Wąskie brukowane uliczki, małe kolorowe domki w średniowiecznym centrum miasta, a do tego potężna katedra i niezwykła wielowiekowa historia. To wszystko tworzy wyjątkowy klimat najstarszego miasta w Danii. Poznaj najciekawsze atrakcje i zabytki Ribe, czyli miasta Wikingów.

Ribe to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Danii. Historia miasta sięga 710 roku, a więc jest to najstarsze miasto w Danii. Wszystko zaczęło się od budowy niewielkiego drewnianego kościoła, którą zarządził św. Oskar, czyli ówczesny biskup Bremy i Hamburga.

Wtedy też Ribe zaczęło być ważnym ośrodkiem handlu Europy ze Skandynawią. Co więcej, Ribe było również miastem królewskim, niestety zamek nie przetrwał do dziś. Swoją pozycję Ribe straciło dopiero w XIX wieku, kiedy zbudowano port w Esbjergu.

Jednak miasto zachowało swój niepowtarzalny klimat, a spacerując po jego pięknych uliczkach możemy zanurzyć się przy okazji w wyjątkowej ponad 1300 letniej historii miasta. Niezwykła katedra, genialne Centrum Wikingów i sąsiedni Park Narodowy Morza Wattowego to tylko kilka z atrakcji, dla których warto odwiedzić Ribe.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Ribe – dojazd, parking, mapa atrakcji

Jak najwygodniej dotrzeć do Ribe? Miasto leży w południowo-zachodniej Jutlandii, 32 km od portu Esbjerg oraz 50 km od granicy z Niemcami. Bezpłatny parking w Ribe jest przy ulicy Saltgade 21, 6760 Ribe, Dania. Natomiast samo centrum miasta najlepiej zwiedzać pieszo.

Ribe – atrakcje i zabytki, zwiedzanie

Co warto zobaczyć w Ribe? Spacer po mieście rozpoczynamy deptakiem na ulicy Nederdammen. Tuż obok jest Punkt Informacji Turystycznej, warto do niego zajrzeć żeby dostać chociażby mapkę.


Dalej idziemy wąskimi uliczkami Ribe, mijamy mnóstwo sklepików, galerii artystycznych, restauracji i kawiarni. Ulica tętni życiem, można też spotkać miejscowych grajków, którzy zabawiają turystów.

Mijamy młyn wodny, a dalej przechodzimy przez most na rzece Ribe Å, skąd pięknie prezentuje się przystań. W oddali widać już górującą ponad miastem katedrę, czyli największy zabytek Ribe.

Wcześniej jednak możemy przespacerować się wzdłuż przystani do miejsca, gdzie stał kiedyś zamek w Ribe. Wyraźnie widać tutaj fosę, którą do dziś zalewa woda. Na widokowym kopcu stoi pomnik królowej Dagmar. To świetna miejscówka z panoramą Ribe.

Katedra w Ribe – największy zabytek miasta

Świątynia w Ribe to najstarsza katedra w Danii i jedyny w kraju 5 nawowy kościół. Jej budowa rozpoczęła się w 1150 roku i trwała aż 25 lat. Podczas budowy świątyni zmieniały się style w architekturze, dlatego też wydaje się jakby kościół był zlepkiem różnych elementów.

Dodatkowo z biegiem czasu poziom ulicy podniósł się o 1,5 metra, więc wejście do katedry jest niżej niż ryneczek. Katedra w Ribe była pierwotnie poświęcona Matce Bożej, jednak obecnie to kościół luterańsko-ewangelicki, dlatego też wnętrze jest proste i skromne. W świątyni spoczywa dwóch królów Danii Eryk II i Krzysztof I.

Zwiedzając katedrę w Ribe warto wspiąć się na wysoką 50 m wieżę katedry zwaną Borgertårn. Wieża jest najlepszym widokowym punktem na miasto. Z jej tarasu dopatrzymy się również Morza Wattowego.

Centrum Wikingów w Ribe – wyjątkowa atrakcja Danii

Na południowych obrzeżach Ribe mamy okazję zwiedzić wyjątkowe, najlepsze w Danii żywe muzeum Wikingów, czyli Ribe VikingeCenter. To wiernie odtworzona wioska Wikingów, w której możemy zobaczyć ich całe rodziny.

Mieszkańcy tak jak kiedyś zajmują się gospodarstwem, połowem ryb, zielarstwem, obróbką drewna, barwieniem tkanin, czy też tkactwem. Wchodząc do wioski mamy wrażenie, że cofamy się w czasie.

To zdecydowanie ciekawa atrakcja Ribe zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dodatkowo organizowane są tutaj pokazy walk, loty drapieżnych ptaków, czy zabawy dla najmłodszych.

W Ribe Vikinge Center możemy spędzić nawet cały dzień, a średni czas zwiedzania to około 3 godz. Jako pamiątkę warto kupić jakąś drobnostkę stworzoną oczywiście przez miejscowego Wikinga.

Godziny otwarcia Ribe VikingeCenter

 • 26.04. – 28.04. 10:00-15:30 środa-piątek
 • 01.05. – 04.05. 10:00-15:30 poniedziałek-czwartek (Międzynarodowy Targ Wikingów)
 • 05.05. – 07.05. 10:00-16:30 piątek-niedziela (Międzynarodowy Targ Wikingów)
 • 08.05. – 23.06. 10:00-15:30 poniedziałek-piątek
 • 24.06. – 27.08. 10:00-16:30 poniedziałek-niedziela
 • 28.08. – 20.10. 10:00-15:30 poniedziałek-piątek

Bilet wstępu: dorośli (od 14 lat) 145,00 DKK os, dzieci (3-13 lat) 75,00 DKK os

Centrum Morza Wattowego w Ribe (Wadden Sea Centre)

Świetnym miejscem, w którym lepiej poznamy wyjątkowość Morza Wattowego jest interaktywne muzeum, czyli Centrum Morza Wattowego (Vadehavscentret). Już sama konstrukcja budynku wydaje się jakby była stopiona z otoczeniem, a to dlatego, że jest zbudowana z naturalnych surowców, jakie możemy znaleźć w okolicy.

Na wystawach możemy odbyć przyrodniczą podróż poznając zarówno mikroskopijne glony, jak i największego drapieżnika, jakim jest foka. Odkrywamy tu również szlak migracji 15 milionów ptaków.

Druga wystawa w muzeum to już historia okolicznych ziem. Poznajemy na niej pierwszą osadę Okholm z 602 roku. Polowanie na wieloryby, migracje ludności, handel, żeglarstwo, a nawet piractwo. Stopniowo odkrywamy jak wyglądało codzienne życie nam morzem Wattowym.

Godziny otwarcia Centrum Morza Wattowego w Ribe

 • Listopad – kwiecień: od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 16:00.
 • Maj – październik: od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 17:00.

Ceny biletów: dorośli 140 DKK, dzieci 50 DKK

Morze Wattowe Dania – wyspa Rømø i Mandø , największa samochodowa plaża Danii, atrakcje UNESCO

Wyspa Mandø – przejażdżka traktorem

Jedną z ciekawych atrakcji nad Morzem Wattowym jest przejażdżka traktorem na maleńką (niespełna 8 ha) wyspę Mandø, która leży w archipelagu wysp Fryzyjskich. Mieszka tutaj jedynie 30 osób i miliony ptaków. Rocznie tą malutką wyspę odwiedza 60 tys. turystów.

Podróż na wyspę jest możliwa usypaną groblą, jednak tylko podczas odpływu. Od kwietnia do października na wyspę organizowane są wycieczki. Turyści jadą dwupoziomowym autobusem (wygląda to niczym przyczepa), który ciągnie traktor. 

Co czeka na nas na miejscu? Restauracja, kościół, kawiarnia, wiatrak, młyn, wypożyczalnia rowerów i małe muzeum. Wyspę możemy objechać dookoła rowerem, dystans do pokonania to jedynie 12 km. 

Bilety wstępu na przejażdżkę traktorem: dorośli 75 DKK, dzieci 50 DKK

W okresie wakacyjnym na wyspę traktory kursują dwa razy dziennie, po sezonie tylko raz, lub jedynie w weekendy. Aktualny rozkład można sprawdzić na stronie https://mandoebussen.dk/en/timetables-from-the-mandobussen/

Ribe to wyjątkowe miasto Danii, które zdecydowanie warto odwiedzić, gdyż jego atrakcje są bardzo różnorodne. Zabytkowa katedra, wyjątkowy park narodowy Morza Wattowego, czy też niepowtarzalna wioska Wikingów to tylko kilka z powodów, dla których trzeba tutaj przyjechać.

Plan Wypadu do Ribe

Dojazd: Ribe Domkirke, Torvet 19, 6760 Ribe, Dania

Parking: Saltgade 21, 6760 Ribe, Dania

Bilety Wstępu:

 • Przejażdżka traktorem na wyspę Mandø: dorośli 75 DKK, dzieci 50 DKK
 • Centrum Morza Wattowego w Ribe: dorośli 140 DKK, dzieci 50 DKK
 • Ribe Vikinge Center: dorośli 145 DKK, dzieci 75 DKK
 • Katedra w Ribe: dorośli 25 DKK, dzieci 15 DKK

Czas zwiedzania: minimum 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments