Zamek Wleń to książęca rezydencja w Dolinie Bobru, to również najstarszy murowany zamek na Dolnym Śląsku, a może i nawet w całej Polsce. 850 lat historii, przepiękne widoki na Karkonosze oraz Park Krajobrazowy Doliny Bobru to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Zamek Wleń (Lenno) wznosi się na wysokim wzgórzu Zamkowej Góry 384 m n.p.m. Góruje nad doliną malowniczo wijącej się rzeki Bóbr oraz sennym miasteczkiem Wleń, które możemy podziwiać z zamkowej wieży. Zamek Wleń szczyci się mianem najstarszego murowanego zamku na Śląsku, a jego historia sięga X wieku. 

Choć do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie resztki zamkowych murów, to i tak jest to warta odwiedzenia atrakcja Dolnego Śląska. Zwiedzając zamek indywidualnie, z przewodnikiem, czy też podczas nocnego zwiedzania mamy okazję poznać jego ciekawą historię, zachwycić się malowniczymi widokami z okrągłej wieży, a przy okazji poznać pozostałe atrakcje miasteczka Wleń i Doliny Bobru.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa

Zamek Wleń – dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć do zamku Wleń? Najwygodniej jest kierować się obwodnicą miasta Wleń, później na ul. Wojska Polskiego, a następnie zboczem rezerwatu Góra Zamkowa. Zaparkować samochód możemy jedynie na poboczu pod informacyjną tablicą, zamek nie ma swojego parkingu.

Druga opcja to spacer na piechotę z centrum Wlenia. Na wzgórze dotrzemy w około 30 minut. Wystarczy zaparkować na rynku i dalej kierować się ulicą Górską, na szczyt zamkowego wzgórza biegnie szlak ścieżki przyrodniczej. Po drodze możemy dodatkowo zwiedzić ciekawe atrakcje.

Godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Zamek Wleń można zwiedzać codziennie, otwarty jest w miesiącach maj-październik 10:00-18:00, a w miesiącach listopad-kwiecień 10:00-16:00.


Cennik biletów wstępu 8 zł dorośli, 6 zł dzieci.

Zamek Wleń – historia i ciekawostki

Historia wleńskiego zamku sięga aż X wieku, kiedy jeszcze przed jego powstaniem na wzgórzu istniało grodzisko. W 1160 roku rozpoczęła się budowa najstarszej murowanej części zamku, czyli domu romańskiego. Właścicielem tej rezydencji był książę Bolesław Wysoki.

Z czasem zamek rozrastał się o dodatkowe pomieszczenia, jak chociażby kaplicę, wieżę mieszkalną, czy też największy średniowieczny dom zamkowy. Całość otaczał wysoki mur. Ostatecznie zamek rozrósł się między innymi za sprawą Bolka II Małego do części zamku górnego i średniego.

Niestety jego czasy świetności minęły dokładnie w 1646 roku, kiedy został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Opuszczona twierdza pozostała już na zawsze w stanie ruiny.

Zwiedzanie zamku Wleń

Zamek Wleń możemy zwiedzać w małych grupach z przewodnikiem lub indywidualnie. Dostajemy wtedy poglądową mapkę zamkowych pomieszczeń i samodzielnie wędrujemy po jego murach. Każda z komnat jest opisana, więc oczami wyobraźni możemy sobie uzmysłowić jak mogła wtedy wyglądać. Zdecydowanie pomagają w tym tabliczki z rysunkami zamku oraz zmianami, jakie w nim zachodziły na przestrzeni wieków.

Po kolei odwiedzamy więc dom romański, pozostałości kaplicy, część gotyckiej wieży mieszkalnej i ruiny domu mieszkalnego. Najciekawszą atrakcją jest zamkowa wieża, na którą możemy się wdrapać po krętych i wąskich schodach. Roztacza się z niej panorama na miasteczko Wleń, Dolinę Bobru, Góry Kaczawskie i Karkonosze.

Na zwiedzanie zamku wystarczy nam około 30 minut. Jednak w połączeniu z pozostałymi atrakcjami, jakie warto zobaczyć w miasteczku oraz jego najbliższej okolicy warto przeznaczyć cały dzień.

Ścieżka Przyrodnicza wokół wleńskiego zamku

Dodatkową atrakcją, jaką warto przemierzyć w okolicy zamku Wleń jest ścieżka przyrodnicza, która prowadzi do balkonu św. Jadwigi. Na trasie możemy zobaczyć również kościół św. Jadwigi, opartą o pałacowy mur pytę epitafijną z 1591 roku, czy odbudowywany pałac w Łupkach. Ścieżka ma długość 1,2 km, a na jej przejście potrzebujemy około 40 minut.

Wleń – atrakcje dolnośląskiego miasteczka

Spacerując po wąskich uliczkach Wlenia mamy wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Senne miasteczko już dawno straciło swój dawny blask, ale mimo to wciąż jest ciekawą atrakcją do odwiedzenia.

Sercem miasta jest niewielki rynek z zabytkowymi kamienicami i 200 letnim ratuszem, przed którym stoi pomnik gołębiarki. Co ciekawe, jest to upamiętnienie miejscowych targów gołębiami. Warto w mieście jeszcze odwiedzić ruiny ewangelickiego kościoła, wspomniany wcześniej Pałac Wleń, a także Pałac Książęcy we Wleniu, w którym obecnie działa hotel.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

Wielowiekowa historia zamku Wleń (Lenno), piękne widoki z okrągłej wieży, sąsiedni Pałac Lenno, a do tego wijąca się w dolinie rzeka Bóbr to kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Wleń. To świetny kierunek na rodzinny wypad z dzieckiem po malowniczym Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.

Plan Wypadu do zamku Wleń

Dojazd: Zamek Lenno, 59-610 Wleń

Parking: brak parkingu przy zamku, jest możliwość postoju wzdłuż drogi, współrzędne 51.016487, 15.661731

Bilety Wstępu:

  • Zamek Wleń – 8 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments