Malowniczy Park Norweski i Zdrojowy, piękny barokowy pałac Schaffgotschów, a do tego termalne źródła lecznicze. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Cieplice Śląskie Zdrój. Najstarsze uzdrowisko w Polsce jest również świetną bazą wypadową w Karkonosze.

Cieplice Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. To również najstarsze uzdrowisko w Polsce, założone w 1281 roku. Z czego słyną Cieplice? Największym skarbem Cieplic Śląskich Zdrój są gorące źródła termalne, których temperatura osiąga prawie 90 °C, co czyni je najgorętszymi źródłami na terenie Polski. 

Od lat z tych leczniczych walorów skorzystało już wielu kuracjuszy i znanych osobowości, jak chociażby królowa Marysieńka, Hugo Kołłątaj, Johann Wolfgang Goethe, czy król Fryderyk Wilhelm III. Cieplice przez 41 lat do 1976 roku były samodzielnym miastem, jednak obecnie to dzielnica miasta Jelenia Góra.

Dzisiejsze Cieplice to nowoczesne uzdrowisko z mnóstwem ciekawych atrakcji. Co warto zobaczyć w Cieplicach i najbliższej okolicy? Zebraliśmy listę ponad 10 miejsc, jakie koniecznie trzeba tutaj odwiedzić.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Cieplice Zdrój – dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Gdzie leżą Cieplice Śląskie Zdrój? Uzdrowisko położone jest na wysokości 350 m n.p.m. w sercu Kotliny Jeleniogórskiej, którą dodatkowo otaczają cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Obecnie Cieplice to dzielnica miasta Jelenia Góra, która znajduje się dokładnie pomiędzy centrum Jeleniej Góry, a Sobieszowem w województwie dolnośląskim.

Jak dojechać do Cieplic? Przez miasto przebiega trasa kolejowa, więc bez problemu dostaniemy się tutaj pociągiem, stacja końcowa Jelenia Góra Cieplice. Możemy również dojechać komunikacją miejską z centrum Jeleniej Góry, kursują tutaj między innymi autobusy linii 2, 9, 17.


Gdzie zaparkować samochód w Cieplicach? Bezpłatny parking jest na ulicy plac Kombatantów 1, a także przy ulicy Cervi obok wejścia na Park Norweski.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

1. Co można zwiedzić w Cieplicach? Plac Piastowski, czyli cieplicka starówka

Główną ulicą Cieplic Śląskich Zdrój i zarazem reprezentacyjnym traktem jest plac Piastowski. To 400 metrowy deptak, od którego warto zacząć zwiedzanie Cieplic. Co można zwiedzić w Cieplicach?

To tutaj znajdziemy jedne z najciekawszych zabytków miasta jak chociażby Długi Dom z Muzeum Przyrodniczym, zachwycający Pałac Schaffgotschów, budynki sanatoriów, a także wejście do Parku Zdrojowego. Plac Piastowski to miejsce z mnóstwem klimatycznych kawiarni i wyśmienitych restauracji.

2. Pałac Schaffgotschów – zabytki i atrakcje Cieplic Śląskich Zdrój

Siedzibą rodową niezwykle bogatej rodziny Schaffgotschów był przepiękny między innymi pałac w Cieplicach. Już samo jego położenie jest wyjątkowe, bo z jednej strony otacza go zaciszny park zdrojowy, a z drugiej główny deptak Cieplic. Rezydencja wręcz przytłacza swoim ogromem, gdyż pałac ma aż 81 m długości.

Ten wielki barokowy zabytek liczy już ponad 200 lat. Najpiękniejszymi pomieszczeniami pałacu są chociażby sala balowa z kryształowym żyrandolem, sala niebieska oraz lustrzana z przepięknymi dekoracjami i oryginalnymi meblami. Obecnie pałac Schaffgotschów w Cieplicach zajmuje filia politechniki wrocławskiej.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

3. Park Zdrojowy Cieplice – najciekawsze atrakcje

Tuż za potężnym budynkiem pałacu Schaffgotschów rozciąga się Park Zdrojowy w Cieplicach Zdrój. To ulubione miejsce do odpoczynku kuracjuszy oraz turystów, którzy chcą spacerować wśród ukwieconych rabat, zacienionych alejek, a także szumiących fontann.

Na terenie parku znajdziemy również Zdrojowy Teatr Animacji, muszlę koncertową, odwiert wody termalnej, czy zabytkową kapliczkę. Oprócz tego możemy złapać oddech w kawiarni Domek Chiński, restauracji przy sanatorium Edward, a także Pałacu Zdrojowym.

4. Muzeum Przyrodnicze Cieplice Śląskie Zdrój – atrakcje dla dzieci

Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach to bogata wystawa świata przyrody, która znajduje się w budynku dawnego klasztoru cystersów. Zbiory były kolekcjonowane przez rodzinę Schaffgotschów już 200 lat temu.

Co ciekawego możemy zobaczyć na wystawach Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach Zdrój? Autentyczne okazy zwierząt z najróżniejszych zakątków świata, od kolorowych ptaków, egzotycznych tygrysów i małp, po potężnego słonia. W kolorowych dioramach spotkamy również mnóstwo naszych rodzimych zwierząt. Muzeum to świetna atrakcja Cieplic dla dzieci.

Co ważne, wszystkie eksponaty są prawdziwe, odpowiednio zakonserwowane i udostępnione do zwiedzania, dlatego też wyglądają jak żywe. W muzeum przyrodniczym znajdziemy również piękną kolekcję motyli, skamieniałości, poroża jeleni oraz modeli grzybów. Dodatkowo w jednej z sal mamy okazję zobaczyć prawie 300 letnie barokowe freski.

Muzeum czynne jest codziennie, w poniedziałki w godzinach 11:00-16:00. Natomiast w pozostałe dni tygodnia w miesiącach maj-wrzesień 9:00-17:00, październik-kwiecień 9:00-16:00.

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 13 zł (dzieci do lat 4 mają wstęp bezpłatny).

Przy muzeum znajduje się parking dla zwiedzających, dokładny adres to Cieplicka 11A, 58-560 Jelenia Góra.

5. Park Norweski w Cieplicach

Kolejną ciekawą atrakcją Cieplic jest Park Norweski, który praktycznie sąsiaduje z parkiem Zdrojowym. Rozdziela je jednak rzeka Wrzosówka, która przepływa przez Cieplice. Park Norweski został założony na początku XX wieku przez Eugena Füllnera, czyli ówczesnego właściciela miejscowych zakładów maszyn papierniczych.

Jedną z największych atrakcji parku jest Norweski Pawilon wzorowany architektonicznie na podobnym budynku w Oslo. Obecnie działa tutaj klimatyczna restauracji, natomiast naprzeciwko niej możemy przespacerować się jeszcze kamiennym mostkiem, który zawieszony jest nad stawem. Park równie pięknie prezentuje się nocą, kiedy rozświetlają go kolorowe światła latarni.

6. Ewangelicki Kościół Zbawiciela

W samym centrum cieplickiego uzdrowiska przy głównym deptaku warto zobaczyć ewangelicki kościół Zbawiciela. Ta niepozorna świątynia liczy już 250 lat. Wnętrze kościoła zdobi biały ołtarz z amboną oraz potężne organy. To właśnie one są powodem, dla których turyści przybywają tutaj tłumnie, żeby móc posłuchać ich brzmienia, podczas jednego z organowych koncertów.

7. Uzdrowisko Cieplice – Tężnia Solankowa, Termy Cieplice

Jedną z najnowszych atrakcji Cieplic jest tężnia solankowa, którą znajdziemy przy deptaku nad rzeką Kamienną. Tężnia tworzy wyjątkowy jodowy mikroklimat, który zaskakująco dobrze wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo tężnia jest zadaszona i wyposażona w sporo ławek.

Jakie schorzenia leczy się w Cieplicach? Przede wszystkim termalne wody mają zbawienny wpływ na narządy ruchu, leczą urazy ortopedyczne, czy schorzenia układu nerwowego. Oprócz tego do Cieplic przyjeżdżają kuracjusze z chorobami nerek i dróg moczowych.

Ile jest sanatoriów w Cieplicach Śląskich Zdrój? Obecnie jest tutaj prawie 10 budynków, które oferują pobyt w sanatorium. Wśród najsłynniejszych jest Pawilon Edward, Długi Dom, Pwilon Marysieńka, Dom Zdrojowy, czy Pawilon Lalka.

Jedną z najnowszych atrakcji Cieplic są Termy Cieplickie. To nowoczesny kompleks z basenami termalnymi wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Ta atrakcja Cieplic jest dostępna dla każdego, szczególnie uwielbiają ją dzieci.

8. Źródełko Marysieńka – muzeum uzdrowiska

Na dziedzińcu Długiego Domu w Cieplicach mamy okazję zobaczyć źródło wody mineralnej Marysieńka. Odwiert pochodzi z 1853 roku, a w jego górnej części znajduje się studnia, z której do dziś pozyskiwana jest woda. Niewielki budynek nad odwiertem to bezpłatne muzeum, w którym poznamy nieco historii uzdrowiska.

9. Zamek Chojnik – atrakcja z nutą legend

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji w okolicy Cieplic to zdecydowanie musisz zdobyć górę Chojnik oraz ruiny zamku, które się na niej znajdują. To świetny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórska, Karkonosze, Rudawy Janowickie i Izery. Zamek Chojnik to twierdza pełna historycznych ciekawostek.

Co wyjątkowego czeka na nas na zamku Chojnik? Malowniczy szlak przez zakamarki Karkonoskiego Parku Narodowego, zjawiskowe widoki z zamkowej wieży, a do tego ciekawa legenda o Kunegundzie. Co więcej, na zamku działa też regionalna karczma.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – zwiedzanie, najciekawszy szlak

10. Zamek Księcia Henryka – świetny punkt widokowy

Na niewysokim wzgórzu Grodna 504 m n.p.m. wznosi się romantyczny Zamek Księcia Henryka. 15 metrowa wieża widokowa, rycerska sala z kolekcją płaskorzeźb, a do tego niezwykła panorama na Śnieżkę, Śnieżne Kotły, zamek Chojnik oraz Kotlinę Jeleniogórską. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Zamek Księcia Henryka na górze Grodna.

Co więcej, niezwykłą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku z pochodniami. A to nie wszystko, bo pod zamkowymi murami jest również miejsce na ognisko oraz ławeczki. Rodzinny piknik w takim miejscu z pewnością będzie niezapomnianym wrażeniem.

Zamek Księcia Henryka w Staniszowie na górze Grodna – szlak, dojazd, zwiedzanie

Cieplice Śląskie Zdrój – atrakcje w najbliższej okolicy

Co jeszcze warto zobaczyć w Kotlinie Jeleniogórskiej i Karkonoszach, czyli najbliższych okolicach Cieplic? Region jest niezwykle ciekawy, dlatego też lista atrakcji jest długa. Znajdziesz tutaj same niepowtarzalne miejsca, które warto zobaczyć:

  • Wieża widokowa na Sołtysiej Górze
  • Jelenia Góra z zabytkowym Rynkiem, Kościołem Łaski, Muzeum Karkonoskim, czy nowoczesną atrakcją Time Gates
  • Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
  • Wodospad Kamieńczyka z malowniczym wąwozem
Wodospad Kamieńczyka – szlak, zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby
  • Szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego z najpiękniejszą trasą na Śnieżne Kotły
  • Dolina Bobru z malowniczym szlakiem przez Borowy Jar do schroniska Perła Zachodu
  • Wieża Książęca w Siedlęcinie z niezwykłymi freskami o legendzie Lancelota
  • Zapora wodna w Pilchowicach (druga największa w Polsce)
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa
  • Pałac Sobieszów i interaktywne Centrum Przyrodniczo Edukacyjne Karkonoskiego PN
  • Dolina Pałaców i Ogrodów z pięknym pałacem Wojanów, Karpniki, Łomnica
  • Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie
Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie – szlaki, parking, cennik

Cieplice Śląskie Zdrój to niezwykle uroczy zakątek Jeleniej Góry. Jako uzdrowisko oferuje nam nie tylko atrakcje związane ze zdrowotną kuracją, zobaczymy tutaj również ciekawe zabytki z pięknym pałacem Schaffgotschów na czele, malownicze parki, a także nowoczesne muzeum przyrodnicze. Cieplice będą również świetnym pomysłem na weekendowy wypad z dzieckiem.

Plan Wypadu do Cieplic Śląskich Zdrój

Dojazd: Jelenia Góra – Cieplice Śląskie Zdrój

Parking: Cieplicka 11A, 58-560 Jelenia Góra

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach – 20 zł bilet normalny, 13 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: na zwiedzanie atrakcji Cieplic warto poświęcić cały weekend

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.1 30 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Remigiusz
Remigiusz
6 miesięcy temu

Palac Schaffgotschow ukończono w 1809 ma zatem 214 a nie125 kat