Jagodna to z pozoru niewielki szczyt, który zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższe wzniesienie gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Jednak atrakcji znajdziemy tutaj zdecydowanie dużo więcej.

Są takie miejsca w Sudetach, w których to wciąż natura wyznacza rytm życia. Gdzie wędrując leśnym szlakiem, usłyszymy kojący szum lasu, błogo pachnący żywicą, a dodatkowo zamiast dzikich tłumów turystów, spotkamy sarny i jelenie, które w popłochu uciekają znanymi tylko sobie leśnymi ścieżkami. Takim właśnie, wciąż dzikim zakątkiem Sudetów są zdecydowanie góry Bystrzyckie. Ich niewysokie i zalesione szczyty, mają nam wbrew pozoru do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Piesze wycieczki, rowerowe eskapady, czy też zimowe odkrywanie świata na biegówkach to tylko kilka z pomysłów na udany wypad w góry Bystrzyckie.

Szlak na Jagodną 

Spacer na Jagodną możemy rozpocząć z Przełęczy nad Porębą. Stąd ruszamy na niebieski szlak, gdzie po około 1 godz. 30 min. marszu, docieramy pod wieżę widokową na Jagodnej 977m n.p.m. To najkrótszy i najszybszy wariant szlaku. Co ciekawe, wieża stoi na jednym z dwóch wierzchołków Jagodnej, w dodatku tym niższym. Oficjalny szczyt z Korony Gór Polski to Jagodna Północna, która liczy 985 m n.p.m. Oba wierzchołki oddalone są od siebie o ponad 1 kilometr. Dodatkowo na główny szczyt nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Do parkingu możemy wrócić tą samą drogą, wtedy pokonamy nieco ponad 7 km. Naszą wędrówkę możemy też kontynuować w kierunku Przełęczy Spalona, do schroniska PTTK Jagodna. Wtedy do pokonania mamy 8 km.

Drugą opcją nieco dłuższą, jest spacer z odwrotnego kierunku, czyli od północy z Przełęczy Spalona. Ruszamy spod schroniska PTTK Jagodna. Tutaj przy Autostradzie Sudeckiej zostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu i kierujemy się na niebieski szlak. Po 1 godz. 30 min. docieramy do wieży widokowej na Jagodnej. Szlak prowadzi po szerokiej szutrowej drodze, jest bardzo łagodny i łatwy do przejścia nawet dla małych dzieci. W dwie strony szlak liczy 8,5 km.

Wieża widokowa na Jagodnej

Od 2019 roku na Jagodnej możemy wejść na 23 metrową wieżę widokową. Z okrągłego tarasu widokowego, który przypomina nieco gondolę, mamy piękną panoramę na Śnieżnik, Góry Orlickie, Ziemię Kłodzką oraz polskie i czeskie Sudety. Taras znajduje się 19 metrów ponad ziemią. Samo wejście na wieżę jest ciekawe, bo wdrapujemy się po wąskich spiralnych schodach. Po drodze mamy 3 pomosty przystankowe, na wypadek gdyby zakręciło się nam w głowie. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Co ciekawe, to nie jest pierwsza wieża, jaka stanęła w tym miejscu, bo już na początku XX wieku z drewnianej wieży turyści mogli podziwiać okolicę. Dziś tuż obok wieży mamy drewnianą wiatę turystyczną, pod którą możemy się schronić w razie deszczu, lub nabrać sił do dalszej wędrówki.

Zobacz też koniecznie jedna z najciekawszych atrakcji gór Bystrzyckich, czyli torfowisko pod Zieleńcem. Poznaj ciekawostki klikając w poniższy link.


Torfowisko pod Zieleńcem – przyrodniczy fenomen Polski

Schronisko PTTK Jagodna

W Sudetach Środkowych, a dokładniej w górach Bystrzyckich na wysokości 811 m n.p.m. położone jest schronisko górskie PTTK Jagodna. Co więcej, schronisko stoi na szerokiej widokowej polanie we wsi Spalona, tuż przy głównej trasie Autostrady Sudeckiej. Dodatkowo sam budynek powstał już ponad 125 lat temu. Na początku funkcjonował jako przydrożna gospoda, jednak gdy tylko narciarze odkryli jego świetne położenie w górach Bystrzyckich, to budynek przekształcono na schronisko. Dziś schronisko Jagodna ma kilkadziesiąt miejsc noclegowy. Jego lokalizacja jest świetną zimową bazą wypadową na szlaki narciarstwa biegowego, a latem na szlaki rowerowe i piesze. Przy schronisku działa też wypożyczalnia nart.

Szlaki rowerowe i trasy narciarstwa biegowego na Jagodną

Oprócz standardowej pieszej wycieczki po niebieskim szlaku na Jagodną możemy dostać się również rowerem. Pętla Singletrack Jagodna ma długość 15 km, czerwona trasa rozpoczyna się przy schronisku Jagodna i prowadzi przez dzikie tereny gór Bystrzyckich, aż na szczyt i wieżę widokową. Odcinek powrotny to łagodna i spokojna trasa odcinkiem niebieskim. Natomiast zimą warto skorzystać z opcji wypożyczenia przy schronisku nart biegowych. Tym razem do wyboru mamy 3 trasy czarne, Mała Jagodna (12 km), Duża Jagodna (14 km) i trasa Sudecka (15 km). A także krótsze odcinki trasy zielonej (6km) i czerwonej (4,6) wokół przełęczy Spalona.

Ciekawostki o Jagodnej

Jagodna ma tak naprawdę 2 szczyty. Ten na którego zmierzają wszyscy turyści z wieżą widokową, tak naprawdę jest niższy o 8 metrów od szczytu Jagodna Północna. Czy wiesz, że wody ze wschodniej strony Jagodnej trafiają do morza Bałtyckiego, a te z zachodniej do morza Północnego. Szczyt leży zatem na europejskim dziale wodnym. W XVI wieku przez Jagodną przebiegała granica między Czechami, a hrabstwem kłodzkim. Co ciekawe przed II wojną światową przy Sudeckiej Autostradzie powstało sporo bunkrów, jak się dziś okazuje są sprytnie wykorzystane jako budynki gospodarcze.

Góry Bystrzyckie zachwyciły nas swoją dzikością i pustkami na szlaku, jednak z drugiej strony zaskoczyły też dobrą infrastrukturą, przygotowaniem i oznaczeniem szlaków pieszych, rowerowych, czy narciarskich. A dzięki nowej wieży widokowej na Jagodnej, mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć jak na dłoni całe piękno Ziemi Kłodzkiej i Sudetów. My z pewnością jeszcze nie raz wrócimy w góry Bystrzyckie, żeby odkrywać ich piękno.

Orlica – wieża widokowa, najwyższy szczyt Gór Orlickich

Góry Orlickie to malowniczy zakątek Sudetów Środkowych, wznoszą się ponad terenami Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Jednak same szczyty nie są wyjątkowo wysokie, a najwyższa Orlica osiąga wysokość 1084 m n.p.m. Orlica to również szczyt graniczny, a jej wierzchołek tak naprawdę znajduje się już po stronie Czech.

Choć z pozoru Orlica jest mało wyróżniającym się szczytem, to jednak może pochwalić się ciekawą historią oraz świetną najnowszą atrakcją. Mowa o wieży widokowej, dzięki której o poranku możemy zobaczyć wyjątkowe zjawisko, czyli morze mgieł, które zalewają doliny i unoszą przy tym szczytu Sudetów.

Orlica – wieża widokowa, najwyższy szczyt Gór Orlickich

Wodospad Wilczki – jeden z największych wodospadów w Sudetach

Ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a wieczorem zachwycające oświetlenie. Takie piękne otoczenie, tworzy naprawdę wyjątkowy klimat wokół wodospadu Wilczki. Głęboki kanion i szum spadającej z wysoka wody to widok, w którym można się zakochać.

Wodospad Wilczki – jeden z największych wodospadów w Sudetach

Plan wypadu na Jagodną

Dojazd: Autostrada Sudecka, droga nr. 389

Parking: bezpłatny parking na Przełęczy Spalona przy Schronisku PTTK Jagodna lub przy Przełęczy nad Porębą

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Jagodnej jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku na Jagodną: 2,5 – 3 godz.

Dystans: 7,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments