Na wysokim skalnym wzgórzu 627 m n.p.m. w dzielnicy Jeleniej Góry o nazwie Sobieszów wznoszą się ruiny jednego z ciekawszych zamków na Dolnym Śląsku. Zamek Chojnik to twierdza pełna historycznych ciekawostek, świetny widokowy punkt na Karkonosze, a także miejsce rozgrywek rycerskich turniejów.

Góra Chojnik to szczyt o stromym urwisku, w które został malowniczo wkomponowany zamek Chojnik. Jadąc z Jeleniej Góry w kierunku Szklarskiej Poręby już z daleka widzimy to panoramiczne wzgórze. Jednak nie o piękne widoki tutaj chodziło, ale o bezpieczeństwo jego mieszkańców. Zamek powstał już 7 wieków temu, ale niestety po wielkim pożarze popadł w ruinę, którą jest do dziś. Mimo wszystko jest wciąż chętnie odwiedzaną atrakcją Jeleniej Góry.

Co wyjątkowego czeka na nas na zamku Chojnik? Malowniczy szlak przez zakamarki Karkonoskiego Parku Narodowego, zjawiskowe widoki z zamkowej wieży, a do tego ciekawa legenda o Kunegundzie. Co więcej, na zamku działa też regionalna karczma.

Ale to nie koniec atrakcji, bo ruiny zamku są też miejscem, w którym odbywa się turniej rycerski “O Złoty Bełt Chojnika”. Zdecydowanie zamek Chojnik warto odwiedzić również z dzieckiem, by pokazać mu tą niezwykłą atrakcję Karkonoszy.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek Chojnik – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na zamek Chojnik? Twierdza wznosi się na wysokim wzgórzu Chojnik 627 m n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to część miasta Jelenia Góra, dzielnica Sobieszów.

Dojechać tutaj możemy samochodem od strony Cieplic, Sobieszowa, albo Podgórzyna. Komunikacją miejską dotrzemy tu z Cieplic lub z centrum Jeleniej Góry, przystanek Sobieszów-Bronisława Czecha.


Gdzie zaparkować samochód pod zamkiem Chojnik? Do wyboru mamy kilka prywatnych parkingów na posesjach przy ulicy Zamkowej w Sobieszowie. Najbliżej wejścia na szlak jest parking “Na Szlaku”, przy Willi Róża, albo parking Centralny na ulicy Bolesława Czecha. Duży parking jest również przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej (10zł/dzień).

Szlaki do zamku Chojnik – najkrótsza trasa

Jak wygląda szlak na zamek Chojnik i czy wejście jest trudne? Pierwszy odcinek trasy (ok. 400 m) z parkingu w Sobieszowie to szeroka droga, którą dochodzimy do budki z kasą. Zamek Chojnik leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, więc wejście na szlak jest płatne (dodatkowo u góry płacimy za wstęp na teren zamku).

  • Najłatwiejszy i najbardziej popularny jest czerwony szlak z Sobieszowa w kierunku góry Chojnik, która wznosi się 627 m n.p.m. Do przejścia mamy 2,3 km w jedną stronę i do pokonania nieco ponad 260 m przewyższenia. Ile czasu zajmuje wejście na Zamek Chojnik? Średnio wejście na zamek Chojnik trwa 1 godzinę. Ta trasa na zamek Chojnik jest zdecydowanie najłatwiejsza, choć podejście jest momentami dość strome, a dodatkowo jest trochę schodów.
  • Najciekawszy szlak na zamek Chojnik to odcinek czarnego szlaku z Sobieszowa (na początku biegnie tak samo jak czerwony). To nieco trudniejsza trasa o długości 1,9 km, która prowadzi wąską leśną ścieżką przez Zbójeckie Skały z wykutymi w skale schodami. Czarny szlak łączy się ponownie z czerwonym przy Skalnym Grzybie.
  • Na zamek Chojnik możemy się również dostać zielonym szlakiem z Jagniątkowa. Trasa liczy 2,8 km w jedną stronę, a na jej przejście potrzebujemy około 1h 15min.
  • Kolejna opcja to żółty szlak z Sosnowicy. Trasa liczy 2,6 km, czas przejścia to również 1h 15 min.

Godziny otwarcia, cennik biletów, praktyczne informacje

Zamek Chojnik jest czynny w miesiącach:

  • listopad-marzec 10:00-16:00
  • kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik 10:00-17:00
  • lipiec-sierpień 10:00-18:00

Ile kosztuje bilet na Zamek Chojnik? Bilet normalny 10 zł, a bilet ulgowy 5 zł. Na zamku jest problem z zasięgiem, więc terminal do kart płatniczych często nie działa, dlatego najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Warto też pamiętać, że wchodząc na teren Karkonoskiego PN musimy dodatkowo zapłacić bilet wstępu do parku.

Zamek Chojnik możemy zwiedzać z psem na smyczy. Czy szlak jest możliwy do przejścia z dziecięcym wózkiem? Czerwony szlak to najłatwiejsza trasa, którą można przejechać wózkiem, jednak trzeba wiedzieć, że droga ułożona jest z mało komfortowych kamieni. Dodatkowo podejście momentami jest strome i są schody.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

Zwiedzanie zamku Chojnik

Jakie atrakcje czekają na nas na zamku Chojnik? Na zamek wchodzimy przez odbudowaną basztę bramną, przy której są bastiony (w baszcie jest kasa zamku). Tutaj też jest wejście do karczmy Chojnik. Przez bramę główną z mostem wchodzimy na teren dawnych stajni, gdzie znajdowała się cysterna na wodę i pojnik dla koni.

Kolejną bramą przechodzimy na dziedziniec zamku średniego. Tutaj zobaczymy pomieszczenia gospodarcze, dawną kuchnię i piwnice, a także pręgierz oraz studnie. Duże wrażenie robi ściana porośnięta pięknym bluszczem. Kamiennymi schodami wchodzimy do najstarszej części zamku, gdzie mieściła się kaplica i zbrojownia.

Dalej mamy okazję wejść na mury zamku i wieżę, żeby zobaczyć piękną panoramę Karkonoszy. Zwiedzanie ruin zamku Chojnik trwa około 1 godziny.

Historia i ciekawostki o zamku Chojnik

Zamek Chojnik oficjalnie został zbudowany w 1355 roku z rozkazu księcia Bolka II. Jego budowa trwała 11 lat. Po śmierci męża księżna Agnieszka osadziła na zamku rycerza  Schaffa II zwanego Gutsche. Później zamek trafia w ręce bogatej rodziny Schaffgotsch. To oni rozbudowują zamek i obierają go na swoją rodową siedzibę.

Niestety w 1675 roku w zamek uderza piorun, twierdza płonie, a jej odbudowa staje się już nieopłacalna. Od tego czasu pozostaje już na zawsze w stanie ruiny. W 1822 roku w dolnej części zamku powstaje schronisko PTTK.

Zamek Chojnik w Legendach

Z zamkiem Chojnik związana jest też ciekawa legenda o księżniczce Kunegundzie, czyli córce jednego z właścicieli zamku. O jej rękę starało się wielu dzielnych rycerzy, jednak księżniczka drwiąc z nich zgodziła się wyjść za mąż za śmiałka, który w rycerskiej zbroi siedząc na koniu objedzie zamkowe mury.

Zadanie to było nie do wykonania, gdyż jedna ze ścian zamku prowadziła w przepaść. Mimo to śmiałków nie brakowało, niestety wszyscy ginęli w tragicznych okolicznościach. W końcu pojawił się rycerz, w którym Kunegunda zauroczyła się od pierwszego wejrzenia i była nawet skłonna zwolnić go ze śmiertelnej próby.

Ten jednak z dumą ruszył dookoła zamku i na swoim rumaku objechał tę szaloną trasę. Jak się jednak okazało rycerz nie zgodził się poślubić Kunegundy ze względu na jej okrutne zachowanie. W końcu miała na sumieniu śmierć niejednego dzielnego rycerza. Zrozpaczona i urażona księżniczka rzuciła się z żalu w przepaść pod zamkiem Chojnik.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

Zamek Chojnik to świetna atrakcja Jeleniej Góry. Szlak przez Karkonoski Park Narodowy zabiera nas w przyrodniczą podróż z nutą zamkowych legend, historycznych opowieści i pięknych widoków. Zdecydowanie zwiedzanie zamku będzie świetną i ciekawą zabawą zarówno dla rodzin z dzieckiem, jak i pasjonatów historii.

Plan Wypadu do zamku Chojnik

Dojazd: Zamek Chojnik, ulica Zamkowa, 58-570 Jelenia Góra

Parking: parking „Pod zamkiem Chojnik” ul. Chałubińskiego 21a, 58-570 Jelenia Góra

Bilety Wstępu:

  • Zamek Chojnik – 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy
  • Wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego – 9 zł bilet normalny, 4,5 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments