W najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Danii w Horns Bjerge, na najwyższej wydmie w okolicy, dokładnie 18 metrów nad poziomem morza stoi latarnia morska Blåvandshuk. 170 schodów, tyle dzieli nas od zobaczenia zjawiskowej panoramy ze szczytu 55 metrowej latarni.

Aż 40 kilometrów (23 mile morskie) to zasięg, do którego dociera światło latarni morskiej Blåvandshuk. Dzięki niej ta część Morza Północnego jest bezpieczna już od 1900 roku. Latarnia wysyła 3 błyski co 20 sekund, światło ma moc 400 watów, co odpowiada 180 tys. zapalonym świecom.

Co ciekawe, jeszcze do wybuchu I wojny światowej na latarni funkcjonowała również stacja telegraficzna. Pracownicy nadawali telegrafy za pomocą alfabetu morse’a. Jednak obecnie światło latarni jest uruchamiane automatycznie. Jednak przed laty obsługiwał je mechanizm zegarowy, który obracał ważącą 4 tony soczewkę. Zdecydowanie latarnia morska Blåvandshuk to jedna z ciekawszych atrakcji, jaką możemy zobaczyć na wybrzeżu Danii oraz w zachodniej Jutlandii.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Latarnia Morska Blåvandshuk – dojazd, parking, mapa

Żeby dotrzeć w najdalej na zachód wysunięty punkt Danii musimy kierować się na Fyrvej 106, 6857 Blavand, to część Danii zwana Jutlandią Zachodnią, około 40 km na zachód od Esbjerg. Tuż przy latarni Blåvandshuk jest bezpłatny parking. Na poniższej mapie znajdziesz dodatkowo wskazówki dojazdu.

Latarnia Blåvandshuk – godziny otwarcia, cennik biletów

Godziny otwarcia latarni morskiej:

  • 26 czerwca – 27 sierpnia, codziennie 9:00 – 19:00
  • 28 sierpnia – 29 października, codziennie 10:00 – 17:00
  • 30 października – 12 listopada, codziennie 10:00 – 15:00
  • 13 listopada – 07 stycznia, codziennie 10:00 – 15:00

Wstęp na latarnię Blåvandshuk jest płatny, bilet dla osoby dorosłej to 70 DKK, natomiast dzieci i młodzież do 18 roku życia mają wstęp bezpłatny.


Latarnia Blåvandshuk – atrakcje, zwiedzanie

Pierwszym punktem do którego zmierzamy podczas wizyty na zachodnim wybrzeżu Danii jest oczywiście latarnia Blåvandshuk. Wspinamy się po 170 schodach (ostatni odcinek to stroma drabinka), żeby zobaczyć między innymi wydmowy krajobraz wybrzeża oraz wzburzone i zawsze wietrzne Morze Północne.

W oddali widać morską farmę wiatrową Horns Reef, czyli jedną z 13 tego typu farm w Danii. Elektrownia od 2019 roku zaspokaja roczne zapotrzebowanie na prąd dla aż 425 tys. domów. U podnóża latarni w budynku kasy i sklepiku możemy dodatkowo zobaczyć niewielkie muzeum, które wyjaśnia zasady działania farm wiatrowych.

Cały teren wokół latarni Blåvandshuk to przepiękne wydmy, usiane dziesiątkami poniemieckich bunkrów. Warto więc spędzić tutaj nieco więcej czasu i ruszyć dodatkowo na wydmowe szklaki.

Esbjerg – Men by the Sea

Niezwykle ciekawym miejscem w Esbjerg, czyli jednym z największych portów Danii na zachodnim wybrzeżu jest pomnik Men by the Sea, czyli mężczyźni na morzu.

To 9 metrowy pomnik 4 siedzących mężczyzn. Położony jest na plaży Sædding w sąsiedztwie Muzeum Rybołówstwa i Morza. Pomnik powstał w 1995 roku w 100 rocznicę powstania gminy Esbjerg. Dziś jest to ciekawa i zarazem darmowa atrakcja miasta oraz zachodniej Jutlandii.

Ribe – atrakcje najstarszego miasta Danii

Wąskie brukowane uliczki, małe kolorowe domki w średniowiecznym centrum miasta, a do tego potężna katedra, która jest najstarsza w Danii. To wszystko tworzy wyjątkowy klimat Ribe, czyli najstarszego miasta Wikingów. Ribe to jedno z miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Danii.

Ribe – najciekawsze atrakcje i zabytki najstarszego miasta Danii, co warto zobaczyć?

Dania to bez dwóch zdań państwo morza, zresztą jak przystało na wyspiarski naród może pochwalić się wieloma pięknymi latarniami. Jedną z najciekawszych na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, czyli Morza Północnego jest latarnia Blåvandshuk. Oprócz niezwykłych widoków możemy przy okazji dodatkowo stanąć w najdalej na zachód wysuniętym punkcie Danii.

Plan Wypadu do latarni Blåvandshuk

Dojazd: Fyrvej 106, 6857 Blåvand, Dania

Parking: Fyrvej, 6857 Blåvand, Dania

Bilety Wstępu:

  • Latarnia Morska Blåvandshuk: dorośli 70 DKK, dzieci do 18 lat bezpłatnie

Czas zwiedzania: minimum 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments