Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kraj Wikingów, piwa Carlsberg, milionów rowerów, niezwykle dynamicznej pogody, a przy tym wszechobecnego luzu. Dania to najmniejszy ze skandynawskich krajów, położony na ponad 400 wyspach. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć niezwykłe atrakcje jak chociażby miejsce, w którym Bałtyk łączy się z Morzem Północnym, zatopioną w piasku latarnię, czy też najwyższe nad morzem Bałtyckim klify.

Czy Dania to dobry kierunek na wakacje i czy warto jechać do Danii? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie kiedy po raz pierwszy przychodzi mu do głowy taki plan. Zdecydowanie to ciekawy kierunek zarówno na krótki weekendowy wypad do Kopenhagi, czy też dłuższą wakacyjną podróż. Dania zaskakuje przyrodniczymi cudami natury, nowoczesną architekturą, czy wielowiekowymi zabytkami, a jej atrakcje są bardzo różnorodne.

Dlaczego warto jechać do Danii? To świetny kierunek dla osób, które lubią podziwiać widokowe klify, odkrywać klimat małych miasteczek, podróżować rowerem, a na dodatek latem nie przepadają za upałami. W tym wpisie znajdziesz listę 25 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć w Jutlandii oraz na wyspach Fionia, Zelandia i Møn.

Dania – pogoda, praktyczne informacje, waluta, ciekawostki

Wybierając się do Danii musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze Dania jest dość droga! Linie lotnicze kuszą nas ofertami tanich lotów do Kopenhagi, czy szwedzkiego Malmö. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nie jest to tani kierunek. Nocleg hostelu to wydatek 300-400 zł za dobę. Dlatego bardzo popularne są tutaj pola namiotowe i kempingi. Ciekawą opcją są darmowe noclegi w specjalnych wiatach, które są wyposażone w dach, miejsce na ognisko i toaletę.

Jaka jest waluta w Danii? Obowiązującą walutą jest tutaj duńska korona. Jakie są ceny w Danii i czy w Danii jest drogo? Ceny Danii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Średni koszt śniadania dla jednej osoby na mieście to 100 DKK (60 zł), a za obiad zapłacimy 170 DKK (100 zł). Chyba, że wybierzemy opcję żywienia się duńskimi hot-dogami 55 DKK sztuka.


Kiedy najlepiej jechać do Danii? Pogoda w Danii jest dość dynamiczna. Jednego dnia może świecić słońce, mocno wiać i padać. To również dość chłodny kraj jeśli chodzi o temperaturę. Jeżeli wybierasz się do Danii w okresie wakacji to temperatura rzadko kiedy przekracza 20°C w dzień. Noce są dość chłodne około 15 stopni. Co więcej, sierpień jest również najbardziej deszczowym miesiącem. Wiosną i jesienią temperatura nie przekracza 10 stopni. Ale za to zimy są tutaj łagodne i zazwyczaj nie ma mrozu.

Jak się jeździ po Dani? Zdecydowanie Dania to bardzo bezpieczny kierunek podróży. Jeśli wybierasz się swoim samochodem to przejazd autostradami masz bezpłatny. Jednak są w Danii dwa płatne mosty, czyli most Storebæltsbroen, który łączy wyspę Fionia z Zelandią, a także most do szwedzkiego Malmö.

Dania i jej najciekawsze atrakcje – mapa

1. Rubjerg Knude – zasypana latarnia morska i najwyższy klif Morza Północnego Danii

Jedną z najciekawszych turystycznych atrakcji Danii jest zasypana przez ruchome wydmy latarnia morska Rubjerg, która tonie w “morzu piasku”. Latarnia stanęła w 1900 roku na zboczu największego 90 metrowego klifu na duńskim wybrzeżu Morza Północnego.

Jednak z czasem porywisty wiatr przesuwał wydmowy piasek i zasypywał latarnię coraz bardziej. W końcu jej światło zaczęło ginąć w wydmowych wzgórzach. Po 68 latach latarnię wyłączono, ale zasypujący ją piasek nie był jedynym zagrożeniem. 

Wysoki klif zaczął się również osuwać, więc zapadła decyzja o jej przeniesieniu. W 2019 roku 70 tonowego kolosa przetransportowano 70 m w głąb lądu. Dziś wejście do latarni jest możliwe i darmowe, a z jej widokowego tarasu roztacza się zjawiskowa panorama na wydmy oraz stromy klif Morza Północnego.

Jak dostać się do najpiękniejszej wydmy w Danii? Parking jest w miejscowości Rubjergvej 256, 9480 Løkken. Stąd ruszamy pieszo 1,2 km wąską drogą, albo korzystamy z podwózki traktora, który w specjalnej przyczepie dowozi turystów pod wydmę.

Kolejną opcją jest dojście czerwonym szlakiem od strony Nr. Lyngby (1,5 km) lub spod kościoła Lønstrup (1,8 km). Warto pamiętać, że wydma Rubjerg choć jest malownicza, jest również niezwykle wietrznym miejscem. Warto się zatem odpowiednio przygotować i dobrze zakryć twarz oraz oczy.

2. Dania Kopenhaga – najciekawsze atrakcje stolicy

Miasto rowerów, pięknych pałaców i nowoczesnych atrakcji. Kopenhaga to niezwykle urocza stolica, przepełniona jest wielowiekowymi zabytkami. Wizytówką i zarazem najpiękniejszym zabytkiem Kopenhagi jest zamek Rosenborg. Zdecydowanie najgwarniejszym, najpopularniejszym i najbardziej Instagramowym miejscem w Kopenhadze jest nadbrzeże Nyhavn.

Stolica Danii to zdecydowanie miasto pałaców, wśród najciekawszych znajduje się chociażby słynna królewska rezydencja Amalienborg, pałac Christiansborg, w którym urzęduje parlament, czy też pałac Frederiksberg ze zjawiskowym parkiem.

W Kopenhadze warto również odwiedzić Ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki Europy, słynny pomnik Małej Syrenki, czy też niezwykle kolorową, a zarazem tajemniczą dzielnicę Christiana, w której rządzą hipisi, artyści i narkotykowi dealerzy. Więcej ciekawostek o Kopenhadze, plan zwiedzania miasta i najciekawszych atrakcji znajdziesz w osobnym wpisie.

Kopenhaga (Dania) – atrakcje, zabytki, 15+ ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na weekend

3. Grenen – miejsce, w którym spotyka się Bałtyk i Morze Północne

Przylądek Grenen to najdalej na północ wysunięty punkt Danii. To również wyjątkowe miejsce, w którym zderzają się fale dwóch mórz, czyli Bałtyku i Morza Północnego. Żeby tutaj dotrzeć musimy kierować się do Skagen, które leży na samym krańcu Jutlandii. Wędrując z ostatniego parkingu plażą od strony Bałtyku po 1,5 km docieramy do Grenen. 

Wąska mierzeja wchodzi w głąb kłębiących się fal, które jakby walcząc ze sobą zderzają się. Morskie prądy są tutaj wyjątkowo silne, dlatego kąpiel w morzu jest zabroniona. Kolejna ciekawą atrakcją Skagen jest rezerwat fok, które możemy podglądać podczas odpoczynku na plaży.

Oprócz tego zobaczymy tu również bunkry, jakie są pozostałością po toczonych walkach II wojny światowej. W jednym z bunkrów urządzona jest nawet wystawa muzealna. Natomiast z tarasu widokowego szarej latarni Skagen możemy podziwiać panoramę całego przylądka Grenen.

4. Møns Klint – najwyższe klify na Bałtyku

Jedną z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Danii są ponad 128 metrowe ściany białych klifów na wyspie Møn. Te zapierające dech formacje skalne ciągną się na odcinku 8 km. To świetny widokowy punkt na morze Bałtyckie, a także cud przyrody, jaki znalazł się na liście biosfery UNESCO.

Granią klifów biegnie malowniczy szlak z widokowymi tarasami, na który możemy dojść chociażby drewnianą kładką otoczoną przez bukowy las. Co więcej, jeśli pokonamy kilkaset schodów dotrzemy również nad plażę. Dopiero z dołu widzimy i zarazem czujemy potęgę tych imponujących klifów. Møns Klint to atrakcja Danii, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

Møns Klint – białe klify Danii, czyli największe klify na Bałtyku

5. Frederiksborg – najpiękniejszy zamek Danii

Frederiksborg Slot to najpiękniejszy, wręcz oszałamiający swoim blaskiem zamek w Danii. Położony jest na 3 małych wysepkach jeziora Hillerød. Ociekające złotem komnaty, zjawiskowe dzieła sztuki, a do tego bajkowe ogrody, to tylko kilka z powodów, dla których koniecznie trzeba odwiedzić Frederiksborg Castle.

Zwiedzając zamek nasz zmysł wzroku szaleje, bo to co widzimy jest nie tylko piękne, ale wręcz onieśmiela. Już z zewnątrz zamek budzi zachwyt, jego sylwetka ze strzelistymi wieżami odbija się w błękitnej tafli jeziora. Na wejściu wita nas dodatkowo szumiąca fontanna Neptuna.

Natomiast we wnętrzu zobaczymy największą w Danii kolekcję portretów. Zwiedzamy ją niczym gigantyczny rodzinny album Danii. Oprócz tego zachwycająca jest złota kaplica, Wielka Sala oraz zamkowe ogrody.

Frederiksborg Castle – najpiękniejszy zamek i świetna atrakcja Danii

6. Bovbjerg Lighthouse – bajkowe klify Morza Północnego

Jedną z najpiękniej usytuowanych latarni morskich w Danii jest zdecydowanie 26 m Bovbjerg Fyr, która stoi na brzegu 41 m klifu. Silne wiatry i specjalne powietrzne prądy wykorzystują tutaj paralotniarze. Latarnia Bovbjerg została zbudowana w 1877 roku jako jedna z pierwszych na zachodnim wybrzeżu Danii. Żeby żeglarze nie mylili jej z białymi wieżami kościołów w sąsiednich miejscowościach Ferring i Trans, została pomalowana na czerwono.

Ostatni latarnik opuścił ją dopiero w 2003. Obecnia Fyr Bovbjerg jest również ośrodkiem kultury, możemy zobaczyć tutaj ciekawe wystawy (zmienia się co 2 miesiące), albo wziąć udział w koncercie. Przy latarni działa również kawiarnia z piękną przeszkloną werandą i sadem. Jej specjalnością są domowe ciasta i kawa z dolewką. W każdą środę od maja do października możemy ze szczytu latarni zjechać po linie.

Kolejną atrakcję są również wysokie 41 m klify. W wietrzne dni możemy spotkać tutaj fruwających nad naszymi głowami paralotniarzy. Warto zejść drewnianymi schodami na brzeg plaży i zobaczyć również ogrom klifów od dołu. To zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji Jutlandii i zachodniej części Danii.

Godziny otwarcia Bluvbjerg Fur: styczeń (nieczynne), w pozostałych miesiącach czynne od wtorku do niedzieli (poniedziałki nieczynne): luty-marzec oraz listopad-grudzień 13:00-16:00, kwiecień-maj 13:00-17:00, czerwiec i wrzesień 12:00-17:00, lipiec-sierpień 11:00-17:00, październik 12:00-17:00.

Cennik biletów wstępu: dorośli 25 DKK, dzieci 5-14 lat 10 DKK.

7. Morze Wattowe – największa samochodowa plaża Danii

Morze Wattowe to niezwykły cud przyrody całej Europy. To jedyne w swoim rodzaju morze, po którym dosłownie możemy chodzić. Każdego ranka odsłania swoje morskie dno, by wieczorem ukryć je na nowo pod falami. Miliony ptasich rodzin, nieskażona ludzką ręką przyroda i szerokie plaże wyspy Rømø to niepowtarzalne atrakcje, jakie warto zobaczyć.

Morze Wattowe tak naprawdę nie jest morzem, a szerokim nawet na 30 km, płytkim akwenem, jaki tworzą watty, czyli równiny, które odsłaniają się podczas odpływów morza. Co ciekawe, cały obszar Morza Wattowego jest objęty specjalną ochroną przez rezerwaty.

Tutejsze przyrodnicze walory doceniają w szczególności miliony ptaków, które osiedlają się na wodno-błotnym terenie. Każde z państw utworzyło również na terenie Morza Wattowego również parki narodowe. Dodatkowo cały obszar trafił na listę przyrodniczych skarbów UNESCO.

Morze Wattowe Dania – wyspa Rømø i Mandø , największa samochodowa plaża Danii, atrakcje UNESCO

8. Dania Stevns Klint i kościół na klifie Højerup – przyrodnicze atrakcje UNESCO

Zaledwie 60 km na południe od Kopenhagi, ponad niebieskimi falami Bałtyku wznoszą się białe wapienne ściany klifu Stevens. To świetna atrakcja Danii, która znalazła się na przyrodniczej liście UNESCO. Jednak oprócz zjawiskowych klifów mamy okazję zobaczyć tutaj również niezwykły kościół Højerup, którego część osunęła się w morskie otchłanie.

Przyrodnicze walory klifów Stevns co roku doceniają tysiące turystów, którzy przemierzają pieszo lub rowerem ich widokową grań. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto tutaj przyjechać. Zjawiskowy kościół Højerup na klifie, który osunął się do morza, latarnia morska Stevns, czy też zaciszne kamieniste plaże to najciekawsze atrakcje wschodniej części Zelandii.

Stevns Klint i kościół na klifie Højerup – przyrodnicze atrakcje UNESCO Danii

9. Vigsø Battery – ukryte w Morzu Północnym bunkry Gangu Olsena

Pozostałością po czasach II wojny światowej na duńskim wybrzeżu są liczne bunkry. Jednak największe i zarazem najbardziej spektakularne “miasto bunkrów” możemy zobaczyć w duńskiej miejscowości Vigsø na wybrzeżu Morza Północnego.

Bateria Vigsø składa się z aż 46 bunkrów, w tym 4 dział, bunkra obserwacyjnego, stanowiska dla karabinów maszynowych, czy dział przeciwlotniczych. W sumie w bunkrach mogło przebywać 144 żołnierzy.

Co ciekawe, bunkry Vigsø możemy również zobaczyć w kultowym duńskim filmie “Gang Olsena”, który był kręcony w 1971 roku. Dziś jedynie część bunkrów leży na plaże, większość została pochłonięta i zalana szumiącymi falami Morza Północnego.

10. Ribe – najstarsze miasto Danii

Wąskie brukowane uliczki, małe kolorowe domki w średniowiecznym centrum miasta, a do tego potężna katedra i niezwykła wielowiekowa historia. To wszystko tworzy wyjątkowy klimat najstarszego miasta w Danii. Poznaj najciekawsze atrakcje i zabytki Ribe, czyli miasta Wikingów.

Ribe to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Danii. Historia miasta sięga 710 roku, a więc jest to najstarsze miasto w Danii. Co warto tutaj zobaczyć? Najstarszą katedrę w Danii i jedyny w kraju 5 nawowy kościół. Najciekawsze w Danii żywe muzeum Wikingów, czyli Ribe VikingeCenter.

Ribe – najciekawsze atrakcje i zabytki najstarszego miasta Danii, co warto zobaczyć?

11. Bulbjerg Fuglefjeld – zjawiskowy klif z ptasim rezerwatem

Co ciekawego można zobaczyć w Danii? 47 metrów ponad poziomem Morza Północnego w Jutlandii wznosi się klif Bulbjerg Fuglefjeld. Ten zjawiskowy skalny kolos upodobały sobie w szczególności ptaki. Zawładnęły nim do reszty tworząc na skale setki gniazd. Łącznie gniazduje tutaj około 1000 rybitw.

To jedyny taki rezerwat na lądzie w Danii. Klif ciągle się zmienia, bo wzburzone morze co roku pochłania kolejne skrawki wapiennych skał. Oprócz tego szczyt klifu jest świetnym widokowym punktem. Roztacza się stąd zjawiskowa panorama na Morze Północne oraz niezwykle szerokie złociste plaże.

Co ciekawe, w głębi klifu ukryta jest również ciekawostka historyczna, jaką jest bunkier. Możemy zajrzeć do jego wnętrza i zobaczyć wystawę poświęcona zarówno geologii Bulbjerg, ptasiej górze, jak i historii okresu okupacji II wojny światowej, kiedy klif był miejscem radarowym i nasłuchowym.

12. Dania Odense – atrakcje miasta H.C. Adnersena

Co warto zobaczyć w Danii z dzieckiem? Odense to trzecie największe miasto Danii, które leży na wyspie Fionia. To niezwykle klimatyczne miasteczko z wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami i szlakiem baśni. Właśnie tutaj na świat przyszedł H.C. Andersen, czyli najsłynniejszy baśniopisarz na świecie.

Bezsprzecznie miasto, w którym urodził się H.C. Andersen jest wartym odwiedzenia punktem na wyspie Fionia. Co więcej, Odense może poszczycić się mianem jednego z najstarszych miast w Danii z ponad 1 000 letnią historią. Jednak nie brakuje tu również innych ciekawych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego skansenu 200 letniej wsi Fionii, czy multimedialnego muzeum Andersena.

Odense (Wyspa Fionia) – atrakcje miasta H.C. Adnersena

13. Nørre Vorupør – miasto surferów

Nørre Vorupør to jedno z najchętniej odwiedzanych małych miasteczek w Thy National Park. Rybackie łodzie zaparkowane na plaży, molo, które wcina się w głąb morza, a do tego dziesiątki surferów, próbujących swoich sił na deskach. To zdecydowanie ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzić. Co więcej, Vorupør to również jedna z największych wiosek rybackich na zachodnim wybrzeżu Jutlandii.

14. Latarnia Morska Blåvandshuk – najdalej na zachód wysunięty punkt Danii

W najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Danii w Horns Bjerge, na najwyższej wydmie w okolicy, dokładnie 18 metrów nad poziomem morza stoi latarnia morska Blåvandshuk. 170 schodów, tyle dzieli nas od zobaczenia zjawiskowej panoramy ze szczytu 55 metrowej latarni.

Aż 40 kilometrów (23 mile morskie) to zasięg, do którego dociera światło latarni morskiej Blåvandshuk. Dzięki niej ta część Morza Północnego jest bezpieczna już od 1900 roku. Co ciekawe, jeszcze do wybuchu I wojny światowej na latarni funkcjonowała również stacja telegraficzna. Pracownicy nadawali telegrafy za pomocą alfabetu morse’a. Zdecydowanie latarnia morska Blåvandshuk to jedna z ciekawszych atrakcji, jaką możemy zobaczyć na wybrzeżu Danii oraz w zachodniej Jutlandii.

Latarnia Morska Blåvandshuk – najdalej na zachód wysunięty punkt Danii

15. Råbjerg Mile – największa ruchoma wydma w Danii

Wędrując w kierunku najdalej na północ wysuniętego punktu Danii mamy okazję zobaczyć największą ruchomą wydmę w północnej Europie. Råbjerg Mile to aż 3,5 mln m3 piasku. W najwyższym miejscu osiąga 40 m wysokości, a więc jest również świetny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zarówno Morze Północne jak i Bałtyk. 

Co ciekawe, każdego roku wydma przesuwa się o około 15 m na północny wschód. Według obliczeń za 100 lat wydma zasypie drogę do Skagen. Niestety próby powstrzymania wydmy nie dają rezultatów, a nasadzone drzewa szybko giną pod złocistym piaskiem.

Jednym z dowodów potęgi ruchomej wydmy jest zasypany kościół na przedmieściach Skagen. Z potężnej świątyni na powierzchni została jedynie część wieży. Zdecydowanie ruchoma wydma Råbjerg Mile to niezwykle ciekawa przyrodnicza atrakcja Danii.

16. Dania Park Narodowy Thy – najciekawsze atrakcje największej pustyni Danii

Wzburzone fale Morza Północnego, złociste szerokie plaże, ciągnące się po horyzont wydmowe wzgórza, które rzeźbi wiatr, a do tego ukryte w dolinach błękitne jeziora i różowe wrzosowiska. Właśnie takie połączenie wciąż dzikiej i nieskażonej przyrody możemy zobaczyć w Thy Park Narodowy, czyli jednego z 6 parków w Danii.

Wielbiciele rowerowych wycieczek mogą przemierzać szlaki Parku Narodowego Thy, które wiją się pomiędzy wydmami. Natomiast pasjonaci wędrówek powinni koniecznie zdobyć wzgórze Isbjerg, które serwuje wyjątkową panoramę. Do atrakcji wartych odwiedzenia warto dorzucić morskie latarnie, czy zabytkowe kościoły, które chce pochłonąć piasek.

Park Narodowy Thy – najciekawsze atrakcje największej pustyni Danii

17. Lindholm Høje – największe w Danii cmentarzysko Wikingów

Jednym z najważniejszych zabytków epoki Wikingów w Dani jest cmentarzysko Lindholm Høje. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć prawie 700 grobów, które odznaczają ułożone z kamieni wzory w kształcie owalu, trójkąta, czy statku. Najstarsze nagrobki pochodzą z 400 rok n.e. Cmentarz był używany do X wieku. Ze szczytu kopca roztacza się panorama na miasto Lindholm.

Dodatkową atrakcją Lindholm Høje jest muzeum Wikingów, które składa się z 2 wystaw. Pierwsza poświęcona jest życiu Wikingów na Lindholm Høje, poznajemy tutaj jak wyglądało ich codzienne życie. Ciekawą nowoczesną atrakcją jest wirtualny hełm Wikinga, kiedy go założymy, przenosi nas do multimedialnej łodzi, którą wiosłujemy. Natomiast druga czasom starożytnym na okolicznych terenach.

Muzeum wikingów jest czynne wtorek-niedziela w godz. 10:00-17:00.

Cennik biletów wstępu: 90 DKK dorośli, dzieci do 18 lat bezpłatnie.

18. Voergaard Slot – najpiękniejszy zamek Jutlandii

W północnej Jutlandii znajduje się jeden z ciekawszych zamków Danii. Renesansowy zamek Voergaard może pochwalić się ponad 400 letnią historią. Już z zewnątrz zamek prezentuje się bardzo okazale, zbudowany jest z czerwonej cegły, przybiera kształt litery L i otoczony jest fosą. Dodatkowo zdobią go ośmioboczne wieże, elegancka brama, do której dostajemy się również ceglanym mostem.

Wnętrze zamku Voergaard jest bardzo bogate, ale jego największym skarbem jest kolekcja dzieł sztuki, którą w 12 wagonach przywióz z Francji hrabia Ejnar Oberbech-Clausen. Duńczyka, który po ślubie odziedziczył majątek swojej zamożnej żony.

Dodatkową atrakcją zamku Voergaard są jarmarki organizowane na terenie parku. Obok parkingu znajduje się dodatkowo kawiarnia ze sklepem, w którym można kupić regionalne wina, piwa oraz rękodzieło.

Cennik biletów wstępu: 120 DKK dorośli, 60 DKK dzieci. Średni czas zwiedzania 1,5-2h.

Godziny otwarcia zamku Voergaard: codziennie 10:00-16:00.

19. Dania Park Narodowy Mols Bjerge – najciekawsze atrakcje

Park Narodowy Mols Bjerge to niezwykle różnorodny zakątek Danii. Polodowcowe wzgórza, ukryte w dolinach jeziora, widokowe wzgórza, a do tego wrzosowiska, ciekawe zabytki oraz tajemnicze kopce. W parku Mols Bjerge znajdziemy świetne atrakcje wschodniej części Jutlandii oraz przyrodnicze cuda, jakie oferuje Dania.

Park Narodowy Mols Bjerge powstał w 2009 roku, a zajmuje powierzchnię 180 km2. Największym skarbem parku są morenowe wzgórza, które porastają łąki z pastwiskami oraz wrzosowiska. Właśnie takie warunki przyrodnicze upodobały sobie rośliny i zwierzęta, zagrożone wyginięciem, jak chociażby jaszczurka polna.

Mols Bjerge Park Narodowy – najciekawsze atrakcje

20. Latarnia morska Lyngvig Fyr

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Danii możemy zwiedzić wiele latarni morskich, które są drogowskazem dla statków podróżujących po wzburzonych wodach Morza Północnego. Jedną z ciekawszych jest Lyngvig Lighthouse. Jej smukła owalna i śnieżnobiała konstrukcja jest widoczna już z daleka.

38 m latarnia leży na wydmowym półwyspie pomiędzy miejscowościami Søndervig i Hvide Sande. Została zbudowana na terenie Jutlandii Zachodniej w 1906 roku po tragicznym w skutkach utknięciu na mieliźnie norweskiego parowca SS Avona. Do obsługi latarni Lyngvig było zatrudnionych aż 3 latarników. Wszyscy mieszkali ze swoimi rodzinami w sąsiednim domu latarnika z dala od jakichkolwiek miast, na krańcu świata.

Dziś na szczyt latarni możemy wdrapać się pokonując 223 krętych schodów. Mamy stąd piękny widok na wzburzone i wietrzne Morze Północne, ciągnące się po horyzont wydmy oraz wrzosowiska. Świetną atrakcją z dreszczykiem emocji jest zjazd z tarasu widokowego na linie. Ubrani w specjalne przyrządy do wspinaczki możemy skorzystać z takiej okazji w każdą środę. Również wtedy organizowane są wieczorne zwiedzania latarni.

Godziny otwarcia latarni Lyngvig: listopad-marzec 11:00-16:00, środy 11:00-19:00, kwiecień-czerwiec 10:00-17:00, środy 10:00-21:00, lipiec-sierpień 10:00-18:00, środy 10:00-22:00, wrzesień-październik 10:00-17:00, środy 10:00-20:00.

Ceny biletów: 75 DKK, dzieci do 18 roku życia mają wstęp bezpłatny.

21. Vikingekongens Ladby – grobowiec króla Wikingów

Zaledwie 18 km na zachód od Odense możemy zwiedzić Vikingekongens Ladby, czyli Muzeum Wikingów Ladby. Właśnie tutaj możemy zobaczyć wyjątkowy grobowiec króla wikingów, którego pochowano w 925 roku na wielkiej 22 m łodzi. Jest to prawdziwy fenomen, gdyż ciała wikingów zazwyczaj palono na jeziorze. Tutaj łódź wypełniona była dziesiątkami ciał zwierząt (11 koni i 4 psów) oraz kosztowności, które miały towarzyszyć wodzowi w jego pośmiertnej podróży.

Dodatkowo w Ladby (Dania) możemy zobaczyć niewielkie muzeum, a latem organizowane są tu również atrakcje i zabawy na świeżym powietrzu, jak strzelanie z łuku, czy rzeźbienie w drewnie. warto też wybrać się w rejs po jeziorze prawdziwym statkiem wikingów. Dokładny adres Vikingevej 123, 5300 Kerteminde, Dania.

Latem muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10:00-17:00.

Cennik biletów wstępu 100 DKK, dzieci do 18 lat bezpłatnie.

22. Ruiny zamku Kalø – Dania i jej historyczne atrakcje

Zamek Kalø to jedna z ciekawszych historycznych atrakcji Dani, która serwuje nam podróż w czasie i to aż o 7 wieków wstecz. Żeby dojść do zamku musimy najpierw przejść usypaną groblą, która prowadzi na zamkową wyspę. Co ciekawe, to najdłuższa, bo aż 500 m oryginalna średniowieczna droga

Zamek Kalø był obiektem wręcz nie do zdobycia. Zbudował go król Erik Menved w XII wieku. Jednym z najsłynniejszych więźniów na zamku był Gustaw Waza, późniejszy król Szwecji. Dziś zamek jest w stanie ruiny, a więc jak większość twierdz nie przetrwał próby czasu. Wejście na jego teren jest bezpłatne, a z nowoczesnego tarasu widokowego roztacza się panorama na okoliczne wzgórza oraz zatokę Kalø.

23. Esbjerg – zjawiskowy pomnik Men by the Sea

Niezwykle ciekawym miejscem w Esbjerg, czyli jednym z największych portów Danii na zachodnim wybrzeżu jest pomnik Men by the Sea, czyli mężczyźni na morzu.

To 9 metrowy pomnik 4 siedzących mężczyzn. Położony jest na plaży Sædding w sąsiedztwie Muzeum Rybołówstwa i Morza. Pomnik powstał w 1995 roku w 100 rocznicę powstania gminy Esbjerg. Dziś jest to ciekawa i zarazem darmowa atrakcja miasta oraz zachodniej Jutlandii.

24. Dania Porskær Stenhus – atrakcje Wikingów, kamienny grobowiec

Niczym brytyjski Stonehenge również w parku Mols Bjerge możemy odkryć nietypowy grobowiec, który powstał ponad 3 tys. lat p.n.e. Ten największy kamienny krąg w Danii służył zarówno jako miejsce pochówku, jak i religijnego kultu.

Otacza go 23 potężne kamienie, natomiast w centralnej części znajduje się specjalna komora z ułożonym na szczycie 12 tonowym kamieniem. Jakim cudem udało się go tam umieścić? Tego chyba nie dowiemy się nigdy.

25. Vejle – najnowocześniejsze miasto Danii

W centralnej części Jutlandii mamy okazję zobaczyć niezwykle fascynujące pod względem architektonicznym miasto Danii, czyli Vejle. Z pozoru zwyczajne portowe miasteczko wyróżniają dwa wyjątkowe budynki.

Apartamentowiec w kształcie fali oraz Fjordenhus, czyli wyrastający niczym fiord z wody 30 metrowy budynek. Obie niezwykłe konstrukcje znajdują się w sąsiedztwie portu, roztacza się stąd również imponująca panorama na potężny most Vejle Fjord Bridge.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments