Sudety to jedne z najciekawszych i najbardziej różnorodnych gór Polski. Karkonosze ze Śnieżką na czele, malownicze Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim, a do tego wciąż dzikie Góry Bystrzyckie, Orlickie i Sowie. Znajdziemy tu również bajkowe zamki Książ, Czocha i Grodno, niezwykłą Dolinę Pałaców i Ogrodów, tajemnicze Sztolnie Walimskie, wpisany na listę UNESCO kościół Pokoju w Świdnicy, czy najstarsze w Polsce uzdrowisko. Zdecydowanie Sudety to region jaki warto odwiedzić!

Sudety to skarbnica przyrodniczych cudów. Świadczą o tym chociażby dwa parki narodowe Karkonoski i Gór Stołowych, a także aż 7 parków krajobrazowych. Każdy kto przyjeżdża w Sudety chce poczuć ich fenomen na jednym z górskich szlaków, a naprawdę jest w czym wybierać.

Trasy Karkonoszy zabierają nas na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Sudetów, zjawiskowe Śnieżne Kotły, czy Szrenicę z genialnie usytuowanym schroniskiem. Góry Stołowe czarują nas skalnymi labiryntami, w Górach Sowich możemy poznać historię tajemniczych sztolni niemieckiego projektu “Riese”, natomiast dzięki wieżom widokowym na Śnieżniku, Orlicy, Jagodnej, czy Trójgarbie możemy zachwycać się genialnymi panoramami.

Jednak Sudety to nie tylko góry, bo ciekawe atrakcje czekają również w dolinach. Przemierzając szlakiem rowerowym bajkową Dolinę Bobru może zobaczyć zjawiskowe jezioro Pilchowickie i największą kamienną zaporę w Polsce. Dolina Pałaców i Ogrodów odkrywa przed nami aż 41 bajkowych rezydencji. A zamek Książ i Czocha onieśmielają swoimi rozmiarami.

Genialne sudeckie miasteczka jak Jelenia Góra, Karpacz, Wałbrzych, czy Kłodzko kuszą nowoczesnymi muzeami i oferują atrakcje również dla rodzin z dziećmi. Do tego znajdziemy tu kilkanaście miejscowości uzdrowiskowych, zjawiskową jaskinię Niedźwiedzią, urocze wodospady Kamieńczyka, Szklarki i Wilczki, a także tajemnicze kopalnie uranu. Czy warto pojechać w Sudety? Zdecydowanie tak, lista ciekawych miejsc, jakie oferują Sudety jest naprawdę długa, ruszaj zatem śmiało poznać ich najciekawsze atrakcje.

Sudety – gdzie leżą, co je wyróżnia? Informacje i ciekawostki

Gdzie znajduje się Sudety? Sudety to potężny łańcuch górski, który ciągnie się na obszarze południowo-zachodniej Polski (województwo dolnośląskie i opolskie), Czech oraz Niemiec i osiąga długość aż 340 km. Najwyższym szczytem całego pasma Sudetów jest Śnieżka, która osiąga wysokość 1603 m n.p.m.


Skąd się wzięła nazwa Sudety i co oznacza? Według zapisków nazwy “Soudeta ore” po raz pierwszy użył w II w n.e. jeden z pierwszych europejskich kartografów, czyli grecki astronom Ptolemeusz. Nazwę Sudety możemy podzielić na dwa słowa “sud”, czyli dzika i “eta”, czyli las. Można zatem przypuszczać, że dla pierwszych przybyszów Sudety były lasem dzików.

Sudety dzielą się na: Sudety Zachodnie z najwyższym szczytem, czyli Śnieżką, Sudety Środkowe z najwyższymi Górami Orlickimi oraz Sudety Wschodnie z Masywem Śnieżnika. Dodatkowo zaliczmy również Przedgórze Sudeckie. Ich zachodnią granicę wyznacza niemieckie Drezno, natomiast wschodnią Brama Morawska.

Co należy do Sudetów? W polskiej części Sudetów wyróżnić możemy: Góry Opawskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Kamienne, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Karkonosze, Góry Izerskie. A także Kotlina Jeleniogórska, Kamiennogórska i Kłodzka.

Jakie są miasta w Sudetach? Jelenia Góra, Wałbrzych, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Karpacz, Bystrzyca Kłodzka, Nowa Ruda, Kamienna Góra, Duszniki-Zdrój, Złoty Stok, Szklarska Poręba to najsłynniejsze miasta w Sudetach.

Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Sudety – mapa atrakcji

1. Karkonosze – gdzie warto pojechać w Sudety? Śnieżka, Śnieżne Kotły, Samotnia i Szrenica, czyli Karkonoski Park Narodowy

Jaka jest różnica między Karkonoszami, a Sudetami? Karkonosze znane kiedyś jako Góry Olbrzymie ciągną się na odcinku 40 km i są dziś najwyższym pasmem całych Sudetów. To właśnie tutaj możemy zdobyć Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Sudetów 1603 m n.p.m. Jednak największe wrażenie robią Śnieżne Kotły oraz Kocioł Małego Stawu. Między innymi dla ochrony tych cudów natury w 1959 roku został utworzony Karkonoski Park Narodowy.

Co wyróżnia Sudety? Charakterystycznym elementem w krajobrazie Karkonoszy są malownicze formy skalne, jakich znajdziemy tutaj około 150 grup. Najwyższe osiągają nawet 25 m wysokości, zdecydowanie najpopularniejsze są Kukułcze Skały, Trzy Świnki, Pielgrzymy czy Słonecznik.

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Swój wyjątkowy klimat Karkonosze zyskały również dzięki 9 schroniskom, do których zawędrujemy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. To tutaj spotykają się ludzie gór, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wśród najsłynniejszych schronisk warto odwiedzić Samotnię, Dom Śląski, czy schronisko Szrenica. W Karkonoszach mamy ponad 200 km szlaków, jest zatem w czym wybierać.

W Karkonoszach zobaczymy również malownicze wodospady Kamieńczyka i Szklarko i urocze Śnieżne Stawki. Szlaki są bardzo różnorodne, więc to dobry kierunek zarówno dla osób początkujących, jak i wielbicieli długodystansowych tras.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

2. Góry Stołowe – Sudety i ich atrakcje również dla dzieci

Góry Stołowe to wyjątkowo malowniczy skrawek Sudetów. To w nich znajdziemy świetne górskie szlaki z tajemniczym labiryntem Błędnych Skał, widokowe tarasy Szczelińca Wielkiego, czy zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów. Potężne ostańce są też ulubionym miejscem dla wspinaczy, którzy na pionowych ścianach próbują swoich sił.

Dlaczego warto odwiedzić Sudety? Góry Stołowe to również świetne zabytki z niepowtarzalnym sanktuarium w Wambierzycach, wyjątkową Kaplicą Czaszek i ciekawym Muzeum Papiernictwa, w którym sami możemy odcisnąć własny arkusz papieru. Zdecydowanie atrakcje jakie oferują nam Góry Stołowe są bardzo różnorodne. W zacisznych górskich wioskach można złapać chwilę wytchnienia, a do jednego z wielu uzdrowisk zajrzeć po zdrowotny łyk wody.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

3. Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – Sudety i ich historyczne atrakcje

Gdzie warto jechać w Sudety z dzieckiem? Zamek Książ w Wałbrzychu to miejsce, które budzi w nas zachwyt od pierwszego wejrzenia. Niełatwo znaleźć w Sudetach atrakcję, która jednego dnia zauroczy nas pięknymi komnatami i różanymi tarasami, zaciekawi losami jednego z najbogatszych rodów Europy, zaskoczy tajemniczym projektem Riese jaki powstał w podziemiach zamku, a jednocześnie przeniesie do egzotycznego świata roślin w Palmiarni.

Czy nie brzmi to świetnie? A to przecież to nie koniec atrakcji, jakie serwuje nam zamek Książ. Zamek położony jest wśród Książańskiego Parku Krajobrazowego, a zatem znajdziemy tu kilka świetnych szlaków, wśród kwitnących rododendronów. Dotrzemy nimi chociażby do stylizowanych ruin Starego Książa. Można też zajrzeć do rodowego mauzoleum Hochbergów, a także zwiedzić stadninę ogierów w Książu.

Zamek Książ to świetna atrakcja Dolnego Śląska na weekendowy wypad we dwoje, jaki możemy połączyć z noclegiem w zamkowym stylu. Na rodzinną podróż można wybrać się podczas nocnego zwiedzania zamku przy świetle lamp albo wizytę zimową porą kiedy działają bajkowe Ogrody Światła. Tutaj zdecydowanie każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – zwiedzanie, historia i ciekawostki

4. Jelenia Góra – najciekawsze miasto Sudetów na weekend

Stolica Karkonoszy, miasto jelonków, niepowtarzalnych zabytków oraz zniewalających widoków. Jelenia Góra to idealny kierunek dla wielbicieli górskich wędrówek, pasjonatów zamków i pałaców, smakoszy dobrej kuchni, a także fanów rowerowych wypadów. Zdecydowanie lista atrakcji jest tak różnorodna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Co zobaczyć w Jeleniej Górze? Przepiękny Rynek z podcieniowymi kamienicami i szlakiem jelonków, świetny punkt widokowy na wieży Bramy Zamkowej, a do tego przepiękny kościół Łaski. Koniecznie warto też odwiedzić Muzeum Karkonoskie, genialną atrakcję Time Gates, czyli jeleniogórski podziemia, a także zamek Chojnik i uzdrowisko Cieplice Śląskie Zdrój.

Jak przystało na stolicę Karkonoszy Jelenia Góra jest idealnym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Możemy stąd ruszyć na Śnieżne Kotły, Szrenicę, do wodospadu Szklarki lub Kamieńczyka. Blisko jest również do widokowych szczytów Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich czy Gór Izerskich.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

5. Rudawy Janowickie, Kolorowe Jeziorka i Góry Sokole – gdzie w Sudety latem?

Zapierająca dech w piersiach panorama z Sokolika, tajemnicze ruiny zamku Bolczów, bajkowe pałace i zjawiskowe kolorowe jeziorka. Rudawy Janowickie to niezwykle malownicze miejsce w Sudetach. Znajdziemy tutaj zarówno świetne górskie trasy, ciekawe zabytki, jak i prawdziwe cuda przyrody. To idealny kierunek dla wielbicieli wędrówek po szlakach, rowerzystów, czy rodzin z dziećmi.

Jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć w Sudetach są Rudawy Janowickie. To właśnie tutaj wśród świerkowych lasów ukryte są niezwykłe skalne labirynty, potężne baszty i ostańce, które uwielbiają wspinacze. Jednak znajdziemy tu również miejsca przepełnione historia, jak chociażby zamek Bolczów.

Szlaki Rudaw Janowickich to przyjemne i mało wymagające górskie trasy dla całych rodzin, a wielbiciele rowerowych wypadów mogę szusować tutaj po mega przyjemnych drogach. Jednak również i doliny skrywają w sobie wiele atrakcji i przepięknych pałaców. Co więcej, możemy tu jeszcze zobaczyć najstarsze drewniane schronisko w Sudetach, czy też zdobyć Skalnik, czyli jeden ze szczytów Korony Gór Polski.

Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

6. Zamek Czocha – jeden z najpiękniejszych zamków Sudetów

Zamek Czocha w Suchej to niezwykła atrakcja Sudetów. Przemierzając jego komnaty mamy okazję poznać losy ponad 700 letniej twierdzy, odkryć jego mroczne tajemnice oraz zachwycić się niezwykłym położeniem tuż nad jeziorem Leśniańskim. A to nie koniec atrakcji, bo zamek Czocha to również prawdziwa szkoła magii.

Bajkowa twierdza z wieżami, basztą i dziedzińcami przyciąga jak magnes filmowców, którzy w jej zakamarkach szukają idealnych ujęć. Każdy kto chce poczuć królewski klimat może tutaj skorzystać z okazji i nocować w jednej z zamkowych komnat. Natomiast pasjonaci historii będą z zachwytem odkrywać tajemnice zamku i próbować rozwikłać do dziś niewyjaśnione losy. Czy warto odwiedzić zamek Czocha? Zobacz sam jakie atrakcje czekają tutaj na dorosłych i dzieci.

Zamek Czocha – zwiedzanie atrakcji jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska

7. Park Krajobrazowy Dolina Bobru – zapora Pilchowice, Perła Zachodu, Borowy Jar

Pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim, na odcinku 42 km ciągnie się niezwykle malownicza dolina rzeki Bóbr. Ten uroczy zakątek Dolnego Śląska przepełniony jest widokowymi punktami, zamkowymi opowieściami oraz pięknymi jeziorami. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, czyli jednego z 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego.

Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? Aż 3 sztuczne jeziora w tym najpiękniejsze Jezioro Pilchowickie z kamienną zaporą i kolejowym mostem. Dodatkowo ruiny zamku Wleń, wielki zabytek jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, czy klimatyczne schronisko Perła Zachodu. A do tego znajdziemy tutaj niezwykłe miejsca dla pasjonatów przyrody jak chociażby Borowy Jar, Dziki Wąwóz, czy Szwajcarię Lwówecką. Jeśli zastanawiasz się gdzie warto pojechać w Sudety na weekend, to atrakcje Doliny Bobru będą świetnym wyborem.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa

8. Dolina Pałaców i Ogrodów – najpiękniejsze zamki, pałace i dwory, czyli Sudety i ich atrakcje na romantyczny weekend

Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowe miejsce nieopodal Karpacz, które zachwyca swoją bogatą historią, niezwykłymi architektonicznymi perełkami oraz pięknymi krajobrazami. Na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej możemy zobaczyć aż 41 wyjątkowych rezydencji, zjawiskowych pałaców, średniowiecznych zamków oraz pięknych ogrodów i parków, jakie powstały na przestrzeni wieków w różnych stylach i kształtach.

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest pałac w Wojanowie. Ten ponad 400 letni zabytek wygląda niczym zamek z bajki. Wyróżniają go okrągłe wieże, finezyjne zdobienia oraz oranżeria. Dziś mieści się w nim luksusowy hotel oraz Spa.

Równie ciekawą atrakcją Sudetów, jaką warto zobaczyć w Dolina Pałaców i Ogrodów jest Zamek Karpniki, który leży u stóp Gór Sokolich, a dokładnie u podnóża Krzyżnej Góry. A do tego mamy genialny Pałac Łomnica, bajkowy Zamek Księcia Henryka, czy zamek Chojnik.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

9. Karpacz – atrakcje najsłynniejszego kurortu Sudetów

Karpacz to jedno z najpiękniejszych miast w Sudetach. Położone jest u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy i całych Sudetów, czyli Śnieżki. Od lat związany jest z tajemniczą postacią Ducha Gór, czy też Karkonosza. Dziś to nowoczesny turystyczny kurort przepełniony zabytkami jak ciekawy kościół Wang, szlakami do Samotni, Strzechy Akademickiej, czy Domu Śląskiego, a także nowoczesnymi atrakcjami z multimedialnym Muzeum Karkonoszy.

Zdecydowanie Karpacz to idealny kierunek na aktywny wypad, oprócz świetnych szlaków pieszych mamy tu do dyspozycji atrakcje jak: całoroczne tory saneczkowe, idealne miejsca do wspinaczki i sporo propozycji sportów ekstremalnych. Natomiast zimą działają tu świetna trasy narciarskie oraz na biegówki. Zatem do Karpacza można przyjechać zarówno latem, jak i zimą.

Jednak Karpacz to też dobry kierunek dla wielbicieli zabytków, widokowych miejsc, czy słodkiego lenistwa. Luksusowe hotele z basenami i SPA to idealne miejsce do odpoczynku, a wyśmienita kuchnia sprosta oczekiwaniom każdego smakosza. Karpacz nadaje się zarówno na rodzinny wypad z dzieckiem, jak i aktywny urlop na szlaku.

Karpacz atrakcje – co warto zobaczyć, co robić z dziećmi? Top 20 miejsc w Karpaczu i okolicy

10. Góry Sowie – tajemnicze atrakcje Sudetów, Sztolnie Walimskie, Twierdza Srebrna Góra i zamek Grodno

Sudety zachwycają swoją różnorodnością, widokowymi szlakami, klimatycznymi górskimi schroniskami, a także niezwykle interesującą historią okolicznych ziem. Jakie atrakcje czekają na nas w Górach Sowich? Najciekawsze przyrodnicze skarby znajdziesz w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Wielkim ewenementem są tutaj muflony, które żyją w lasach Gór Sowich.

Tajemnicze zagadki związane z II wojną światową wciąż skrywa owiany legendami projekt Riese z podziemnymi miastami Osówka, Włodarz, czy Rzeczka. Jednak Góry Sowie to też wyjątkowe zabytki jak liczący już 700 lat zamek Grodno, który wznosi się nad błyszczącą taflą jeziora Bystrzyckiego.

Co ciekawego jest do zwiedzania w Górach Sowich? Równie widokowa jest wysokogórska Twierdza Srebrna Góra, która nigdy nie została zdobyta. Zaciszne doliny skrywają małe miasteczka, w Nowej Rudzie możesz przemierzyć korytarze dawnej kopalni węgla, w Jedlinie-Zdrój zobaczyć uroczy pałac z browarem, a regionalnej kuchni spróbować odwiedzając sowiogórskie schroniska. Zdecydowanie Góry Sowie i ich różnorodne atrakcje przypadną do gustu każdemu.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

5. Kościół Pokoju w Świdnicy – Sudety i atrakcje UNESCO

Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. Co go wyróżnia? To największa barokowa świątynia w Europie zbudowana z drewna, która jest w stanie pomieścić 7 500 osób. Co więcej, nieprzerwanie od 370 lat służy protestantom. Zachwycające jest jej wyrzeźbione w drewnie wnętrze z wyjątkowymi organami, piętrowymi galeriami czy też zjawiskowymi zdobieniami. Nic zatem dziwnego, że kościół znalazł się liście UNESCO.

Już sama historia jaką ma nam do opowiedzenia Kościół Pokoju w Świdnicy jest wręcz niewyobrażalna. Jakim cudem świątynia zbudowana z drewna, słomy i gliny przetrwała w tak świetnym stanie i na dodatek wciąż zachwyca! Zdecydowanie to miejsce na mapie Dolnego Śląska, jakie warto zobaczyć.

Kościół Pokoju w Świdnicy – zabytek UNESCO Dolnego Śląska

12. Jaskinia Niedźwiedzia – Sudety i ich ciekawe atrakcje dla dzieci

Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach i zarazem jedna z najpiękniejszych w Polsce. Zaskakuje nas malowniczymi stalagmitami, potężnymi kurtynami, ryżowymi polami, czy milionami makaronów. Szata naciekowa jest piękna, a jeszcze lepszy efekt mamy dzięki specjalnemu oświetleniu. Zdecydowanie wizyta w jaskini to dobry wstęp do odkrycia pozostałych atrakcji Masywu Śnieżnika.

Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza odkrytym w jednej z grot kościom potężnego niedźwiedzia jaskiniowego i to z czasów epoki lodowcowej. Jej długie na ponad 5 km korytarze stawiają ją w czołówce jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Jednak my jako turyści możemy przemierzyć jej jedynie 500 metrowy odcinek.

Jeśli masz ochotę na ekstremalne zwiedzanie jaskini to nic prostszego, wystarczy się wybrać na specjalną trasę. Wtedy niczym speleolog będziesz się przedzierać w specjalnym ubraniu pomiędzy wąskimi szczelinami jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia jest rezerwatem przyrody więc obowiązują tutaj limity wejść.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku

13. Góry Bardzkie – aktywne atrakcje z nutą adrenaliny w Sudetach

Gdzie pojechać w Sudety na weekend? Bardo to jedno z najbardziej klimatycznych małych miasteczek na Dolnym Śląsku, które leży w sercu Gór Bardzkich. Przez miasto przepływa Nysa Kłodzka, której przełom jest świetnym miejscem do emocjonujących spływów pontonem lub kajakiem.

Najciekawszym zabytkiem Barda jest Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP z cudowną romańską figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czyli tak zwanej Tronującej Madonny. Cały pocysterski kompleks klasztorny liczy już ponad 300 lat. Kamiennym mostem na Nysie Kłodzkiej możemy przespacerować się również w kierunku Obrywu Skalnego. To najlepszy punkt widokowy na całe Baro oraz Przełom Bardzki.

Najwyższym szczytem Gór Bardzkich jest Kłodzka Góra, na której stanęła licząca 34,5 m wieża widokowa. 166 schodów dzieli nas od wyjścia ponad czubki drzew, by móc podziwiać niezwykłą panoramę Sudetów. Kłodzka Góra to świetny pomysł na krótki wypad na szlak dla osób początkujących, rodzin z dziećmi, bądź wielbicieli widokowych wież.

Kłodzka Góra – szlak do wieży, szczyt Gór Bardzkich

14. Masyw Śnieżnika – wieża na Śnieżniku i kopalnia uranu w Kletnie

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w Sudetach wschodnich, które leży na terenie Polski (⅔ powierzchni) oraz Czech. Pasmo jest długie na około 30 km i graniczy z Górami Bialskimi, Złotymi oraz Kotliną Kłodzką. Najcenniejszy przyrodniczo obszar naturalnej Puszczy Sudeckiej jest objęty ochroną przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Najchętniej wybieranym celem górskich wypadów w tej części Sudetów jest Śnieżnik, czyli najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika. Wszystko dlatego, że szczyt jest widokową połoniną. A na dodatek stoi na nim wieża, z której możemy podziwiać bajkowe wschody i zachody słońca. Co więcej, pod szczytem znajdziesz kultowe schronisko, które od 1871 roku gości w swoich progach wędrowców.

Jednak to nie koniec atrakcji, bo przemierzając jeden z kilku szlaków na Śnieżnik możemy nie tylko dostosować trasę do naszych możliwości, ale i poznać najciekawsze miejsca w okolicy. Najpiękniejsza w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia, tajemnicza kopalnia uranu w Kletnie, czy słynny resort narciarski Czarna Góra, to tylko kilka z atrakcji, jakie warto zobaczyć w górach Masyw Śnieżnika.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?

15. Góry Orlickie – łatwe szlaki Sudetów dla początkujących

Góry Orlickie to malowniczy zakątek Sudetów Środkowych, wznoszą się ponad terenami Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Jednak same szczyty nie są wyjątkowo wysokie, a najwyższa Orlica osiąga wysokość 1084 m n.p.m. Choć z pozoru Orlica jest mało wyróżniającym się szczytem, to jednak może pochwalić się ciekawą historią oraz świetną atrakcją.

Mowa o wieży widokowej, dzięki której o poranku możemy zobaczyć wyjątkowe zjawisko, czyli morze mgieł, które zalewają doliny i unoszą przy tym szczytu Sudetów. To już czwarta z kolei wieża widokowa na Orlicy. Co ciekawe, jej szczyt jest na liście Korony Gór Polski, mimo że nie leży w Polsce a w Czechach.

Góry Orlickie odkrywają przed nami intrygujące ciekawostki i zarazem serwują bajkowe panoramy. Koniecznie trzeba również odwiedzić jeden z najsłynniejszych narciarskich kurortów Sudetów jakim jest Zieleniec.

Orlica – szlak do wieży widokowej, najwyższy szczyt Gór Orlickich

16. Góry Wałbrzyskie i Trójgarb – najciekawsza wieża widokowa w Sudetach

Góry Wałbrzyskie to pasmo Sudetów Środkowych, które ciągnie się na obszarze około 35 km między dolinami Bobru i Bystrzycy. Region zdecydowanie wyróżniają mocno zagospodarowane doliny, w których znajdziesz spore miasta jak chociażby Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój, Szczawno-Zdrój, czy Boguszów-Gorce.

Kiedyś okolica słynęła z kopalń węgla, jednak dziś rządzą tutaj uzdrowiska. Znajdziesz tu również nieszablonowe zabytki jak zamek Książ, Pałac w Jedlinie, kopalnię węgla w Wałbrzychu, czy nietypową pijalnie wód w Szczawnie.

Zielone wzgórza, które tworzą Góry Wałbrzyskie oferują genialne szlaki na popularne szczyty jak najwyższa Borowa, Chełmiec, czy Trójgarb. To właśnie na tym ostatnim stanęła jedna z najciekawszych wież widokowych w polskich górach.

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

17. Kłodzko – największe miasto Kotliny Kłodzkiej i ciekawe atrakcje Sudetów

Gdzie warto pojechać na weekend w Sudety? Oczywiście do Kłodzka, czyli największego miasta regionu, które jest również jego stolicą. Co warto zobaczyć w Kłodzku? Niezwykle uroczym miejscem i prawdziwą architektoniczną perełką Kłodzka jest starówka z rynkiem, jaki otaczają eleganckie kamienice oraz potężny ratusz.

Koniecznie trzeba się tu również przespacerować gotyckim mostem św. Jana oraz romantycznymi bulwarami nad rzeką Młynówka. Warto też odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, to prawdziwy labirynt rozległych piwnic, który dziś opowiada nam o najdawniejszej historii Kłodzka.

Z czego słynie Kłodzko? Nad miastem góruje potężna bryła Twierdzy Kłodzko, zwiedzając jej zakamarki wraz z przewodnikiem masz niepowtarzalną okazję zajrzeć do mrocznych korytarzy minerskich, poznać tajniki funkcjonowanie tego wielkiego kompleksu na przestrzeni prawie 300 lat i dodatkowo zobaczyć piękną panoramę miasta z najwyższego punktu widokowego.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

18. Góry Bystrzyckie – Jagodna i Torfowisko pod Zieleńcem

Są takie miejsca w Sudetach, w których to wciąż natura wyznacza rytm życia. Gdzie wędrując leśnym szlakiem usłyszymy kojący szum lasu, błogo pachnący żywicą, a dodatkowo zamiast dzikich tłumów turystów, spotkamy sarny i jelenie, które w popłochu uciekają znanymi tylko sobie leśnymi ścieżkami.

Takim właśnie, wciąż dzikim zakątkiem Sudetów są zdecydowanie Góry Bystrzyckie. Najciekawszym i zarazem najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna. Z wieży na Jagodnej mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką.

Natomiast przyrodniczym skarbem Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. To genialna atrakcja Sudetów, gdzie wędrując po drewnianych kładkach możemy wejść w głąb tajemniczego torfowiska. Góry Bystrzyckie to również piękne miasteczka jak chociażby Duszniki-Zdrój. Warto też zajrzeć do świetnego Muzeum Papiernictwa, parku zdrojowego i pijalni, a wieczorem zobaczyć pokaz multimedialnej fontanny.

Jagodna – szlak najwyższy szczyt gór Bystrzyckich, wieża widokowa, schronisko

19. Igliczna Sanktuarium Maria Śnieżna – sakralne atrakcje Sudetów

Igliczna to wyjątkowy szczyt Sudetów, na którego zboczu stoi słynne sanktuarium Maria Śnieżna. To miejsce kultu religijnego liczy ponad 170 lat i dodatkowo serwuje nam genialną panoramę na Ziemię Kłodzką. Ale to nie koniec atrakcji, bo na Igliczną możesz dotrzeć chociażby szlakiem z Międzygórza przez zachwycający wodospad Wilczki i genialny Ogród Bajek.

Igliczna to niewysokie wzniesienie pasma górskiego Masywu Śnieżnika, jakie osiąga wysokość 845 m n.p.m. Co więcej, tuż pod szczytem na widokowym zboczu stoi jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, którego patronką jest Maria Śnieżna.

Jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają na Ciebie na Iglicznej, bo znajdziesz tu również schronisko górskie „Na Iglicznej” z genialnym widokiem na szczyt Śnieżnika oraz świetny szlak z Międzygórza. Po drodze możesz zobaczyć jeszcze uroczy wodospad Wilczki i tajemniczy Ogród Bajek. Igliczna to niepozorny szczyt Sudetów, który odkrywa przed nami sporo historycznych ciekawostek, przyrodniczych skarbów i zjawiskowych panoram.

Igliczna – zwiedzanie Sanktuarium Maria Śnieżna, szlak z Międzygórza

20. Adrspach – najpiękniejsze Skalne Miasto w Sudetach

Odwiedź największe skalne miasto w Sudetach by dać się oczarować bajkowym formacją skał, zachwycić się widokiem lazurowego jeziora i panoramą setek skalnych baszt. Adrspach to zjawiskowe miejsce, gdzie świat przyrody przenosi nas do innej krainy, pełnej oszałamiających skał i zapierających dech widoków.

Skały Adrszpasko-Teplickie to największy skalny labirynt jaki możemy zobaczyć w Czechach. Co ciekawe, największy rozgłos Skalne Miasto Adrspach zdobyło po wielkim pożarze, który tak naprawdę odsłonił to, co natura skrzętnie chciała zatrzymać tylko dla siebie. Przybywali również wspinacze, dla których marzeniem było zdobyć najwyższą 81,5 m skałę Kochanków.

Adrspach oczarował też i filmowców, kręcono tutaj sceny do filmu “Opowieści z Narni”. Wchodząc przez Gotycką Bramę trafiamy do prawdziwego labiryntu, na szlaku towarzyszą nam tysiące skalnych wież, krystaliczne jeziora oraz oszałamiające widoki.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Adrspach Skalne Miasto w Czechach – zwiedzanie, trasa, cennik
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments