Pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim, na odcinku 42 km ciągnie się niezwykle malownicza dolina rzeki Bóbr. Ten uroczy zakątek Dolnego Śląska przepełniony jest widokowymi punktami, zamkowymi opowieściami oraz pięknymi jeziorami. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, czyli jednego z 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego.

Rzeka Bóbr swoje źródła ma w Czechach skąd po przepłynięciu 272 km wpada do Odry. W Polsce wije się pomiędzy zielonymi wzgórzami Sudetów Zachodnich. Wyznacza tutaj naturalną granicę pomiędzy Pogórzem Izerskim, a Górami i Pogórzem Kaczawskim. Cały obszar doliny, czyli aż 10 943 ha jest objęty od 1989 roku specjalną ochroną przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? Aż 3 sztuczne jeziora w tym najpiękniejsze Jezioro Pilchowickie z kamienną zaporą i kolejowym mostem. Dodatkowo ruiny zamku Wleń, wielki zabytek jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, czy klimatyczne schronisko Perła Zachodu. A do tego znajdziemy tutaj niezwykłe miejsca dla pasjonatów przyrody jak chociażby Borowy Jar, Dziki Wąwóz, czy Szwajcarię Lwówecką.

Ale to nie koniec atrakcji, bo całą dolinę warto przejechać też szlakiem rowerowym ER-6. Drugą opcja jest wybór jednego ze szlaków pieszych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Zdecydowanie cała Dolina Bobru to idealne miejsce na rodzinny wypad po moc wrażeń. Poznaj naszą propozycje 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Dolina Bobru – mapa atrakcji, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

1. Borowy Jar – Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Zwiedzanie Doliny Bobru najlepiej rozpocząć od strony Jeleniej Góry, a następnie podążać z nurtem rzeki. Borowy Jar to jedno z piękniejszych miejsc w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Ten 5 km szlak prowadzi z Jeleniej Góry do Siedlęcina. Niezwykle malowniczy odcinek rzeki oddziela tutaj Góry Kaczawskie po prawej stronie i Pogórze Izerskie po lewej.

Borowy Jar możemy pokonać jednym ze szlaków pieszych: żółty biegnie wzdłuż rzeki, a zielony to Szlak Zamków Piastowskich. Borowy Jar możemy również przejechać szlakiem rowerowym ER-6. Po drodze mamy okazję wejść na wieżę widokową Grzybek, stanąć pod imponującym mostem kolejowym, odwiedzić ruiny papierni, czy skosztować orzeźwiającej wody ze źródełka. Warto również wejść na górę Grapy, skąd roztacza się panorama na Jelenią Górę.


2. Wzgórze Krzywoustego Jelenia Góra – wieża widokowa Grzybek

Według miejscowej legendy książę Bolesław Krzywousty na jednym ze wzgórz Doliny Bobru założył gród, który miał być zalążkiem późniejszego miasta Jelenia Góra. Dziś na Wzgórzu Krzywoustego 375 m n.p.m. znajdziemy wieżę widokową o nazwie Grzybek.

35 metrowa wieża stanęła na górze w 1911 roku, czyli w 800 rocznicę budowy na wzgórzu zamku i zarazem początków istnienia miasta. Żeby wejść na taras widokowy musimy pokonać kręte kamienne schody. Z Grzyba roztacza się świetna panorama na Jelenią Górę oraz Karkonosze.

To darmowa atrakcja czynna od kwietnia do października: 8:00 – 20:00, od listopada do marca: 8:00 – 16:00.

2. Most kolejowy nad Bobrem

Podążając z nurtem rzeki Bóbr przez Borowy Jar idziemy traktem, który został nazwy Drogą Końca Świata. Pomiędzy drzewami wyłania nam się imponująca konstrukcja potężnego wiaduktu kolejowego. Był on kiedyś ważnym elementem linii kolejowej trasy Jelenia Góra – Zgorzelec.

Pierwszy wiadukt zbudowano tutaj w 1865 roku, niestety wycofujące się wojska niemieckie wysadziły go w powietrze w maju 1945 roku. Obecny most kolejowy jaki tutaj widzimy został odbudowany w latach 1951-53. Dalej na szlaku mijamy cudowne źródełko, elektrownię wodną Bobrowice III i IV oraz mały skansen z zabytkowymi turbinami.

3. Gościniec Perła Zachodu – atrakcje Doliny Bobru

Na stromym urwisku 320 m n.p.m. ponad taflą sztucznego jeziora Modre wznosi się schronisko Gościniec Perła Zachodu. Ten ponad 85 letni budynek to niezwykle chętnie odwiedzana atrakcja Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Tuż nad kamienną przepaścią jest zbudowany widokowy taras, na którym możemy usiąść i delektować się miejscowymi smakołykami, jak chociażby wyśmienitymi pierogami, pieczeniami czy lokalnymi nalewkami. Wraz z restauracją działa tutaj również gościniec (dawniej schronisko górskie PTTK), w którym możemy też wynająć pokój. Oprócz tarasu widokowego przy Gościńcu Perła Zachodu mamy możliwość wejścia na kamienną wieżę.

4. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – Jezioro Modre

Jezioro Modre to jeden z 3 sztucznych zbiorników, jaki zobaczymy w Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jest to zbiornik przeciwpowodziowy zbudowany w latach 1924-25. Zajmuje powierzchnię 8 ha i ciągnie się na odcinku 1 km. Rzeka Bóbr to bardzo niebezpieczna górska rzeka, która już nie raz doprowadziła do tragicznych powodzi. Dlatego też jest dziś wyposażona w zapory, tamy i jazy.

Jezioro niezwykle malowniczo wkomponowało się pomiędzy zielonymi wzgórzami i urwiskami Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Przy kamiennej zaporze działa również elektrownia wodna Bobrowice I. Dodatkowo nad Jeziorem Modrym zawieszona jest metalowa kładka. Wejść na nią możemy schodząc po kamiennych schodkach tuż przy Gościńcu Perła Zachodu.

Zdecydowanie warto zobaczyć od dołu imponujące skalne urwisko, na którym stoi schronisko. Po drugiej stronie jeziora wznosi się malownicza skała Wieżyca. Stąd możemy wrócić leśną ścieżką do początku szlaku Borowego Jaru, który biegnie drugą stroną rzeki Bóbr.

5. Wieża Książęca w Siedlęcinie – zabytek Doliny Bobru

Na prawym brzegu rzeki Bóbr w niewielkiej wsi Siedlęcin mamy okazję zobaczyć jedną z ciekawszych atrakcji jaką oferuje nam Doliny Bobru. Wieża Książęca w Siedlęcinie to XIV wieczna mieszkalna wieża, jedna z największych w Europie.

Zbudowana jest z kamienia i osiąga imponujące rozmiary. 4 piętra i piwnica zostały zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 20 x 14,5 m, dodatkowo cała konstrukcja była otoczona fosą. Pierwszym właścicielem wieży w Siedlęcinie był książę jaworski Henryk I, który rozpoczął budowę w 1313 roku. Później wieża trafiła w ręce jego bratanka, czyli Bolka II Małego, natomiast ostatnimi właścicielami był ród Schaffgotsch.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

Dlaczego wieża w Siedlęcinie jest tak cenna? To przede wszystkim oryginalny 700 letni zabytek, w którym zobaczymy najstarsze w Polsce drewniane stropy i więźby dachowe. Ale przede wszystkim jedyne na świecie zachowane średniowieczne malowidła w Wielkiej Sali, które opowiadają świecką historię, a w zasadzie legendę o sir Lancelocie z Jeziora.

Polichromia przedstawia cykl obrazów, które niczym komiks opowiadają o nieszczęśliwej miłości rycerza Okrągłego Stołu. Przemierzając kolejne kondygnacje wieży możemy między innymi obejrzeć film. Jest on świetnym wprowadzeniem do zwiedzania i dość szczegółowo opowiada o historii budowy wieży. 

Dodatkową atrakcją Książęcej Wieży w Siedlęcinie jest Targ pod Wieżą. W każdą sobotę od 10:00 do 13:00 lokalni rolnicy, rzemieślnicy i artyści rozkładają się ze swoimi produktami w zadaszonej wiacie przy wieży. Naturalne produkty, miejscowe miody, wyśmienite nalewki, drewniane naczynia, pachnące świece, świeże kwiaty, a do tego wyborne ciasta. Zdecydowanie warto odwiedzić wtedy Książęcą Wieżę w Siedlęcinie.

Godziny otwarcia wieży w Siedlęcinie: codziennie w miesiącach maj – październik od 9:00 do 18:00, natomiast listopad – kwiecień od 10:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu: 10 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 4 bezpłatnie.

6. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – Jezioro Pilchowickie

Największym jeziorem na rzece Bóbr i zarazem jednym z trzech sztucznych zbiorników jest jezioro Pilchowickie. Zajmuje powierzchnię 240 ha i ciągnie się niezwykle malowniczo wśród zielonych wzgórz Parku Krajobrazowego Doliny Bobru na odcinku 7 km.

Jezioro powstało w 1912 roku dzięki budowie drugiej pod względem wielkości zapory wodnej w Polsce. Jedną z atrakcji jeziora Pilchowickiego jest możliwość wynajęcia łódki lub rowerka wodnego w wypożyczalni przy zaporze lub przy stacji kolejowej. Od wschodniej strony jest również niewielka plaża z łagodnym zejściem na brzeg.

7. Zapora Pilchowice – druga największa zapora wodna w Polsce

W 1902 roku rozpoczęła się budowa największej zapory w dolinie rzeki Bóbr, która trwała 10 lat. Jak się okazało zapora Pilchowice to druga pod względem wielkości (zaraz po Solinie) największa zapora wodna w Polsce.

Jej wymiary to 67 m wysokości i 270 m długości. Poniżej zapory znajduje się największa na Dolnym Śląsku i czynna do dziś elektrownia wodna. Koszt budowy zapory wyniósł na ówczesne czasy 8 mln niemieckich marek.

8. Most kolejowy nad jeziorem Pilchowickim

W Pobliżu wsi Strzyżowiec, 40 m ponad taflą jeziora Pilchowickiego wznosi się jeden z najwyższych mostów kolejowych w Polsce. Został oddany do użytku w 1907 roku, natomiast ostatni pociąg przejechał po nim w 2017 roku. Konstrukcja 152 m mostu wspiera się na 2 betonowych filarach.

O moście w Pilchowicach zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy do sieci trafiła informacja, że ma zostać wysadzony w powietrze na potrzeby filmu Mission Impossible 7. Rozpętała się masowa akcja protestów, gdyż most znajdował się w oficjalnym rejestrze zabytków. Ostatecznie producenci wycofali się ze swoich zamiarów.

9. Dziki Wąwóz – Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Pomiędzy miejscowościami Maciejowiec, a Pokrzywnik, które leżą w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru zaczyna się krótki szlak przez Dziki Wąwóz do Dzikiego Wodospadu. Trasa z parkingu liczy zaledwie 550 m w jedną stronę i prowadzi wąską kamienistą ścieżką wzdłuż Maciejowickiego potoku.

Dziki Wodospad to niewielka kaskada, która utworzyła się na kilkumetrowym skalnym progu. Jednak podążając dalej żółtym szlakiem możemy dotrzeć aż do rzeki Bóbr (1,7 km). Dodatkowo w Maciejowicach warto zobaczyć dwór obronny i pałac, a także ośmioboczną kaplicę oraz mauzoleum rodziny von Kramsta, które znajduje się na terenie 29 ha parku.

10. Zamek Wleń – najstarszy zamek w Polsce

Zamek Wleń to książęca rezydencja Doliny Bobru. To również najstarszy murowany zamek na Dolnym Śląsku, a może i nawet w całej Polsce. 850 lat historii, a do tego przepiękne widoki na Karkonosze i Park Krajobrazowy Doliny Bobru to tylko kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Zamek Wleń (Lenno) wznosi się na wysokim wzgórzu Zamkowej Góry 384 m n.p.m. Góruje nad doliną malowniczo wijącej się rzeki Bóbr oraz sennym miasteczkiem Wleń, które możemy podziwiać z zamkowej wieży.

Choć do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie resztki jego murów, to i tak jest to warta odwiedzenia atrakcja Dolnego Śląska. Zwiedzając zamek indywidualnie, z przewodnikiem, albo podczas nocnego zwiedzania zamku mamy okazję poznać jego ciekawą historię, zachwycić się panoramą z okrągłej wieży, a przy okazji poznać pozostałe atrakcje miasteczka Wleń.

Zamek Wleń (Lenno) na Dolnym Śląsku – zwiedzanie, wieża widokowa

11. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – szlak rowerowy

Dolina Bobru to idealne miejsce dla wielbicieli dwóch kółek. Dodatkowo cały Park Krajobrazowy Doliny Bobru możemy przejechać szlakiem rowerowym ER-6. Trasa prowadzi z Jeleniej Góry przez malowniczy Borowy Jar, Książęcą Wieżę w Siedlęcinie, Jezioro Pilchowickie, Zamek Wleń, a kończąc w Lwówku Śląskim.

Szlak liczy 45 km w jedną stronę, więc śmiało można go pokonać w jeden dzień. Chociaż warto podzielić dystans na 2 dni i przy okazji zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje doliny rzeki Bóbr.

12. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – najciekawsze szlaki piesze

Dolina Bobru to zdecydowanie idealne miejsce zarówno dla osób początkujących, jak i rodzin z dziećmi. Co więcej, znajdziemy tutaj sporo widokowych miejsc, które warto odwiedzić. 

  • Góra Grapy to 470 m wzniesienie, które znajduje się na prawej stronie rzeki Bóbr. Na wzgórze możemy dotrzeć szlakiem z parkingu przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze. Trasa na szczyt liczy niecałe 2 km w jedną stronę (około 30 minut spaceru). Po drodze mijamy dodatkowo wzniesienie Złoty Widok 395 m n.p.m. Na szczycie Grapy znajdziemy malownicze skały ze słynnym Sośnikiem, z którego roztacza się panorama na Jelenią Górę i Karkonosze.
  • Trafalgar to widokowy punkt, na który możemy wejść zielonym szlakiem, a także Ścieżką Miłości (Poetów) od strony Borowego Jaru. Szczyt Trafalgaru to potężna skała otoczona barierką. Dystans 2,5 km  w jedną stronę od parkingu przy wieży Grzybek.
  • Kapitański Mostek to część wzgórza Stanek i świetny punkt widokowy, który znajduje się na skraju stromej skały tuż nad brzegiem Jeziora Pilchowickiego. Na szczyt możemy dotrzeć zielonym szlakiem od strony wsi Barcinek 1,7 km w jedną stronę (ok. 30 minut).
  • Szwajcaria Lwówecka to ciekawy labirynt skalny Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na szczyt wzniesienia możemy dostać się szlakiem ścieżki przyrodniczej. Lwóweckie skały są pewnego rodzaju bramą do PK Doliny Bobru. Najciekawsze formacje skalnych baszt osiągają imponującą wysokość 30 m. Co ciekawe, tutejsze skały posłużyły między innymi do budowy Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Natomiast po drugiej stronie potoku Srebrna warto odwiedzić równie piękne Panieńskie Skały (260 m n.p.m.).
Zamek Czocha – zwiedzanie atrakcji jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Dolnego Śląska, które zdecydowanie warto zobaczyć. Niezależnie czy chcesz go przemierzyć samochodem, szlakiem rowerowym, czy też pieszo ilość różnorodnych atrakcji z pewnością przypadnie do gustu każdemu. No bo gdzie indziej możemy zobaczyć tak dużo widokowych miejsc, malowniczych jezior i zarazem wyjątkowych zabytków.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments