Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz malownicze leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to wyrusz na szlak w Gorce. Tam znajdziesz to wszystko w jednym miejscu, szczególnie kierując się do wieży na Magurkach.

Ruszamy na ciekawy, jednodniowy wypad po szlakach Gorców, naszym celem jest zdobycie wieży widokowej na Magurkach. Szlak jaki wybraliśmy to ciekawa ścieżka edukacyjna Doliną potoku Jaszcze. Dodatkowo na trasie spotkamy kilka tablic edukacyjnych z różnymi ciekawostkami, jakie mamy okazję później zobaczyć na szlaku. Trasa w pętelce wynosi 9,5 km, a czas jaki potrzebujemy na pokonanie tego dystansu to 3,5 godziny. Co więcej trasa ścieżki jest łatwa i dostępna również dla rodzin z dziećmi.

Wieża na Magurkach – dojazd, parking, trasa

Trasę rozpoczynamy w Ochotnicy Górnej, a dokładnie w jej dzielnicy Jaszcze. Co ciekawe Ochotnica jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce, a o miano tej największej konkuruje z Zawoją. Dojazd do Ochotnicy nie sprawia żadnego problemu, cały czas mamy asfaltową, choć dość wąską drogę.

Samochód zostawiamy na parkingu tuż przy zielonym znaku, gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna. Potem rozpoczynamy spacer dalej drogą asfaltową, wzdłuż szumiącego potoku, aż do końca zabudowań. Co ważne, zejście ze ścieżki mamy dokładnie w tym miejscu gdzie zostawiliśmy samochód, zatem to wielki plus, że nie musimy wracać tą samą trasą.

Gorczański Park Narodowy

Po około 3 kilometrach marszu przez przysiółek Jaszcze, wchodzimy już na leśny szlak. Na wstępie wita nas oficjalnie ogromna, drewniana brama z napisem Gorczański Park Narodowy. Po drodze mijamy kilka tablic edukacyjnych, między innymi zbiornik dla płazów.

Co ciekawe w logo Gorczańskiego PN jest właśnie jaszczurka salamandra plamista, która jest również symbolem parku. Później szlak robi się coraz bardziej ciekawy, maszerujemy wśród potężnych drzew prastarej puszczy karpackiej, wdychając krystalicznie czyste i rześkie górskie powietrze. Na szlaku towarzyszą nam też szumiące potoki z lodowatą wodą, szczególnie są głośne podczas wiosennych roztopów.


Pomnik Liberatora w Gorcach

Po niecałych 2 godzinach marszu, pokonujemy dość spore przewyższenie terenu. W końcu docieramy do ciekawej drewnianej chaty i pomnika samolotu. Historia jaka się tu wydarzyła podczas II wojny światowej jest bardzo intrygująca.

Właśnie tu na stokach gorczańskich szczytów, doszło do katastrofy amerykańskiego samolotu Liberator o nazwie California Rocket. Miejsce rozbicia się samolotu dziś upamiętnia jego częściowa makieta, a na gorczańskiej chacie możemy przeczytać szczegółowy opis tego dramatycznego zdarzenia.

Gorce – szlak na Magurki

Tuż za pomnikiem Liberatora musimy przejść przez górski potok, tutaj jednak przydają się szczególnie wodoodporne buty. Teraz już tylko 30 minut dzieli nas od dotarcia do wieży na Magurkach. Po drodze mijamy jeszcze Polanę Pańska Przehybka, znajdziecie na niej również ławeczki, które w słoneczny dzień są przyjemnym miejscem na odpoczynek.

Kolejne niewielkie wzniesienie i zdobywamy Magurki 1108 m n.p.m., niestety w Gorcach wszystkie szczyty są zalesione, więc genialnym pomysłem jest budowanie tu wież widokowych, które dostarczają nam takich niesamowitych panoram.

Wieża widokowa na Magurkach

Wieża na Magurkach jest nową, prawie 6- letnią atrakcją Gorców. W całości zbudowana jest z drewna, a jej najwyższy taras jest dodatkowo osłonięty, co chroni nas przed często wiejącymi tu silnymi wiatrami.

Co widać z wieży? Oczywiście numerem jeden jest genialny widok na Tatry, które widzimy jak na dłoni. Oprócz tego możemy podziwiać całe pasmo Gorców z sąsiednimi wieżami na Gorcu i Lubaniu oraz Turbacz. Pięknie prezentują się również Pieniny i odległe pasma Beskidów.

Jeśli macie problem z rozpoznawaniem szczytów, to sprawę ułatwią zamontowane na wieży tablice z opisami gór, jakie widzimy we wszystkich czterech kierunkach. Co więcej na wieży zamontowana jest kamera, dzięki czemu przed ruszeniem na szlak możecie podejrzeć, jakie panują warunki na szczycie. Pod wieża są ławeczki, a zatem to świetne miejsce na posiłek i odpoczynek.

Gorce to malownicze pasmo górskie

Tuż obok wieży na Magurkach na szerokiej polanie stoi drewniany szałas górski, w czasie niepogody można się w nim schronić. Co ciekawe wszystkie polany, jakie znajdziemy w Gorcach, powstały za sprawą wycinki drzew przez człowieka.

Dodatkowo przez większość czasu służyły jako miejsce do wypasu owiec. Dziś są chronione, gdyż w szczególności upodobały je sobie unikatowe gatunki roślin, naliczono ich ponad 130. Najbardziej popularne z nich to szafran spiski, czyli słynne krokusy, czy też rośliny storczykowate.

Ścieżka Edukacyjna Doliną Potoku Jaszcze

Z wieży na Magurkach w Gorcach ruszamy z powrotem w kierunku miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę. Zejście zajmie nam około 1 godziny, początkowo dalej przez las. Potem po drodze mijamy jeszcze niewielką polanę, z której mamy świetny widok na Gorc i jego charakterystyczną wieżę widokową.

Pomału wychodzimy ze szlaku leśnego w zabudowania starych chat wołoskich, które w tym miejscu są zabytkami świadczącymi o dawnych mieszkańcach Gorców. Stopniowo docieramy do drogi asfaltowej, aż do samego parkingu. Trasa jaką pokonaliśmy z przystankami w niecałe 4 godziny, to około 9,5 km. Tą wersję szlaku można również przejść w odwrotnym kierunku.

Gorce to jedno z ciekawszych, choć wciąż mało obleganych pasm górskich. Dzięki temu mamy możliwość przyjemnego kontaktu z naturą na wyłączność. Za sprawą kilku wież widokowych w gminie Ochotnica, możemy dodatkowo podziwiać piękne górskie panoramy.

Plan wypadu w Gorce

Dojazd: Ochotnica Górna, dzielnica Jaszcze

Parking: bezpłatny parking tuż przy zielonym znaku ścieżki edukacyjnej Dolina potoku Jaszcze

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Gorczańskiego PN jest płatny tylko na wyznaczonych odcinakach, trasa tej ścieżki jest bezpłatna!

Czas przejścia szlaku na Magurki: 3 godz. – 4 godz.

Dystans: 9,5 km trasa w pętelce, poziom trudności – łatwa

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments