Park Narodowy Mols Bjerge to niezwykle różnorodny zakątek Danii. Polodowcowe wzgórza, ukryte w dolinach jeziora, widokowe wzgórza, a do tego wrzosowiska, ciekawe zabytki oraz tajemnicze kopce. Mols Bjerge to świetna atrakcja wschodniej części Jutlandii oraz przyrodnicze cudo Danii.

“Suwalszczyzna”, takie było nasze pierwsze skojarzenie kiedy trafiliśmy do parku Mols Bjerge. W sumie wcale się nie pomyliliśmy, bo tutejsze tereny ukształtował lodowiec, tak samo jak nasze polskie “Bieszczady północy”. Spacerując najciekawszymi szlakami parku możemy wejść na widokowe punkty, poznać ciekawą historię ruin zamku Kalø, czy też odwiedzić mistyczny kamienny krąg.

A to nie koniec atrakcji, bo przyrodniczych i kulturowych perełek jest tutaj znacznie więcej. Poznaj naszą listę ciekawych miejsc i zajrzyj do mapy atrakcji, żeby odkryć ich jak najwięcej.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Park Narodowy Mols Bjerge – dojazd, praktyczne informacje

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie parku Mols Bjerge, musisz kierować się na wschodnią część półwyspu Jutlandii. Co ważne, wszystkie parkingi są tutaj bezpłatne. Również za wstęp na teren parku nie pobiera się żadnych opłat. Park możemy zwiedzać na kilka sposobów, jednym z nich jest przejechanie parku samochodem, jednym z rowerowych tras, albo przejście pieszo najważniejszymi szlakami.

Park Narodowy Mols Bjerge powstał w 2009 roku, a zajmuje powierzchnię 180 km2. Największym skarbem parku są morenowe wzgórza, które porastają łąki z pastwiskami oraz wrzosowiska. Właśnie takie warunki przyrodnicze upodobały sobie rośliny i zwierzęta, zagrożone wyginięciem, jak chociażby jaszczurka polna.

Mapa atrakcji Mols Bjerge Nationalpark

Ruiny zamku Kalø

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Mols Bjerge? Zwiedzanie można rozpocząć od podróży w czasie i to aż o 7 wieków wstecz. Zamek Kalø to jedna z ciekawszych historycznych atrakcji parku. Żeby do niego dojść musimy najpierw przejść usypaną groblą, która prowadzi na zamkową wyspę. Co ciekawe, to najdłuższa, bo aż 500 m oryginalna średniowieczna droga


Zamek Kalø był obiektem wręcz nie do zdobycia. Zbudował go król Erik Menved w XII wieku. Jednym z najsłynniejszych więźniów na zamku był Gustaw Waza, późniejszy król Szwecji. Dziś zamek jest w stanie ruiny, a więc jak większość twierdz nie przetrwał próby czasu. Wejście na jego teren jest bezpłatne, a z nowoczesnego tarasu widokowego roztacza się panorama na okoliczne wzgórza oraz zatokę Kalø.

Stabelhøjene – punkt widokowy i tajemnicze kurhany

Dwa samotne kopce dominują w krajobrazie zatoki Kalø. Są one drugim i trzecim pod względem wysokości najwyższym wzniesieniem Parku Narodowego Mols Bjerge (133 i 135 m n.p.m.). Zdecydowanie są to świetne widokowe punkty, bo roztacza się stąd widok na całą zatokę oraz zamkową wyspę.

Jednak sam nietypowy wygląd szczytów zdradza nam, że człowiek musiał w nie ingerować. Według opowieści w ich wnętrzu znajdują się grobowce, natomiast inna z legend głosi, że żyją w nich tajemnicze istoty. Jedno jest pewne, to kolejna ciekawa atrakcja, którą warto zobaczyć.

Agri Bavnehøj – najwyższy szczyt Mols Bjerge

Najwyższym wzniesieniem Parku Narodowego Mols Bjerge, a zarazem jego ciekawą atrakcją jest wzgórze Agri Bavnehøj. Spacer na 137 m n.p.m. zaczynamy z wioski Agri, gdzie znajduje się bezpłatny parking. 20 minut później jesteśmy już na szczycie polodowcowego wzgórza. Na wzniesieniu stoi nietypowy pomnik, a w zasadzie punkt do pomiarów map. Dziś jest on pewnego rodzaju drogowskazem po atrakcjach parku, jakie możemy zobaczyć w najbliższej okolicy.

Porskær Stenhus – kamienny grobowiec

Niczym brytyjski Stonehenge również w parku Mols Bjerge możemy odkryć nietypowy grobowiec, który powstał ponad 3 tys. lat p.n.e. Ten największy kamienny krąg w Danii służył zarówno jako miejsce pochówku, jak i religijnego kultu. Otacza go 23 potężne kamienie, natomiast w centralnej części znajduje się specjalna komora z ułożonym na szczycie 12 tonowym kamieniem. Jakim cudem udało się go tam umieścić? Tego chyba nie dowiemy się nigdy.

Park Narodowy Mols Bjerge – pozostałe atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w parku Mols Bjerge?

  • W sąsiedztwie zamku Kalø warto zajrzeć do nietypowej stodoły, w której znajduje się nowoczesne centrum poświęcone przyrodniczym i kulturowym atrakcją parku. Co ważne, wstęp do muzeum jest bezpłatny.
  • Podobne, również interaktywne muzeum to Øvre Strandkær, możemy zwiedzić je również bezpłatnie. Dokładny adres to Strandkærvej 7, 8400 Ebeltoft.
  • Trehøje to 127 m wzgórze, z którego roztacza się panorama 360 stopni na Park Narodowy Mols Bjerge i jego atrakcje, w tym widok na 4 zatoki Kalø, Begtrup, Knebel i Ebeltoft. Niezwykle tajemniczą atrakcją są tutaj 3 kopce oraz 11 kurhanów.
  • Ebeltoft to urocze stare miasteczko, które zachowało swój niepowtarzalny klimat rybackiej wioski. Kamienice z muru pruskiego, wąskie brukowane uliczki, a do tego zacumowany najdłuższy drewniany statek na świecie, czyli Fregatten Jylland o długości 102 m.
  • Młyn Ørnbjerg to zabytkowy budynek, który pochodzi z 1833 roku. W młynie znajduje się niewielka wystawa poświęcona Mols Bjerge.

Park Narodowy Mols Bjerge to kolejny ciekawy punkt warty odwiedzenia w Danii, tym bardziej, że jego atrakcje są niezwykle różnorodne. Polodowcowe wzgórza, które serwują piękne panoramy, świetne szalki piesze i rowerowe, a do tego garść historycznych ciekawostek z zamkiem Kalø na czele. Park to również gratka dla wielbicieli niewyjaśnionych historii, czy eksploratorów pradawnych kurhanów.

Plan Wypadu do Mols Bjerge

Dojazd: Molsvej 29, 8410 Rønde, Dania

Parking: bezpłatne parkingi przy każdej z turystycznych atrakcji

Bilety Wstępu:

  • Wszystkie atrakcje możemy zwiedzać bezpłatnie

Czas zwiedzania: minimum 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments