Morze Wattowe to niezwykły cud przyrody całej Europy. To jedyne w swoim rodzaju morze, po którym dosłownie możemy chodzić. Każdego ranka odsłania swoje morskie dno, by wieczorem ukryć je na nowo pod falami. Miliony ptasich rodzin, nieskażona ludzką ręką przyroda i szerokie plaże wyspy Rømø to niepowtarzalne atrakcje, jakie warto zobaczyć.

Morze Wattowe to część Morza Północnego, które rozciąga się pomiędzy trzema państwami Holandią (Waddenzee), Niemcami (Wattenmeer) oraz Danią (Vadehavet). Swoim obszarem obejmuje 450 km odcinek wybrzeża od wyspy Fanø w Danii do wyspy Texel w Holandii.

Morze Wattowe tak naprawdę nie jest morzem, a szerokim nawet na 30 km, płytkim akwenem, jaki tworzą watty, czyli równiny, które odsłaniają się podczas odpływów morza. Co ciekawe, cały obszar Morza Wattowego jest objęty specjalną ochroną przez rezerwaty.

Tutejsze przyrodnicze walory doceniają w szczególności miliony ptaków, które osiedlają się na wodno-błotnym terenie. Każde z państw utworzyło również na terenie Morza Wattowego również parki narodowe. Dodatkowo cały obszar trafił na listę przyrodniczych skarbów UNESCO.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Morze Wattowe (Dania) – najszersza plaża północnej Europy na wyspie Rømø

Duński odcinek Morza Wattowego liczy około 80 km. Jedną z największych atrakcji jest wyspa Rømø, od której warto rozpocząć zwiedzanie. Żeby do niej dotrzeć musimy najpierw pokonać 9 km odcinek grobli, na którym dziś znajduje się szeroka asfaltowa droga.

Już tutaj wyraźnie widzimy potęgę morskich pływów. Dno pokazuje nam swoje najskrytsze skarby, wszędzie widzimy tysiące ptasich rodzin, a na sąsiednich zielonych łąkach pasą się stada owiec.


Wyspę Rømø zamieszkuje około ponad 500 osób. Co ciekawe, kiedyś mieszkańcy do budowy swoich domów wykorzystywali kości wielorybów. Do dziś możemy tutaj zobaczyć dom na fundamentach z wielorybich kości oraz fragment wielorybiego płotu w Juve.

Oprócz tego warto odwiedzić Havneby, czyli największy port rybacki na wyspie, stąd ruszają również promy na niemiecką wyspę Sylt. Jednak największą, wyjątkową atrakcją wyspy jest najszersza plaża, jaką kiedykolwiek w życiu widziałeś.

Plaża Sønderstrand na Rømø osiąga podczas odpływu 3 km szerokości. Jest tak duża, że nie widać jej końca. Na plażę można śmiało wjechać samochodem, bo to również jedna z plaż samochodowych w Danii. Dopuszczalna prędkość to 30 km/h. Druga plaża na wyspie to Lakolk, to na niej odbywają się wyścigi zabytkowych samochodów.

Wyspa Rømø – najciekawsze atrakcje, zwiedzanie

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie Rømø? Zdecydowanie to świetne miejsce dla rowerzystów, zresztą całą 15 km wyspę możemy przejechać ścieżką rowerową lub plażą. Nie brakuje tutaj również ciekawych szlaków pieszych po widokowych wydmach. Spidsbjerg to najwyższe wzniesienie wyspy.

Świetną atrakcją Rømø są także przejażdżki konne. Natomiast wśród wyjątkowych zabytków warto odwiedzić muzeum Kommandørgård, zobaczymy w nim szkielet wieloryba. Tuż obok jest budynek najmniejszej duńskiej szkoły sprzed prawie 250 lat.

Przy głównej drodze mijamy biały kościółek św. Klemensa. Dookoła otoczony jest cmentarzem, natomiast wewnątrz z sufitu zwisają modele statków.

Jeśli zastanawiasz się gdzie w miarę tanio można nocować na Rømø to polecamy mega przyjemny automatyczny camping Oasen Rømø Womo Stellplatz. Mamy stąd blisko zarówno na plaże, jak i do centrum miasteczka Havneby. Ze świetnych restauracji mogę polecić burgerownie Frankel 5 (mega duże burgery). Na zwiedzanie Rømø zarezerwuj sobie przynajmniej 1-2 dni.

Centrum Morza Wattowego w Ribe (Wadden Sea Centre)

Świetnym miejscem, w którym lepiej poznamy wyjątkowość Morza Wattowego jest interaktywne muzeum, czyli Centrum Morza Wattowego (Vadehavscentret). Już sama konstrukcja budynku wydaje się jakby była stopiona z otoczeniem, a to dlatego, że jest zbudowana z naturalnych surowców, jakie możemy znaleźć w okolicy.

Na wystawach możemy odbyć przyrodniczą podróż poznając zarówno mikroskopijne glony, jak i największego drapieżnika, jakim jest foka. Odkrywamy tu również szlak migracji 15 milionów ptaków.

Druga wystawa w muzeum to już historia okolicznych ziem. Poznajemy na niej pierwszą osadę Okholm z 602 roku. Polowanie na wieloryby, migracje ludności, handel, żeglarstwo, a nawet piractwo. Stopniowo odkrywamy jak wyglądało codzienne życie nam morzem Wattowym.

Godziny otwarcia Centrum Morza Wattowego w Ribe

  • Listopad – kwiecień: od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 16:00.
  • Maj – październik: od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 17:00.

Ceny biletów: dorośli 140 DKK, dzieci 50 DKK

Mapa atrakcji Morza Wattowego, wyspy Rømø oraz wyspy Mandø.

Wyspa Mandø – przejażdżka traktorem

Jedną z ciekawych atrakcji nad Morzem Wattowym jest przejażdżka traktorem na maleńką (niespełna 8 ha) wyspę Mandø, która leży w archipelagu wysp Fryzyjskich. Mieszka tutaj jedynie 30 osób i miliony ptaków. Rocznie tą malutką wyspę odwiedza 60 tys. turystów.

Podróż na wyspę jest możliwa usypaną groblą, jednak tylko podczas odpływu. Od kwietnia do października na wyspę organizowane są wycieczki. Turyści jadą dwupoziomowym autobusem (wygląda to niczym przyczepa), który ciągnie traktor. 

Co czeka na nas na miejscu? Restauracja, kościół, kawiarnia, wiatrak, młyn, wypożyczalnia rowerów i małe muzeum. Wyspę możemy objechać dookoła rowerem, dystans do pokonania to jedynie 12 km. 

Bilety wstępu na przejażdżkę traktorem: dorośli 75 DKK, dzieci 50 DKK

W okresie wakacyjnym na wyspę traktory kursują dwa razy dziennie, po sezonie tylko raz, lub jedynie w weekendy. Aktualny rozkład można sprawdzić na stronie https://mandoebussen.dk/en/timetables-from-the-mandobussen/

Ribe – atrakcje najstarszego miasta Danii

Wąskie brukowane uliczki, małe kolorowe domki w średniowiecznym centrum miasta, a do tego potężna katedra, która jest najstarsza w Danii. To wszystko tworzy wyjątkowy klimat Ribe, najstarszego miasta Wikingów. Ribe to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Danii.

Ribe – najciekawsze atrakcje i zabytki najstarszego miasta Danii, co warto zobaczyć?

Morze Wattowe to prawdziwa przyrodnicza perła Europy. Odwiedzając najciekawsze atrakcje Danii warto zwiedzić zarówno turystyczną wyspę Rømø, odciętą od świata podczas przypływu maleńką wyspę Mandø, a także najstarsze miasto Danii, czyli Ribe, które jest kulturowym sercem regionu z żywą wioską wikingów.

Plan Wypadu na wyspę Rømø

Dojazd: Rømø, Tønder, Dania

Parking: bezpłatny parking w centrum Havneby, Juvre, czy też Tvismark

Bilety Wstępu:

  • Przejażdżka traktorem na wyspę Mandø: dorośli 75 DKK, dzieci 50 DKK
  • Centrum Morza Wattowego w Ribe: dorośli 140 DKK, dzieci 50 DKK

Czas zwiedzania: minimum 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments