Romantyczny Park Arkadia oraz Pałac w Nieborowie to najchętniej odwiedzanie atrakcje w województwie łódzkim

Pałac w Nieborowie ma bogatą historię, przez ponad 300 lat swojego istnienia był w posiadaniu wielu ważnych osobistości. Czasy jego świetności przypadają na rok 1774 kiedy właścicielem zostaje Michał Hieronim Radziwiłł.

Dzięki jego majętności w pałacu zgromadzono bogatą kolekcję obrazów europejskich malarzy, księgozbiór starodruków, unikatowe meble, zbiory srebra, porcelany i tkanin. Założył też piękny ogród francuski, a jego żona Helena przyczyniła się do powstania romantycznego ogrodu w stylu angielskim zwanym Arkadią.

Kolejni potomkowie rodu Radziwiłłów doprowadzili już tylko do upadku pałacu. który pozostawał w ich rękach aż do czasów II wojny światowej. Po wojnie powstało tu Muzeum w Nieborowie i Arkadii, które możemy dziś zwiedzać.

Najpiękniejsze miejsca Pałacu w Nieborowie

Pałac w Nieborowie prezentuje się bardzo okazale, budynek ma kształt prostokąta, a po bokach są dwie wieże nakryte hełmami. Fasada też jest bogato zdobiona, znajdziemy na niej między innymi herby właścicieli pałacu. Wnętrza przechodziły wiele modernizacji, obecnie mamy zachowany dawny układ pokoi i wyposażenia. Na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Pałacu w Nieborowie najlepiej wybrać się z przewodnikiem!

Ogród w Nieborowie to miejsce gdzie panuje porządek, dlatego każda roślina jest posadzona w wyznaczonym miejscu. Kwiatowe rabaty i niskie labirynty bukszpanów tworzą piękne wzory geometryczne. Na uwagę zasługują też dwa potężne platany posadzone w 1770 r. Ciekawie prezentuje się też aleja lipowa z zielonym dywanem z trawnika oraz kilka malowniczych stawów.


Na terenach parku znajdziemy też kilka budynków:  oranżerie z kolekcją egzotycznych roślin, stajnia, wozownia, Pawilon Myśliwski – dawna kuchnia pałacowa, Manufaktura – dawny browar, Domek Ogrodnika i Domki oficjalistów.

Romantyczny Park w Arkadii

Arkadia to park, który z pewnością zachwyci każdego swoją różnorodnością. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziecie takiej perełki! Prezentuje on styl angielski, czyli nieregularny, chaotyczny w przeciwieństwie do poukładanych ogrodów w Nieborowie. Park powstawał przez ponad 20 lat! Efekt jaki dziś możemy oglądać jest wyjątkowy. Spacerujemy wśród pięknych antycznych budowli. Najważniejsza jest Świątynia Diany, wewnątrz w owalnej sali jest ciekawa kolekcja rzeźb.

Akwedukt swym wyglądem przypomina rzymskie wodociągi, jest wzniesiony nad małą kaskadą wodną. Z pewnością to najchętniej fotografowany obiekt w parku, który jest jego wizytówką w wielu przewodnikach.

Domek Gotycki to symboliczne mieszkanie rycerza poświęcone synowi Heleny walczącemu o ideały narodu, napoleońskiemu generałowi Michałowi Gedeonowi.

Grota Sybilli to pierwszy budynek wybudowany w Arkadii, traktowana jest jako serce parku. To punkt rozważań nad istotą życia i śmierci. Ciekawie prezentują się również Dom Murgrabiego, Łuk Kamienny oraz liczne rzeźby, posągi i dekoracje nadające temu miejscu iście baśniowy klimat.

Jeżeli chcecie się wybrać w niezapomnianą podróż i odkryć jedne z najpiękniejszych atrakcji Polski, to Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii powinien być kolejnym punktem na niezapomnianą podróż jaką zaplanujecie.

Plan wypadu do Nieborowa i Arkadii

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 4 godz., Lublin 2 godz., 40 min., Poznań 2 godz., 30 min., Warszawa 1 godz.,

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking przy głównej drodze obok parku

Bilety Wstępu:

  • Pałac w Nieborowie – 20 zł/os bilet normalny
  • Park w Arkadii – 16 zł/os bilet normalny
  • Pakiet Nieborów + Arkadia – 28 zł/os bilet normalny

Czas zwiedzania: spacer po parku i muzeum 2 – 2,5 godz.,

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 230 zł

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments