraz Tatry, Pieniny i Gorce. Co ciekawe przy dobrej widoczności, szczególnie zimą możemy dopatrzeć się pięknie ośnieżonych na horyzoncie bieszczadzkich połonin. Z każdej strony mamy tablice z opisem szczytów, a na dodatek dostępne są też lunety. Wstęp na platformę jest płatny, warto kupić bilet łączony na wszystkie atrakcje w kasie przy wjeździe kolejką.

Szlaki górskie na Jaworzynę Krynicką – jaskinia Zbójecka i Diabli Kamień

Również latem Jaworzyna przyciąga turystów, jedną z form rekreacji jest trekking z doliny Czarnego Potoku. Szlak zielony zaczyna się przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Liczy 4 km w jedną stronę, zatem na szczyt dotrzemy w około 2 godziny.

Ciut krótszy jest szlak czerwony z doliny, bo liczy 3,7 km, a na jego przejście potrzebujemy 1h 45 min. Ten wariant trasy jest nieco ciekawszy, gdyż na szlaku mijamy jaskinię Zbójnicką. Według legend tutaj swoje łupy chowali zbójnicy z okolic Krynicy. Sama jaskinia ma 40 metrów długości i 12 głębokości. 

Nieco dalej przy czerwonym szlaku znajdziemy 5 metrowy Diabelski Kamień, który z wyglądu przypomina skalnego grzyba. Oczywiście miejscowi górale opowiadają o nim legendę, według której głaz pojawił się na zboczu Jaworzyny Krynickiej za sprawą diabelskich mocy.

Niedawno na stokach Jaworzyny powstała też ścieżka edukacyjna. Jej trasa zaczyna się przy górnej stacji kolejki gondolowej. Szlak prowadzi do doliny Czarnego Potoku przez 14 punktów z tablicami edukacyjnymi i ciekawostkami. Ta trasa ma około 4,5 km. Oprócz tego stoki Jaworzyny Krynickiej są też dostępne dla lubiących wyzwania i szybką jazdę górskich rowerzystów.

Schronisko PTTK na Jaworzynie i Muzeum Turystyki Górskiej

Tuż pod szczytem Jaworzyny Krynickiej, ukryte jest w zaciszu lasów schronisko. Ze szczytu Jaworzyny do schroniska mamy 15 minut spaceru. Na miejscu czeka na nas 50 miejsc noclegowych i schroniskowy bufet. Oprócz tego w niewielkim drewnianym budynku poniżej schroniska jest Muzeum Turystyki Górskiej, które liczy już ponad 50 lat. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wewnątrz zobaczymy pamiątki związane z ludźmi gór, a w szczególności pochodzących właśnie z regionu Beskidu Sądeckiego. Poznamy tu też historię schroniska i zobaczymy pamiątki po walkach partyzantów z czasów II wojny światowej.

Jaworzyna Krynicka to wyjątkowo atrakcyjny szczyt Beskidu Sądeckiego. Dzięki kolejce gondolowej i platformie widokowej, pięknymi panoramami może delektować się każdy turysta. Oprócz tego możemy skorzystać z tzw. kąpieli leśnych, czyli błogich spacerów przez pachnące beskidzkie lasy w towarzystwie szumiących potoków. Zimą dodatkowo można dać upust szaleństwu podczas zabawy na stoku narciarskim. Krynica Zdrój to idealny kierunek na wypad o każdej porze roku.

Plan wypadu na Jaworzynę Krynicką

Dojazd: kierunek Krynica Zdrój – dolina Czarnego Potoku

Parking: bezpłatny parking przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynę

Bilety Wstępu:

  • Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką: góra + dół + platforma widokowa 360 – 50 zł/os bilet normalny, 44 zł/os bilet ulgowy
  • Platforma widokowa 360 – 15 zł/os
  • całodzienny skipass – 130 zł/os bilet normalny, 110 zł/os bilet ulgowy
  • 4 h skipass – 95 zł/os bilet normalny, 85 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia zielonego szlaku na Jaworzynę Krynicką: 2 godz.

Dystans: 4 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa średnia

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments