Na niewysokim wzgórzu Grodna 504 m n.p.m. wznosi się romantyczny Zamek Księcia Henryka. To niezwykle widokowe miejsce, z którego możemy podziwiać całe pasmo Karkonoszy ze Śnieżka na czele, a także ukryte w dolinie jezioro Sosnówka. Takie atrakcje czekają na Dolnym Śląsku.

15 metrowa wieża widokowa, rycerska sala z kolekcją płaskorzeźb, a do tego niezwykła panorama na Śnieżkę, Śnieżne Kotły, zamek Chojnik oraz Kotlinę Jeleniogórską. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Zamek Księcia Henryka na górze Grodna.

Co więcej, niezwykłą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku z pochodniami. A to nie wszystko, bo pod zamkowymi murami jest również miejsce na ognisko oraz ławeczki. Rodzinny piknik w takim miejscu z pewnością będzie niezapomnianym wrażeniem.

Cieplice Śląskie Zdrój – najciekawsze atrakcje i zabytki, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek Księcia Henryka Wzgórze Grodna – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na Zamek Księcia Henryka? Zamek znajduje się na wzgórzu Grodna w miejscowości Staniszów, pomiędzy Marczycami, a Sosnówką. Jest to obszar Kotliny Jeleniogórskiej i zarazem najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Z Jeleniej Góry trzeba kierować się drogą nr 366 w kierunku Karpacza.

Bezpłatny parking znajdziesz przy ulicy Złoty Widok w Sosnówce, biegnie tędy również żółty szlak na wzgórze Grodna.

Szlak na Zamek Księcia Henryka – punkt widokowy

Na szczyt wzgórza Grodna możemy dostać się jednym z dwóch szlaków, jakie przecinają szczyt, czyli szlakiem niebieskim lub żółtym.


  • Najkrótsza trasa to żółty szlak z parkingu od strony miejscowości Sosnówka. Szlak liczy 1,1 km, a na jego przejście potrzebujemy 30 minut. Na początku trasa biegnie leśną drogą do rozwidlenia szlaku, w lewo odbijamy na wąską kamienistą ścieżkę, która momentami dość stromo prowadzi nas pod sam zamek. Natomiast w prawo trasa nieco okrąża wzgórze w dość łagodny sposób, ten wariant szlaku jest polecany szczególnie rodzinom z dziećmi. Trasa jest dłuższa o 500 m, a na jej przejście potrzebujemy 40 minut.
  • Kolejny wariant trasy to niebieski szlak z Marczyc. W tym wypadku najlepiej ruszyć z centrum wsi, dystans do pokonania to 1,7 km, a czas przejścia szlaku około 45 minut.
  • Najdłuższa trasa to żółty szlak ze Staniszowa, który liczy 2,1 km w jedną stronę, na jego przejście potrzebujemy 50 minut.

Wszystkie warianty szlaków są dość łatwe, zatem to idealny pomysł na wypad z dzieckiem, jednak nie polecamy tutaj wyprawy z wózkiem dziecięcym. Po szlakach można chodzić z psem na smyczy.

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Zamek Księcia Henryka – cennik, godziny otwarcia, zwiedzanie

Wejście do wnętrza zamku oraz na wieżę widokową jest możliwe tylko w miesiącach letnich, czyli od maja do października. Zamek jest czynny wtedy w godzinach 10:00-17:00.

Cennik biletów wstępu: 7 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

Historia i ciekawostki – zwiedzanie

Na wzgórzu Grodna, czyli najwyższym wzniesieniu wzgórz Łomnickich już od 1806 roku stoi myśliwski zamek (niem. Heinrichsburg). Jednak był on tak naprawdę dodatkiem do sąsiedniego pałacu w Staniszowie, co ciekawe rozbudowa zamku trwała aż 35 lat.

Jako pierwsza powstała wysoka kamienna wieża. Dopiero później zamek nabrał kształtów w stylu romantycznej gotyckiej ruiny, która była częścią ogromnego parku pałacowego. Zamek był własnością księcia Henryka XXXVIII von Reuss, stąd też jego nazwa, która funkcjonuje do dziś. Zarówno Staniszów, jak i zamek aż do końca 1945 roku został w rękach rodu von Reuss.

Niestety czas międzywojenny doprowadził do dewastacji, a następnie zniszczenia zamku. Natomiast w 2016 roku doczekał się odbudowy i jest obecnie jest w rękach prywatnych, można go zwiedzać, a największą atrakcją zamku jest wejście na widokową wieżę.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek Księcia Henryka w Staniszowie to kolejna ciekawa atrakcja Dolnego Śląska, jaką warto zobaczyć. Romantyczny zamek z piękną panoramę na całe pasmo Karkonoszy, błyszczący w dolinie zalew Sosnówka, a do tego dodatkowo garść historycznych ciekawostek i miejscowych legend. Brzmi ciekawie? Ruszaj zatem na szlak po kolejną moc przygód.

Plan Wypadu do Zamku Księcia Henryka

Dojazd: 58-500 Staniszów

Parking: bezpłatny parking Złoty Widok 7, 58-564 Sosnówka

Bilety Wstępu:

  • Zamek Księcia Henryka – 7 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku: 50 min. w dwie strony, dystans 2,2 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments