Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kotlina i Ziemia Kłodzka to niezwykle różnorodny region województwa dolnośląskiego, w którym możesz przemierzać malownicze szlaki Gór Stołowych ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami, zajrzeć do najpiękniejszej w Sudetach jaskini Niedźwiedziej, odwiedzić kopalnię uranu w Kletnie, czy zachwycać się widokiem wodospadu Wilczki. Jednak w Kotlinie Kłodzkiej znajdziesz również klimatyczne uzdrowiska jak Kudowa i Duszniki, urocze zamki i pałace, a także świetne widokowe wieże, z których można podziwiać obłędne zachody słońca.

Spis treści

Ziemia Kłodzka to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, a dokładniej Dolnego Śląska. Niewielki teren Kotliny Kłodzkiej, jaką zajmuje ⅕ obszaru Ziemi Kłodzkiej otaczają szczyty Sudetów. To one przyciągają wielbicieli górskich wędrówek, a naprawdę jest w czym wybierać. Góry Stołowe, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika, a do tego Góry Orlickie i Bystrzyckie. Ich najwyższe szczyty serwują zjawiskowe panoramy z widokowych wież, a łatwe szlaki są też świetną propozycją na wypad w góry z dzieckiem.

Jednak Ziemia Kłodzka to też malownicze i bardzo klimatyczne miasta, jak chociażby największe Kłodzko ze słynną Twierdzą Kłodzką, Ząbkowice Śląskie z jedną z 4 krzywych wież w Polsce, czy Duszniki-Zdrój z genialnym Muzeum Papiernictwa. Tutejszy mikroklimat i świetne mineralne wody sprawiły, że Kotlina i Ziemia Kłodzka są wręcz usiane uzdrowiskami, jednym z najsłynniejszych jest Lądek-Zdrój z kultowymi termami sanatorium Wojciech.

Atrakcje, jakie serwuje Kotlina Kłodzka to również wyjątkowe zabytki, jak chociażby największa wysokogórska twierdza w Europie jaką jest Twierdza Srebrna Góra, najsłynniejsze sanktuarium w regionie Wambierzyce z dróżkami kalwaryjskimi, wyjątkowa Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdrój czy też liczne zamki i pałace.

A co z atrakcjami dla dzieci na Ziemi i Kotlinie Kłodzkiej. Ich również jest mnóstwo! Kopalnia Złota w Złotym Stoku, zalew w Radkowie, świetne stoki narciarskie w Zieleńcu, bajkowa jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia Uranu w Kletnie, a do tego mnóstwo przyrodniczych skarbów. Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Lista atrakcji zdaje się nie mieć końca, dlatego to kierunek, w którym naprawdę znajdziesz wszystko, przekonaj się sam!


Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – gdzie leży? Dojazd i parking

Gdzie znajduje się Kotlina Kłodzka? To środkowo-wschodnia część Sudetów, które położone są na terenie województwa dolnośląskiego. Kotlina Kłodzka zajmuje tak naprawdę ⅕  części większego obszaru, czyli Ziemi Kłodzkiej, która odkrywa przed nami najciekawsze atrakcje w regionie.

Jak dojechać w Kotlinę Kłodzką? Największym miastem w regionie jest Kłodzko. Tutaj możemy bez większego problemu dojechać pociągiem lub autobusem chociażby z Wrocławia. Świetnie skomunikowane są również sąsiednie uzdrowiska jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, czy Kudowa-Zdrój.

Jednak zdecydowanie po Kotlinie i Ziemi Kłodzkiej najlepiej podróżuje się własnym samochodem, tym bardziej, że przy każdej z atrakcji znajdziesz wygodny parking.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka, mapa atrakcji – co warto zobaczyć?

Gdzie zjeść w Kotlinie Kłodzkiej? Gdzie najlepiej nocować w Kotlinie Kłodzkiej? Jakie atrakcje Kotliny Kłodzkiej warto zobaczyć w weekend? Na poniższej mapie znajdziesz polecane przez nas atrakcje Ziemi Kłodzkiej dla dzieci i dorosłych, najlepsze restauracje i świetne miejsca na nocleg.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

1. Szczeliniec Wielki – najpiękniejszy szlak Gór Stołowych

Zwiedzanie atrakcji Kotliny i Ziemi Kłodzkiej najlepiej jest zacząć od wizyty na szczycie Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego wzniesienia Gór Stołowych, które liczy 922 m n.p.m. Szlak jest łatwy, więc śmiało poradzą sobie na nim nawet mniejsze dzieci. Co więcej, trasa jest bardzo ciekawa, a wręcz zaskakująca!

Szlak liczy w pętli 3,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1h 30 min.

Jak najlepiej wejść na Szczeliniec Wielki? Trasę zaczynamy w Karłowie, stąd biegnie zielony szlak ścieżki przyrodniczej, jaki okrąża cały szczyt. Po drodze czeka nas sporo schodów, drewnianych kładek i cudownych formacji skalnych. Już po 40 minutach docieramy pod schronisko Na Szczelińcu, które położone jest niezwykle malowniczo tuż nad skalnym urwiskiem. To świetny punkt widokowy i idealne miejsce na odpoczynek.

Za schroniskiem zaczyna się już jednokierunkowa i płatna część trasy. Pamiętaj jednak, że wejście na szlak jest tutaj limitowane. Warto zakupić bilet online z wyprzedzeniem na konkretną godzinę, w sezonie wakacyjnym może się okazać, że wszystkie bilety są już wyprzedane.

Ile kosztuje wstęp na Szczeliniec? Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

Jednokierunkowy szlak przez Szczeliniec Wielki to świetna trasa z widokowymi punktami, zjawiskowym Wąwozem Piekiełko, a także finezyjnymi skałami, jak Małopolud, Wielbłąd, czy Kwoka. Nie brakuje tu skalnych labiryntów, wąskich przejść przez szczeliny i przyrodniczych ciekawostek. Szlak na Szczeliniec to genialna atrakcja Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?

2. Jaskinia Niedźwiedzia – najpiękniejsza przyrodnicza atrakcja Kotliny i Ziemi Kłodzkiej

Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach i zarazem jedna z najpiękniejszych w Polsce. Zaskakuje nas na każdym kroku malowniczymi stalagmitami, potężnymi kurtynami, ryżowymi polami, czy milionami makaronów. Szata naciekowa jest piękna, a jeszcze lepszy efekt mamy dzięki specjalnemu oświetleniu. Zdecydowanie wizyta w jaskini to dobry wstęp do odkrycia pozostałych atrakcji Masywu Śnieżnika.

Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza odkrytym w jednej z grot kościom potężnego niedźwiedzia jaskiniowego i to z czasów epoki lodowcowej. Jej długie na ponad 5 km korytarze stawiają ją w czołówce jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Jednak my jako turyści możemy przemierzyć jej jedynie 500 metrowy odcinek.

Jeśli masz ochotę na ekstremalne zwiedzanie jaskini to nic prostszego, wystarczy się wybrać na specjalną trasę. Wtedy niczym speleolog będziesz się przedzierać w specjalnym ubraniu pomiędzy wąskimi szczelinami jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia jest rezerwatem przyrody więc obowiązują tutaj limity wejść. Warto zatem odpowiednio się przygotować do tego podziemnego wypadu i zabrać ze sobą całą ekipę, bo nawet dla dzieci jaskinia jest świetną atrakcją.

Informację o godzinach otwarcia, cenniku biletów wstępu, czasie zwiedzania, długości trasy, czy warunkach, jakie panują w jaskini dowiesz się z osobnego wpisu.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku

3. Twierdza Srebrna Góra – militarna atrakcja Ziemi Kłodzkiej

Twierdza w Srebrnej Górze to jedna z ciekawszych atrakcji Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Już samo jej położenie jest niezwykle malownicze, bo wznosi się wśród wzgórz Gór Sowich. Ta potężna inwestycja powstała w latach 1765-1777 i jak na owe czasy była najnowocześniejszą fortyfikacją w całej Europie.

Najciekawszym miejscem w twierdzy jest zespół bastionów z Donżonem. Na jego 3 poziomach mieściło się ponad 150 kazamat, ogromne magazyny, zbrojownia, kaplica, więzienie, piekarnia, browar, a także szpital. Twierdza Srebrna Góra działała niczym samowystarczalne miasto i to na szczycie wzgórza, w którym mogło mieszkać prawie 4 tys. żołnierzy.

Dziś obszar twierdzy możemy zwiedzać i to w ciekawy sposób, bo o najważniejszych wydarzeniach opowiada przewodnik, który ubrany jest w specjalny strój pruskiego żołnierza. Podczas wizyty masz okazję przemierzyć podziemne kazamaty, zobaczyć wykutą w skale studnię, izbę żołnierską, kolekcję mundurów, a także artylerii. Na dodatek możesz też wziąć udział w pokazie wystrzału broni czarnoprochowej.

Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska

4. Błędne Skały – Park Narodowy Gór Stołowych

Błędne Skały to jedna z najsłynniejszych i zarazem najpopularniejszych atrakcji Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. To właśnie tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Na tym genialnym szlaku wędrujemy pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, kroczymy po tajemniczych zaułkach i przeciskamy się przez wąskie skalne szczeliny. A to nie koniec atrakcji, bo piękne widoki również czekają!

Sama trasa z górnego parkingu liczy jedynie 2 km w pętelce. Szlak jest łatwy nawet dla dzieci. Pamiętaj jednak, że trasa jest jednokierunkowa, a czas przejścia Błędnych Skał to około 45 minut.

Na szlaku mijamy kilka finezyjnych formacji, które mają nawet swoje nazwy. Skalne Siodło, Tunel, Labirynt, Wielka Sala, czy najsłynniejsza Kurza Stopka. Są tu również punkty widokowe oraz wąskie przesmyki, szerokie zaledwie na kilkadziesiąt centymetrów. Ta trasa to świetna atrakcja Gór Stołowych dla całych rodzin.

Jednak zanim wyruszysz na szlak musisz poznać kilka ważnych zasad, jakie obowiązują na Błędnych Skałach. Po pierwsze wejście na szlak jest limitowane (w sezonie najlepiej kupić bilet online z wyprzedzeniem), po drugie wjazd na parking jest jednokierunkowy i możliwy tylko w ściśle wyznaczonych godzinach, tak samo zresztą jak jego opuszczenie.

Ile kosztuje wejście i wjazd na Błędne Skały? Ile się idzie na Błędne Skały i z którego parkingu ruszyć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź we wpisie poniżej!

Błędne Skały Góry Stołowe – zwiedzanie najpiękniejszego skalnego labiryntu, praktyczne informacje

5. Lądek-Zdrój, czyli najsłynniejsze uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej

Na wschodnich krańcach Ziemi Kłodzkiej leży najsłynniejsze uzdrowisko w regionie, czyli Lądek-Zdrój. Jako uzdrowisko Lądek działa już od ponad 450 lat, a słynie przede wszystkim z wód termalnych. Najciekawszym miejscem w mieście jest zakład przyrodoleczniczy Wojciech.

Ten niezwykle ciekawy budynek zbudowany jest na planie koła, tuż pod okazałą kopułą mieści się basen termalny w kształcie tureckiej łaźni. Wnętrze budynku jest ozdobione zjawiskowymi freskami i kolumnami. Działa tu również Dom Zdrojowy i kawiarnia z pięknym widokiem z balkonu na ukwiecony Park Zdrojowy.

Ciekawym zabytkiem Lądka-Zdrój jest również kryty most, jaki łączył dwie części sanatoriów położone po różnych stronach rzeki Biała Lądecka. Kolejną ciekawą atrakcją Lądka jest Arboretum, to prawdziwa oaza ciszy i to w otoczeniu egzotycznych krzewów i drzew. Zdecydowanie miasteczko jest idealnym miejscem, by poznać ciekawe atrakcje jakie oferuje Kotlina Kłodzka. Możesz tu śmiało przyjechać by odpocząć i zrelaksować się podczas weekendowego wypadu.

6. Wambierzyce – najważniejsze sanktuarium Kotliny Kłodzkiej

Wambierzyce to niewielka wioska położona w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Stołowych. W czasie odpustów i świąt ta licząca kilkaset mieszkańców osada zmienia się w gwarne miasto, które wypełniają tłumy pielgrzymów. Nie brakuje tu również i turystów, bo każdy chce odkryć najważniejsze atrakcje tego miejsca. Co dziś przyciąga tak wielkie rzesze ludzi do Wambierzyc?

Przepiękna bazylika z wyjątkową symboliką, cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie. Wambierzyce przepełnione są architektonicznymi perełkami, na każdym kroku spotykamy tu kamienne figury, bramy, krzyże i kapliczki. Wielu turystów przyjeżdża tu również by zobaczyć genialną ruchomą szopkę. Aż tyle atrakcji czeka na nas w maleńkich Wambierzycach.

Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy

7. Śnieżnik – szlak do wieży widokowej, gdzie w góry w Kotlinie Kłodzkiej?

Masyw Śnieżnika to jedno z ciekawszych pasm górskich jakie otacza Kotlinę Kłodzką. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżnik, który wznosi się 1425 m n.p.m. Dodatkowo na jego szczycie od 2022 roku stoi wieża widokowa, która serwuje zjawiskowe panoramy na Sudety i całą Ziemię Kłodzką. Tuż pod szczytem Śnieżnika na rozległej hali stoi liczące już ponad 150 lat schronisko górskie, zbudowany w stylu szwajcarskim.

Szlak na Śnieżnik to idealna propozycja dla bardziej zaawansowanych pasjonatów górskich wypraw. Na szczyt możemy dotrzeć jednym z aż 8 szlaków, zatem jest w czym wybierać. Masyw Śnieżnika to też świetny kierunek dla osób, które w Kotlinie Kłodzkiej szukają atrakcji z nutą adrenaliny, bo na szczyt możemy wyjechać jednym ze szlaków rowerowych.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?

8. Torfowisko pod Zieleńcem – przyrodniczy fenomen Ziemi Kłodzkiej

Jest takie miejsce w Sudetach, a dokładniej na Ziemi Kłodzkiej, gdzie musimy bardzo pilnować się szlaku i absolutnie z niego nie zbaczać, bo inaczej możemy wsiąknąć… i to dosłownie. Co więcej, możemy stanąć tu oko w oko z mięsożernymi roślinami! Torfowisko pod Zieleńcem to prawdziwa gratka dla fanów przyrody, wielbicieli nietypowych atrakcji, a także rodzin z dziećmi, bo szlak przez torfowisko jest łatwy i bardzo ciekawy.

Torfowisko pod Zieleńcem to miejsce, gdzie możemy się poczuć jak na syberyjskiej tundrze. Naukowcy określają wiek torfowiska na aż 7600 lat, zatem to jedno z najstarszych torfowisk w Sudetach! Co więcej, miąższość torfu w najgłębszym miejscu osiąga 8,5 metra. A to wszystko na obszarze 232 ha. Już taka dawka informacji budzi podziw i zachęca do dalszego odkrywania tego miejsca, a przede wszystkim do zobaczenia torfowiska na żywo. Uwaga… o każdej porze roku wygląda inaczej i bardzo zjawiskowo.

Torfowisko pod Zieleńcem – syberyjska tundra w Sudetach

9. Kopalnia Uranu Kletno – co robić kiedy pada w Kotlinie Kłodzkiej?

Kopalnia Uranu w Kletnie to jedna z ciekawszych atrakcji Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Zaglądając w tajemnicze otchłanie gór Masywu Śnieżnika mamy niepowtarzalną okazję przemierzyć odcinek sztolni nr 18, podziwiać kolorowe fluoryty, ametysty i kwarce, a także zobaczyć z bliska prawdziwą bryłę uranu. Dzięki opowieściom przewodnika możemy poznać też sporo ciekawostek dotyczących tajemniczego wydobycia uranu na Dolnym Śląsku.

Sudety to niezwykle bogaty w surowce mineralne region Polski. Jak się okazuje już 600 lat temu, czyli w XIV wieku w Kletnie wydobywano rudy żelaza, a w XX wieku w 20 czynnych sztolniach górnicy pozyskiwali srebro i miedź. Po drugiej wojnie światowej Sowieci właśnie w Sudetach poszukiwali rud uranu. Według badań sztolnie w Kletnie były bardzo obiecujące.

Finalnie od 1948 roku w przeciągu 5 lat w Kletnie wydobyto aż 20 ton uranu, który później trafiał do Związku Radzieckiego. Sieć podziemnych korytarzy kopalni liczył aż 37 kilometrów, składało się na to 20 sztolni, a także 3 szyby. Dziś jedna ze sztolni kopalni uranu Kletno jest udostępniona do zwiedzania. Zdecydowanie warto tu zajrzeć, ubrać ochronny kask i wraz z przewodnikiem wyruszyć na wyprawę pełną przygód i zaskakujących opowieści.

Kopalnia Uranu Kletno – zwiedzanie niezwykłej atrakcji Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej

10. Sanktuarium Maria Śnieżna na górze Igliczna

780 m n.p.m. na zboczu wzgórza Igliczna wznosi się pięknie położone sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Kult Maryi, a w zasadzie niewielkiej zaledwie 39 cm figurki wyrzeźbionej z drewna lipowego rozpoczął się tutaj ponad 270 lat temu. Wkrótce później na Iglicznej powstała murowana świątynia. Dziś to miejsce, do którego tłumnie zmierzają zarówno pielgrzymi, jak i turyści. Fenomenem jest całoroczna szopka bożonarodzeniowa, nawet latem możesz usłyszeć tutaj kolędy.

Spod kościoła roztacza się genialna panorama na Kotlinę i Ziemię Kłodzką. Co więcej, na wzgórze możemy dojść też przyjemnym szlakiem św. Jakuba z Międzygórza, albo Bystrzycy Kłodzkiej. Tuż obok sanktuarium znajduje się schronisko pod Igliczną, z jego drewnianego tarasu możemy dopatrzeć się nawet wieży widokowej na Śnieżniku.

11. Kłodzka Góra – szlak do wieży po widoki atrakcji Ziemi Kłodzkiej

Kłodzka Góra to najlepszy punkt widokowy Gór Bardzkich. Z panoramicznego tarasu 34,5 metrowej wieży możemy podziwiać zachwycający zachód słońca, które chowa się za szczytami Gór Stołowych. Na Kłodzka Górę możemy się dostać jednym z trzech szlaków pieszych, bądź szlakiem rowerowym Pętla Kłodzka Singletrack.

Oficjalnie Kłodzka Góra 757 m n.p.m widnieje na liście szczytów Korony Gór Polski, jednak jak się okazuje wyższy o 9 metrów jest sąsiedni szczyt Szerokiej Góry 766 m n.p.m. Mimo to Kłodzka Góra jest wciąż chętnie odwiedzanym szczytem, a to za sprawą 34,5 m metalowej wieży, która stała się najlepszym widokowym punktem dla zalesionych szlaków Gór Bardzkich.

166 schodów dzieli nas od wyjścia ponad czubki drzew, by móc podziwiać niezwykłą panoramę Sudetów. Kłodzka Góra to świetny pomysł na krótki wypad na szlak dla osób początkujących, rodzin z dziećmi, bądź wielbicieli widokowych wież. Który szlak na Kłodzką Górę wybrać, jak dojechać i skąd zacząć wyprawę? Podrzucamy przewodnik po najciekawszych szlakach Gór Bardzkich.

Kłodzka Góra – szlak do wieży, szczyt Gór Bardzkich

12. Zalew Radków i Radkowskie Skały – atrakcje nad wodą i w górach

Położony w sercu Gór Stołowych Radków jest jednym z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej. Choć jego czasy świetności już dawno przeminęły, to jednak miasteczko wciąż zachowało swój średniowieczny układ. Zobaczymy tu sporych rozmiarów ratusz, barokowy kościół św. Doroty, czy też resztki obronnych murów. Zdecydowanie Radków ma wyjątkowy klimat miasteczko spokojnego, wręcz sennego.

Na obrzeżach Radkowa warto zajrzeć nad Zalew Radkowski, w którym przegląda się dumny Szczeliniec Wielki. Latem to idealne miejsce do ochłody, działa tutaj kąpielisko ze zjeżdżalniami oraz Ninja Water Park. Warto też wejść na punkt widokowy na szczycie Guzowata. Z platformy widokowej otoczonej barierką roztacza się świetna panorama na Góry Stołowe.

Po drugiej stronie Radkowa na skraju Gór Stołowy wznoszą się Radkowskie Skały. Właśnie tutaj przemierzając szlak masz okazję zobaczyć wysokie na ponad 100 metrów skalne baszty, świetny punkt widokowy ze skalnego muru, a także ciekawe formacje skalne, które mają też swoje zabawne nazwy jak Dromader, Zła Pułapka, czy Leśna Igła.

Najkrótszy wariant szlaku to 2 km trasa w pętelce. Czas przejścia szlaku zajmie nam około 1-1,5 godziny. Zatem to idealny pomysł na krótki wypad na szlak w Góry Stołowe.

Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych

13. Orlica – łatwy szlak do wieży widokowej z panoramą Ziemi Kłodzkiej

Czwarta z kolei wieża widokowa, ruiny dawnego schroniska i szczyt Korony Gór Polski, który nie leży w Polsce. Góry Orlickie odkrywają przed nami intrygujące ciekawostki i zarazem serwują bajkowe panoramy. Trasa na Orlicę to idealna propozycja na krótki i bardzo widokowy wypad na szlak.

Góry Orlickie to malowniczy zakątek Sudetów Środkowych, wznoszą się ponad terenami Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Jednak same szczyty nie są wyjątkowo wysokie, a najwyższa Orlica osiąga wysokość 1084 m n.p.m. Orlica to również szczyt graniczny, a jej wierzchołek znajduje się już po stronie Czech.

Choć z pozoru Orlica jest mało wyróżniającym się szczytem, to jednak może pochwalić się ciekawą historią oraz świetną najnowszą atrakcją. Mowa o wieży widokowej, dzięki której o poranku możemy zobaczyć wyjątkowe zjawisko, czyli morze mgieł, które zalewają doliny i unoszą przy tym szczytu Sudetów.

Orlica – szlak do wieży widokowej, najwyższy szczyt Gór Orlickich

14. Kłodzko – największe miasto Kotliny Kłodzkiej i jego atrakcje

Gdzie warto pojechać na weekend w Kotlinie Kłodzkiej? Oczywiście do Kłodzka, czyli największego miasta regionu, które jest również jego stolicą. Co warto zobaczyć w Kłodzku? Niezwykle uroczym miejscem i prawdziwą architektoniczną perełką Kłodzka jest starówka z rynkiem, jaki otaczają eleganckie kamienice oraz potężny ratusz.

Koniecznie trzeba się tu również przespacerować gotyckim mostem św. Jana oraz romantycznymi bulwarami nad rzeką Młynówka. Warto też odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, to prawdziwy labirynt rozległych piwnic, który dziś opowiada nam o najdawniejszej historii Kłodzka.

Z czego słynie Kłodzko? Nad miastem góruje potężna bryła Twierdzy Kłodzko, zwiedzając jej zakamarki wraz z przewodnikiem masz niepowtarzalną okazję zajrzeć do mrocznych korytarzy minerskich, poznać tajniki funkcjonowanie tego wielkiego kompleksu na przestrzeni prawie 300 lat i dodatkowo zobaczyć piękną panoramę miasta z najwyższego punktu widokowego.

15. Jagodna – szlak na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Są takie miejsca w Sudetach, w których to wciąż natura wyznacza rytm życia. Gdzie wędrując leśnym szlakiem usłyszymy kojący szum lasu, błogo pachnący żywicą, a dodatkowo zamiast dzikich tłumów turystów, spotkamy sarny i jelenie, które w popłochu uciekają znanymi tylko sobie leśnymi ścieżkami.

Takim właśnie, wciąż dzikim zakątkiem Sudetów są zdecydowanie Góry Bystrzyckie. Ich niewysokie i zalesione szczyty, mają nam wbrew pozoru do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Piesze wycieczki, rowerowe eskapady, czy też zimowe odkrywanie świata na biegówkach to tylko kilka z pomysłów na udany wypad w Góry Bystrzyckie.

Jagodna to z pozoru niewysoki szczyt, który zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższe wzniesienie Gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Jednak ciekawych miejsc w okolicy znajdziemy tutaj zdecydowanie dużo więcej.

Jagodna – szlak najwyższy szczyt gór Bystrzyckich, wieża widokowa, schronisko

16. Kudowa Zdrój – największe uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej

Kudowa-Zdrój to przepiękne uzdrowisko, które otaczają z jednej strony Góry Stołowe, a z drugiej Góry Orlickie. Dzięki temu tworzy się tutaj wyjątkowy mikroklimat, a czyste powietrze doceniają kuracjusze. Najpiękniejszym miejscem Kudowy jest ponad 200 letni park zdrojowy ze stawem, tężnią solankową, ukwieconymi rabatami i ujęciami wody mineralnej. Ciekawie prezentuje się również budynek Pijalni Wód Mineralnych.

Warto tu jeszcze zobaczyć Muzeum Zabawek z potężną kolekcją lalek, misiów, ołowianych żołnierzyków, czy klocków. Zobaczymy tu nie tylko zabawki, którymi sami bawiliśmy się w dzieciństwie, ale i pomysłowe zabawki naszych dziadków.

Zdecydowanie niepowtarzalnym miejscem w Górach Stołowych jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To jedna z 3 tego typu kaplic, jakie można zobaczyć w Europie. Jednak to już atrakcja dla osób o mocnych nerwach, bo wrażenie jest niesamowite! Wnętrze kaplicy wyłożone jest 3 tys. czaszek i piszczeli, natomiast tuż pod podłogą jest jeszcze 21 tys. ludzkich kości.

Żeby nieco lepiej poznać Góry Stołowe warto zajrzeć do Ekocentrum PN Gór Stołowych. To multimedialne muzeum opowie nam o największych przyrodniczych skarbach parku, jego mieszkańcach, a także atrakcjach, jakie mijamy na szlaku. To super zabawa dla dorosłych i dzieci.

17. Wodospad Wilczki i malownicze Międzygórze

Ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a do tego niezwykły szum wody, która z wysokości 22 metrów spada z impetem do wąskiego kanionu. Wodospad Wilczki to niezwykle romantyczne miejsce na mapie Międzygórza oraz całych Sudetów. Piękne otoczenie tyrolskich pensjonatów, wyjątkowy górski klimat i świetne szlaki to tylko kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Urok wodospadu Wilczki dostrzegła już sama Marianna Orańska. Ta nieszablonowa postać zapragnęła stworzyć z Międzygórza słynny kurort w szwajcarskim stylu. To również na jej zlecenie zaczęły się w pierwsze prace, dzięki którym wodospad mogli zwiedzać turyści.

Tuż nad potężnym skalnym obrywem wodospadu przechodzimy przez metalowy mostek, który co ciekawe pamięta jeszcze czasy Marianny. Co więcej, wodospad leży w bardzo ciekawym otoczeniu gór, a dokładniej u podnóża Masywu Śnieżnika i na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Co warto tu jeszcze zobaczyć? Ruszaj z nami na niezwykły wypad po malowniczym Międzygórzu.

Wodospad Wilczki – jeden z największych wodospadów w Sudetach

18. Duszniki- Zdrój i genialne Muzeum Papiernictwa

Duszniki – Zdrój to jedno z ciekawszych uzdrowisk u podnóża Gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich. Jego walory zdrowotne docenił sam Fryderyk Chopin, który przyjeżdżał tutaj jako kuracjusz. Obecnie co roku odbywa się tutaj nawet festiwal chopinowski. Warto też zajrzeć do parku zdrojowego, skosztować mineralnej wody w pijalni, a wieczorem zobaczyć pokaz multimedialnej fontanny.

Co robić w Górach Stołowych gdy pada deszcz? Największym zabytkiem Dusznik-Zdrój jest dziś Muzeum Papiernictwa, które mieści się w pięknie ozdobionym, wciąż krytym gontem młynie. Od 400 lat stoi on nad brzegiem rzeki Bystrzyca Dusznicka. Dziś bez papieru nikt z nas nie wyobraża sobie życia, ale czy wiesz jak powstaje?

Zaglądając w jego progi możemy na własne oczy zobaczyć jak powstaje papier. Co więcej, sami możemy stworzyć własną kartkę papieru! Dodatkowo ekspozycja jest wzbogacona w multimedia, więc z przyjemnością odkrywamy jego wędrówkę z Chin do Europy i późniejszy rozwój. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i zabierz ze sobą dzieci, to idealna propozycja na każdy czas!

19. Bardo – atrakcje Kotliny Kłodzkiej z nutą adrenaliny i historii w tle

Bardo to jedno z najbardziej klimatycznych małych miasteczek na Ziemi Kłodzkiej, które leży w sercu Gór Bardzkich. Przez miasto przepływa Nysa Kłodzka, której przełom jest świetnym miejscem do emocjonujących spływów pontonem lub kajakiem.

Najciekawszym zabytkiem Barda jest Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP z cudowną romańską figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czyli tak zwanej Tronującej Madonny. Cały pocysterski kompleks klasztorny liczy już ponad 300 lat. Kamiennym mostem na Nysie Kłodzkiej możemy przespacerować się również w kierunku Obrywu Skalnego. To najlepszy punkt widokowy na całe Baro oraz Przełom Bardzki.

20. Bystrzyca Kłodzka – śródziemnomorskie miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka niczym śródziemnomorskie miasteczko jest malowniczo położona na zboczu wzgórza, na którym wyrosły setki kolorowych kamienic. Zdecydowanie warto tu zajrzeć, by poznać wielowiekową historię miasta i poznać jej najciekawsze zabytki. Co wart zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej? Miasto wciąż otaczają klimatyczne średniowieczne mury wraz z bramami oraz świetnie zachowaną Basztą Wodną, czy Basztą Rycerską.

Na środku klimatycznego, choć niewielkiego Rynku stoi neorenesansowy ratusz z wieżą zegarową, tuż obok jest zabytkowy pomnik Świętej Trójcy, jaki liczy już prawie 300 lat. Parę kroków od Rynku warto zobaczyć kościół halowy św. Michała Archanioła. Niezwykle ciekawą atrakcją Bystrzycy Kłodzkiej jest też Muzeum Filumenistyczne, w którym znajdziemy przeróżne przedmioty, jakie służyły do wzniecania ognia na przestrzeni wieków.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments