Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zaledwie 60 km na południe od Kopenhagi, ponad niebieskimi falami Bałtyku wznoszą się białe wapienne ściany klifu Stevens. To świetna atrakcja Danii, która znalazła się na przyrodniczej liście UNESCO. Jednak oprócz zjawiskowych klifów mamy okazję zobaczyć tutaj również niezwykły kościół Højerup, którego część osunęła się w morskie otchłanie.

Południowo – wschodnia część Zelandii to kraina, w której zobaczymy niezwykłe i zarazem najwyższe klify na Bałtyku. Jedną z ciekawszych atrakcji Danii są klify Stevns Klint. Od dawna to miejsce było skarbnicą wiedzy na temat prehistorycznych czasów, które możemy poznać zaglądając do wnętrza wapiennych skał. Dodatkowo w 2014 roku Stevns Klint trafiły na listę UNESCO.

Przyrodnicze walory klifów Stevns co roku doceniają tysiące turystów, którzy przemierzają pieszo lub rowerem ich widokową grań. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto tutaj przyjechać. Zjawiskowy kościół Højerup na klifie, który osunął się do morza, latarnia morska Stevns, czy też zaciszne kamieniste plaże to najciekawsze atrakcje wschodniej części Zelandii.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Stevns Klint i kościół Højerup – dojazd, parking, mapa, zwiedzanie

Jak dotrzeć do duńskich klifów nad Bałtykiem? Stevns Klint ciągną się na odcinku 15 km pomiędzy zatokami Køge i Fakse. Zdecydowanie najwygodniej jest dojechać do miejscowości Højerup, które jest uważane za bramę klifów. Na miejscu jest przestronny płatny parking 40 DKK oraz restauracja. Stąd możemy też ruszyć pieszo lub rowerem na dalsze zwiedzanie Stevns Klint.

Stevns Klint – klify na Bałtyku

Historia klifów Stevns Klint wydaje się być niezwykła i wręcz nieprawdopodobna. Według badań naukowców 66 mln lat temu w ziemię uderzyła asteroida, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. Skąd ta teoria? Wszystko zapisane jest w wapiennych pokładach skał klifu Stevns, które dla geologów są tutaj niczym otwarta księga.  


Klify Stevens są bardzo widokowym miejscem nad Bałtykiem, osiągają nawet 40 m wysokości. Zwiedzać je możemy idąc niebieskim szlakiem pieszym z Højerup do Rødvig, albo w przeciwnym kierunku do Sigerslev. Trasa jest bardzo malownicza, bo prowadzi granią klifów z piękną panoramą na morze bałtyckie.

Kościół Højerup – niczym polski Trzęsacz

Na wysokim 30 m klifie ponad błyszczącymi falami morza Bałtyckiego wznosi się biała wieża 700 letniego romańskiego kościoła Højerup. Świątynia jest obecnie jedną z ciekawszych atrakcji Danii. Turyści przyjeżdżają tu głównie po to by zobaczyć, jak natura zabrała część kościoła, który osunął się z potężnego klifu. 

Co roku krawędź klifu zmniejszała się coraz bardziej zabierając część zbocza oraz przykościelnego cmentarza. Po jednym z wiosennych sztormów w 1928 roku klif osunął się. Do morza spadła wtedy część świątyni z chórem. W ciągu najbliższych kilku dni do Højerup przyjechało aż 40 tys. zaciekawionych turystów.

Dziś zarówno Stevns Klint jak i reszta świątyni jest zabezpieczona przed osuwaniem. Wchodząc do wnętrza kościoła jeszcze w przedsionku możemy obejrzeć kilka artykułów z gazet, które informowały o obsunięciu się klifu. Na zdjęciach zobaczymy też jak kościół wyglądał przed 1928 rokiem, a jak tuż po dramatycznym obsunięciu.

Główna część kościoła z ławkami i mównicą wygląda normalnie, jednak zamiast ołtarza jest otwarta przestrzeń z widokiem na morze. W miejscu osuniętej części świątyni jest dziś taras widokowy, a jego balkon zawieszony został nad imponującą przepaścią. Choć oficjalnie kościół jest nieczynny, to jednak wciąż jest miejscem, w którym setki par zawierają ślub cywilny z pięknym widokiem na morze.

Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne, tuż obok warto jeszcze zajrzeć do niewielkiej, choć niezwykle uroczej chatki rybaka. Możemy w niej kupić chociażby ciekawe, ręcznie robione pamiątki.

Plaża Stevns Klint

U podnóża kościoła Højerup rozciąga się niewielka kamienista plaża z imponującym widokiem na pionowe ściany klifu, które wyrastają ponad naszymi głowami. Zejście do niej jest możliwe po dość stromych metalowych schodach. Ponad 100 stopni jest do pokonania w jedną stronę, ale widoki są zdecydowanie tego warte.

Bałtyckie klify Stevns Klint oraz zawieszony nad przepaścią kościół Højerup to zdecydowanie wyjątkowe atrakcje Danii, które koniecznie trzeba zobaczyć we wschodniej części wyspy Zelandia. Wizyta w tym miejscu będzie idealnym połączeniem historycznych ciekawostek z przyrodniczymi cudami oraz zjawiskowymi widokami.

Plan Wypadu na Stevns Klint

Dojazd: Molsvej 29, 8410 Rønde, Dania

Parking: Højerup Bygade 30, 4660 Store Heddinge, Dania – 40 DKK za dzień

Bilety Wstępu:

  • Kościół na klifie Højerup – wstęp bezpłatny
  • Klify Stevns nad Bałtykiem – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: 3 – 4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments