Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, które jak magnes przyciąga wielbicieli górskich szlaków. Śnieżka, Śnieżne Kotły czy też Szrenica to obowiązkowe punkty, które chce zdobyć każdy turysta. Jednak Karkonosze to również region, w którym znajdziemy klimatyczne miasta jak Karpacz, Szklarska Poręba, czy Jelenia Góra. Nie brakuje tu też uroczych górskich miejscowości, ciekawych muzeów i mnóstwa wyjątkowych atrakcji.

Województwo Dolnośląskie to jeden z fajniejszych kierunków zarówno na weekendowy wypad, zimowe ferie, czy też wakacyjny urlop. Szczególnie ciekawe i bardzo różnorodne są Karkonosze z ich łatwymi i widokowymi szlakami. Możemy je również zdobywać wjeżdżając kolejką linową na Szrenicę lub Kopę pod Śnieżką.

Jednak góry to nie wszystko, bo Karkonosze to też wyjątkowe atrakcje jak najstarsze uzdrowisko w Polsce, czyli Cieplice Śląskie Zdrój, malownicze wodospady w Szklarskiej Porębie, czy Dolina Pałaców i Ogrodów. A do tego na wyciągnięcie ręki mamy zamek Chojnik, malowniczą Dolinę Bobru z zaporą wodną Pilchowice i Rudawy Janowickie.

Karkonosze zachwycają, nieszablonowe atrakcje są okazją do przyjemnego spędzania czasu, tutaj nie ma nudy nawet kiedy pada deszcz. Popularne miasta jak Karpacz i Szklarska Poręba to idealny kierunek na rodzinny wypad z dzieckiem. Gdzie najlepiej pojechać w Karkonosze i jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj naszą listę 25 najciekawszych miejsc.

Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Karkonosze – gdzie leżą? Mapa atrakcji

Pasmo Karkonoszy to część Sudetów, jaka rozciąga się na terenie dwóch państw, czyli Polski i Czech. W naszym kraju Karkonosze leżą na terenie województwa dolnośląskiego. Karkonosze zbudowane są głównie z twardych skał granitowych, bazaltów i piaskowców.

Pasmo Karkonoszy ciągnie się na odcinku 40 km od Przełęczy Lubawskiej na wschodzie po Przełęcz Szklarską na zachodzie. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli niespełna 30%.


Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Karkonosze – jak dojechać, Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba

Najlepszą bazą wypadową w Karkonosze jest miasto Jelenia Góra oraz najsłynniejsze kurorty, czyli Karpacz i Szklarska Poręba lub mniejsze miejscowości jak Borowice, Przesieka, Zachełmie i Piechowice.

Jak dojechać w Karkonosze bez samochodu, czyli pociągiem lub autobusem? Pociągiem możemy dojechać do Jeleniej Góry, skąd do Karpacza i Szklarskiej Poręby kursują busy i autobusy PKS, a czas przejazdu wynosi do 30 minut. Natomiast bezpośrednio w Karkonosze dojedziemy autobusami Flixbus, Polbus lub Intertrans.

Gdzie lepiej pojechać do Szklarskiej Poręby czy do Karpacza? Jeśli szukasz różnorodnych atrakcji również dla dzieci to zdecydowanie lepiej sprawdzi się Karpacz. Natomiast jeśli chcesz poczuć Karkonosze i ich górski klimat w nieco mniej komercyjnym wydaniu i chcesz przemierzyć najciekawsze szlaki to odpowiednia będzie Szklarska Poręba.

Gdzie zaparkować samochód blisko atrakcji w Karkonoszach?

  • Jelenia Góra – bezpłatny parking znajdziesz przy ul. Kamienne Schodki (blisko rynku), na ul. Kochanowskiego, a także na ulicy Cervi przy Parku Zdrojowym w Cieplicach.
  • Karpacz ma aż 10 parkingów miejskich na ulicach: Parkowa, Łączna, Przewodników Górskich, Karkonoska, Świętokrzyska, Olimpijska, Rybacka, Obrońców Pokoju. To najtańsza opcja parkowania w Karpaczu, opłata w parkomacie 5 zł/h lub 30 zł za dzień.
  • Szklarska Poręba – możemy zaparkować na leśnym parkingu “Parking do Wodospadu Kamieńczyka” 20 zł/dzień, przy dolnej stacji kolejki linowej na Szrenicę 35 zł/dzień lub w centrum Szklarskiej Poręby płatne w parkomacie.
Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

1. Śnieżne Kotły – najpiękniejsze miejsce w Karkonoszach

Śnieżne Kotły w Karkonoszach to prawdziwe cuda przyrody, które stworzył tutaj lodowiec, a zarazem jedno z najbardziej widokowych i spektakularnych miejsc w Karkonoszach. Pionowe ściany Wielkiego Śnieżnego Kotła opadają z wysokości aż 150 m. Zapierające dech w piersiach panoramy możemy podziwiać ze specjalnych punktów widokowych, jakie są ogrodzone metalowymi barierkami.

Pomiędzy Wielkim i Małym Śnieżnym Kotłem na wysokości 1497 m n.p.m. stoi charakterystyczny budynek, w którym mieści się dziś Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. To dawne schronisko liczy już prawie 130 lat i początkowo służyło jako hotel górski.

Ile się idzie na Śnieżne Kotły? Najkrótszy jest niebieski szlak z Jagniątkowa, na jego przejście potrzebujemy nieco ponad 3 godz. Natomiast dystans do pokonania to 6,8 km w jedną stronę.

Zajrzyj do wpisu poniżej żeby poznać najciekawszy szlak w pętli ze Szklarskiej Poręby.

Śnieżne Kotły szlak ze Szklarskiej Poręby, czas przejścia, najkrótsza trasa w pętli

2. Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, który cieszy się niezwykłą popularnością. Jak magnes przyciągają tutaj turystów piękne widoki i kolejka linowa, dzięki której Śnieżkę może zdobyć każdy.

Jak dostać się na Śnieżkę z Karpacza? Najkrótszy czarny szlak prowadzi doliną Złotego Potoku przez Biały Jar, Kopę pod Śnieżką gdzie jest górna stacja kolejki linowej oraz do schroniska Dom Śląski, skąd czerwonym szlakiem wchodzimy już na szczyt Śnieżki. Ten wariant szlaku liczy 6,2 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 3h.

Szlak na Śnieżkę dla początkujących i dzieci. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie Śnieżki jest skorzystanie z kolejki linowej “Zbyszek”. Wygodna 4-osobowa kanapa w 8 minut dowiezie Was na wysokość 1350 m n.p.m. Jednak kolejka z Karpacza dojeżdża tylko na Kopę pod Śnieżką, a nie na szczyt Śnieżki! Ile się idzie z Kopy na Śnieżkę? Z górnej stacji kolejki linowej czeka na nas przynajmniej godzina spaceru na szczyt i około 2,3 km w jedną stronę.

Ile kosztuje kolejka linowa z Karpacza? Cennik biletów na kolejkę linową z Karpacza na Kopę pod Śnieżką: wjazd i zjazd 80 zł bilet normalny, 60 zł bilet ulgowy, tylko wjazd 70 zł bilet normalny, 50 zł bilet ulgowy. Dodatkowo Śnieżka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a więc wejście na szlaki jest płatne. Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast ulgowy 4,50 zł.

Śnieżka Karkonosze – najkrótszy, najłatwiejszy i najciekawszy szlak z Karpacza

3. Karpacz – atrakcje najsłynniejszego kurortu w Karkonoszach

Karpacz to jedno z najpiękniejszych miast w Karkonoszach położone u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy i całych Sudetów, czyli Śnieżki. Od lat związany jest z tajemniczą postacią Ducha Gór, czy też Karkonosza. Dziś to nowoczesny turystyczny kurort przepełniony zabytkami, ciekawymi szlakami, a także nowoczesnymi atrakcjami.

Zdecydowanie Karpacz to idealny kierunek na aktywny wypad, oprócz świetnych szlaków pieszych mamy tu do dyspozycji atrakcje jak: całoroczne tory saneczkowe, idealne miejsca do wspinaczki i sporo propozycji sportów ekstremalnych. Natomiast zimą działają tu świetna trasy narciarskie oraz na biegówki. Zatem do Karpacza można przyjechać zarówno latem, jak i zimą.

Jednak Karpacz to też dobry kierunek dla wielbicieli zabytków, widokowych miejsc, czy słodkiego lenistwa. Luksusowe hotele z basenami i SPA to idealne miejsce do odpoczynku, a wyśmienita kuchnia sprosta oczekiwaniom każdego smakosza. Karpacz nadaje się zarówno na rodzinny wypad z dzieckiem, jak i aktywny urlop na szlaku.

Karpacz atrakcje – co warto zobaczyć, co robić z dziećmi? Top 20 miejsc w Karpaczu i okolicy

4. Świątynia Wang – największy zabytek Karkonoszy

Kościół Wang to bezsprzecznie wyjątkowy zabytek Karkonoszy i zarazem ciekawa atrakcja. Ta 800 letnia świątynia trafiła tu aż z norweskiej miejscowości Vang, dlatego też w jej wnętrzu do dziś widać wyraźnie elementy sztuki nordyckiej.

Jak świątynia trafiła do Karpacza? Zniszczona już mocno i zbyt mała dla mieszkańców Vangu świątynia miała trafić do berlińskiego muzeum. Jednak dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która była zaprzyjaźniona z królem Fryderykiem Wilhelmem II, kościół ostatecznie odbudowano w Karpaczu. Według zapisków kierownika budowy z Norwegii przywieziono tylko 1/15 fragmentów świątyni, resztę trzeba było dorobić na podstawie rysunków.

Co wyjątkowego wyróżnia kościół Wang? Przede wszystkim cała konstrukcja jest wykonana bez użycia gwoździ, wyjątkowe są również rzeźbione portale, czy wizerunki nordyckich lwów. Obok kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. Wśród nich znajdziemy epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.

Kościół Wang godziny otwarcia:

  • 15 kwietnia – 21 listopada 9:00-18:00
  • 1 listopada – 14 kwietnia 9:00-17:00

Cennik biletów wstępu: 12 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy, opłata za fotografowanie 5 zł.

5. Wodospad Kamieńczyka – łatwy szlak dla początkujących

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Składa się z 3 kaskad o wysokości 27 metrów. Szumiąca woda potoku Kamieńczyk spada z impetem do malowniczego 100 m wąwozu, który możemy zobaczyć z widokowego tarasu lub wejść w głąb kanionu wyposażeni w specjalne kaski.

Wąwóz z wysokimi na 30 metrów pionowymi ścianami robi imponujące wrażenie, a zarazem budzi grozę. W najwęższym miejscu odległość tych skalnych olbrzymów wynosi zaledwie 4 m. Zdecydowanie wodospad jest jedną z najciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby.

Szlak do wodospadu to ciekawa atrakcja i idealna propozycja dla osób początkujących na łatwy wypad w Karkonosze, dla rodzin z dzieckiem. Jak dotrzeć na Wodospad Kamieńczyka? Opis najciekawszego szlaku znajdziesz poniżej.

Wodospad Kamieńczyka – szlak, zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby

6. Jelenia Góra – stolica Karkonoszy i jej najciekawsze atrakcje

Stolica Karkonoszy, miasto jelonków, niepowtarzalnych zabytków oraz zniewalających widoków. Jelenia Góra to idealny kierunek dla wielbicieli górskich wędrówek, pasjonatów zamków i pałaców, smakoszy dobrej kuchni, a także fanów rowerowych wypadów. Zdecydowanie lista atrakcji jest tak różnorodna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Sercem Jeleniej Góry i zarazem najpiękniejszą częścią miasta jest uroczy rynek z kolorowymi podcieniowymi kamienicami, reprezentacyjnym ratuszem, czerwonym tramwajem. Ciekawym widokowym punktem Jeleniej Góry jest Wieża Bramy Zamkowej. Kościół Łaski to najpiękniejsza świątynia Jeleniej Góry. Time Gates to niezwykła podróż do przeszłości Dolnego Śląska, wyprawa do wydrążonych tuneli pod Wzgórzem Kościuszki.

Jak przystało na stolicę Karkonoszy Jelenia Góra jest idealnym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Możemy stąd ruszyć na Śnieżne Kotły, Szrenicę, do wodospadu Szklarki lub Kamieńczyka. Blisko jest również do widokowych szczytów Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich czy Gór Izerskich.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

7. Karkonosze Zamek Chojnik – atrakcje z nutą legend

Na wysokim skalnym wzgórzu 627 m n.p.m. wznoszą się ruiny jednego z ciekawszych zamków na Dolnym Śląsku. Zamek Chojnik to twierdza pełna historycznych ciekawostek, świetny widokowy punkt na Karkonosze, a także miejsce rozgrywek rycerskich turniejów.

Góra Chojnik to szczyt o stromym urwisku, w które został malowniczo wkomponowany zamek Chojnik. Zamek powstał już 7 wieków temu, ale niestety po wielkim pożarze popadł w ruinę, którą jest do dziś.

Co wyjątkowego czeka na nas na zamku Chojnik? Malowniczy szlak przez zakamarki Karkonoskiego Parku Narodowego, zjawiskowe widoki z zamkowej wieży, a do tego ciekawa legenda o Kunegundzie. Co więcej, na zamku działa też regionalna karczma.

Ale to nie koniec atrakcji, bo ruiny zamku są też miejscem, w którym odbywa się turniej rycerski “O Złoty Bełt Chojnika”. Zdecydowanie zamek Chojnik warto odwiedzić również z dzieckiem, by pokazać mu tą niezwykłą atrakcję Karkonoszy.

Ile kosztuje bilet na Zamek Chojnik? Bilet normalny 10 zł, a bilet ulgowy 5 zł.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – zwiedzanie, najciekawszy szlak

8. Szrenica – najciekawszy szlak w pętli, kolejka linowa

Jeden z ciekawszych szlaków w Karkonoszach jaki możemy pokonać ze Szklarskiej Poręby to trasa na Szrenicę 1361 m n.p.m. To niezwykle widokowy szczyt z którego roztacza się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i czeskie Karkonosze.

Na Szczycie Szrenicy stoi jedno z największych schronisk w Karkonoszach, które jest w stanie pomieścić nawet 90 osób. Przyrodniczym skarbem Karkonoszy jest tu potężne skalne rumowisko, jakie ciągnie się od szczytu Szrenicy. Sama nazwa wzgórza nawiązuje do porostów, które porastają bloki skalne, a z daleka przypominają szron.

Kolejka linowa na Szrenicę to kolejna z opcji szybkiego zdobycia szczytu. Warto wiedzieć, że kolejka ze Szklarskiej Poręby na szczyt Szrenicy składa się w sumie z 2 wyciągów krzesełkowych, więc w połowie trasy trzeba się przesiadać. Z górnej stacji kolejki na Szrenicę jest już zaledwie 400 m.

Dla rodzin z dziećmi polecamy zielony szlak ścieżki przyrodniczej wokół Szrenicy. Trasa w pętli liczy 3 km, a na jej przejście potrzebujemy około 1 godz. Dodatkowo na szlaku mijamy słynne skały Trzy Świnki, które osiągają nawet 8 m wysokości. Związana jest z nimi również karkonoska legenda.

Szrenica – najłatwiejszy szlak ze Szklarskiej Poręby, wjazd wyciągiem, schronisko w Karkonoszach

9. Karkonosze i multimedialne atrakcje Pałacu Sobieszów

Sobieszów to kolejna ciekawa atrakcja Karkonoszy, właśnie tutaj ma swoją siedzibę nowoczesne multimedialne muzeum poświęcone Karkonoskiemu PN. Jego lokalizacja jest wyjątkowa, bo mieści się w budynkach folwarcznych Pałacu Sobieszów, który kiedyś należał do bogatego rodu Schaffgotschów.

Wystawa “Klimatyczne Karkonosze” składa się w sumie z 6 sal. Podczas zwiedzania odbywamy lot w kosmos i zaglądamy w najskrytsze zakamarki karkonoskich lasów, by poznać ich mieszkańców. Cała ekspozycja jest multimedialna, możemy sami przeprowadzać doświadczenia i świetnie bawić się na wystawie.

Drugą częścią muzeum jest Pałac Sobieszów. Wystawa znajduje się w zabytkowym budynku pałacu rodziny Schaffgotschów, a multimedialna ekspozycja składa się z 8 sal. Poznajemy tutaj członków tej arystokratycznej rodziny i odkrywamy zwyczaje, jakie panowały wtedy na dworze. Dowiadujemy się jak wyglądała praca drwala, podglądamy też tajemnicze życie zwierząt, a także odkrywamy początki powstania Karkonoskiego PN.

Ekspozycja czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 17:00. Średni czas zwiedzania wystaw to 2,5h.

Cennik łączonych biletów wstępu: 60 zł bilet normalny, 43 zł bilet ulgowy.

10. Karkonosze Samotnia – romantyczne atrakcje na szlaku

Najbardziej romantycznym miejscem w Karkonoszach jest Kocioł Małego Stawu. Potężne szczyty tworzą tutaj 200 metrową pionową ścianę, która otacza Mały Staw. Jego kolory są niesamowite, gdyż w dzień błyszczy tysiącami srebrzystych blików, a wieczorem przybiera mroczną granatową barwę. Jezioro ma niecałe 3 ha powierzchni, a w najgłębszym miejscu sięga ponad 7 metrów głębokości.

Tuż nad brzegiem stawu stoi bardzo klimatyczne i uwielbiane przez turystów schronisko Samotnia. Obecnie może pomieścić kilkudziesięciu noclegowiczów, nie łatwo tu zrobić rezerwację, bo chętnych jest naprawdę dużo. Przy schronisku działa również bufet z restauracją.

11. Zamek księcia Henryka – świetny punkt widokowy na Karkonosze

Na niewysokim wzgórzu Grodna 504 m n.p.m. wznosi się romantyczny Zamek Księcia Henryka. To niezwykle widokowe miejsce, z którego możemy podziwiać całe pasmo Karkonoszy, a także ukryte w dolinie jezioro Sosnówka. Takie atrakcje czekają na nas w okolicy Karpacza.

15 metrowa wieża widokowa, rycerska sala z kolekcją płaskorzeźb, a do tego panorama na Śnieżkę, Śnieżne Kotły, zamek Chojnik oraz Kotlinę Jeleniogórską. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Zamek Księcia Henryka na górze Grodna.

Co więcej, niezwykłą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku z pochodniami. A to nie wszystko, bo pod zamkowymi murami jest również miejsce na ognisko oraz ławeczki. Rodzinny piknik w takim miejscu z pewnością będzie niezapomnianym wrażeniem.

Zamek Księcia Henryka w Staniszowie na górze Grodna – szlak, dojazd, zwiedzanie

12. Cieplice Śląskie Zdrój – baseny i termy w najstarszym uzdrowisku w Polsce

Malowniczy Park Norweski i Zdrojowy, piękny barokowy pałac Schaffgotschów, a do tego termalne źródła lecznicze. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Cieplice Śląskie Zdrój. Najstarsze uzdrowisko w Polsce jest również świetną atrakcją w okolicy Karpacza.

Główną ulicą Cieplic Śląskich Zdrój i zarazem reprezentacyjnym traktem jest plac Piastowski. To 400 metrowy deptak, od którego warto zacząć zwiedzanie Cieplic. To tutaj znajdziemy Muzeum Przyrodnicze, zachwycający Pałac Schaffgotschów, budynki sanatoriów, a także wejście do Parku Zdrojowego. Jednak Cieplice to też baseny i termy, które są świetną atrakcją dla dorosłych i dzieci.

Cieplice Śląskie Zdrój – najciekawsze atrakcje i zabytki, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć

13. Wodospad Szklarki w Karkonoskim Parku Narodowym

Zdecydowanie jedną z ciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby jest niezwykle popularny wodospad Szklarki. Nic w tym dziwnego, skoro szlak do wodospadu to zaledwie 15 minutowy spacer trasą z parkingu, która jest w dodatku dziecinnie łatwa do pokonania. Wodospad Szklarki to drugi najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach.

Ta malownicza kaskada leży 525 m n.p.m., a jej strumień spada z wysokości 13,3 m do uroczego wąwozu Szklarki. Dodatkowo tuż nad brzegiem strumienia możemy odpocząć w schronisku Kochanówka, a trasa do wodospadu to krótki spacer, idealny dla rodzin z dziećmi.

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie – szlaki, parking, cennik

14. Karkonoskie Tajemnice – najciekawsze muzeum w Karkonoszach dla dzieci

Przyjeżdżając w Karkonosze musisz koniecznie poznać legendę związaną z Duchem Gór, zwanym również Liczyrzepą lub Karkonoszem. Ta owiana mrocznymi opowieściami postać jest dziś również jedną z atrakcji tej części Sudetów. Zaglądając w progi nowoczesnego i przepełnionego magią muzeum Karkonoskie Tajemnice możemy wyruszyć w wyjątkową podróż do świata legend.

Cała ekspozycja jest interaktywna i multimedialna. Poznajemy tu 12 legend między innymi o zielarzach, poszukiwaczach drogocennych minerałów, a także o słynnym korzeniu mandragory. To świetna atrakcja Karpacza dla dzieci, które stają się tutaj częścią magicznego świata. Dzięki multimedialnym stanowiskom możemy też stworzyć własne wyobrażenie Ducha Gór, spróbować zagrać na niewidzialnej harfie, rozpętać burzowe chmury za pomocą bębna, czy też poszukać kamienia filozoficznego.

Godziny otwarcia interaktywnej wystawy Karkonoskie Tajemnice: czynne codziennie od 10:00 do 18:00.

Cennik biletów wstępu: 32 zł bilet normalny, 26 zł bilet ulgowy (dzieci do 4 lat bezpłatnie).

15. Karkonosze Ogród Japoński Siruwia – atrakcje Małej Japonii

A może tak poczuć skrawek egzotycznej azjatyckiej kultury i sztuki w sercu Karkonoszy? Nic prostszego, skoro możemy to odwiedzić prawdziwy Japoński Ogród Siruwia w miejscowości Przesieka. Zaglądając do tej atrakcji, jaka leży zaledwie 15 km od Karpacza mamy okazję poznać kulturę kraju Kwitnącej Wiśni.

Co więcej, to najwyżej położony ogród japoński w Polsce 600 m n.p.m. Wśród wyjątkowej roślinności możemy zachwycić się kolekcją aż 3 tys. różaneczników. Świetną atrakcją dla dzieci jest tutaj park zabaw z 14 m zjeżdżalnią, linowymi wieżami do wspinaczki, plażą pełną piasku, wieżą widokową i kilkunastoma zjeżdżalniami.

W Małej Japonii zobaczymy wystawę japońskich lalek, kolekcję drzewek bonsai, a także muzeum japońskiego wojownika, czyli samuraja. A to wszystko wśród pięknej scenerii zachwycającej roślinności Ogrodu Japońskiego i szumiących wodospadów.

Cennik biletów wstępu: 54 zł bilet normalny, 45 zł bilet ulgowy (dopłata do parku zabaw 10 zł).

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-19:00.

16. Śnieżne Stawki – malowniczy zakątek Karkonoszy

Tuż u podnóża imponujących ścian Śnieżnych Kotłów ukryły się w dolinach małe lecz niezwykle urocze jeziorka. Znajdziemy tutaj 8 polodowcowych stawów, które są bezodpływowe, aż 6 z nich pojawia się jedynie okresowo.

Szlak na Śnieżne Stawki najlepiej zacząć z Jagniątkowa, czyli dzielnicy Jeleniej Góry. Tutaj kierujemy się niebieskim szlakiem, który prowadzi nas wąska kamienistą ścieżką przez las. Po drodze mijamy grupę skał Paciorki oraz punkt widokowy. Dalej wpadamy na Rozdroże pod Śmielcem i kierujemy się już zielonym szlakiem przez Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem aż do Śnieżnych Stawków.

Choć szlak biegnie doliną jest niezwykle widokowy. Przede wszystkim mamy tutaj niezwykłą panoramę na Mały i Wielki Śnieżny Kocioł, ich pionowe ściany robią piorunujące wrażenie. Zielonym szlakiem docieramy do schroniska Pod Łabskim Szczytem skąd do Jagniątkowa wracamy czarnym szlakiem. Ścieżka pod reglami to typowy górski szlak z mnóstwem kamieni na trasie, zdecydowanie trudnych do przejścia dla małych dzieci.

17. Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowe miejsce nieopodal Karpacz, które zachwyca swoją bogatą historią, niezwykłymi architektonicznymi perełkami oraz pięknymi krajobrazami. Na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej możemy zobaczyć aż 41 wyjątkowych rezydencji, zjawiskowych pałaców, średniowiecznych zamków oraz pięknych ogrodów i parków, jakie powstały na przestrzeni wieków w różnych stylach i kształtach.

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest pałac w Wojanowie. Ten ponad 400 letni zabytek wygląda niczym zamek z bajki. Wyróżniają go okrągłe wieże, finezyjne zdobienia oraz oranżeria. Dziś mieści się w nim luksusowy hotel oraz Spa. Kolejną ciekawą atrakcją, jaką warto zobaczyć w Dolina Pałaców i Ogrodów jest Zamek Karpniki, który leży u stóp Gór Sokolich, a dokładnie u podnóża Krzyżnej Góry. Więcej pięknych rezydencji odkryjesz zaglądając do wpisu poniżej.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

18. Dom Noblisty Gerharda Hauptmanna w Karkonoszach

W górskiej dzielnicy Jeleniej Góry o nazwie Jagniątków, u podnóża monumentalnych Karkonoszy mamy okazję zwiedzić piękną willę, która była domem niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Dziś w tym miejscu mieście muzeum poświęcone osobie tego wybitnego pisarza.

Willa z zewnątrz przypomina bajkowy zamek z wieżyczkami, dodatkowo otacza ją 1,6 ha park. Dziś zaglądając do jego wnętrz możemy zobaczyć 7 muzealnych sal, które są poświęcone twórczości Gerharta. Możemy w nich odkryć między innymi gabinet pisarza, salę kominkową, bibliotekę, a także jadalnię. Najpiękniejszy jest jednak tutaj hol, który w całości pokryty jest kolorowymi polichromiami.

Godziny otwarcia Muzeum Dom Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie: październik-kwiecień codziennie w godzinach 9:00-16:00, maj-wrzesień codziennie od 9:00 do 17:00.

Cennik biletów wstępu: 15 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest poniedziałek.

19. Karkonosze Park Miniatur Kowary – ciekawe atrakcje dla rodzin

Gdzie możemy zobaczyć wszystkie atrakcje Karkonoszy w pigułce? Odwiedzając niezwykłe miejsce jakim jest park miniatur w Kowarach. Właśnie tutaj możemy poznać w jeden dzień najważniejsze skarby Dolnego Śląska, by później ruszyć na ich odkrywanie w terenie. Piękne pałace, zabytkowe kościoły, niezwykłe zamki, a do tego urocze starówki miast, a to wszystko odwzorowane wiernie w skali 1:25.

Park miniatur powstał w 2003 roku w miejscu dawnej fabryki dywanów w Kowarach. Po ponad 20 latach działalności możemy tu zobaczyć ponad 50 atrakcji. Zdecydowanie największe wrażenie robią potężne zamki Książ, Czocha, czy Moszna. Nie zabrakło tutaj zjawiskowych pałaców w Wojanowie i Karpnikach, wpisanych na listę UNESCO Kościołów Pokoju, jeleniogórskiej starówki, czy całego wzgórza Śnieżki z obserwatorium.

Godziny otwarcia parku Miniatur w Kowarach: czynne codziennie od 10:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu: 45 zł bilet normalny, 41 zł seniorzy i studenci, 39 zł dzieci w wieku 15-18 lat, 36 zł dzieci do 14 lat.

20. Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Karkonosze to region, który od lat związany był z produkcją szkła, zdecydowanie idealnym miejscem żeby poznać tą ponad 150 letnia historię jest Huta Szkła Kryształowego Julia. Zaglądając w zakamarki huty możemy na własne oczy zobaczyć jak powstają kryształowe cuda od fazy projektu, przez ich wydmuchania oraz zdobienie. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem.

Dodatkową atrakcją Huty Julia jest Krystalium, czyli nowoczesne i interaktywne muzeum. Tutaj poznamy sporo ciekawostek o szklarskich tradycjach Karkonoszy i zobaczymy również szkło uranowe. Na interaktywnych stanowiskach możemy się nieco pobawić, sprawdzić ile kieliszków ważny nasze ciało, czy też wywołać tęczę.

Godziny otwarcia Huty Julia: zwiedzanie jest możliwe codziennie od 9:30 do 16:00.

Cennik biletów wstępu: 51 zł bilet normalny, 43 zł bilet ulgowy.

21. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

4 Kolorowe Jeziorka to prawdziwe cuda przyrody. Swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, jakie barwią je na żółto (siarka), purpurowo (żelazo),  niebiesko (miedź) oraz zielono. Dziś Kolorowe Jeziorka są świetną darmową atrakcją, idealną na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Jak powstały Kolorowe Jeziorka? Już ponad 250 lat temu na tym terenie funkcjonowały niemieckie kopalnie pirytu, zwanego złotem głupców. W tym przypadku był on wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego. Drążone przez lata wyrobiska po opuszczeniu ich w 1925 roku z czasem wypełniły się wodą.

Kolorowe Jeziorka Rudawy Janowickie – najciekawszy szlak

22. Dolina Bobru – kamienna zapora Pilchowice

Pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim, na odcinku 42 km ciągnie się niezwykle malownicza dolina rzeki Bóbr. Ten uroczy zakątek Dolnego Śląska przepełniony jest widokowymi punktami, zamkowymi opowieściami oraz pięknymi jeziorami. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, czyli jednego z 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego.

Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? Aż 3 sztuczne jeziora w tym najpiękniejsze Jezioro Pilchowickie z kamienną zaporą i kolejowym mostem. Dodatkowo ruiny zamku Wleń, wielki zabytek jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, czy klimatyczne schronisko Perła Zachodu. A do tego znajdziemy tutaj niezwykłe miejsca dla pasjonatów przyrody jak chociażby Borowy Jar, Dziki Wąwóz, czy Szwajcarię Lwówecką.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa

23. Sokolik i Krzyżna Góra – atrakcje z widokiem na Karkonosze

Góry Sokole to niezwykle malowniczy zakątek Dolnego Śląska. Jednym z najpiękniejszych szczytów jest tutaj Sokolik oraz sąsiednia Krzyżna Góra. Obie strzeliste skały są mekką wspinaczy, wielkim przyrodniczym skarbem i świetnym widokowym punktem.

Szlak na Sokolik to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi, czy też osób, które zaczynają swoje górskie wędrówki. Trasy są mało wymagające, a jednocześnie przepełnione wyjątkowymi atrakcjami. Do tego warto dorzucić jedyne w całości drewniane schronisko, jakie jeszcze możemy zobaczyć w Sudetach, czyli kultowe schronisko Szwajcarka.

Sokolik i Krzyżna Góra – szlak w Rudawach Janowickich

24. Strzecha Akademicka i stok narciarski Złotówka

Strzecha Akademicka i stok narciarski Złotówka Strzecha Akademicka to drugie największe schronisko w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 1258 m n.p.m. i uważane jest za jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, w końcu przyjmuje w swoje progi turystów już od 1907 roku. Tuż przy schronisku na polanie jest wyciąg orczykowy i nartostrada “Złotówka”, zimowe atrakcje jakimi szczyci się Karpacz są również ciekawe.

Schronisko Strzecha Akademicka swoją nazwę zawdzięcza studentom krakowskich uczelni, którzy opiekowali się obiektem po II wojnie światowej. Gdzie nocować w Karkonoszach? Schronisko posiada ponad 100 miejsc noclegowych, to z pewnością świetny punkt wypadowy na szlaki Karkonoszy i dobry pomysł na nocleg w klimatycznym miejscu.

25. Zamek Czocha – jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska

Zamek Czocha w Suchej to niezwykła perełka Dolnego Śląska. Przemierzając jego komnaty mamy okazję poznać losy ponad 700 letniej twierdzy, odkryć jego mroczne tajemnice oraz zachwycić się niezwykłym położeniem tuż nad jeziorem Leśniańskim. A to nie koniec atrakcji, bo zamek Czocha to również prawdziwa szkoła magii.

Bajkowa twierdza z wieżami, basztą i dziedzińcami przyciąga jak magnes filmowców, którzy w jej zakamarkach szukają idealnych ujęć. Każdy kto chce poczuć królewski klimat może tutaj skorzystać z okazji i nocować w jednej z zamkowych komnat. Natomiast pasjonaci historii będą z zachwytem odkrywać tajemnice zamku i próbować rozwikłać do dziś niewyjaśnione losy. Czy warto odwiedzić zamek Czocha? Zobacz sam jakie atrakcje czekają tutaj na dorosłych i dzieci.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Zamek Czocha – zwiedzanie atrakcji jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska
5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments